15 دلیل ریزش مو در بانوان و روش های درمان آن- بخش دوم

در مقاله قبل درمورد هفت دلیل ریزش مو در زنان با شما صحبت کردیم. در این مقاله به بررسی هشت دلیل دیگر ریزش مو و روش های درمان آنها خواهیم پرداخت. پیشنهاد می کنیم ابتدا بخش اول و سپس بخش دوم مقاله را مطالعه کنید. مطمئنا ارزش خواندن دارند.

8- پسوریازیس ، شوره سر و سایر بیماری های پوست سر

پوست سر ناسالم می تواند باعث التهاب شود و در صورتی که التهاب عمیق باشد، باعث ریزش مو می شود. بیماری های پوستی که منجر به ریزش مو می شوند، عبارتند از: درماتیت سبورئیک (شوره سر)، پسوریازیس و عفونت های قارچی مانند رینگ وُرم (کرم حلقوی) است.

 • علائم: درماتیت سبورئیک باعث ریزش پوست سر می شود. بنابراین فرد مقداری پوست چرب و زرد رنگ را روی شانه ها و موها مشاهده خواهد کرد. این بیماری ممکن است در اثر قارچی به نام مالاسزیا، تغییرات هورمونی یا چربی بیش از حد پوست ایجاد شود. پسوریازیس پوست سر، یک بیماری خود ایمنی است که باعث تشدید چرخه رشد سلول های پوستی و تولید پوست بسیار ضخیم سفید رنگی تولید می شود که در صورت کنده شدن ممکن است خونریزی کند.

بیماری رینگ ورم نوعی بیماری قارچی است در صورت تماس با شخص یا حیوان آلوده، فرد به آن مبتلا می شود و دارای علائمی همچون بروز نواحی قرمز روی پوست سر است.

بیماری قارچی رینگ ورم
بیماری رینگ ورم
 • آزمایشات: معاینه فیزیکی پوست سر به تشخیص این بیماری ها کمک می کند. همینطور کشت قارچی و نمونه برداری از پوست سر می تواند بیماری کرم حلقه ای را مشخص کند. پس اگر دچار التهاب، خارش، شکستگی و ریزش مو هستید به متخصص پوست مراجعه کنید تا مطمئن شوید که به بیماری خطرناک پوستی مبتلا نیستید.
 • روش های درمان: هر بیماری درمان مخصوص به خود را دارد. برای مثال استفاده از شامپوی دارویی برای درمان شوره سر، دارو درمانی یا نور درمانی برای پسوریازیس و ضد قارچ های خوراکی برای رینگ ورم.

9- حالت دهی و استایلینگ بیش از حد مو

حالت دهی به موها

شستشو، حالت دهی و رنگ کردن بیش از حد موها به موهای شما آسیب می رساند و منجر به شکنندگی و ریزش مو می شود. اغلب ترکیبی از روش ها مانند کراتینه کردن موها، رنگ کردن و سشوار کشیدن است که موجب آسیب به مو می شود.

 • علائم: اگر ریزش مو ناشی از عوامل خارجی مانند استایلینگ مو باشد، موها به راحتی شکسته می شود و در انتهای موها حباب مشاهده نخواهید کرد.
 • آزمایشات: بعضی پزشکان تست کشش مو انجام می دهند که بدین صورت است که دسته ای کوچک از مو باحدود 50 رشته مو را می گیرند، به آرامی می کشند و بررسی می کنند که آیا موهای کنده شده دارای حباب های انتهایی هستند یا خیر.
 • روش های درمان: از دستگاه هایی که موها را بیش از حد گرم می کنند، خودداری کنید. سشوار را بر روی باد خنک و ملایم تنظیم کنید و استفاده از اتوی مو و فر کننده مو را به حداقل برسانید. اگر از ژل یا اسپری برای حالت دادن مو استفاده می کنید، قبل از خشک شدن آنها موها را شانه کنید و حالت دهید چراکه احتمال آسیب به مو بیشتر می شود.

برای رنگ کردن موها، یک یا دو درجه از رنگ طبیعی موها را در نظر بگیرید. زیرا هرچه تغییر رنگ شدیدتر باشد، به مواد شیمیایی بیشتری نیاز دارید و در نتیجه شکنندگی موها بیشتر خواهد بود.

10- کمبود پروتئین در رژیم غذایی

اگر چه افرادی که در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند به ندرت دچار کمبود پروتئین می شوند، اما در صورتی که به تازگی گیاهخوار یا وگان شده اید و رژیم غذایی شما به اندازه کافی پروتئین گیاهی ندارد، ممکن است بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی دریافت نکند.

در صورت کمبود پروتئین، بدن با متوقف کردن رشد مو، پروتئین را جیره بندی می کند. این اتفاق معمولا دو تا سه ماه پس از افت پروتئین بدن اتفاق می افتد.

 • علائم کمبود پروتئین: کمبود پروتئین علاوه بر ریزش مو، ممکن است باعث نفخ، شکنندگی ناخن ها، خستگی و بی حالی شود. در صورتی که ریزش مو به دلیل کمبود پروتئین در بدن باشد در انتهای موهای ریخته شده حباب های خاجی شکل مشاهده نمی شود.
 • آزمایشات: اگر پزشک احتمال دهد که کم پشتی مو به دلیل فقدان پروتئین است، برای اندازه گیری پروتئین های موجود در خون، آزمایش خون تجویز می شود.
 • روش های درمان: مصرف بیشتر پروتئین ریزش مو را متوقف می کند، زیرا کمبود پروتئین نوعی سوء تغذیه است که بدن را تحت فشار قرار می دهد. گوشت، تخم مرغ و ماهی منابع بسیار خوبی از پروتئین هستند. همچنین در بسیاری از غذاهای گیاهی از جمله توفو، حبوبات، آجیل و تمپه (نوعی خوراک اندونزیایی مخلوطی از خمیر سویا و قارچ) پروتئین فراوانی وجود دارد.

11-  یائسگی

یائسگی عارضه ای طبیعی است که با افزایش سن در زنان رخ می دهد. یائسگی 12 ماه بعد از آخرین دوره قاعدگی زنان اتفاق می افتد. در طول قاعدگی بدن فرد هورمون های استروژن و پروژسترون کمتری تولید می کند.

 • علائم یائسگی: هر فرد یائسگی را به طور متفاوتی تجربه می کنند، اما به طور کلی ممکن است فرد علائمی مانند گرگرفتگی، اختلالات خواب، بدخلقی، زود رنجی، درد هنگام رابطه جنسی و افسردگی را تجربه کند. ریزش مو نیز می تواند در این دوره اتفاق بیفتد. در دوران یائسگی، ریزش مو به دلیل تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. هنگامی که میزان استروژن و پروژسترون کاهش می یابد، باعث کاهش سرعت رشد مو و کم پشتی مو در بسیاری از خانم ها می شود.
 • آزمایشات: پزشک ممکن است برای بررسی میزان هورمون تحریک کننده فولیکول و میزان استرادیول آزمایش خون تجویز کند تا هرگونه دلیل ریزش مو را مورد بررسی قرار دهد.
 • روش های درمان: بسیار مهم است که در دوران یائسگی از موهای خود به خوبی مراقبت کنید. موها را با سشوار داغ خشک نکنید و تا حد امکان از ابزارهای حالت دهنده مو استفاده نکنید. از شامپو ها و نرم کننده های ملایم و فاقد مواد شیمیایی مضر استفاده کنید. به میزان کافی آب بنوشید. اگر این مراقبت ها کارساز نبود حتما به پزشک مراجعه کنید.

12- کاهش چشمگیر وزن

کاهش وزن شدید

مطالعات نشان داده اند كه كاهش وزن سریع یا چشمگیر به دلیل محرومیت از برخی مواد مغذی از جمله پروتئین باعث ریزش مو می شود. اگر می خواهید فورا مقدار زیادی وزن کم کنید (کاهش 5 درصد وزن کنونی) باید هشدار داد که شاهد ریزش مو خواهید شد.

 • آزمایشات: اگر سعی در کاهش وزن نداشته اید، پزشک ممکن است آزمایش خون را به شما توصیه کند تا دلیل کاهش وزن سریع شما را متوجه شود که ممکن است دلایلی همچون غذا نخوردن به میزان کافی، مشکلات تیروئید، بیماری سلیاک یا حتی اختلالات سلامت روانی مانند افسردگی داشته باشد.
 • روش های درمانی: قبل از کاهش وزن بهتر است با پزشک مشورت کنید و برنامه تغذیه ای تحت نظر پزشک برای رژیم غذایی خود داشته باشید. در این صورت پزشک ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز بدن را تجویز می کند تا بدن دچار شوک و کمبود مود معدنی و ویتامین ها نشود. اگر ریزش مو به دلیل کاهش وزن بی دلیل باشد، هنگامی که شخص وزن خود را دوباره به دست آورد، ریزش مو متوقف می شود و موها دوباره رشد می کنند.

13-  لوپوس

بیماری لوپوس
بیماری لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کند. افراد زیادی به این بیماری مبتلا هستند و گاهی زنان در دوران بارداری به آن مبتلا می شوند.

 • علائم لوپوس: لوپوس اغلب باعث خستگی شدید، سردرد، آفت دهان، درد و ورم مفاصل می شود. در این بیماری بسیاری از افراد جوش یا راش هایی پروانه ای شکل در پل بینی خود مشاهده می کنند که نسبت به نور خورشید حساس می شوند. علائم دیگر این بیماری شامل تب، ورم دست و پا و اطراف چشم، درد قفسه سینه و کم خونی است.

افراد مبتلا به لوپوس ممکن است شاهد ریزش موی خفیف هنگام شستشو یا شانه کردن موها و یا ریزش موی شدید، ریزش موی دسته ای و بروز راش در پوست سر، شوند. به دلیل اینکه علائم بیماری لوپوس شبیه به علائم سایر بیماری ها است، بیماری لوپوس را “تقلیدکار بزرگ” می نامند.

 • آزمایشات: متخصص روماتولوژی، مفاصل و سایر بافت ها را از نظر هر گونه علائم التهاب مانند گرما، درد، ورم و قرمزی معاینه می کند. اندازه گیری سطح آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) با آزمایش خون نیز ممکن است به تشخیص بیماری لوپوس کمک کند. البته نمونه برداری از پوست نیز گاهی اوقات در تشخیص بیماری لوپوس موثر است.
 • روش های درمان لوپوس: اگر ریزش موی شما همراه با درد مفاصل، خستگی یا سایر علائم لوپوس باشد، باید به متخصص روماتولوژی مراجعه کنید. همچنین، اگر راش یا جوش در پوست سر دارید، باید به متخصص پوست مراجعه کنید که احتمالاً کرم موضعی برای شما تجویز می شود.

14- شیمی درمانی

شیمی درمانی

وظیفه شیمی درمانی، از بین بردن سلول های سرطانی بدن است، اما این روش می تواند طی پروسه درمان سلول های سالم از جمله سلول های رشد مو را نیز از بین ببرد. داروی شیمی درمانی سلول های رشد کننده (مانند سرطان) را برای جلوگیری از رشد هدف قرار می دهد. متأسفانه، این دارو سلول های سالم مانند سلولهای مو را نیز هدف قرار می دهند و در نتیجه فردی که تحت درمان به روش شیمی درمانی است موهای خود را از دست می دهد.

 • علائم: ممکن است فرد کم پشتی مو و یا ریزش توده هایی از موها را تجربه کند.
 • آزمایشات: با توجه به اینکه ریزش مو یک عارضه جانبی رایج در شیمی درمانی است، به هیچ آزمایشی احتیاج نیست.
 • روش های درمان: درمانی نسبتاً جدید و مورد تائید FDA  با نام کلاه خنک کننده وجود دارد که می تواند به بیمار کمک کند. تصور می شود که خنک کردن پوست سر با کاهش جریان خون به فولیکول های مو از ریزش مو جلوگیری می کند. هنگامی که پوست سر خنک می شود، رگ های خونی منقبض می شود و میزان داروی شیمی درمانی را که به فولیکول های مو می رسد، کاهش می یابد.

15- تریکوتیلومانیا (وسواس کندن مو)

وسواس مو کنی

اختلال موکنی بیماری است که در آن فرد میل شدیدی به کندن مکرر موهای خود دارد و درنتیجه موجب ریزش مو می شود. در حالی که این بیماری می تواند روی موهای بدن فرد (از جمله ابرو و مژه) تأثیر بگذارد، اما اغلب موهای روی پوست سر تحت تأثیر کنده شدن قرار می گیرند.

 • علائم اختلال مو کنی: این علائم معمولاً شامل کندن مداوم موها و تمایل به کشیدن موها است. از آنجا که پوست سر نقطه اصلی کشیدن مو است، افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا ممکن است روی یک یا دو ناحیه از سر تمرکز کنند و در نتیجه نواحی طاس ایجاد شود. این شرایط می تواند بسیار نگران کننده باشد.
 • آزمایشات: معمولاً پس از انجام ارزیابی بالینی توسط پزشک و بررسی سابقه بیمار، افراد مبتلا به اختلال موکنی تشخیص داده می شوند و سایر علل احتمالی ریزش مو رد می شود.
 • روش های درمان تریکوتیلومانیا: اختلال موکنی معمولاً با روان درمانی و دارو درمان می شود. روان درمانی معمولاً شامل رفتار درمانی شناختی است، که افکار و احساساتی که باعث موکنی شده را شناسایی و تغییر می دهد. داروهای مختلفی از جمله کلومیپرامین ، n-استیل سیستئین و الانزاپین نیز ممکن است در درمان اختلال موکنی مفید واقع شوند.

از طریق وبسایت زیبانوس شما می توانید به لیست پزشکان پوست و مو در سراسر کشور دسترسی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مراقبت های زیبایی

مقاله تصادفی

تغذیه

تناسب اندام

زیبایی کلینیکی