جراحی لابیاپلاستی چیست و با چه هدفی انجام می شود؟

آیا می دانید جراحی لابیاپلاستی چیست و با چه هدفی انجام می شود؟

دکتر ندا حاجیها جراح و متخصص زنان و زایمان در رابطه با عمل لابیاپلاستی که یکی از جراحی های پرطرفدار بین بانوان شده است، نکات زیر را بیان می کند.

بسیاری از خانم ها به دلیل تغییر شکل و بزرگ شدن لابیاهای خود دچار مشکلاتی می شوند. بزرگ شدن لابیاها به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برخی از خانم هایی که برای انجام عمل لابیاپلاستی به متخصص و جراح  زنان مراجعه می کنند، اغلب به دنبال اصلاح مشکلاتی هستند که به صورت مادرزادی در آنها وجود داشته است. اما گاهی اوقات در نتیجه زایمان، افزایش سن یا عفونت، تغییراتی در اندازه و شکل لابیاها به وجود آید. صرف نظر از علت بروز این مشکل، این تغییرات کالبدی می تواند بر احساس زن نسبت به خود و لذت بردن از رابطه جنسی با همسر خویش تأثیر بگذارد. همچنین بزرگ شدن لابیاها می تواند پوشیدن لباس های تنگ را برای خانم ها دشوار کند و به دلیل ایجاد درد و ناراحتی آنها را از انجام فعالیت های ورزشی باز دارد.

هدف از انجام جراحی لابیاپلاستی

هدف از جراحی لابیاپلاستی برداشتن پوست اضافی و بهبود فرم لب مینور ناحیه تناسلی به منظور ایجاد ظاهری متناسب می باشد. این عمل جراحی نیاز به مهارت و دقت بسیار زیاد توسط جراح دارد تا اطمینان حاصل کند که نتیجه نهایی از نظر زیبایی از دید بیمار خوشایند است و رضایتمندی کافی را از جراحی خود دارد.

بنابراین اغلب جراحان زیبایی زنان هنگام جراحی دقت لازم را به کار می گیرند تا پوست های اضافی را به دقت از بین ببرند به گونه ای که جای برش و زخم تا حد زیادی از دید پنهان بماند.

چه کسانی کاندید مناسب عمل لابیاپلاستی می باشند؟

افرادی برای انجام جراحی لابیاپلاستی مناسب هستند که همه موارد زیر در مورد آنها صادق باشد:

  • خانم هایی که از نظر جسمی و روانی کاملا سالم باشند.
  • خانم هایی که از ظاهر و عملکرد واژن خود ناراضی باشند( به دلیل زایمان های مکرر یا افزایش سن).
  • خانم هایی که انتظارات واقع بینانه از جراحی لابیاپلاستی دارند.

جراحی لابیاپلاستی چگونه انجام می شود؟

روش لابیاپلاستی به طور معمول تحت بی حسی موضعی انجام می شود و گاهی اوقات ممکن است فرد به آرام بخشی خفیف، نیاز داشته باشد. با این حال، به ندرت از بیهوشی عمومی برای انجام این جراحی استفاده می شود.

به منظور کاهش میزان اسکار، پزشک ابتدا شکل و مقدار بافت اضافی را ارزیابی می کند و سپس برش را به شکلی ایجاد می کند که پس از برداشتن بافت اضافی و بهبود برش، یک جلوه طبیعی برای لابیاها ایجاد کند.

به علاوه، جراح بافت های اضافی را به گونه ای برش می زند که در دو طرف راست و چپ، از نظر ظاهری شکلی متناسب و زیبا ایجاد کند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد که جراح پوست ضخیم بر روی کلیتوریس را از بین ببرد، زیرا این پوست ضخیم ممکن است در تحریک خانم ها اختلال ایجاد کند و حساسیت این ناحیه را کاهش دهد. در چنین مواردی، ممکن است عمل لابیاپلاستی با عمل کوچک سازی کلاهک کلیتوریس (از بین بردن پوست بیش از حد اطراف کلیتوریس) ترکیب شود. کاهش هود کلیتوریس می تواند حساسیت و لذت رابطه جنسی را بهبود بخشد.

بهترین سن برای انجام عمل لابیاپلاستی

یکی از سوالاتی که ممکن است برای خانم ها در مورد عمل لابیاپلاستی مطرح شود این است که سن مناسب برای انجام عمل لابیاپلاستی چه زمانی می باشد؟ آیا دختران باکره نیز می توانند از جراحی لابیاپلاستی بهره مند شوند؟

در گذشته تعداد کمی از خانم ها از جراحی لابیاپلاستی و نحوه انجام آن آگاهی داشتند. امروزه، با آگاهی بیشتر دختران جوان و والدین از این مسئله، اکنون بسیاری از خانم ها به انجام جراحی لابیاپلاستی روی آورده اند. نوجوانان با توجه به تغییر سریع وضعیتی که در بدن خود دارند، داشتن احساس ناخوشایند در مورد ظاهرشان کاملا طبیعی است. عمل لابیاپلاستی در هر سنی و در هر فردی قابل انجام است اما اغلب توصیه می شود خانم ها برای انجام آن، تا سن 18 سالگی صبر کنند.

آیا می توان لابیاپلاستی را همزمان با واژینوپلاستی انجام داد؟

گاهی جراح حین عمل لابیاپلاستی انجام عمل واژینوپلاستی را به بیمار توصیه می کند. زایمان، بارداری، افزایش یا کاهش وزن و پیری می تواند باعث شل شدن، کشش، پارگی و حتی بیرون آمدن عضلات واژن از دهانه واژن شود. واژینوپلاستی یک روش جراحی است که با هدف اصلاح شلی و عضلات کف لگن و رفع گشادی واژن انجام می شودو می تواند طی یک جراحی با روش لابیاپلاستی ترکیب شود. در حین انجام جراحی واژینوپلاستی، جراح برشی در ناحیه پرینه ایجاد می کند (پرینه: ناحیه بین دهانه واژن و مقعد). از طریق این برش کوچک، جراح می تواند پوست ها و بافت های اضافی را برداشته، عضلات کانال واژن را سفت کرده و اندازه دهانه واژن را کاهش دهد. هنگامی خانمی برای انجام مشاوره به پزشک زنان خود مراجعه می کند، پزشک در مورد این روش به طور دقیق با وی صحبت می کند و اینکه آیا بیمار کاندید مناسبی برای انجام این جراحی می باشد یا خیر به طور کامل صحبت می کند، به طوری که بیمار می تواند در مورد صحیح بودن انجام عمل واژنوپلاستی تصمیم گیری آگاهانه انجام دهد.

بهبودی کامل بعد از لابیاپلاستی

بهبودی کامل پس از عمل لابیاپلاستی پس از چندین هفته اتفاق می افتد. درد و ناراحتی معمولاً پس از جراحی بسیار جزئی است. با این حال، مهم است که برای اطمینان از بهبودی کامل، تا چند هفته پس از انجام جراحی لابیاپلاستی، با راهنمایی های جراح زیبایی زنان مراقبت های لازم در این خصوص به کار گرفته شود.

علائمی مانند تورم، کبودی و التهاب در نواحی بیرونی واژن کاملا طبیعی است اما در صورت تشدید این علائم بهتر است با پزشک جراح خود تماس حاصل فرمایید. همچنین وجود ترشحات غیرطبیعی به رنگ سبز یا زرد از محل بخیه ها ممکن است از علائم وجود عفونت باشد، در صورت مشاهده جراح خود را در جریان بگذارید.

خانم های تحت جراحی لابیاپلاستی قرار می گیرند ممکن است علاوه بر لابیاپلاستی، جراحی واژینوپلاستی نیز در آنها انجام شود توصیه می شود از برقراری رابطه جنسی خودداری نموده تا عضلات واژن بتوانند به طور کامل پس از جراحی بهبود یابند. در مورد مدت زمان برقراری مجدد رابطه از جراح خود راهنمایی های لازم را کسب نمایید.

نتیجه گیری

لابیاپلاستی نوعی عمل جراحی زیبایی زنان می باشد که با هدف تغییر شکل، اندازه و حذف بخش های چین خورده و تیره رنگ لابیاها قابل انجام است.

اما برای انجام این جراحی حساس جراح باید نهایت دقت و تجربه خود را به کار گیرد و با بهره گیری از آخرین تکنیک ها و متدهای جراحی لابیاپلاستی، کمترین عوارض و بهترین نتیجه را پس از اتمام جراحی برجای گذارد.

برای مراجعه به مطب دکتر ندا حاجیها در ابتدا با شماره (021) 88195831 تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام