همه چیز درباره روش کاشت موی FUT

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

1 تا 2 ماه

روش کاشت مو FUT، یا پیوند واحد فولیکولی، یکی از پر طرفدارترین روش های کاشت مو است. در روش FUT ابتدا نوار باریکی از پوست سر برداشته می شود. پس از جدا کردن فولیکول های مو، آنها به قسمت کم پشت سر پیوند زده می شود.

تکنیک کاشت موی(Follicular Unit Transplantation)  FUT، یا پیوند واحد فولیکولی، جز روش های پرطرفدار کاشت مو است. برخلاف روش کاشت مو FUE که در هر بار فقط یک تار مو پیوند داده می شود. در این روش جراح می تواند هزاران تار مو را به یکباره پیوند دهد. در روش FUT یک نواز باریک از مو ها از پشت یا طرفین کاسه سر، برداشته شده و به قسمت بی مو انتقال می یابد.

کاشت مو به روش FUT

مقالات مرتبط: 15 دلیل ریزش موی بانوان و روش های درمان آنها- بخش اول

15 دلیل ریزش موی بانوان و روش های درمان آنها- بخش دوم

حدوداً یک سوم مردان در حدود سن 30 سالگی دچار طاسی سر می شوند، 40% از آن ها تا رسیدن به 40 سالگی موهای خود را از دست می دهند و بیش از نیمی از مردان با رسیدن به 50 سالگی علائم طاسی سر را مشاهده می کنند. با اینکه آمار طاسی در زنان بسیار کمتر از مردان است ولی زنان هم با مشکل کم پشتی مو دست و پنجه نرم می کنند. پس هم زنان و هم مردان می توانند از روش کاشت موی FUT بهره ببرند.

برای مطالعه سایر روش های کاشت مو به صفحات زیر مراجعه نمایید.

 

هدف کاشت مو FUT چیست؟

هدف اولیه کاشت موی با تکنیک FUT، حفظ فولیکول های طبیعی، یک دست و مستقل موها و پیوند آنهاست.

احتمالاً روش FUT نهایت پیشرفتی است که می توان از جراحی کاشت مو انتظار داشت، به خصوص اینکه:

  • نتیجه نهایی بسیار طبیعی است.
  • موهای کاشت شده ماندگاری زیادی دارند.
  • حداقل آسیب را به پوست سر می رساند.
  • تراکم مو خوبی دارد.

واﺣﺪ ﻓﻮﻟﻴﻜﻮﻟﻲ چیست؟

واحد فولیکولی به موهای طبیعی گفته می شود که در روی سر رشد می کنند.

یک کالبد شناس در سال 1984 به این نتیجه دست یافت که، فولیکول های موی انسان به صورت یک به یک رشد نمی کنند، بلکه گروهی رشد می کنند و واحدهای فولیکولی حاوی 1 تا 5 فولیکول هستند.

مهم‌ترین مزیت کاشت مو به روش FUT چیست؟

عکس قبل و بعد از کاشت مو FUT

مهم‌ترین مزیت تکنیک پیوند موی FUT این است که، مطمئن هستید که یک جراح با تجربه این کار را برای شما انجام می دهد. تکنیک پیوند مو به روش  FUT نیازمند تجربه جراحی چندین ساله، دانش خاص این تکنیک، تجربه کار کردن با پوست سر است که بیشترین رگ های خونی را دارد.

روش کاشت مو FUT توسط پزشکان کم تجربه و یا افرادغیر متخصص انجام نمی شود.

معایب و عوارض کاشت مو به روش FUT کدامند؟

یکی از ایراداتی که بر این روش وارد است، ایجاد شدن زخمی افقی در سر و در قسمت اهدا کننده است. البته در صورتیکه تعداد فولیکول های مو در آن قسمت زیاد باشد، احتمال بی حسی آن ناحیه به مدت 3 تا 6 ماه نیز وجود دارد.

در نهایت، بیمار باید به مدت 4 تا 8 هفته از انجام فعالیت های سخت و سنگین نیز پرهیز کند.

  • با انجام کاشت مو FUT توسط افراد متخصص، بعد بهبودی در قسمتی که مو از آن برداشته شده زخمی ظریف باقی می ماند، که به راحتی و با موهای 5-6 میلی متری می توان آن را پوشش داد. اگر کسی که این کار را برای شما انجام می دهد جراح متخصصی باشد، زخم به قدری ظریف و غیر قابل رویت خواهد بود که حتی با موی کوتاه هم قابل تشخیص نیست.
  • افرادی که FUE انجام می دهند نیز باید موهای خود را به همین میزان بلند نگه دارند. برخی بیماران تصور می کنند که با انجام FUE می توانند موهای خود را در حد 5-6 میلیمتر نگه دارند، در صورتی که اینطور نیست و در تکنیک FUE نیز با کوتاه کردن موها حفره های سفید کوچک ظاهر می شوند.
  • در نهایت، دوری از فعالیت های سنگین فقط برای ورزشکاران و کارگران سخت خواهد بود. هر شخص دیگری می تواند 1 تا 2 ماه دوری از ورزش های سنگین مثل وزنه برداری، بدن سازی و هنرهای رزمی را تحمل کند. البته انجام بقیه ورزش ها مجاز است!
  • کاشت مو به روش FUT می تواند عوارضی مانند خارش، تورم، خونریزی و کبودی داشته باشد. با این حال با مراقب های خوب این عوارض نهایتاً در طی چند هفته برطرف خواهند شد.

مقاله مرتبط: کاشت مو و بررسی عوارض جانبی آن

مراحل کاشت مو به روش FUT چگونه است؟

 

نحوه انجام کاشت مو اف یو ای

کاشت مو به روش FUT شامل برداشتن فولیکول های مو از قسمت گیرنده ( پشت یا کناره های سر) است. فولیکول های مویی که در این ناحیه وجود دارند به صورتی طور ژنتیکی به گونه ای هستند که در طول زندگی فرد بدون اینکه تحت تأثیر آندروژن ها قرار بگیرند به رشد خود ادامه می دهند. این خاصیت برای همیشه در این فولیکول ها حفظ می شود؛ حتی اگر آن را به ناحیه دیگری از بدن انتقال دهند.

این واحدهای فولیکولی, پس از آماده شدن تحت شرایط خاص، در نواحی خالی یا کم پشت سر جای گذاری می شوند.

فولیکول‌های مو کاشته شده با قرار گرفتن در موقعیت جدید به رشد خود ادامه می دهند، آن ها هرگز نمی ریزند و موهای نرمالی را ایجاد می‌کنند که رشد کرده و مانند بقیه موها کوتاه می‌شود.

آیا روش کاشت مو FUT دردناک است؟

این روش با تزریق داروی بی حسی در محل کاشت مو انجام می گیرد و پزشکان متخصص می توانند با به کارگیری تکنیک های خاص درد تزریق داروی بی حسی را کاهش دهند. این کار باعث انجام بدون درد پروسه کاشت می شود. همچنین هر گونه دردی که در روزهای بعد از کاشت ایجاد می شود را می‌توان با مصرف مسکن معمولی مدیریت کرد.