لاغری با آر اف چیست و چه مزایایی دارد؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

روش کانتورینگ بدن با RF، روشی است که در فرم دهی بدن و کاهش چربی های موضعی و سلولیت موثر باشد. انرژی RF موجب گرم شدن لایه های چربی زیر پوست، سفت شدن بافت و افزایش گردش خون در ناحیه مورد نظر می شود. در آخر، چربی های آب شده از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می شوند.

درمان با انرژی راديوفرکانسی (RF) یک تکنولوژی جدید و امیدوارکننده برای فرم دهی به بدن بدون جراحی و کاهش چربی و سلولیت است. انرژی RF به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش ها، میتواند در درمان موثر فرم دهی به بدن و کاهش چربی و سلولیت استفاده شود.

با حرارت عمیق و کنترل شده به لایه های چربی زیرین پوست، اثرات سفت شدن بافت و افزایش گردش خون، چربی های ذخیره شده از طریق سیستم لنفاوی تخلیه و باعث کاهش سلولیت می شوند. بر اساس تکنولوژی های RF فعلی، بیشتر افراد حداقل یک بهبود متوسط در رنگ پوست خود وکاهش قابل مشاهده سلولیت و چربی را مشاهده می کنند.

rf چیست؟

آر اف، موج الکترومغناطیسی در محدوده امواج رادیویی است. انرژی RF کمترین میزان انرژی در طیف تابش الکترومغناطیسی (امواج رادیویی، مایکروویو، مادون قرمز، نور مرئی، اشعه ماوراء بنفش، اشعه ایکس تا اشعه گاما) را دارد.

با اعمال انرژی آر اف به بدن انسان، که می تواند به شکل جریان و یا به عنوان بخشی از مدار الکتریکی عمل کند، هر گونه مقاومت در مواجه با جریان انرژی باعث تولید حرارت در محل دارای بیشترین مقاومت می شود که می تواند برای برش یا انعقاد بافت استفاده شود.

نفوذ انرژی RF بیشتر از انرژی لیزر است. چراکه در لیزر، انرژی مایل به جذب توسط لایه های بالایی پوست است و رساندن حرارت کافی به لایه های عمیق، بدون آسیب رساندن به سطح پوست، دشوار می باشد. بنابراین لیزرها بر کلاژنسازی در غشای میانی پوست تأثیر می گذارند، خطوط ریز، چین و چروک ها و بافت پوست را بهبود می بخشند. در حالی که انرژی RF قادر به نفوذ عمیق تر به پوست است و بر لایه های عمیق تر پوست و زیر جلدی تاثیر می گذارد و سبب ایجاد سفتی و بهبود ساختار زیرین بافت می شود.

انواع  آر اف

  1. تک قطبی یا مونوپولار

 به یک دستگاه با یک قطب یا الکترود اشاره دارد. در این دستگاهها، انرژی آر اف، از کل ناحیه بدن عبور کرده و به پد بازگشتی که به پشت ناحیه تحت درمان متصل می شود می رسد. این پد بازگشتی برای تکمیل مدار الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد.

  1. دو قطبی یا بای پولار

 به یک دستگاه دارای دو قطب یا الکترود اشاره دارد. در این دستگاهها، انرژی آر اف، تنها در میان بافتی که بین دو الکترود هندپیس قرار گرفته است جریان می یابد. در نتیجه سایر نقاط بدن تحت تاثیر انرژی آر اف قرار نمیگیرند. در این دستگاهها نیاز به پد بازگشتی نیست.

ترکیب RF  و سایر شیوه های درمانی

پیشرفت های تکنولوژی باعث ساخت دستگاههای جدیدی شده است که از ترکیب روش ها برای انواع درمان های زیبایی استفاده می کنند.

برخی از نمونه دستگاه هایی که RF را با سایر روش های درمانی ترکیب می کنند، عبارتند از:

تکنولوژی ایلایت یا ترکیب آی پی ال و آر اف

ترکیب IPL  و انرژی RF دو قطبی در یک دستگاه، باعث افزایش تاثیر درمان می شود. همچنین اضافه کردن RF به IPL باعث بهبود خطوط ریز و چین و چروک ها می شود. درمان ترکیبی IPL و RF همچنین حذف موثر و کاهش دائمی مو در افراد با پوست تیره و روشن را به خوبی فراهم میکند. این تکنولوژی تحت عنوان ایلایت شناخته شده است.

 

ترکیب لیزر دایود با آر اف (The Polaris™ and The Comet™)

دستگاه Polaris:

ترکیب لیزر دیود 900 نانومتری و RFبا انرژی بسیار بالا (Polaris ™) یک مولفه جدید و قدرتمندی را برای جوان سازی پوست ایجاد کرده است. درمان های چندگانه این تکنولوژی عمیق و نفوذ کننده به پوست موجب نتایج سفت کنندگی پوست در چهره و بدن و همچنین کاهش قابل توجه چین و چروک شده است. تکنولوژی ترکیب لیزر دیودی و RF همچنین بر روی رگ های رشته ای روی پاها و صورت موثر است.

دستگاه Comet:

ترکیب یک لیزر دیود 810 نانومتری و RF با قدرت بالا (Comet ™) نتایج بسیار موثرتر و سریعتر از دایود لیزر 810nm  در حذف موهای زائد در افرادی با پوستی تیره یا برنزه فراهم می کند.

ترکیب آر اف با نور مادون قرمز

دستگاههای Velasmooth  و VelaShape:

این دستگاه ها ترکیبی از تکنولوژی نور مادون قرمز و RF (همراه با تحرک بافت و مکش) است که یک ابزار فرم دهنده بدن، کاهش دهنده چربی بدن و همچنین ابزار کاهش دهنده سلولیت می باشد. این دستگاه در ژوئن 2005، تاییدیه FDA برای کاهش موقت سلولیت را دریافت کرد.

انواع دستگاه آر اف لاغری

3D-lipo

دستگاه 3D-lipo از هندپیس هایی برای کرایولیپولیز cryolipolysis، رادیوفرکانس radiofrequency، پیکرتراشی cavitation، و تکنیک شوک درمانی  shockwave therapyبرای دستیابی به سفت شدگی پوست، کاهش سلولیت و فرم دهی به بدن استفاده میکند.

Accent

دستگاه Accent داراي دو هندپیس است: یک هندپیس دوقطبی یا بای پولار برای گرم کردن پوست برای سفت کردن و یک هندپیس تک قطبی یا مونوپولار برای کاهش چربی و درمان سلولیت.

BTL Vanquish ME

دستگاه BTL Vanquish  تنها تکنولوژی رادیوفرکانس بدون تماس برای حذف چربی است.

EndyMed 3DEEP

دستگاه  3DEEP RF شرکت Endymed از تکنولوژی رادیوفرکانس برای سفت کردن و لیفت پوست شل شده صورت و بدن از طریق گرمادهی به کلاژن غشا میانی پوست یا همان درم استفاده می کنند.

Exilis® Elite

دستگاه Exilis® Elite  ترکیبی از انرژی آر اف تک قطبی و امواج اولتراسونیک یا فراصوت برای تجزیه سلول های چربی ها و بازسازی کلاژن جهت سفت کردن پوست و کمک به فرم دهی بدن و صورت استفاده می کند.

ProMax Lipo

دستگاه پرومکس لیپو، ترکیبی از آر اف، پیکرتراشی التراسونیک و دستگاه ماساژ برای سفت کردن پوست صورت و فرم دهی به بدن است.

آر اف ترماژ

دستگاه ترماژ، یک دستگاه آر اف تک قطبی (یک الکترودی) است که انرژی آر اف را به عمق بافت های پوستی (درم) انتقال می دهد و باعث سفت شدن پوست صورت، فرم دهی به بدن و بهبود ظاهر سلولیت ها می شود.

TriPollar

این دستگاه آر اف، برای کاهش سلولیت، تغییر فرم بدن و سفت کردن پوست به بازار عرضه می شوند.

VelaSmooth و VelaShape

دستگاه VelaSmooth™ و  VelaShape ترکیبی از تکنولوژی انرژی مادون قرمز و رادیوفرکانس است که به عنوان یک ابزار فرم دهی بدن، کاهش چربی و سلولیت اثبات شده است.

 

 چه مشکلاتی با روش RF قابل درمان است؟

انرژی  آر اف به تنهایی (مانند دستگاه Accent ™ ) یا RF در ترکیب با سایر روش ها( مانند دستگاه Velasmooth ™ که RF را با مادون قرمز ترکیب می کند) می تواند در فرم دهی به بدن و کاهش سلولیت و چربی استفاده شود. با حرارت عمیق و کنترل شده به لایه های چربی زیر پوستی، اثرات سفت کردن بافتی و افزایش گردش خون، باعث تخلیه چربی های ذخیره شده از طریق سیستم لنفاوی و کاهش سلولیت ها می شود.

توصیه های قبل از درمان لاغری با دستگاه آر اف

شما باید از انجام هر کاری که پوست شما را قبل از درمان تحریک می کند، اجتناب کنید که شامل آفتاب گرفتن (طبیعی یا مصنوعی) می شود. بعید است که پزشکان کسی که به طور مثال آفتاب سوخته است را تحت درمان با RF قرار دهند چرا که احتمال ناراحتی در ناحیه درمان بیشتر خواهد بود. بعضی از زنان هستند که پوستشان قبل و در حین دوران قاعدگی حساس تر است.

مراحل لاغری با آر اف چگونه است؟

بسته به میزان تحمل درد، کرم بی حسی موضعی ممکن است مدت کوتاهی قبل از درمان به پوست اعمال شود تا پوست را کمی بی حس کند؛ این کرم به طور معمول با استفاده از تمیزکننده های الکلی، بلافاصله قبل از اینکه پزشک شما این روش را آغاز کند، برداشته می شود.

بسته به دستگاه مورد استفاده و پزشک، ممکن است یک "توری درمانی" در منطقه درمانی به منظور کمک به پزشک در هدایت درست انرژی RF قرار داده شود. همچنین روغن روان کننده، ژل یا کرم چرب کننده نیز در ناحیه مورد استفاده قرار می گیرد تا از سایش پوست جلوگیری کند. پزشک سپس درمان آر اف برای لاغری را در سراسر ناحیه درمان شروع میکند. پس از تکمیل درمان، ژل / لوسیون آرام کننده یا پک های سرد ممکن است روی پوست شما اعمال شود.

چند جلسه آر اف برای لاغری لازم است؟

بسته به دستگاه مورد استفاده ممکن است توصیه شود که هر دوهفته یکبار با میانگین 8 تا 10 جلسه در یک برنامه درمانی یا یک جلسه یک بار در هر 1 تا 2 هفته با میانگین 8 جلسه در یک برنامه داشته باشید.

دوره نقاهت لاغری با آر اف چقدر طول می کشد؟

بعضی افراد قرمزی خفیفی را بلافاصله پس از درمان تجربه می کنند (شبیه به یک نوع آفتاب سوختگی)، اما این مشکل معمولا سریع از بین می رود. اکثر مردم می توانند بلافاصله پس از درمان به کار و فعالیت های عادی بازگردند. بسته به پزشک شما، ممکن است توصیه شود که از لوسیون مخصوص، کرمها یا ژلهای مسکن استفاده و به محل درمان اعمال کنید و یا احتمالا از اسپری های خنک کننده، مرطوب کننده در مواردی که احساس می کنید لازم است استفاده کنید.

عوارض آر اف لاغری چیست؟

در طول درمان هر لحظه که انرژی RF به پوست و بافت زیرین آن تابیده می شود احساس گرما می کنید. برخی از دستگاه ها، برای محافظت پوست در مقابل گرما، و راحت تر کردن درمان، مکانیسم های خنک کننده داخلی دارند. همانطور که تحمل و آستانه درد هر فرد متغییر است، اندازه گیری میزان دردناکی و ناراحت کنندگی درمان دشوار است. همچنین بستگی به دستگاه مورد استفاده و تنظیمات قدرت آن برای درمان دارد. پزشک شما ممکن است گزینه بی حسی را استفاده کند، مانند یک کرم بی حسی موضعی برای پوست قبل از درمان، یا داروهای آرام بخش و کنترل درد، که می توانند ناراحتی شما را به حداقل برسانند.

اغلب عوارض ار اف لاغری عبارتند از تورم، قرمزی یا کبودی در ناحیه تحت درمان و یا در اطراف آن، که معمولا در چند روز یا چند هفته ناپدید می شوند. همچنین گزارش هایی از احساس خشکی پوست در منطقه تحت درمان برای چند روز وجود دارد، استفاده از آلوئه ورا  برای این مشکل می تواند مفید باشد.

بعضی از افراد ممکن است بعد از درمان، به خصوص با Velasmooth ، متوجه میزان تولید ادرار بیشتری شوند. این مسئله به این دلیل است که هر گونه مایع بیش از حد در بین سلول های ناحیه تحت درمان از طریق سیستم لنفاوی در فرآیند درمان تخلیه می شود که این آب در ادرار جمع می شود. در موارد بسیار نادر و اگر دستورالعمل های پزشک دنبال نشود، ممکن است از سوختگی پوست رنج ببرید.

اقدامات پس از لاغری با آر اف چیست؟

بعد از ار اف لاغری به هیچ مراقبت خاصی نیاز ندارید، گرچه پزشک ممکن است برخی از موارد زیر را پیشنهاد کند:

  • استفاده از یک لوسیون آرام کننده / مرطوب کننده، کرم یا ژل در ناحیه درمان؛ مانند آلوئه ورا
  • استفاده از اسپری های خنک کننده و یا مرطوب کننده در صورتی که احساس می کنید نیاز است
  • شستشو با آب سرد یا استفاده از پک های یخ روی ناحیه درمان

آیا انجام آر اف لاغری برای شما مناسب است؟

تا زمانی که شما به طور کلی سالم هستید و هیچ بیماری و یا عفونت های پوستی را در ناحیه تحت درمان ندارید، دلایل پزشکی خیلی کمی وجود دارد که نباید از این درمان استفاده کنید. افرادی که ناهنجاری های پوستی دارند ممکن است کاندید خوبی نباشند، زیرا این امر می تواند ناهنجاری ها را وخیم تر کند و منجر به آسیب بالقوه شود.

  • اگر چه شواهدی وجود ندارد که این درمان برای خانمهای باردار مضر باشد، به طور کلی توصیه می شود تا قبل از زایمان صبر کنید.
  • مهمتر از همه، افرادی با دستگاه های الکتریکی نظیر ضربان ساز یا ایمپلنت های فلزی نظیر اتصالات فلزی مفصلی، دریچه های قلب یا صفحات دندانی را نمی توان درمان کرد، زیرا جریان RF از طریق بدن ممکن است با این دستگاه ها تداخل داشته باشد یا کاشت های فلزی را گرم کند، که می تواند خطرناک باشد.