عمل جراحی کوچک کردن بینی؛ عوارض و مراقبت ها

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

عمومی یا موضعی 

دوره نقاهت

3 الی 6 روز

عمل رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی می تواند در تغییر فرم بینی و بهبود عملکرد بینی در تنفس بسیار موثر باشد. انواع فرم بینی از جمله بینی های گوشتی و استخوانی می توانند تحت این عمل قرار گیرند تا فرد بینی صاف تر و خوش فرم تر داشته باشد.

عمل بینی یا عمل رینوپلاستی یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف طیف وسیعی از روش های جراحی برای تغییر شکل دادن بینی یا اصلاح نقص استخوان بینی به منظور رفع انسداد و همچنین کوچک کردن بینی استفاده می شود. جراحی بینی معمولا به عمل جراحی اشاره دارد که در آن غضروف، استخوان و گاهی اوقات بافت نرم بینی تغییر شکل داده می شوند تا علاوه بر ایجاد ظاهر بهتری برای فرد، عملکرد صحیح بینی حفظ شود. جراحی بینی می تواند:

 • برای کوچک کردن بینی استفاده شود.
 • سایز بینی را تغییر دهد.
 • برجستگی روی پل بینی را اصلاح کند.
 • شکل نوک یا پل بینی را تغییر دهد.
 • حفره های بینی را باریک کند.
 • زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهد.

اگر چه عمل بینی، معمولا تحت بیهوشی انجام می شود اما این جراحی را می­توان تحت بی حسی موضعی نیز انجام داد. اغلب، افراد می توانند یک یا دو هفته پس از جراحی به فعالیت های عادی خود بازگردند.

عکس عمل بینی

 

برای عمل بینی گوشتی، عمل بینی استخوانی یا هر مشکل زیبایی مرتبط با بینی، باید انتظارت واقع بینانه ای داشته باشید و قبول کنید که در مورد آنچه که عمل جراحی بینی می­تواند از نظر فیزیکی و عاطفی برای شما ایجاد کند، محدودیت­هایی وجود دارد. اکثر بیماران با نگرش معقول، نتیجه مثبتی را در کنار یک جراح ماهر در زمینه رینوپلاستی تجربه می­کنند. با این حال اوایل، بعضی از افراد ممکن است از ظاهر بینی خود پس از عمل بینی ناراضی باشند. به همین دلیل بسیار مهم است که صبور باشید زیرا ظاهر شما در سه ماه اول به طور قابل توجهی تغییر خواهد کرد و حتی ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا نتیجه نهایی جراحی را ببینید. تقریباً انجام مجدد جراحی بر روی بینی جراحی شده، قبل از گذشت یک سال کامل، یک اشتباه بزرگ است.

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

بعد از چشمان، بینی دومین ویژگی برجسته در چهره است. با این حال در جراحی بینی، پزشکان و بیماران بایستی هم ظاهر و هم عملکرد بینی را در نظر بگیرند. گاهی اوقات سایز مسیر تنفسی هنگام کوچک کردن بینی، کاهش می یابد. در برخی افراد که بینی آنها مشکل ظاهری زیادی ندارد، بعضی از متخصصان می توانند فرم بینی را با استفاده از تزریق ژل، مقداری تغییر دهند.

جراحی بینی گوشتی و جراحی بینی استخوانی نیز با این روش انجام می گیرد. با این وجود در عمل جراحی هر فرد محدودیت هایی وجود دارد و جراحی زیبایی بینی به شما اجازه نمی دهد فرم بینی دلخواه خود را از آلبوم عکس انتخاب کنید!

 

بینی شامل دو جزء اصلی است: استخوان و غضروف. استخوان از قسمت بالای بینی محافظت می کند، در حالی که قسمت پایین بینی توسط غضروف محافظت می شود.

در داخل بینی یک حفره توخالی وجود دارد که حفره بینی نامیده می شود و توسط تیغه بینی به دو بخش تقسیم می شود.

عکس عمل بینی

در برخی از افراد، تیغه بینی، کمی از راستای خود خارج شده و غضروف تقسیم کننده بینی کج می­شود. غضروف کج می تواند عمل تنفس را مختل کند. در بسیاری از موارد، جراحی دیگری برای صاف کردن تیغه بینی و بهبود تنفس پیشنهاد می­شود که این عمل سپتوپلاستی (جراحی انحراف بینی) نامیده می شود.

امروزه جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب ترین روش های جراحی است. اگر قصد کوچک کردن بینی یا هر تغییر زیبایی دیگری با جراحی رینوپلاستی را دارید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا شرایط جراحی بستگی زیادی به فرد و جراح دارد. لطفا سوالات خود را از یک جراح بینی با تجربه بپرسید.

تفاوت عمل رینوپلاستی و سپتوپلاستی

عمل رینوپلاستی عملی است که فرم بینی را به دلیل اختلالات تنفسی و یا فرم بد بینی تغییر می دهد. اما عمل سپتوپلاستی، جراحی است که با صاف کردن تیغه جدا کننده حفره های بینی باعث بهبود تنفس می شود. تیغه کج بینی موجب اختلال در تنفس می شود. معمولا سپتوپلاستی در ترکیب با رینوپلاستی انجام می شود.

مراقبت ها و نکات قبل از جراحی بینی چیست؟

قبل از جراحی نیاز به رعایت نکاتی است که باید در نظر گرفته شود. ممکن است جراح از شما بخواهد مصرف برخی داروها مانند داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن را از دو هفته قبل متوقف کنید. این داروها خطر خونریزی را افزایش می دهند. فقط داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. همچنین از مصرف مکمل های گیاهی نیز باید خودداری شود.

در صورتی که سیگار می کشید، سیگار را قبل از عمل بینی ترک کنید. چرا که سیگار کشیدن روند بهبودی را به تاخیر می اندازد و احتمال ابتلا به عفونت را نیز افزایش می دهد.

مراحل عمل جراحی زیبایی بینی چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین قرار ملاقات با جراح، باید انتظارات خود را از عمل جراحی و اینکه دوست دارید فرم بینی شما بعد از جراحی چطور باشد، به طور واضح توضیح دهید. قبل از تصمیم گیری برای انجام عمل بینی، مطمئن شوید که به اندازه کافی اطلاعات لازم در خصوص این جراحی را دریافت کرده اید تا بتوانید تصمیم گیری کاملا آگاهانه در مورد انجام عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشید.

جراح متخصص بینی، سوابق پزشکی شما را بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود منعی برای انجام جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. معمولا از شما خواسته می شود تا فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که با مزایا و عوارض احتمالی مربوط به این عمل آشنایی دارید. برای مقایسه نتیجه درمان ممکن است عکسی از قبل و بعد درمان گرفته شود.

بیهوشی

در پاسخ به این سوال که آیا عمل بینی درد دارد یا خیر، باید گفت که این عمل می تواند تحت بی­حسی موضعی همراه با تزریق مسکن یا بیهوشی عمومی انجام شود. بنابراین بیمار متوجه دردی در حین جراحی نخواهد شد.

همانند هر روش جراحی دیگری، بیهوشی عمومی خطرات مربوط به خود را دربر دارد که جراح بایستی در مورد آن اطلاعات لازم را به فرد ارائه دهد.

عمل جراحی کوچک کردن بینی

جراحی زیبایی بینی در مراکز جراحی یا بیمارستان ها قابل انجام است. این عمل بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد، اما بسته به وسعت عمل جراحی ممکن است طولانی­تر باشد. اگر شما بیش از یک عمل داشته باشید، ممکن است لازم باشد که یک شب بستری بمانید.

جراح اغلب پوست داخل دیواره بینی را برش می زند تا از هر گونه اسکار قابل مشاهده ای جلوگیری کند. با این حال، برای عملیات پیچیده تر ممکن است از تکنیک باز استفاده شود که در آن برشی کوچک بر روی پایه بینی  (پوست زیر بینی بین دو حفره بینی) ایجاد کند.

تکنیک عمل باز ممکن است جای زخمی کوچک در زیر بینی ایجاد کند، اما این روش در عمل های دشوار، کار جراح را آسانتر می کند. این جای زخم پس از عمل به سختی قابل مشاهده خواهد بود.

در طول جراحی، بافت نرم بینی از استخوان و غضروف زیر پوست جدا می شود. سپس ممکن است استخوان شکسته شود و مجدد فرم داده شود و غضروف برای رسیدن به ظاهر مورد نظر تغییرشکل داده شود.

در این عمل، یک آتل پلاستیکی بنام اسپلینت به کار برده می شود و حفره های بینی به آرامی پانسمان می شوند. اگر اندازه بینی کاهش نیافته باشد، نیازی به بخیه نیست و بینی با چسب برای بهبودی بسته می شود. در صورت نیاز به بخیه برای بستن زخم های داخلی، از بخیه های جذبی استفاده می شود. اگر برش روی پوست جدا کننده حفره های بینی انجام شود، ممکن است نیاز به کشیدن بخیه باشد.

برای درک بهتر مراحل عمل جراحی بینی پیشنهاد می کنیم ویدیوهای عمل بینی را در بخش ویدیوها مشاهده نمایید.

عکس عمل بینی

تکرار عمل

در حدود یک مورد از ده مورد عمل جراحی بینی، در صورتی که فرد از نتیجه عمل بینی خود رضایت نداشته باشد، ممکن است عمل جزیی دوم انجام شود. این مشکلات نسبتاً نادر، غیر قابل پیش بینی بوده و حتی می­تواند برای بیماران جراحان ماهر نیز اتفاق بیفتد.

دوره نقاهت بعد از عمل جراحی بینی چقدر است؟

بیشتر افراد بعد از یک یا دو هفته بعد از عمل جراحی می ­توانند به کار خود بازگردند.

مراقبت های بعد از عمل بینی چیست؟

بسیار مهم است که پس از درمان به دقت به توصیه های جراح خود عمل کنید تا از بروز عوارض جراحی بینی جلوگیری شود.

توصیه های جراح برای مراقبتهای بعد از عمل بینی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از داروهای مسکن تجویز شده در صورت نیاز
 • استفاده از داروی ضد گرفتگی بینی برای کاهش ورم داخل بینی
 • بعد از عمل بینی، از کمپرس های سرد و یخ بر روی بینی به هیچ وجه استفاده نکنید.
 • خندیدن بعد از عمل بینی: توجه داشته باشید، بعد از جراحی بینی لبخند نزنید و نخندید تا فشاری به محل جراحی وارد نشود.
 • طرز خوابیدن بعد از عمل بینی مهم است. برای چند روز اول بعد از عمل، بیمار بایستی با قرار دادن تعدادی بالشت، سر خود را بالاتر از حالت عادی در رختخواب قرار دهد. این کار به کاهش ورم بعد از عمل بینی و کبودی کمک می کند.
 • بسیاری از جراحان از بیماران می خواهند که با بینی نفس نکشند یا برای چند هفته اول از بینی عطسه نکنند تا از آسیب رساندن به بافت های داخلی بینی جلوگیری شود.
 • پانسمان و هر گونه بخیه در عرض یک هفته پس از عمل جراحی برداشته می شود.
 • هنگام مسواک زدن، به آرامی این کار را انجام دهید تا لب بالا حرکت نکند.
 • پس از جراحی بینی غذاهای فیبردار مانند میوه ها و سبزیجات مصرف کنید تا از یبوست جلوگیری شود. از خوردن غذاهای شور خودداری کنید تا ورم بعد از عمل بینی کاهش یابد.
 • لباس های گشاد و دکمه دار بپوشید. لباس هایی که از سر پوشیده می شوند به بینی آسیب وارد می کنند.
 • برخی از پزشکان تمرینات فشاری را برای کمک به کاهش ورم و حفظ ظاهر باریک بینی توصیه می­کنند. برای تمرینات فشاری، بیمار جلوی آینه می نشیند و استخوان بینی را با انگشت های اشاره فشار می­دهد. عمل فشار دادن بینی باید به مدت یک دقیقه نگه داشته شود و این عمل چند بار در روز انجام شود.
 • بسیار مهم است که بعد از جراحی به مدت دو ماه به دور از نور مستقیم خورشید بمانید. در بعضی از موارد، پوست بینی از استخوان و حفره های بینی جدا می شود که ممکن است بعد از جراحی باعث پوسته پوسته شدن بینی شود. باید مراقبت های لازم از لایه جدید و حساس پوست انجام گیرد. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث بروز اسکار یا جای زخم شود. حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
 • تا چهار هفته پس از جراحی از عینک استفاده نکنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 • از ورزش بعد از عمل بینی یا هر نوع فعالیتی که ممکن است منجر به تماس با صورت شود، یا موجب تکان خوردن و آسیب به استخوان بینی شود به مدت 6 هفته اجتناب نمایید.

در صورتی که هر گونه علایم غیرعادی مانند عفونت، افزایش خونریزی یا درد شدید و ناگهانی را تجربه کردید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

عوارض عمل بینی چیست؟

بیمار ممکن است با ورم چشم ها، بینی و گاهی اوقات ورم صورت بعد از عمل جراحی بینی مواجه می­شود. التهاب و ورم بینی بعد از عمل ممکن است چند هفته طول بکشد. اگر استخوان بینی شکسته شده باشد، ممکن است مقداری سیاهی یا کبودی در اطراف چشم ظاهر شود. امکان دارد کمی ناراحتی در بینی خود احساس کنید و همچنین برخی از بیماران در طول دوره نقاهت دچار سر درد بعد از عمل بینی می شوند.

مقداری خونریزی پس از جراحی طبیعی است. با این حال، اگر خونریزی شدید و غیر قابل کنترل است، برای توقف خونریزی، بینی پانسمان می شود.

همانند تمامی جراحی­ها، همیشه احتمال بروز خطر و یا عوراض جانبی وجود دارد و پس از جراحی بینی، هر چند نادر، ممکن است با عوارضی از قبیل موارد زیر موجه شوید:

 • عفونت
 • خونریزی بینی
 • آلرژی به داروی بیهوشی
 • آسیب عصبی و بی حسی دائمی بینی و بافت های اطراف آن
 • زخم شدگی و اسکار زیاد
 • ناهنجاری هایی مانند کجی بینی، مشکلات در تنفس
 • نیاز به عمل مجدد

در افرادی که تحت عمل مجدد جراحی بینی قرار می گیرند، قرمزی خفیفی در پوست ممکن است ایجاد شود.

آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه عمل داشته باشید، منعی برای انجام عمل رینوپلاستی برای شما وجود ندارد.

اگر پوست شما مستعد اسکار کلوئیدی است یا سابقه مشکلات بهبود زخم دارید، ممکن است جراح این عمل را به شما توصیه نکند یا هشدار دهد که احتمال برجسته و واضح بودن اسکارها بعد از جراحی وجود دارد.

آیا رینوپلاستی عمل جراحی ساده ای است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خیر! عمل زیبایی بینی به سه دلیل، عمل چالش برانگیزی است.

 • بینی عضوی برجسته و پیچیده در وسط صورت است. تغییرات ایجاد شده در طول جراحی رینوپلاستی بسیار کم است اما این تغییرات می توانند تفاوت های بسیاری در ظاهر و عملکرد بینی ایجاد کنند. به همین دلیل احتمال بروز خطا افزایش می یابد.
 • ورم و بی حسی موضعی تزریق شده در پوست، باعث کجی بینی می شود که تغییرات کوچک ایجاد شده را پنهان می کنند.
 • عمل جراحی بینی برنامه و روند خاصی ندارد. به این دلیل که روند جراحی بر اساس نیازهای هر بیمار مشخص می شود.

نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی

تغییرات بسیار کم حتی در مقیاس میلی متر در ساختار بینی می تواند تفاوت های زیادی در ظاهر ایجاد کند. بیشتر اوقات، جراحان پلاستیک با تجربه یا متخصصین گوش و حلق و بینی می توانند نتایج رضایت بخشی را در شما ایجاد کنند. در برخی موارد، تغییرات بیشتری نیاز است که با جراحی مجدد پس از یک سال قابل دستیابی است.

طبق تجربیات ثبت شده در زیبانوس، کاربران از عمل بینی رضایت بالایی داشته اند. می توانید تجربه عمل بینی کاربران را در بخش تجربیات عمل بینی مطالعه نمایید.

مقالات زیر را از دست ندهید: