درمان جوش صورت با نور ال ای دی؛ عوارض و مزایای آن

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

روش نور درمانی برای از بین بردن جوش های صورت و بدن، روشی است که به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده جوش و کنترل چربی پوست کمک می کند. نور درمانی می تواند شامل روش های متنوعی از جمله درمان با لیزر، ال ای دی، آی پی ال و ... باشد که بسته به تشخیص متخصصان مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان جوش صورت بوسیله نور درمانی

برآورد شده که بیش از 80 درصد جمعیت جهان در طول زندگی خود، به اشکال مختلف، در معرض آکنه یا جوش هستند، و در بعضی شرایط، به جای جوش یا اسکار آکنه طولانی مدت پوستی تبدیل می گردد. این مسئله باعث ایجاد استرس عاطفی قابل ملاحظه ای می شود که اعتماد به نفس و زندگی اجتماعی افراد را تحت تأثیر قرار می دهد.

تا همین اواخر ترکیبی از داروهای موضعی و داروهای خوراکی، از جمله آنتی بیوتیک ها، تقریبا با درجه ای از موفقیت برای از بین بردن جوش صورت استفاده شده اند. در سالیان پیش تکنولوژهای لیزر و نور موفق شده اند تا آکنه خفیف تا آکنه متوسط را طی چند جلسه درمان و بدون عوارض جانبی درمان کنند.

همانطور که می دانید، لیزر، آی پی ال و LED همگی ماهیت نور دارند و در درمان جوش صورت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. اگر شما در حال بررسی یک درمان نوری برای بهبود جوش صورت خود هستید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. در نظر داشته باشید این اطلاعات نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، چراکه به بیمار و متخصص بستگی دارد. لطفا از یک پزشک درباره اطلاعات بیشتر در این زمینه سوال کنید.

جوش صورت یا آکنه چیست؟

آکنه یک بیماری مزمن التهابی فولیکول مو است. هر فولیکول حاوی یک موی ریز و غدد متعدد چربی (سبیوم) است. در شرایط عادی، چربی ایجاد شده توسط غدد چربی، از فولیکول مو بالا می رود و از سطح پوست خارج می شود. در اثر تولید بیش از حد چربی، انسداد حفره های غدد و همچنین التهاب در غدد مسدود شده، جوش صورت یا آکنه ایجاد میگردد.

گاهی اوقات این نقاط می توانند به کیست های بزرگ (به اصطلاح آکنه کیستی یا ورم کرده) مبدل شوند که اغلب باعث اسکار می شوند. آکنه در مناطقی از پوست که در آن غدد چربی بیشتری دارد ایجاد میشود مانند: صورت، پوست سر، گردن، سینه، پشت، بازوها و شانه ها. آکنه و جوش صورت گاهی اوقات با رزاسه که یک جوش در یک پس زمینه قرمز است، اشتباه گرفته می شود. روزاسه یک بیماری پوستی است که در سنین بالای 40 سال شایع تر است.

آکنه یا جوش صورت ناشی از سه عامل زیر میباشد:

  1. تولید بیش از حد چربی
  2. انسداد حفره های غدد چربی که منجر به جوش های سرسیاه می شوند.
  3. باکتری "پروپیونیوباکتریوم آکنه" که سبب التهاب در غده های مسدود شده می شود.

 این سه عامل باعث ایجاد نقاط قرمز و زرد رنگ روی پوست بدن می شوند (که بیشتر بر روی صورت مورد توجه قرار میگیرند). در درمان آکنه یا جوش صورت ، لیزرها با دو مکانیسم بکار گرفته می شوند:

  1. از بین بردن باکتری ها
  2. کاهش تولید چربی از غدد چربی پوست

ظاهرا تکنولوژی IPL و دیودهای (LED) آبی رنگ اثر ضد باکتریایی داشته و منجر به تخریب باکتری آکنه میشوند.

قیمت ها بسته به نوع منبع نوری متفاوت هستند.

چه کسی تحت تاثیر جوش صورت یا آکنه قرار می گیرد؟

شایع ترین نوع این بیماری، یعنی آکنه ولگاریس، معمولا از دوران نوجوانی شروع می شود، این بیماری در سنین 20 تا 30 سال رایج است و می تواند از جوش و لکه هایی که نیازی به درمان ندارند تا موارد شدیدی که می توانند باعث آسیب و مشکلات روانشناختی و اسکارو جای جوش شوند، متغیر باشد.

اگر فردی با دقت به پوست صورت نوجوانان نگاه کند، معمولا 90 درصد آنها، تعدادی جوش سرسیاه و لکه بر روی صورت خود دارند. آکنه شدید، یعنی تعداد زیادی نقاط ملتهب روی صورت و بالا تنه، حدود 5٪ نوجوانان را تحت تاثیر قرار می دهد. آکنه معمولا در سنین 12 تا 13 سالگی در دختران و کمی دیرتر در پسران شروع می شود. برخی شواهد نشان می دهد که آکنه در میان برخی از خانواده ها رایج تر است و نشان می دهد که عوامل ژنتیکی نیز حائز اهمیت هستند.

برخی از لوازم آرایشی و یا استروئیدهای خوراکی و موضعی  نیز می توانند موجب بروز آکنه و جوش صورت شوند.

راه درمان جوش صورت چیست؟

انواع درمان ها با هدف باز کردن منافذ مسدود شده، از بین بردن باکتری ها یا کاهش تولید چربی می باشند که می توان به روش های مختلفی آنها را انجام داد. موارد خفیفف اغلب با کرم و ژل های ضدعفونی کننده (محصولاتی مانند بنزوئیل پراکسید یا اسید سالسیلیک ) درمان می شوند. بعضی از نوجوانان و زنان شاید سالن های زیبایی را دیده باشند که ممکن است از کرم های لایه برداری شیمیایی برای کاهش بروز آکنه استفاده می کنند.

برای مشکلات مزمن تر و شدیدتر حتما با یک پزشک مشورت نمایید. امکان دارد پزشک، ترکیبی از داروهای موضعی و خوراکی (از جمله آنتی بیوتیک ها، اسید آزالاییک و رتینوئیدهای موضعی) را برایتان تجویز کند.

گاهی اوقات درمان هورمونی با استفاده از سایپروترون استات یا یک قرص ضد بارداری خوراکی ممکن است توسط پزشک برای برخی از زنان تجویز شود. در برخی موارد حاد ممکن است متخصص پوست برای شما راکوتان یا همان ایزوترتینوئین تجویز نماید (ایزوترتینوئین داروی خوراکی است که از ویتامین A ساخته شده و تولید چربی از طریق غدد چربی را کاهش می دهد).

در حالی که بسیاری از درمان های بالا موثر هستند، هیچ یک از این درمان ها به همه بیماران کمک نمی کنند و همه آنها عوارض جانبی خود را دارند. علاوه بر این، برخی از متخصصین پوست به طور فزاینده ای نگران افزایش مقاومت باکتری آکنه به برخی از آنتی بیوتیک های معمول مورد استفاده هستند.

لیزر جوش صورت و IPL چطور به درمان جوش صورت کمک می کنند؟

 بسیاری از افراد مبتلا به آکنه شاید متوجه شده باشند که کمی حضور در آفتاب ممکن است در ابتدا آکنه را بهبود بخشد، و هرچقدر پوست تیره تر می شود، لکه ها ممکن است کمتر قابل مشاهده باشند. با این حال، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، پوسته پوسته شدن سلول های مرده پوست را تسریع می کند و در نتیجه احتمال بیشتری وجود دارد که منافذ پوستتان مسدود شوند.

علاوه بر این، یادگاری های ناخوشایند جوش صورت، یعنی لکه ها و هایپرپیگمانتاسیون، اگر در معرض خورشید بمانید، تیره تر می شوند. با گذشت زمان، خورشید به پوست آسیب رسانده و این احتمال را بالا می برد که جوش صورت تبدیل به اسکار و جای جوش شده و همچنین شانس ابتلا به برخی از انواع سرطان پوست را نیز افزایش می دهد.

دو رویکرد اصلی برای درمان آکنه توسط نور وجود دارد:

  1. استفاده از نور برای از بین بردن باکتری ها

این روش باکتری های ایجاد کننده آکنه را هدف قرارمی دهد.

  1. استفاده از نور برای کاهش تولید چربی

راه دیگری برای درمان آکنه و جوش صورت، استفاده از لیزر جوش صورت و آسیب رساندن به غدد چربی پوست با ایجاد حرارت است.

لیزر طول موجی از نور را منتشر میکند که به شدت توسط بخش هایی از پوست جذب شده و باعث ایجاد گرما در غدد چربی و اطراف آن می شود. لیزر با ایجاد آسیب خفیف حرارتی دقیقا زیر سطح پوست، می تواند ساختار و عملکرد غدد چربی را تغییر داده و برای از بین بردن جوش صورت موثر باشد.

درمان فوتودینامیک (PDT)

در فرایند لیزر فتودینامیک برای درمان آکنه، کرم آمینولوولینیک اسید روی پوست اعمال شده و این دارو توسط فولیکول های مو، غدد چربی، باکتری یا سلول های رشد سریع جذب می شود. تابش نور قرمز، IPL یا لیزر منجر به تخریب بافت مورد نظر، کاهش باکتری روی پوست و کاهش غلظت چربی در غدد تولید کننده می شود که در نهایت آکنه را بهبود می بخشد.

لیزر چیست؟

لیزر یک پرتو نور با انرژی بالا است که می تواند انرژی خود را به مناطق خاصی از بافت پوست منتقل کند تا مشکلات پوستی درمان شود. این پرتوهای نور در یک طول موج و یا رنگ در یک زمان تولید می شوند و می توانند از لحاظ قدرت و نوع بافتی که می توانند هدف قرار دهند متفاوت باشند.

بعضی از لیزرها باعث کشتن باکتری ها شده و بعضی دیگر به کاهش تولید چربی در غدد چربی پوست کمک می کنند.

 IPL یا نور شدید پالسی چیست؟

سیستم های IPL هرچند به لحاظ فنی لیزر نیستند، اما از پرتوهای نوری استفاده می کنند که به نحوی مشابه با لیزرها کار می کنند. تاثیر اصلی آنها ظاهرا ضد باکتریایی می باشد.

دیود تابشی نور (LED) چیست؟

این روش می تواند با تولید نور آبی منجر به تخریب باکتری P. acnes شده و با تولید نور قرمز می تواند برای درمان فوتودینامیک (که در بالا شرح داده شده است) استفاده شود.

روش های نوری درمان جوش صورت

بسته به ناحیه پوست و نوع سیستم نوری، روش های درمانی مختلفی ممکن است توسط پزشک به شما توصیه شود.

در اولین ملاقات شما با یک پزشک باید به وضوح انتظارات شما بیان شود. او باید بتواند بهترین نوع درمان نوری را برای شما تجویز کند. همچنین از سابقه پزشکی شما باید اطمینان حاصل شود که دلیلی برای انجام ندادن این روش وجود نداشته باشد. یک عکس از قبل و بعد درمان برای مشخص شدن نتیجه درمان ممکن است توسط پزشک از شما گرفته شود.

روش درمان: این روش به طور کلی نیازمند مراقبت ویژه قبل از درمان نیست. شما نیاز به استفاده از محافظ های چشم برای تمام دستگاه های لیزر و IPL خواهید داشت. بسته به نوع سیستم مورد استفاده، ممکن است احساس ناخوشایندی در ناحیه تحت درمان داشته باشید. درمان برای IPL یا لیزر 15 تا 30 دقیقه بسته به ناحیه تحت درمان طول می کشد (به طور مثال: کمر طولانی تر از صورت).

درمان با استفاده از نور LED آبی به طور معمول همانند لیزر، 15 تا 30 دقیقه زمان لازم دارد و نیاز است که شما پوست خود را به طور مداوم در مدت زمان درمان زیر نور نگه دارید.

تکرار جلسات

این مسئله، بسته به سیستم مورد استفاده متفاوت است. برای مثال، در مورد درمان های LED یا نور آبی ممکن است دو جلسه در هفته برای چندین هفته طول بکشد.

دوره نقاهت پس از درمان جوش صورت بوسیله نور چقدر است؟

اکثر بیماران قادر خواهند بود بلافاصله پس از این روش به امور روزمره خود بپردازند.

عوارض درمان جوش صورت با نور چیست؟

بسته به نوع تجهیزات استفاده شده، ممکن است هیچ دردی وجود نداشته باشد یا گاهی اوقات خارش یا سوزش خفیف در طی مراحل دیده شود و ممکن است ناحیه تحت درمان 15 دقیقه حس گرما داشته باشد. اکثر بیماران قرمزی پوست را تجربه خواهند کرد که طی یک ساعت محو می شود و یا می توان با ارایش ملایم آنرا پوشاند.

بعضی از روش ها باعث ایجاد عوارض جانبی نمی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند آسیب های پوستی در محل درمان ایجاد کنند. شما باید جزئیات دقیق این خطرات را در مورد روش خاصی که پزشک از آن استفاده میکند بررسی کنید.

 

اقدامات پس از درمان جوش صورت با نور چیست؟

بسیار مهم است که با توجه به نوع درمان نوری به دقت مشاوره پزشک خود را دنبال کنید تا درمان را تا حد ممکن  اجرا نموده و پس از آن، خطر عوارض را کاهش دهید.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

برای کاهش خطر ابتلا به پیگمانتاسیون و یا تغییر رنگ پوست، برای حداقل 2 هفته، بدون کرم ضد آفتاب در معرض آفتاب قرار نگیرید. ضد آفتاب با SPF بالا باید روزانه برای محافظت از پوست استفاده شود.

در صورت بروز علائم عفونت و لکه های پوستی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

 

آیا شما هم میتوانید جوش صورت خود را با نور درمان کنید؟

کسانی که سابقه بیماری زخم کلویید، عفونت تبخالی فعال یا سایر عفونت های پوستی مانند امپتیگو یا زردزخم در محل درمان دارند، برای این درمان مناسب نیستند. همچنین اگر سابقه حساسیت به نور دارید، بطوریکه ممکن است باعث بروز خارش یا واکنشی دیگر در شما شود، این روش برای شما مناسب نخواهد بود. پوست تیره تر و یا به تازگی برنزه شده ممکن است برای انواع خاصی از دستگاه مناسب نباشد.

 

جمع بندی

اگر شما در مورد آکنه و جوش صورت خود نگران هستید، با پزشک عمومی خود صحبت کنید. اگر واقعا شدید باشد، ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

اگر برای آکنه شما درمانی (کرم، لوسیون یا قرص) تجویز شده است، به یاد داشته باشید که تمام درمان ها تنها از ایجاد لکه های جدید جلوگیری می کنند و قبل از اینکه نتیجه بگیرید آنها اثر دارند یا خیر حداقل چهار ماه باید استفاده نمایید. درمان آکنه به مدت طولانی باید به طور روزانه انجام شود تا اثرات مفیدی داشته باشد. اگر شما نگران نتایج بد یا عوارض ناشی از درمان فعلی هستید، بهتر است گزینه های نور درمانی را نیز بررسی کنید.

پیام های تبلیغاتی از میزان درمان، زمان درمان، تعداد جلسات و هزینه های کلی درمان باید به دقت مورد ارزیابی قرار گیرند تا به وضوح مزایای آن را بررسی نمایید.