بررسی انواع روش های جرم گیری دندان

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

جرم گیری دندان یا اسکیلینگ روشی تخصصی برای از بین بردن رسوبات دندانی است. در این روش دندانپزشک رسوبات سخت شده را توسط یک اسکیلر آهنی یا اسکیلر التراسونیک به صورت مکانیکی از روی دندان می تراشد.

حتی بعد از سال ها رفتن به دندان پزشکی، شاید شما دقیق نمی دانید که وقتی روی صندلی دندان پزشکی می نشینید چه اتفاقاتی می افتد. می دانید که دستیار دندان پزشک دندان های شما را تمیز می کند و دندان پزشک به دهان شما برای پیدا کردن کرم خوردگی و ورم لثه نگاه می اندازد؟ اما آیا شما می دانید که هر مرحله از این پروسه چه جزئیاتی دارد؟ یادگیری اتفاقاتی که هنگام جرم گیری دندان می افتد می تواند کنجکاوی شما را برطرف کند. به علاوه، اگر شما جزء کسانی هستید که از عملیات دندان پزشکی می ترسید، درک کامل از هر آنچه هنگام جرم گیری دندان اتفاق می افتد، می تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

چرا ما به تمیز کردن و جرم گیری حرفه ای دندان ها به صورت مکرر نیاز داریم؟

پاسخ ساده این است که حتی بعد از مسوک زدن و استفاده از نخ دندان پس از هر وعده ی غذایی نمی توانید تمام جرم و مواد غذایی بین دندان هایتان را از بین ببرید. علاوه بر آن، تشکیل جرم و رسوبات بر روی دندان می تواند خطرات جدی برای سلامتی دندان و لثه و هم چنین سلامت شما ایجاد کند. بنابراین بسیار ضروری است که در دوره های زمانی مشخص باقی مانده ی این مواد سمی توسط دندان پزشک حرفه ای برداشته شود. جرم گیری دندان ممکن است پیشگیری کننده باشد. بطوری که احتمال ابتلا به بیماری را کاهش می دهد، یا به عنوان درمانی برای بیماری های لثه باشد.

 

منظور از جرم گیری و اسکیلینگ چیست؟

جرم گیری و اسکیلینگ به طور خاص رسوبات را از روی سطح دندان، زیر خط لثه با یک اسکیلر آهنی یا اسکیلر التراسونیک می تراشد. رسوبات به طور طبیعی از غذا و بزاق دهان با گذشت زمان به وجود می آیند و باید به طور مکانیکی از سطح دندان ها برداشته شوند.

با پیشرفته تر شدن بیماری های لثه، حفره های طبیعی که میان بافت لثه و دندان های شما قرار دارد عمیق تر می شود و به رسوبات این اجازه را می دهد که به قسمت های پایین تر حرکت کنند. با گذشت زمان این رسوبات بیشتر می شود و منجر به ورم، کاهش تراکم استخوان و در نهایت عفونت و از دست رفتن دندان می شود. هدف جرم گیری از بین بردن این رسوبات و محکم تر شدن لثه ها می باشد.

فرق اسکیلینگ و روت پلنینگ دندان

جرم گیری دندان چه حسی دارد؟

جرم گیری دندان می تواند ناراحت کننده باشد به خصوص اگر لثه های حساسی دارید. دندان پزشک تان ممکن است استفاده از بی حسی موضعی را برای بی حس کردن لثه ها پیشنهاد کند و انجام پروسه را راحت کند. اگر درباره ی درد و ناراحتی در هنگام جرم گیری نگران می باشید، از دندان پزشک تان درباره ی گزینه های مختلف بی حس کردن ناحیه ی مورد نظر سوال کنید

آیا جرم گیری دردناک است؟

جرم گیری معمولی بدون بی حسی انجام می شود و دردناک نیست. بعد از جرم گیری و رسوب زدایی، لثه ها برای مدتی بی حس بوده و ممکن است کمی درد حس کنید. اما اگر بهداشت دهان تان را به طور منظم رعایت کنید دوبار در روز مسواک بزنید و مرتبا نخ دندان بکشید لثه ها به سرعت به حالت عادی سالم و ظاهری صورتی رنگ در می آیند.

جرم گیری دندان چه زمانی ضروری است؟

هر فردی ایجاد شدن کمی جرم بر روی دندان هایش را تجربه کرده است. بزاق دهان، باکتری و مواد غذایی در دهان یک لایه ی نازک را تشکیل می دهند که روی دندان ها را می پوشانند. وقتی شما غذا می خورید مواد غذایی ریز، اسید و شکر به این لایه ی نازک می چسبند و ساختاری را تشکیل می دهند که پلاک نامیده می شود. باکتری هایی که در این پلاک زندگی می کند می تواند منجر به بیماری های لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی روزانه ی دهان به از بین بردن پلاک ها و جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات جدی تر کمک می کند.

اگر لثه های سالمی دارید، بافت های لثه به دور دندان ها می چسبند و پلاک ها را دور نگه می دارند. اما اگر بیماری های لثه آغاز شود این بافت گشاد خواهد شد. لثه های سالم فقط یک تا سه میلی متر زیر خط لثه به دندان می چسبند. با وجود بیماری در لثه حفره های عمیق تری به وجود می آید. این فضاهای خالی می تواند با پلاک پر شود و مشکلات شما را بیشتر کند و منجر به ایجاد علایمی مانند بوی بد دهان شود.

اگر فضای خالی ایجاد شده چهار میلی متر یا بیشتر باشد احتالا دندان پزشک توصیه خواهد کرد که جرم گیری عمیق انجام دهید. تا پلاک های زیر خط لثه را از بین ببرید.

روش های جرم گیری دندان

آشنایی با جرم گیری معمولی و جرم گیری عمیق

جرم گیری معمولی دندان شامل از بین بردن جرم های نرم تشکیل شده و رسوبات بالای لثه می باشد. در افرادی که بهداشت دهان را به خوبی رعایت می کنند، تشکیل رسوبات بسیار کم است. این پروسه در صورتی که بر روی دندان ها و لثه های سالم انجام شود، روشی پیشگیرانه می باشد. برای جرم گیری نیازی به تجویز دندانپزشک نیست. در طول این روش خون ریزی بسیار کم است و یا اصلا وجود ندارد. جرم گیری معمولی، دندان های شما را پولیش می کند اما لزوما باکتری های دهان شما را از بین نمی برد. جرم گیری معمولی دندان دو تا سه بار در سال بسته به سلامت دندان شما انجام می شود.

جرم گیری معمولی دندان باکتری هایی که زیر لثه قرار دارند را هدف قرار نمی دهد. هدف این کار از بین بردن رسوبات ایجاد شده، از بین بردن جرم روی دندان ها و پولیش دندان ها می باشد.

جرم گیری عمیق دندان شامل از بین بردن باکتری ها و رسوبات سخت شده جلو و پشت لثه ها می باشد که ممکن است تاثیر بدی بر روی سیستم ایمنی بدن شما داشته باشد. این رویه معمولا به عنوان درمانی برای بیماری های دندانی و با تجویز دندانپزشک انجام می شود. این کار معمولا طی دو جلسه انجام می شود. در جلسه اول یک طرف دهان و طرف دیگر دهان 2 تا 3 هفته بعد از اولین جلسه درمان می شود.

جمع بندی جرم گیری معمولی دندان:

یک جرم گیری سطحی و معمولی است که رسوبات و هر گونه لکه را از سطح دندان ها پاک می کند.

 • به عنوان یک روش پیشگیری کننده نیز شناخته می شود.
 • شامل جرم گیری سطحی و پولیش می باشد.
 • نیاز به داروی بی حسی ندارد.
 • توصیه می شود دو بار در سال انجام شود.

جرم گیری عمیق دندان:

یک روش تهاجمی تر از جرم گیری، برای کسانی انجام می گیرد که در خطر ابتلا به ورم لثه یا بیماری های لثه هستند.

 • معمولا شامل جرم گیری و اسکیلینگ ریشه می باشد.
 • جرم گیری به معنای برداشتن رسوبات از روی سطح دندان است.
 • اسکیلینگ ریشه به معنای تمیز کردن سطح ریشه و هم چنین خارج کردن قسمت های خراب شده ی دندان می باشد.
 • ممکن است شامل جرم گیری لثه و زیر لثه ها باشد.
 • به منظور جلوگیری و پیشگیری از بیماری های لثه انجام می شود.
 • به نام جرم گیری لثه نیز ممکن است شناخته شود.
 • ممکن است نیاز به بی حسی موضعی داشته باشد.
 • ممکن است بخشی از درمان برای بهبود مشکلات لثه و یا دندان باشد.

جرم گیری عمیق شامل از بین بردن باکتری ها و رسوبات از بالا و پایین لثه های شما می باشد. حضور این باکتری ها ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارند این روش برای درمان بیماری های لثه بعد از این که دندان پزشک آن را تجویز کند به کار گرفته می شود. این مشکل زمانی به وجود می آید که حفره یا فاصله میان دندان و لثه وجود داشته باشد. این بیماری ساختار دیوار و حمایت آن را از بین می برد. نشانه های بیماری لثه عبارت اند از:

 • فرو رفتگی خط لثه که باعث می شود دندان های شما بزرگ تر به نظر برسند
 • خون ریزی لثه
 • لثه های ورم کرده و دردناک
 • افتادن دندان

مقاله مرتبط: آشنایی با جرم گیری عمیق دندان

مراحل جرم گیری دندان چگونه است؟

جرم گیری دندان

افرادی که بطور مرتب برای بررسی دندان هایشان به دندانپزشک مراجعه می کنند، در می یابند که جرم گیری دندان می تواند از بروز بسیاری از بیماری های دهان و دندان جلوگیری کند. سالی دوبار مراجعه به دندان پزشکی می تواند جرم های تشکیل شده روی دندان ها را از بین ببرد، و مانع از بدتر شدن خرابی دندان و بیماری های لثه شود. هرچند پروسه جرم گیری دندان بین پزشکان متفاوت است، اما به طور کلی می توانید در جرم گیری تان انتظار مراحل زیر را داشته باشید:

معاینه ی اولیه

دندانپزشک دندان ها و لثه های شما را معاینه می کند. در طی این معاینه ی کوتاه ممکن است از آینه ای برای بررسی گوشه ها و شکاف های موجود بین دندان ها استفاده کند تا علائمی همچون ورم لثه و لکه های سیاه روی دندان شما مشخص شوند. همچنین قبل از جرم گیری، دندانپزشک درباره ی این که آیا بیماری دهان و دندان خاصی دارید یا خیر از شما می پرسد و همچنین می توانید سوالات خود را بپرسید.

عکس دندان با اشعه ی ایکس

در بیشتر معاینه های دندان پزشکی، از دندان های شما با استفاده از اشعه ی ایکس عکس گرفته می شود. این کار می تواند دندان پزشک را درباره ی بیماری ها و مشکلات دهانی از جمله موارد زیر آگاه کند:

 • پایین بودن تراکم استخوان
 • پوسیدگی دندان
 • تومورها و کیست
 • بیماری های لثه
 • ناهنجاری های دهانی
 • حرکت دندان ها

 

از بین بردن جرم و رسوبات دندان

در مرحله ی بعد، دندان پزشک جرم ها و رسوبات دندانی اطراف خط لثه و بین دندان را با استفاده از وسیله ای به نام اسکیلر تمیز می کند. جرم ها و رسوبات دندانی می توانند باعث سوراخ شدن دندان و بیماری های لثه شوند و اگر از بین نروند تبدیل به رسوبات سخت می شوند. هر چند شما می توانید خودتان جرم ها را با استفاده از مسواک و نخ دندان از بین ببرید، اما رسوبات دندانی باید توسط متخصص از بین بروند.

در طول این مرحله، ممکن است صدای خراشیده شدن بشنوید که کاملا طبیعی است. مدت زمان درمان به مقدار رسوب تشکیل شده بر روی دندان بستگی دارد. علاوه بر آن اگر ورم لثه داشته باشید ( حدود هشتاد درصد افراد این مشکل را دارند) لثه های شما هنگام جرم گیری ممکن است خون ریزی کنند. بعد از جرم گیری ممکن است در دهانتان احساس درد داشته باشید.

صیقل دادن و پولیش دندان ها

بعد از از بین بردن جرم ها و رسوبات، دندان پزشک هر گونه جرم باقی مانده را پاک خواهد کرد. هرچند شاید متوجه این مرحله نشوید زیرا از مسواک و خمیر دندان مخصوص برای این کار استفاده می شود. سپس از خمیر دندان شن مانند (برای پولیش و صیقل دادن دندان ها) و مسواک قدرتمند برای تمیز کردن کامل دندان ها بهره گرفته می شود. این پروسه ممکن است به دلیل استفاده از مسواک برقی صدای بلندی داشته باشد.

نخ دندان کشیدن حرفه ای

قدم بعدی استفاده از نخ دندان است تا جرم ها بطور کامل از بین دندان ها پاک شوند.

فلوراید درمانی

ممکن است دهان شما با فلوراید شستشو داده شود و تا ملاقات بعدی دندانپزشک، دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت شوند. لطفا توجه داشته باشید که بعضی از دندانپزشکان از فلورایدهای تخصصی برای درمان استفاده می کنند که در آن خطرات پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. از آن جایی که فلوراید در بسیاری از خمیر دندان ها و دهان شویه ها وجود دارد، بسیاری از مردم به درمان با دهان شویه در دندان پزشکی نیاز ندارند.

معاینه ی نهایی

هنگامی که جرم گیری به پایان می رسد دندان پزشک شما معاینه ی نهایی را انجام می دهد.

عکس قبل و بعد از جرم گیری دندان

عوارض جرم گیری دندان چیست؟

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و جرم گیری دندان توسط متخصص می تواند دندان ها و لثه های شما را در شرایط عالی برای سال ها نگه دارد.

شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا جرم گیری عوارضی دارد یا خیر. عوارض جانبی معمولا موقتی هستند و بستگی به سلامت دهان بیمار دارد. نوع جرم گیری انجام شده نیز می تواند بر اثرات جانبی تاثیر بگذارد.

عوارض جرم گیری عبارت اند از:

 • درد لثه
 • خونریزی لثه
 • تهاجم باکتری ها
 • دندان درد
 • حساس شدن به گرما و سرما

بیشتر اثرات جانبی بعد از چند روز از بین می روند. افرادی که از سلامت دهانی بهتری برخوردارند ممکن است اثرات جانبی کم تری را نسبت به دیگران تجربه کنند.

بعد از جرم گیری، ناراحتی و حساسیت دندان ها نباید بیشتر از یک هفته طول بکشد. اگر شما دندانتان را مرتب و با دقت مسواک بزنید ورم لثه ها با آرامی بهبود می یابد و خون ریزی متوقف می شود. بیشتر درد حاصل از جرم گیری باید در طول یک تا دو روز بهبود یابد.

نکاتی برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی

جرم گیری تخصصی دندان ها ممکن است کمی احساس ناراحتی ایجاد کند اما این موارد معمولا موقتی هستند. مراقبت های ویژه بعد از جرم گیری می تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند.

اگر شما بعد از جرم گیری احساس ناراحتی می کنید:

 • در روز اول دندان هایتان را آرام تر مسواک بزنید و به آسانی به انجام مراقبت های روزمره ی خود بپردازید.
 • هم چنین اگر لثه های شما خونریزی یا درد دارد برای چند روز نخ دندان نکشید.
 • از محلول های شستشوی دهان برای جلوگیری از عفونت باکتریایی استفاده کنید. محلول های شستشو بدون نسخه فروخته می شوند یا می توانید از آب نمک استفاده کنید.
 • در صورت نیاز می توانید از مسکن ها برای کاهش درد و همچنین ضد التهاب ها برای کاهش ورم استفاده کنید.

دلایل حساس شدن دندان ها چیست؟

عوامل بسیاری برای حساس شدن دندان یک فرد وجود دارد. حساس شدن می تواند وقتی اتفاق بیفتد که لثه ها به اندازه ای فروکش کرده باشند که قسمت های زیرین دندان، که مینای دندان آن را پوشش نداده است، بدون پوشش باقی بمانند. ریشه ی دندان به عنوان یک مرکز عصبی عمل می کند و درون هر کدام هزاران کانال کوچک دارد که  به مغز دندان ختم می شود این منطقه وقتی بدون پوشش بماند می تواند بسیار حساس شود.

عواملی که باعث حساس شدن دندان می شوند عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان پس روی لثه ها معمولا نتیجه ی ایجاد رسوب و باکتری می باشد.
 • فشار زیاد مسواک هنگام مسواک زدنهر دو نفر از سه نفر هنگام مسواک زدن فشار زیادی به دندان هایشان وارد می کنند.
 • دهان شویه استفاده از دهان شویه به مدت طولانی.
 • خرابی عصب این اتفاق منجر به حساسیت شدید می شود.
 • دندان ساییده شده، شکسته یا ترک خورده
 • عادات غذاییغذاهای اسیدی و تحریک بیش از حد با نوشیدنی های سرد و گرم می تواند باعث حساسیت شود.
 • عملیات دندان پزشکی ـ درمان هایی مانند سفید کردن، پر کردن، روکش گذاشتن و جرم گیری. هرچند حساسیت بعد از مدتی از بین می رود.

مراقبت ها و نکات ویژه پس از جرم گیری تخصصی

این موضوع به خصوص در هنگام مصرف غذاهای سرد و اسیدی بسیار صادق است. توصیه می شود غذاهای نرم تر مصرف کنید و از نوشیدن نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم خودداری کنید. توصیه می شود غذاهایی مانند موارد زیر مصرف کنید:

 • ماست
 • پوره ی سیب زمینی
 • سس سیب

هنگامی که احساس درد تان کمتر شد می توانید خوردن غذاهای سخت تر مانند نان و سبزیجات خام روی آورید. شما می توانید بعد از دو تا سه هفته بدون هیچ گونه حساسیتی به خوردن غذاهای معمولی ادامه دهید.

بعد از جرم گیری همچنین توصیه می شود، روزی سه تا چهار بار دندان تان را با آب نمک ولرم بشورید. این روش قدیمی باکتری های باقی مانده را از بین می برد و ورم را کم می کند. هم چنین دندان هایتان را روزی دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا باکتری ها را دور نگه دارید و لثه های سالم تری داشته باشید

تا هنگامی که دندان هایتان دردناک هستند آنها را با مسواک نرم بشویید و حداقل تا یک روز از نخ دندان استفاده نکنید. اگر حساسیت شما مانع غذا خوردن یا حتی حرف زدن شما می شود، توصیه می شود از مسکن استفاده کنید. در صورتی که برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، توجه داشته باشید داروهای خود را منظم مصرف کنید.

به افراد سیگاری توصیه می شود حداقل تا سه روز بعد از جرم گیری سیگار نکشند.

هزینه ی جرم گیری دندان

هزینه ی جرم گیری دندان به عوامل مختلفی از جمله دندانپزشک متخصص، انتخابی شما، خدمات انجام شده برای شما مانند عکس برداری از دندان یا آزمایشات مورد نیاز می باشد. اما به طور کلی جرم گیری عمیق هزینه ی بیشتری از جرم گیری معمولی دارد.