کلاژن چیست، بررسی راههای افزایش کلاژن

کلاژن مسئول حفظ ساختار، کشسانی بافت و انعطاف پذیری پوست شماست. نام کلاژن از نام هایی است که امروزه در زمینه سلامتی بسیار مطرح است. نادیده گرفتن محصولات حاوی آن در فروشگاه ها و یا کرم هایی که در داروخانه ها به تبلیغ بهبود ساختار و جوانسازی پوست می پردازند، بسیار دشوار است. اما این موضوع تا چه حد برای سلامتی شما اهمیت دارد؟

در اینجا نگاهی به این پروتئین محبوب و تجزیه و تحلیل علمی اینکه آیا بهبود و تقویت کلاژن پوست ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر می پردازیم.

کلاژن چیست؟

احتمالا شما با شنیدن این نام به کلاژن موجود در پوست خود فکر کنید، زیرا هنگامی که در مورد پیری پوست صحبت می شود، این کلمه به زبان می آید. درست است که این پروتئین در جوانی پوست شما نقش دارد، اما در اصل وظایف  بیشتری دارد. به گفته متخصصین پوست، این ماده پروتئینی است که جزء یکی از بخش های اصلی پوست ماست. این پروتئین همچنین در استخوان ها، تاندون ها و رباط ها یافت می شود”.

یک حقیقت جالب اینکه، کلاژن 75 درصد از ساختار پشتیبانی و حفاظتی پوست را تشکیل می دهد. دکتر جوشوا زیشنر، مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی در مرکز خدمات پوستی نیویورک می گوید: به این ماده به عنوان چارچوب تشک خود فکر کنید. این پروتئین ساختار درست و محافظت برای پوست شما به ارمغان می آورد. همانطور که در تشک، فنرها رشته های کشسان و پارچه آن، اسید هیالورونیک است.

چه عواملی باعث کاهش کلاژن در پوست می شوند؟

متاسفانه، تخریب کلاژن با بالا رفتن سن آغاز می گردد و مسئله ژنتیک می تواند بر میزان سریع بودن این تخریب تاثیر بگذارد. پوست ما هر ساله این پروتئین را از دست می دهد و کلاژنی با کیفیت پایین تر می سازد. رادیکال های آزاد نیز به آن آسیب می رساند. در واقع آنها دشمن پوست ما هستند. عوامل محیطی (مانند اشعه ماوراء بنفش یا آلودگی)، عادات بد زندگی (سیگار کشیدن) و رژیم غذایی ضعیف و نامناسب (به عنوان مثال مصرف زیاد قند) همگی باعث تشکیل رادیکال آزاد می شوند که شکستگی و آسیب به آن را تسریع می بخشند.

اجازه دهید به مبحث تاثیر سیگار کشیدن بر روی سلامتی پوست بپردازیم. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای پوست خود انجام دهید این است که هرگز سیگار نکشید و یا سیگار را ترک کنید. تحقیقات نشان می دهد که سیگار کشیدن باعث می شود که رادیکال های آزاد به رشته های کلاژن حمله کرده و باعث ضعیف کردن و پایین آوردن کیفیت آن شود. بنابراین جای تعجب نیست که پوست فرد سیگاری آسیب دیده و دارای چین و چروک به خصوص در اطراف دهان به نظر می رسد.

کلاژن از چه ماده ای تشکیل شده است؟ نگاهی به ساختار این پروتئین ضروری

این پروتئین از سه اسید آمینه تشکیل شده است: گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین. مولکول کلاژن مانند یک مارپیچ سه گانه است که با دیگر مولکول های کلاژن در پوست ترکیب می شود تا شبکه ای تور مانند را در غشاء میانی پوست (درم ) که در زیر اپیدرم و بالاتر از چربی زیر جلدی قرار دارد، تشکیل دهد.

مزایای کلاژن برای بدن ما چیست؟

پروتئین ها مسئولیت های زیادی در بدن دارد. این پروتئین به بافت های بدن، ساختار، سفتی، استحکام و انسجام می دهد و در پوست، به یک لایه چرم شباهت دارد. هنگامی که این پروتئین با رشته های کشسان ترکیب می شود، به پوست استحکام و انعطاف پذیری می دهد.

