جراحی لثه و اصلاح لبخند لثه ای و فرم لثه ها

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

لبخند گوشتی یا لبخند لثه ای مشکلی است که از دیده شدن دندان ها و زیبایی آنها می کاهد. جراحی لیفت لثه با فرم دهی خط لثه موجب اصلاح طرح لبخند و دیده شدن مناسب دندان ها می شود. در این روش بافت لثه با لیزر یا پلاسما جت برش داده می شود و لثه متقارن می شود.

لبخند گوشتی یا لبخند لثه ای چیست؟

لبخند گوشتی یا لثه ای مشکل رایجی است که بخاطر رشد بیش از اندازه بافت لثه بوجود آمده و باعث می شود دندان ها توسط لثه ها پوشانده شوند. این عارضه می تواند بنا به دلایل مختلف از جمله ژنتیک و حتی استفاده از بعضی از داروهای رایج برای فشار خون بالا باشد.

این مسئله باعث می شود لثه ها در هنگام لبخند زدن بیش از حد قابل مشاهده و یا بیش از حد بزرگ به نظر آیند و لبخند به صورت کج و نا متقارن یا دندان ها کوچکتر از لثه ها به نظر برسند. لبخند گوشتی را می توان به راحتی با یک روش شناخته شده تحت عنوان جراحی لثه، اصلاح لبخند گوشتی، لیفت لثه و یا اصلاح لبخند لثه ای اصلاح کرد.

در این روش بی حسی موضعی در لثه اعمال می شود و با استفاده از لیزر یا دستگاه پلاسما جت، مقادیر کوچکی از بافت مازاد لثه برداشته شده و لبه های لثه در بالای شش دندان که لبخند را تشکیل می دهند، تغییر شکل داده می شود.

جراحی لثه چیست؟

جراحی لیفت لثه با فرم دهی خط لثه کمک می کند تا دندان ها به بهترین حالت ممکن دیده شوند، بافت لثه ای که بیش از حد دیده می شود را کاهش می دهد و آن را متقارن می کند. این روش همچنین به عنوان جراحی کانتورینگ لثه یا جراحی لثه نیز شناخته می شود. اگر لبخند لثه ای باعث احساس خجالت شما می شود، خبر خوب این است که دندانپزشکان متخصص زیبایی به راحتی می توانند با جراحی لثه، لبخند گوشتی یا لثه ای شما را اصلاح کنند.

کانتورینگ لثه به عنوان روش درمانی دندانپزشکی برای بهبود ظاهر لثه ها در نظر گرفته می شود. جراحی لثه همچنین به عنوان یک درمان ترمیمی دندانپزشکی برای کمک به از بین بردن و کاهش اثرات بیماریهای مزمن لثه توصیه می شود.

دلایل مختلفی برای ایجاد لبخند لثه ای وجود دارد. این مشکل ممکن است به این دلیل باشد که لثه های شما پس از رشد دندان های بزرگسالی شما عقب نرفته یا لب بالای شما کوتاه بوده و بافت لثه، بخش زیادی از دندان هایتان را پوشش داده است.

ممکن است هنگام انجام درمان های زیبایی مانند روکش یا ونیر، جراحی لثه برای روکش را نیز انجام دهید. اگر بافت لثه تحت درمان قرار نگیرد، ونیر کامپوزیت روی دندانهایتان، بهترین ظاهر خود را نخواهند داشت. جراحی لثه می تواند سایر روش های زیبایی را تکمیل کرده و ظاهر مورد نظر خود را بدست آورید.

اگر مایل هستید که با هر بار لبخند زدن، لثه های شما کمتر نمایان شوند، به خواندن این مطلب ادامه دهید تا در مورد لیفت لثه یا کانتورینگ لثه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

چرا جراحی لثه انجام دهیم؟

جدا از اینکه لبخند لثه ای، زیاد در معرض دید است، برخی از افراد از ظاهر لثه خود نسبت به دیگران راضی نیستند. گاهی اوقات، نقص لثه ممکن است در اثر بیماری لثه ایجاد شود یا صرفا به نحوه تشکیل لثه در طول سال ها مربوط باشد. لثه ها ممکن است پس از درآمدن دندان های دائمی به اندازه کافی عقب نروند.

از طرف دیگر، لثه ها ممکن است در طول سال ها خیلی زیاد به عقب بروند و در این حالت، دندانها بیشتر در معرض دید قرار خواهند گرفت و شاید ناخوشایند به نظر برسند. برای بازگرداندن خط لثه ای که بیش از حد به عقب رفته است، ممکن است به پیوند لثه نیاز داشته باشید.

دلیل ایجاد خط لثه ناخوشایند هر چه باشد، لیفت لثه یا برعکس، پیوند لثه، می تواند خط لثه را تغییر شکل دهد و لبخند دلربا و کاملا جدیدی به شما هدیه دهد.

مزیت های جراحی لثه

 • جراحی لیفت لثه یک روش نسبتا بدون درد است که با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • هیچ بخیه ای به کار نمی رود.
 • لیفت لثه یک عمل جراحی سریع و آسان با مدت زمان بهبودی کوتاه است.
 • نتایج معمولا دائمی هستند و به تکرار درمان نیاز ندارد.

مراحل انجام جراحی لثه چگونه است؟

دندانپزشک ابتدا به بررسی تصویر رادیوگرافی دندانهایتان می پردازد تا سطح استخوان شما نسبت به دندان های شما مشخص شود. این کار به دندانپزشکان کمک می کند تا بدانند چه اندازه بافت لثه را به نسبت دندان های شما از بین ببرند.

برای کانتور لثه، دندانپزشکان با استفاده از لیزر یا دستگاه پلاسماجت، لثه را برش داده و تغییر شکل می دهند. در نتیجه، دندانپزشک می تواند برای هر دندان در زمانی حدود دو دقیقه، لثه ها را برش داده و تغییر شکل دهد که فوق العاده سریع است. در این روش معمولا بیماران تحت بی حسی موضعی قرار می گیرند.

برای درک بهتر نحوه انجام جراحی لثه، بهتر است ویدیوهای زیبانوس درباره لیفت لثه را ببینید.

هزینه لیفت لثه به موقعیت مطب، مهارت دندانپزشک، تجهیزات مورد استفاده و میزان کار مورد نیاز بستگی دارد.

دوره نقاهت لیفت لثه چقدر است؟

از آنجا که امروزه لیفت لثه بصورت سریع، بدون درد و خونریزی و یا همراه با خونریزی بسیار کم انجام می شود، بهبودی بعد از عمل بسیار آسان تر است. بیشتر بیماران در طی 24 ساعت قادر به خوردن و نوشیدن در حالت عادی هستند و لثه ها باید طی دو روز کاملا بهبود یابند. لثه های شما ممکن است بعد از جراحی لثه برای چند روز متورم و دردناک باشند.

جراحی لثه برای روکش معمولا همزمان با سایر روش های دندانپزشکی مانند قرار دادن ونیر یا روکش دندان انجام می شود. بنابراین لازم است هرگونه دستورالعمل اضافی را از دندانپزشک خود بگیرد.

مراقبت های بعد از جراحی اصلاح لبخند لثه ای

بعد از لیفت لثه، دندانپزشک دستورالعمل هایی به شما خواهد داد که رعایت آنها باعث جلوگیری از بروز عوارض پس از لیفت لثه خواهد شد. در این جا به بررسی برخی از نکات عمومی می پردازیم که ممکن است توسط دندانپزشک توصیه شود:

 • برای کنترل درد از مسکن های مورد تائید دندانپزشک خود استفاده کنید.
 • بعد از کانتورینگ لثه باید غذاهای سرد و نرم بخورید و از خوردن غذا های تند و یا غذاهایی که به دندان می چسبند، اجتناب کنید. برای مثال تخم مرغ، ماست، پاستا، سبزیجات نرم و بستنی.
 • دو بار در روز دهان خود را با دهانشویه های فاقد الکل بشویید.
 • سیگار نکشید.
 • از مسواک های نرم استفاده کنید و نخ دندان بکشید.
 • برای بهداشت و تمیز نگه داشتن دهان دستورالعمل دندانپزشک خود را دنبال کنید.
 • باید ناحیه تحت درمان را تمیز نگه دارید تا از بروز عفونت جلوگیری کنید.

عوارض جراحی لثه چیست؟

توجه داشته باشید لیفت لثه نیز همانند هر عمل جراحی یا تهاجمی دیگر عوارض و خطراتی را به همراه دارد. قبل از انجام کانتورینگ لثه حتما فرد متخصص و با تجربه ای را در زمینه دندانپزشکی زیبایی پیدا کنید و از او مشورت بگیرید.

این عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ممکن است پس از انجام لیفت لثه کمی احساس درد داشته باشید.
 • برای اصلاح لبخند لثه ای ممکن است لیفت لثه کافی نباشد و برخی افراد به درمان های بیشتری نیاز داشته باشند.
 • در صورت انجام مراحل بیشتر برای بهبود لبخند گوشتی، دوره نقاهت ممکن است بیشتر باشد.
 • واکنش به داروی بی حسی که نادر است.
 • بازگشت مجدد بافت لثه

توجه داشته باشید که نتایج جراحی لثه به مهارت دندانپزشک بستگی دارد. در ابتدا از مهارت و تجربه دندانپزشک خود مطمئن شوید، سپس به درمان بپردازید.