13 روش برای درمان شلی پوست

از بین رفتن کشسانی پوست بخشی از روند پیری است که اجتناب پذیر است. شاید این موضوع را زمان استفاده از کرم ها یا مالیدن چشم ها متوجه شده باشید. کشسانی پوست به معنای توانایی پوست در کشیدگی و بازگشت آن به حالت اول است. از بین رفتن کشسانی پوست با نام الاستوسیس هم شناخته می شود. الاستوسیس باعث افتادگی و شلی پوست می شود.

نواحی از پوست که در معرض نور خورشید هستند معمولا دچار سولار الاستوسیس می شوند. این نواحی نسبت به سایر نواحی پوست که از نور خورشید در امان بوده اند، شل و افتاده تر هستند. سولار الاستوسیس نوعی اکتینیک الاستوسیس است.

خبر خوش این است که خاصیت کشسانی پوست قابل بهبودی است. در این مقاله می خواهیم دلایل الاستوسیس و راه حل های آن را پوشش دهیم. پس با ما همراه باشید.

مقاله مرتبط: بهترین روش سفت کردن پوست

چرا میزان کشسانی پوست تغییر می کند؟

بزرگترین ارگان بدن ما انسان ها پوست است. این ارگان از ما در برابر عوامل محیطی محافظت می کند. با گذر زمان پوست به طور طبیعی دچار تغییر و تحول می شود و گذر زمان در آن نمایان می شود.

علاوه بر اینکه با گذشت زمان پوست کلاژن خود را از دست می دهد، الاستین، پروتئینی که قابلیت کشسانی پوست را فراهم می کند، شروع به از بین رفتن می کند. الاستین در بافت های همبند لایه درم پوست یافت می شود.

عکس پیری پوست

محیط پیرامون ما و سبک زندگی نیز از جمله عواملی هستند که می توانند باعث سرعت بخشیدن روند نابودی الاستین پوست شوند. برای مثال قرار گرفتن در معرض نور خورشید، آلودگی هوا، تغذیه نامناسب، سیگار کشیدن، تغییرات وزنی سریع همگی در الاستوسیس نقش دارند.

مقالات مرتبط: آشنایی با انواع کرم ضد آفتاب و ترکیبات آنها

نحوه استفاده صحیح از کرم ضدآفتاب و بررسی عملکرد آن

13 روش برای درمان شلی پوست

روش هایی برای بهبود کشسانی پوست و سفت شدن پوست وجود دارد که آنها عبارتند از:

مکمل کلاژن

مکمل کلاژن

کلاژن پروتئینی است که در بافت های همبند پوست وجود دارد. شواهدی مبنی وجود دارد که نشان می دهد که مصرف کلاژن هیدرولیزه شده خوراکی می تواند از طریق سیستم گوارش جذب شود و با جریان خون به پوست برسد.

در مطالعه ای به مدت 3 ماه مکمل خوراکی پپتیدهای کلاژن، ویتامین سی، عصاره چای ترش به افراد حاضر در مطالعه داده شد. نتیجه تحقیق این بود: بهبود قابل توجهی در کشسانی و سفتی پوست افراد بعد از 4 هفته مشاهده شد.

مطالعه ای دیگر به این نتیجه دست یافت که نوشیدنی های حاوی کلاژن و سایر ترکیبات مثل هیالورونیک اسید می توانند کشسانی پوست را تا حد زیادی بهبود بخشد.

همانطور که مشخص است، نتایج رضایت بخش هستند. البته باید به این نکته مهم هم توجه کرد که سایر مواد موجود در ترکیبات نیز مفید بوده اند. برای تعیین اثربخشی مکمل کلاژن بر روی کشسانی پوست باید اطلاعات بیشتری در اختیار باشد.

رتینول و رتینوئید

رتینول نوعی از ویتامین آ است که در محصولات مراقبت پوستی داروخانه ای مانند سرم دور چشم و کرم پوستی وجود دارد. البته این محصولات به اندازه رتینوئیدهای تجویزی پزشک قوی نیستند. اطلاعاتی وجود دارد که مشخص می کند، مصرف موضعی رتیول همراه با ویتامین سی برای بازگردانی کشسانی پوست موثر است.

رتینوئیدهایی که توسط پزشک تجویز می شوند قابلیت افزایش کلاژن سازی در پوست را دارند. این کرم ها حاوی رتینوئین و رتین آ می باشند. تحقیقات زیادی تاثیر رتینوئیدهای تجویزی در کاهش تاثیرات پیری پوست در اثر نور خورشید یا همان فوتوایجینگ را اثبات کرده اند.

هیالورونیک اسید

سرم هیالورونیک اسید
سرم هیالورونیک اسید

هیالورونیک اسید ماده ای است که به طور طبیعی در پوست (بافت های همبندی پوست) یافت می شود. وظیفه هیالورونیک اسید، حفظ رطوبت و مرطوب نگه داشتن پوست است.

در اثر نور فرابنفش(یو وی) و بالارفتن سن، ذخیره هیالورونیک اسید پوست به تمام می رسد. تنها با مصرف سرم ها و کرم های هیالورونیک اسید می توان به پوست در حفظ کشسانی پوست کمک کرد. همچنین مصرف مکمل های هیالورونیک اسید نیز شاید مفید واقع شود.

ایزوفلاون جنیستئین

جنستئین نوعی ایزوفلاون دانه سویا است که یک فیتواستروژن است. فیتواستروژن ها ترکیباتی هستند که از گیاهان استخراج می شوند و در بدن شبیه به استروژن عمل می کنند.

در مطالعه ای مشخص شده است که زمانی که جنستئین به طور خوراکی مصرف شود، برای درمان شلی پوست مفید است. همچنین شاید استفاده موضعی آن نیز مفید باشد. برای تعیین اثربخشی این ماده در بهبود کشسانی پوست به تحقیقات بیشتری نیاز است.

هورمون درمانی

محققان دریافته اند که برخی روش های هورمون درمانی در بهبود کیفیت پوست که در اثر پیری و یائسگی منجر شده است می تواند مفید واقع شود. این روش ها عبارتند از:

  • استروژن های ترانس درمال (چسبی)
  • استروژن های ترانس درمال با پروژسترون واژینال
  • استروژن خوراکی همراه با پروژسترون واژینال

هورمون درمانی می تواند در درمان شلی و افتادگی پوست مفید باشد ولی برای همه مناسب نیست.

عصاره گیاه فندوق افسون گر

عکس کرم فندوق افسون گر
کرم با عصاره فندوق افسون گر

گیاه فندوق افسون گر در محصولات پوستی بسیار کاربرد دارد و ماده ای رایج در صنایع آرایشی و بهداشتی به حساب می آید.

مطالعه ای نشان داد که عصاره گیاه فندوق افسونگر در درمان شلی پوست، کاهش چروک ها و سفتی پوست تاثیر دارد.

فلاوانول کاکائو

اگر شما فردی هستید که در خلوت خود شکلات تلخ می خورید، باید این را بدانید که احتمالا پوست شما نسبت به سایر افراد کشسانی خود را آهسته تر از دست می دهد.

مطالعه ای نشان داد که مصرف روزانه فلاوانول های کاکائو، یعنی ماده ای که در شکلات وجود دارد، کشسانی پوست را بهبود می بخشد و منجر به کاهش چین و چروک خواهد شد. فلاوانول های کاکائو ماده ای است که به طور طبیعی در دانه کاکائو وجود دارد.

البته این را به خاطر داشته باشید که همه شکلات ها مقادیر بالایی از فلاوانول های کاکائو ندارند. به همین خاطر بهتر است به دنبال شکلات هایی باشید که حدود 320 میلیگرم فلاوانول های کاکائو دارد.

درمان پوست با لیزر

عکس قبل و بعد لیزر فرکشنال
درمان افتادگی پوست با لیزر CO2 فرکشنال

لیزر درمانی برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی بکار می رود. در تحقیقی بر تاثیر ترکیب دو روش درمانی با لیزر، یعنی لیزر فرکشنال غیرابلیتیو و آی پی ال (نور پالسی شدید)، نگاهی انداخته شد. این روش ها بر روی تون پوست و کلاژن سازی آن تاثیر مثبتی دارند. همچنین مشخص شد که این روش ها بر روی کشسانی پوست نیز موثرند. تحقیق دیگری تاثیرگذاری لیزرهای فرکشنال بر روی پوست را به اثبات رساند.

کرم دکسپانتنول

دکسپانتنول کرم مرطوب کننده ای است که در درمان خشکی شدید و زبری پوست تجویز می شود. مطالعاتی فواید این دارو در درمان شلی پوست را اثبات کرده است.

لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی ترکیباتی هستند که برای لایه برداری و جوانسازی پوست، توسط متخصصین پوست مورد استفاده قرار می گیرند. سه نوع لایه بردار شیمیایی وجود دارد: خفیف، متوسط و عمیق

لایه بردارهای شیمیایی می توانند الاستوسیس و تاثیرات فوتوایجینگ را کاهش دهند و کلاژن سازی را ارتقا بخشند. برای دانستن اینکه کدام لایه بردار برای شما مناسب است باید به متخصصین پوست مراجعه کنید.

درم ابریژن

درم ابریژن روشی برای لایه برداری عمیق است که در آن لایه سطحی پوست از بین می رود. این روش نیز بر روی صورت باید توسط متخصصین پوست انجام شود.

تزریق پی آر پی یا همان پلاسمای غنی از پلاکت

تحقیات نشان می دهند که تزریق مستقیم پی آر پی به پلک زیرین می تواند اکتینیک الاستوسیس اطراف چشم را کم کند. معمولا برای دستیابی به نتایج بهتر باید ماهیانه تزریقات متعددی، برای حدودا 3 ماه انجام شود. این روش تقریبا بدون درد و کم تهاجمی به حساب می آید.

مقاله مرتبط: آشنایی با ومپایر فیس لیفت و مزایای آن

جراحی فرم دهی به بدن (پیکرتراشی) یا همان جراحی بادی کانتورینگ

معمولا کاهش شدید وزن باعث از بین رفتن کشسانی پوست می شود. به همین دلیل است که بعد از کاهش وزن، پوست قادر به ترمیم و بازگردانی کشسانی خود نیست. بنابراین برای درمان اینگونه شلی پوست باید پوست به روش جراحی برداشته شود. معمولا نواحی شکم، بازوها و ران ها تحت جراحی پیکرتراشی قرار می گیرند.

نکاتی برای پیشگیری از شلی و افتادگی پوست

بهترین روش برای توقف شلی پوست، تغییر در سبک زندگی است.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

همیشه گفته می شود که قرار گیری بیش از حد در نور خورشید باعث کاهش کشسانی پوست و پیری زودرس می شود. ضدآفتاب نمی تواند این روند را متوقف کند. البته باید به خاطر داشت که استفاده از ضد آفتاب، شلی پوست را درمان نمی کند ولی می تواند از آسیب های بیشتر آن جلوگیری کند.

به رژیم غذایی خود آنتی اکسیدان اضافه کنید.

داشتن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین سی، ویتامین ای، کاروتنوئیدها و لیکوپن می تواند به سلامت پوست و حفظ کشسانی آن کمک کند.

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که حتی سالم ترین تغذیه نمی تواند پیری پوست به دلیل نور خورشید را متوقف کند. رعایت رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان و یا مصرف مکمل ها برای شروع خوب است ولی نمی تواند جای محافظت پوست در برابر خورشید را بگیرد.

سیگار را ترک کنید.

ترک سیگار

معمولا افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری پوست شل تری دارند. سیگار کشیدن باعث تنگی عروق، کاهش جربان خون و نرسیدن مواد مغذی و اکسیژن به پوست می شود.

همچنین مواد سمی موجود در سیگار به رشته های الاستین و کلاژن پوست صدمه می زند. به همین خاطر است که می گوییم ترک سیگار برای حفظ سلامتی بدن و پوست بسیار با اهمیت است.

انتخاب متخصص پوست

با مشورت با متخصصین پوست می توانید بفهمید که کدام روش یا تغییر در سبک زندگی برای شما سودمند است. هنگام انتخاب متخصص پوست موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • به دنبال فردی باشید که در روش های زیبایی متخصص باشد.
  • عضو انجمن های تخصصی ایران مانند انجمن متخصصین پوست باشد.
  • تعیین کنید که آیا او در درمان نوع پوست و رنگ پوست شما تجربه ای دارد یا خیر.

جمع بندی

پوست به طور طبیعی و به مرور زمان خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید و برخی عادات مانند سیگار کشیدن می تواند روند افتادگی پوست را افزایش دهد.

روش های موفقیت آمیز زیادی برای درمان شلی پوست وجود دارد. تغییرات سبک زندگی مانند استفاده از کرم ضدآفتاب می تواند روند شلی پوست را آهسته کند و اثرات آن را کاهش دهد. (منبع)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زیبایی کلینیکی

مقاله تصادفی

تغذیه

مراقبت های زیبایی

تناسب اندام