به گفته محققین، هنگامی که میزان این ماده در پوست شروع به کاهش می کند، ممکن است شما متوجه بروز چین و چروک ها، تاندون ها و رباط های غیرمنعطف تر، عضلات ضعیف، درد مفاصل و حتی مشکلات گوارشی شوید. بدیهی است که کلاژن برای سلامتی هر یک از سیستم های بدن شما حیاتی است.

 5 روش اثبات شده علمی برای افزایش تولید کلاژن

این یک واقعیت نه چندان بزرگ است که پس از 30 سالگی، هر ساله، ما کلاژن از دست می دهیم و توانایی ما برای تولید کلاژن با کیفیت کاهش می یابد. استفاده از محصولات موضعی که باعث افزایش تولید کلاژن برای کمک به بازسازی ذخایر کلاژن می شود را توصیه می شود. یکی از این مواد، رتینوئیدها یا رتینول ها می باشد که اغلب در فرمول کرمها و سرمهای ضد پیری وجود دارد. تحقیقی در سال 2016 نشان داد که رتینوئیک اسید و رتینول باعث تحریک سنتز و تولید کلاژن در پوست می شوند. زیشنر می افزاید: استفاده از محصولات حاوی آلفا هیدروکسی اسید مانند اسید گلیکولیک و پپتیدها می توانند باعث ایجاد کلاژن شوند.

درمان های کلینیکی

درمان های متعددی وجود دارد که در مطب متخصصین پوست انجام می شود، که باعث کمک به افزایش تولید این ماده می شود. مطالعات نشان می دهد که روش های مختلفی قادر به تولید کلاژن و بهبود ظاهر پوست هستند. این روش ها شامل موارد زیر هستند:

  • لیزر
  • آر اف
  • اولتراسوند (فراصوت)
  • میکرونیدلینگ
  • فیلرها

رژیم غذایی برای کلاژن سازی

همچنین حفظ یک رژیم غذایی سالم بهترین روش برای شما است. غذاهای غنی از پروتئین می توانند اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن شما برای تولید کلاژن را تامین کنند. رژیم غذایی مناسب با مواد مغذی دیگر مانند ویتامین C، روی و مس نیز می تواند تاثیر بسزایی در تحریک کلاژن سازی داشته باشد. برای به حداکثر رساندن آن، رژیم غذایی متنوع با غذاهای مملو از میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، لوبیا و حبوبات، گوشت کم چرب، غذاهای دریایی و آجیل داشته باشید.

حفاظت از کلاژن بدن در برابر آفتاب

در نهایت، از یک کرم ضدآفتاب با فاکتور جذب بالا و حداقل SPF 30 استفاده کنید. این مورد بهترین راه برای تضمین داشتن کلاژن سالم است. اطمینان حاصل کنید که هر روز از کرم ضد آفتاب مصرف کنید، زیرا حتی قرار گرفتن در معرض تابش نور غیر مستقیم خورشید در طولانی مدت بر کلاژن اثر می گذارد. اولین راه مقابله و محافظت از کلاژن موجود این مورد است نه اینکه بعدا بخواهید برای جبران آسیب های وارد شده تلاش کنید.

مراقبت های فردی با ماساژ پوستی را تمرین کنید. اطلاعاتی وجود دارند که نشان می دهند، ماساژ منظم پوست ممکن است به تشکیل پروکلاژن-1 کمک کند.

انواع کلاژن

28 نوع از این ماده وجود دارد. با این حال، برخی منابع می گویند که نوع I، II و III فراوان ترین کلاژن های موجود در بدن هستند و این ها کلاژن هایی هستند که در بازاریابی محصول مورد توجه قرار می گیرند. از آنجا که فهرستی طولانی از انواع آن ها وجود دارد، سه مورد از برترین کلاژن ها را که در بدن یافت می شوند، بررسی می کنیم.

نوع I: نوع اصلی است که در پوست یافت می شود. همچنین در تاندون ها، استخوان ها، رباط ها، دندان ها و برخی بافت های همبند یافت می شود.

نوع II: باعث ایجاد غضروف می شود و در چشم یافت می شود.

نوع III: پوست و همینطور عضلات و رگ های خونی را تشکیل می دهد.

چگونه می توان کلاژن بیشتری دریافت کرد؟

کمپانی های زیادی وجود دارند که سعی می کنند توجه شما را به دریافت و استفاده از این پروتئین بیشتر جلب کنند، چه از طریق محصولات موضعی پوستی و یا از طریق مکمل و غذا. در اینجا چیزهایی که باید در مورد هر یک از آنها بدانید ارائه شده است.

پودر و قرص کلاژن:

اخیرا از این محصولات به عنوان مکمل به نوشیدنی هایی مانند قهوه و اسموتی ها اضافه می شود. شواهدی وجود دارد که در مجله داروهای پوستی منتشر شده است مبنی بر اینکه مکمل های کلاژن خوراکی، از جمله نوع کلاژنی که اغلب به صورت پودر یافت می شود، زمانی که به کاهش ظاهر پیری کمک می کند، نتایج امیدوار کننده ای دارند. پودر این ماده نیز یک پروتئین است و با خوردن آن، بدن ما آن را همانند دیگر پروتئین ها مانند مرغ یا ماهی هضم می کند. پودر کلاژن به طور مستقیم به پوست نمی رسد و آن را غنی نمی سازد.

روغن ها و کرم کلاژن:

کرم هایی در بازار ادعا می کنند که با صاف کردن چین و چروک، علائم پیری را کاهش می دهند. این کرم ها حاوی کلاژن مصنوعی هستند که رطوبت را در پوست نگه می دارند و باعث ایجاد حالت پر شدن پوست می شوند. اما تحقیقات کمی در مورد چگونگی ترکیب بهتر کلاژن با درمان های موضعی مانند کرم ها وجود دارد.

کلاژن مایع:

برخی از مردم ترجیح می دهند تا از آب استخوان های جوشیده (آب قلم)، که حاوی کلاژن موجود در استخوان های حیوانی است، استفاده کنند. طبق گفته سازمان نظارت بهداشت زنان هاروارد، در حالی که ممکن است این مایع، مزایای خاصیت ضد پیری آن بر پوست با نوشیدن آن اثبات نشده است.

عوارض استفاده از کلاژن

به طور کلی، عوارض خاصی مربوط به استفاده از آن وجود ندارد. چرا که این ماده یک جزء مهم از بدن سالم است. اما اگر شما از مکمل های آن استفاده می کنید، بدانید که قبل از فروش، نیازی به داشتن تائیدیه جهت بی خطر بودن آنها نیست. اگر شما مایل به مصرف مکمل هستید، در این باره با پزشک خود صحبت کنید تا بتوانید یک مکمل با کیفیت بالا از یک برند معتبر انتخاب کنید. همچنین لازم به ذکر است که منبع آن نیز مهم است. برای مثال اگر به تخم مرغ یا ماهی آلرژی دارید، در معرض خطر واکنش جدی به کلاژن استخراج شده از این غذاها هستید.

غذاهای حاوی کلاژن کدام غذاها هستند؟

غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت، تخم مرغ، ماهی و غذاهای دریایی، لوبیا و لبنیات همگی طیف وسیعی از آمینو اسیدهای مورد نیاز برای تولید کلاژن در بدن شما را تامین می کنند. آبگوشت استخوان و ژلاتین مواد غذایی دیگری هستند که غنی از کلاژن هستند.

نتیجه گیری

این ماده پروتئینی است که در سراسر بدن یافت می شود، به خصوص در پوست، استخوان ها، رباط ها و تاندون ها، دندان ها و بافت های مفاصل. یک رژیم سالم و جامع که حاوی پروتئین کافی، عادت های منظم در مورد استفاده از ضدآفتاب و محصولات موضعی و سایر روش ها و درمان های پوستی باشد، می تواند این اطمینان را حاصل کند که کلاژن مورد نیاز بدن شما را دریافت و تولید کرده است تا باعث ایجاد احساس خوب و کاهش اثرات افزایش سن شود.

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی