همه چیز درباره یونتفورزیس

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

دستگاه یونتوفورزیس که برای درمان تعریق بیش از حد بدن استفاده می شود، جریان های خفیف الکتریکی را به ناحیه ی تحت درمان منتقل می کند. این جریان الکتریکی قادر به مسدود کردن موقتی غدد عرق در نواحی بدن مانند دست ها، پاها، زیربغل و ... است. در طول درمان با یونتوفورزیس، شما کمی احساس سوزن سوزن شدن دارید. افرادی که برای درمان هایپرهیدروزیس یونتوفورزیس را امتحان کرده اند، از این روش راضی بوده اند.

یونتوفورزیس چیست؟

در روش یونتوفورزیس، یک دستگاه پزشکی، جریان های خفیف الکتریکی را به ناحیه ای از بدن در حالی که در آب غوطه ور است، منتقل می کند. این جریان الکتریکی اغلب به دست، پاها یا زیر بغل منتقل می شود تا به طور موقتی غدد عرق را مسدود کنند. بعضی از افراد احساس سوزش کمی در طول این روش دارند، اما جریان الکتریکی آنقدر قوی نیست که شما را بلرزاند.

استفاده از یونتوفورزیس در درمان تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس بسیار رایج است، عارضه ای که باعث عرق مداوم و بیش از حد می شود. این عرق کردن ممکن است در شرایط خاصی مانند هوای گرم، انجام فعالیت های فیزیکی و یا بدون هیچ علتی رخ دهد. همچنین می تواند به دلیل سایر بیماری ها مانند پرکاری تیروئید یا یائسگی ایجاد شود.

دستگاه یونتفورزیس

یونتوفورزیس علاوه بر درمان هایپرهیدروزیس، همچنین می تواند در درمان صدمات ورزشی با رساندن مستقیم داروهای ضد التهابی به پوست استفاده شود.

چرا یونتوفورزیس انجام می شود؟

همه عرق می کنند، اما برخی از افراد بیش از بقیه عرق می کنند. افرادی که مکررا عرق کردن بیش از حد یا همیشگی را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه می کنند، ممکن است به بیماری هایپرهیدروزیس دچار باشند. یونتوفورزیس یکی از درمان هایی است که می تواند برای خلاص شدن از علائم این بیماری استفاده شود. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس ممکن است چندین جلسه یونتوفورزیس را در هفته انجام دهند که هر جلسه 20 تا 40 دقیقه طول می کشد.

پزشکان دقیقا مطمئن نیستند که چرا یونتوفورزیس به افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس کمک می کند. با این حال، اعتقاد بر این است که این روش از خروج عرق از غدد عرق جلوگیری می کند و به طور موقتی مانع عرق کردن می شود.

اگرچه یونتوفورزیس اغلب برای درمان تعریق شدید استفاده می شود، همچنین ممکن است برای درمان انواع صدمات ورزشی استفاده شود. اضافه کردن داروهای ضد التهابی به آب مورد استفاده در روش یونتوفورزیس می تواند درد پاشنه و دیگر آسیب های بافت نرم را از بین ببرد. جريان الکتريکی کمک می کند تا پوست به راحتی داروها را جذب کند. یونتوفورزیس می تواند به طور خاص در کاهش تورم اطراف مفصل و کاهش درد نیز موثر باشد. با این حال، رگ به رگ شدن یا بورسیت ( آماس کیسه های مفصلی) ممکن است خیلی خوب به این نوع درمان پاسخ دهند.

آمادگی ها و نکات قبل از درمان یونتوفورزیس

یونتوفورزیس به آماده سازی ویژه یا پیشرفته ای نیاز ندارد. با این حال، حتما موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

  • باردار بودن
  • در صورت ابتلا به بیماری صرع
  • داشتن بیماری قلبی
  • داشتن دستگاه ضربان ساز قلب یا دیگر ایمپلنت های فلزی مانند جایگزینی مفصل مصنوعی

اگر هر یک از شرایط یا ابزارهای پزشکی ذکر شده را داشته باشید، قادر به انجام یونتوفورزیس نیستید. در این موارد، پزشک گزینه های دیگری را پیشنهاد می دهد.

اگر واجد شرایط یونتوفورزیس هستید، مقدار کمی وازلین به برش یا خراش موجود روی پوست قبل از شروع جلسه درمان استعمال می شود. این کار، زخم های باز را از تحریک در طول درمان محافظت می کند.

مراحل درمان یونتوفورزیس چگونه است؟

یونتوفورزیس

یونتوفورزیس در مطب پزشک انجام می شود. روند درمان نسبتا ساده است.

قسمت مورد نظر بدن را در لگن آب قرار می دهید. سپس پزشک یا تکنسین دستگاه را روشن می کند و جریان را تا زمانی که سوزش کمی روی پوست احساس کنید، افزایش می دهد. این درمان نباید دردی داشته باشید.

یونتوفورزیس برای هایپرهیدروزیس

بیشتر جلسات یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از 25 تا 45 دقیقه زمان می برد. با این حال، به احتمال زیاد به بیش از یک جلسه نیاز خواهید داشت تا تغییراتی در خود مشاهده کنید. بعضی افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس به طور منظم نیاز به درمان دارند. پزشک یک سری جلسات را بر اساس علائم شما تنظیم می کند.

یونتوفورزیس برای آسیب ورزشی

یونتوفورزیس برای درمان آسیب های ورزشی، همیشه در مطب پزشک انجام می شود. پزشک یا تکنسین دستگاه، یک داروی ضد التهابی را به یک تشت آب اضافه می کند و منطقه آسیب دیده در آب قرار می گیرد. سپس، پزشک جریان الکتریکی خفیفی به آب وارد می کند. احساس سوزن سوزن شدن از جریان برق را حس می کنید، اما نباید دردناک باشد.

بیشتر جلسات یونتوفورزیس برای آسیب های ورزشی 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. پزشک می تواند چندین جلسه را در هر هفته تجویز کند تا جراحت التیام پیدا کند.

عوارض یونتوفورزیس چیست؟

یونتوفورزیس یک روش بی خطر و بدون درد است. برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی ناشی از یونتوفورزیس را تجربه کنند، اما اثرات معمولا جدی نیست. رایج ترین عوارض یونتوفورزیس خشکی پوست است. تاول زدن، پوسته پوسته شدن و تحریک پوست نیز ممکن است رخ دهد. با این حال، این عوارض جانبی معمولا پس از هر جلسه با استفاده از مرطوب کننده درمان می شود. پماد هیدروکورتیزون نیز می تواند به فرد کمک کند.

یونتوفورزیس چقدر موثر است؟

دستگاه یونتوفورزیس

به طور کلی یونتوفورزیس در درمان هایپرهیدروزیس موثر است. افراد اغلب به جلسات درمان 20 تا 40 دقیقه ای چند بار در هفته نیاز دارند تا زمانی که عرق کردن به میزان مطلوب کاهش یابد. پس از آن، درمان ها به طور مکرر معمولا حدود یک بار در هفته برنامه ریزی می شود. برای حفظ نتایج درمان، یونتوفورزیس باید به طور منظم و قبل از افزایش عرق کردن انجام شود.

انجام درمان یونتوفورزیس برای آسیب های ورزشی تا زمانی مورد نیاز است که آسیب شروع به بهبود کند. اکثر افراد مبتلا به آسیب های ورزشی، برای بهبودی به چندین جلسه درمان 5 تا 10 دقیقه ای، یک یا دو بار در هفته نیاز دارند. پس از آن، فیزیوتراپی، استراحت و تغذیه مناسب فرآیند بهبود را ادامه خواهد داد.

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

يعني يكي از بهترين كارهايي كه روي صورت ميشه انجام داد همين ميكرونيدلينگ هست. ٢ جلسه انجام دادم، جلسه ای 220 هزار...

من یه سال پیش دندان جلوییم لق شد و افتاد. با مراجعه به کلینیک دکتر واحدی ایمپلنت و بریج را به من پیشنهاد کردند...

در همون جلسه ای که هایفو تراپی در کلینیک نگین تندیس تجریش انجام دادم، برای برطرف کردن چین و چروک های بین ابروم...

حدود ۹ سال پیش به روش الکتروکوتر خالهای صورتم رو برداشتم و الان فقط لکه های تقریبا سفید رنگ خیلی کمرنگی بجا...