لیزر قارچ ناخن چیست و چگونه عمل می کند؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

عفونت قارچ ناخن بیماری است که علائمی مانند کبودی ناخن، زردی ناخن، تغییر رنگ ناخن به سیاه یا حتی سبز، ضخیم و پوسته پوسته شدن ناخن ها به طوری که ضعیف و سست می شوند، است. زمانی که قارچ ناخن با محلول های موضعی و دارو درمان نشود، درمان با لیزر پیشنهاد می شود.

عفونت قارچ ناخن بیماری متداولی است که علائم اصلی آن عبارتند از کبودی ناخن، زرد شدن ناخن، تغییر رنگ ناخن به سیاه یا حتی سبز، ضخیم و پوسته پوسته شدن ناخن ها به طوری که ضعیف و سست می شوند و در برخی موارد دردناک است. در صورتی که قارچ ناخن درمان نشود، عفونت به سایر ناخن ها و پوست منتقل می شود. دو نوع از لیزرها برای درمان قارچ ناخن مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین نوع آن، لیزرهای Nd:YAG با طول موج 1064 نانومتر از نور مادون قرمز است. اخیرا نیز طول موج های بسیار پایین تر نور یعنی 405 و 635 نانومتر، در لیزرها به کار برده می شوند. در کلینیک های زیبایی، هر پزشک آموزش دیدۀ لیزر که دوره آموزش ویژه برای درمان قارچ زیر ناخن را گذرانده باشد قادر به انجام لیزر درمانی خواهد بود.

عفونت قارچ ناخن یا اونیکومایکوزیس چیست؟

درمان قارچ ناخن

عفونت قارچ ناخن یا اونیکامایکوزیس بیماری بسیار متداولی است که عموما درصد بالایی از بزرگسالان را مبتلا می کند. این عفونت توسط قارچی که به ناخن و بیشتر به ناخن شست حمله می کند، ایجاد شده و معمولا تا پوست زیر ناخن امتداد می یابد و اغلب از همان گروه قارچ هایی است که سبب بیماری "پای ورزشکار" می شود.

این عفونت در افراد سالم بیماری جدی به شمار نمی آید، اما می تواند ناخوشایند بوده و عدم درمان پوسته شدن ناخن ممکن است سبب آسیب جدی از قبیل سلولیتیس (عفونت باکتریایی عمقی بافت) در بافت های اطراف شود. افراد دارای بیماری هایی از قبیل دیابت یا بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند می توانند مبتلا به عفونت شدیدتری گردند.

گاهی اوقات درمان با محصولات ضد قارچیِ بدون نسخه دشوار بوده و ممکن است دو سال زمان ببرد تا عفونت ناپدید گردد. داروهای تجویز شده خوراکی می توانند اثرات جانبی داشته باشند که همین امر مانعی برای استفاده از آنها است. بنابراین درمان های لیزری در حال تبدیل شدن به جایگزینی مناسب برای رفع کامل این مشکلات هستند.

علت لایه لایه شدن ناخن

عفونتهای قارچ ناخن، که در پزشکی اونیکومایکوزیس نامیده می شوند، با رشد یک قارچ در ناخن و احتمالا در بستر ناخن ایجاد می گردند. تمام هاگ های قارچی در جایی که شرایط تاریک، مرطوب و گرم است رشد می کنند و معمولا دست ها و پاها محیط عالی برای رشد آنها می باشند.

ممکن است این عفونت را از عفونت پای یک ورزشکار یا حتی از خدمات آرایشی ناخن از قبیل مانیکور و پدیکور دریافت کنید. عفونت از هر منبعی که ایجاد شود درمان آن دشوار است، چرا که قارچ تنها در سطح رشد نمی کند بلکه به زیر ناخن و در زیر پوست انتشار می یابد. معمولا مردان بیشتر از زنان در معرض این بیماری هستند، همچنین سن بالاتر نیز شانس ابتلا به عفونت را بالا می برد چرا که رشد ناخن و سرعت گردش خون کمتر است.

به طور کلی افراد مستعد قارچ ناخن کسانی هستند که مبتلا به بیماری هایی مانند دیابت، تعریق شدید، مشکلات پوستی مانند پسیورازیس یا مشکلات مربوط به ناخن، ضعف سیستم ایمنی بدن و دارای سابقه خانوادگی عفونت ناخن و همچنین افراد سیگاری و ورزشکاران و کسانی که پا برهنه در مکان هایی مانند باشگاه و استخر راه می روند، هستند.

علائم قارچ ناخن چیست؟ علت پوسته شدن ناخن چیست؟

علائم اصلی "عفونت ناخن" تغییر رنگ ناخن است که به رنگ سفید، سیاه، زرد یا حتی سبز و ضخیم درآمده و ناخن ها شکننده، ضعیف و سست می شوند. در صورت ابتلا به قارچ ناخن، گرفتن ناخن و مراقبت از دست ها و پاها را بسیار دشوار می سازد. این بیماری همچنین می تواند مانع از لاک زدن یا مانیکور ناخن ها به شیوه معمول گردد.

عدم درمان لایه لایه شدن ناخن تنها باعث بدتر شدن علائم شده و ممکن است به سایر انگشت ها یا سایر افرادی که در تماس نزدیک با شما هستند نیز سرایت کند. از آنجایی که این درمان می تواند جنبه زیبایی و درمانی داشته باشد، اما نیاز است انجام گیرد تا اطمینان حاصل شود که عفونت سرایت نمی یابد یا تشدید نمی شود.

قارچ ناخن انگشت پا

اولین نشانه عفونت، تغییر رنگ ناخن است که معمولا با یک نقطه کوچک سفید شروع می شود و همچنان که ناخن رشد می کند این تغییر رنگ انتشار می یابد و عفونت را با خود حمل می نماید. اگر منبع خون ناخن بستر ناخن آلوده گردد، ناخن ممکن است قرمز یا سیاه شود، و در صورتی که عفونت ناخن منجر به عفونت باکتریایی گردد، ممکن است تغییر رنگ به سبز وجود داشته باشد. با گسترش عفونت در زیر ناخن، ممکن است ناخن شل شود و یا حتی از بستر انگشت جدا شود. این عفونت حتی ممکن است به پوست اطراف ناخن نیز منتقل شود.

قارچ دلیل پوسته شدن ناخن

با گذشت زمان ناخن ضخیم تر می گردد و کوتاه کردن و نگهداری آن ها دشوار می شود و ممکن است با پوشیدن کفش قسمت هایی از آن بشکند. عفونت باید از پایه بستر ناخن به طور کامل حذف شود تا قارچ را از بین ببرد. در این صورت یک ناخن سالم و بدون عفونت رشد خواهد کرد و بخش عفونی با کوتاه کردن ناخن حذف می شود. بسته به سرعت رشد ناخن، بازگشت ناخن به حالت نرمال می تواند تا یک سال طول بکشد.

بسیار بعید است که عدم درمان قارچ ناخن این بیماری باعث درمان خود به خودی عفونت شود. همچنین احتمال انتشار عفونت از یک انگشت به دیگر انگشتان و افرادی که با شما در تماس نزدیک هستند، وجود خواهد داشت.

در این بخش اطلاعات پایه ای در مورد درمان عفونت قارچ ناخن با لیزر در اختیار شما قرار می گیرد. در صورتی که با مطالعه این بخش نتوانستید پاسخ سوالات خود را بگیرید، سوالات خود را از پزشک متخصص بپرسید.

لیزر قارچ ناخن

انواع درمان قارچ ناخن

یک روش درمانی شامل سوهان کشی سطح ناخن و استفاده منظم از لاک مخصوص ضد قارچ می باشد. در حالت دیگر ممکن است استفاده از کرم موضعی برای استفاده بر رو و داخل ناخن تجویز شود. درمان های خوراکی نیز وجود دارد که می توانند عوارض جانبی داشته باشند.

به همین دلیل برخی پزشکان تمایلی به تجویز این داروها برای عفونت های خفیف ندارند. درمان لیزری معمولا موثر است ولی در صورتی که عفونت با لیزر درمان نشود ممکن است نیاز باشد ناخن بطور کامل با جراحی برداشته شود.

در تمام درمان ها نیاز است ناخن جدید از پایه غیر عفونی ناخن مجددا رشد کند تا جایگزین ناخن آلوده شود و این مرحله می تواند 3 تا 12 ماه بسته به رشد ناخن هر فرد طول بکشد. از آنجایی که پتانسیل سرایت قارچ و آلودگی مجدد ناخن ها یا حتی انتقال به سایر افراد وجود دارد، بهبود نسبی بیماری نتیجه قابل قبولی نیست.

لیزر درمانی عفونت قارچ ناخن چگونه انجام می گیرد؟

ناخن

دو نوع اصلی درمان با لیزر وجود دارند که در درمان عفونت های قارچی ناخن موثرند. در هر دو روش نیاز است قبل از شروع درمان، ضخیم شدگی اضافی ناخن با سوهان از بین برود و در هر دو مورد، ناخن غیر آلوده از پایه ناخن رشد خواهد کرد تا جایگزین بخش عفونی گردد. این ناخن عفونی با ناخن گیر از بالا کوتاه می شود. عکس های قبل و بعد امکان مشاهده پیشرفت درمان را فراهم می سازند.

نوع نخست درمانهای لیزری، از نور لیزر Nd:YAG با طول موج  1064 نانومترِ نور مادون قرمز استفاده می کند. نمونه هایی از این برندها " PinPointe" از Cynosure و " ClearChoice" از Alma Lasers را شامل می شود.

لیزر قارچ ناخن

به وسیله هندپیسِ دستگاه لیزر، نور لیزر با پالس های کوتاه بر روی ناخن اعمال می شود. تمامی ناخن های آلوده باید به طور جداگانه درمان شوند. حدود ده دقیقه برای یک دست یا پا زمان لازم است. سپس درمان با فواصل چهار هفته ای تکرار می شود تا عفونت ها از بین بروند. احساس خفیف درد و ناراحتی در این درمان وجود خواهد داشت.

اخیرا در درمان عفونت قارچ زیر ناخن، از دستگاه هایی با طول موج های کوتاه تر 405 و 635 نانومتر استفاده می شود. پا یا دستی که باید درمان شود، در یک دستگاه که پرتوهای لیزر را روی سطح می چرخاند، قرار داده می شود. این دستگاه از دو طول موج نور به طور همزمان استفاده می کند، یکی برای درمان قارچ و دیگری برای افزایش جریان خون و جهت افزایش پاسخ ایمنی در منطقه تحت درمان. این چرخه حدود 12 دقیقه برای هر دست یا پا به طول می انجامد.

مراحل درمان عفونت ناخن یا اونیکومایکوزیس با لیزر چگونه است؟

قارچ ناخن

قبل از درمان

قبل از آغاز لیزر درمانی عفونت قارچی ناخن، استفاده از لاک های ضد قارچ ارزش امتحان کردن را دارند. این لاک ها بدون نسخه در داروخانه ها قابل تهیه هستند. البته این روش زمانی موثر است که حاضر به استفاده منظم از آن و پیروی کردن از دستورالعمل باشید.

قبل از شروع درمان توجه داشته  باشید استفاده از لاک ناخن در طول درمان برای شما مجاز نیست. در صورتی که این روش موثر نبود، با پزشک متخصص پوست صحبت کنید تا روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد کند. ممکن است بخشی از قسمت عفونی ناخن توسط پزشک جدا شود تا برای بررسی دلایل ایجاد عفونت آزمایش شود.

در طول درمان بیماری قارچ ناخن

سابقه پزشکی شما بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل گردد، هیچ مانعی برای انجام این درمان برای شما وجود ندارد. از شما درخواست می شود فرم رضایت نامه ای را امضاء کنید، مبنی بر اینکه از مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این روش آگاه شده اید. ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه بیندازد.

در برخی موارد، میزان شدت عفونت قارچی ناخن بر اساس مقیاسی درجه بندی خواهد شد. این مقیاس برای تعیین این که چند جلسه درمانی برای حذف عفونت نیاز است، به کار می رود. هر چه درجه عفونت شدیدتر باشد، تعداد جلسات بیشتری تجویز خواهد شد.

تمامی لاک ناخن ها باید به طور کامل قبل از آغاز درمان با لیزر پاک شوند. پرتو دارای انرژی بالای لیزر به سطح ناخنی که عفونی است اصابت می کند. لازم به ذکر است که ناخن های ضخیم باید قبل از بکارگیری لیزر سوهان کشیده شوند. انرژی لیزر به بستر ناخن یعنی جایی که عفونت وجود دارد نفوذ می کند و با انرژی گرمایی که تولید می کند می تواند قارچ را درمان کند.

درمان با لیزر پر انرژی کمی احساس درد و ناراحتی ایجاد می کند، اما لزومی به استفاده از بی حس کننده موضعی یا مسکن نیست. درمان با لیزر با طول موج کوتاه تر هیچ ناراحتی به همراه نخواهد داشت.

مزایای درمان عفونت قارچ ناخن با لیزر چیست؟

علاوه بر از بین بردن قارچ ها، انرژی غیر تهاجمی لیزر می تواند پوست را بدون آسیب گرم کند و فرآیند طبیعی بهبود بدن را فعال کند. بدون وجود هیچ گونه قارچ زنده ای، فرد دیگر نگران گسترش عفونت نخواهد بود.

دوره نقاهت لیزر درمانی عفونت قارچ زیر ناخن چقدر است؟

این روش دوره نقاهتی ندارد. استفاده کفش های راحت با تهویه مناسب و همچنین استفاده از اسپری ضد قارچ برای کفش ها و جوراب ها ضروری است تا از آلودگی مجدد ناخن جلوگیری شود. به دنبال این عمل نباید هیچ ورم و درد یا قرمزی در ناحیه درمان شده وجود داشته باشد.

علت پوسته شدن ناخن

عوارض لیزر قارچ ناخن چیست؟

لیزر درمانی عفونت قارچی ناخن عموما بدون اثر جانبی بوده و هیچ آسیبی به ناخن یا پوست پیرامون آن نمی رساند. با رشد ناخن، ناخن جدید و سالم و غیر عفونی جایگزین ناخن عفونی می شود.

آیا لیزر قارچ ناخن برای شما مناسب است؟

لیزر قارچ ناخن

درمان با لیزر معمولا جایگزین بی خطری برای زنان باردار یا شیرده یا سایر افرادی است که به خاطر بیماریشان نمی توانند داروهای خوراکی مصرف کنند.

موارد منع استفاده از درمان قارچ ناخن با لیزر شامل افرادی است که:

  • دیابت
  • گردش خون ضعیف دارند
  • نقص سیستم ایمنی دارند.

جمع بندی در مورد درمان بیماری قارچ ناخن و درمان پوسته پوسته شدن ناخن

به نظر می رسد داشتن یک دوره درمان با لیزر برای عفونت قارچ ناخن بهترین راه برای از بین بردن عفونت سرسخت باشد. این درمان در مقایسه با لاک های ضد قارچ گرانتر است، اما در صورتی که توسط پزشکی متخصص و آموزش دیده انجام شود، روش موثری است و می تواند مشکل را به طور کامل رفع کند.