همه چیز درباره یونتفورزیس

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

دستگاه یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از حد بدن (هایپرهیدروزیس) استفاده می شود. این دستگاه با اعمال جریان الکتریکی خفیف، غدد عرق را به طور موقتی از کار می اندازد.

بدن ما انسان ها میلیون ها غدد دارد که مایع بی بویی به نام عرق را تولید می کنند. عرق مسئول تنظیم دمای بدن است. گرما، ورزش کردن، استرس، برخی بیماری ها و خوردن غذاهای تند همگی مواردی هستند که غدد عرق را فعال می کنند. اگرچه برخی افراد هستند که بدون این موارد هم به طور دائم عرق می کنند که نوعی بیماری به نام هایپرهیدروزیس نامیده می شود. بیماری هایپرهیدروزیس حدود 5 درصد از جمعیت حهان را تحت تاثیر قرار داده است.

بیماری هایپرهیدروزیس می تواند در سراسر بدن یا فقط ناحیه خاصی باشد. نواحی که هایپرهیدروزیس در آنجا رایج تر است عبارتند از: دست ها، پاها و زیربغل ها. درحالی که درمان قطعی برای این مشکل وجود ندارد، اما بسیاری از درمان ها مانند ضد عرق، تزریق دارو، داروهای خوراکی و موضعی و یونتوفورزیس هستند که علائم هایپرهیدروزیس را کاهش می دهند.

یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از حد کف دست ها، کف پاها از سال های بسیار دور، حدودا سال 1940 میلادی مورد استفاده قرار می گرفته است. از زمان معرفی این روش، با پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی بر روی آن انجام شده است که امروزه می توان از آن برای درمان هایپرهیدروزیس سایر نواحی بدن مثلا زیربغل نیز استفاده کرد. این روش یکی  از بی خطرترین، راحت ترین و موثرترین روش های درمان هایپرهیدروزیس است و دستگاه های خانگی آن هم برای استفاده در خانه ساخته شده است.

مقاله مرتبط: میرادرای چیست و چگونه باعث درمان تعریق بیش از حد زیربغل می شود؟

یونتوفورزیس چیست؟

برای درک بهتر روش یونتوفورزیس، ابتدا کلمه یونتوفورزیس را برای شما معنی می کنیم.  یونتو (یون)= مولکول باردار شده الکتریکی و فورزیس= انتقال، حرکت، که در کل یونتوفورزیس به معنی حرکت جریان یونیزه شده است.

در روش درمانی یونتوفورزیس، یک وسیله پزشکی جریان الکتریکی خفیفی را به نواحی تحت درمان که در آب شیر قرارگرفته وارد می کند. برای درمان هایپرهیدروزیس دست ها و پاها، این نواحی در آب قرار می گیرند ولی برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل از اسفنج های خیس استفاده می شود. مواد معدنی و الکترولیت های آب شیر به عبور موثر جریان الکتریکی از آب به پوست کمک می کنند. این جریان الکتریکی خفیف باعث توقف موقتی تولید عرق می شود. در این روند از یک مانع محفظتی مانند حوله یا اسفنج استفاده می شود تا درمان راحت تر پیش رود و از پوست در برابر تماس مستقیم با الکترودها محافظت شود.

درمان تعریق بیش از حد در خانه، به وسیله یونتوفورزیس خانگی (دستگاه درمادرای) و مقداری آب شیر امکان پذیر است.

روش یونتوفورزیس روشی غیرتهاجمی و بدون دارو برای درمان هایپرهیدروزیس در نظر گرفته می شود.

یونتوفورزیس چگونه تعریق بیش از حد را درمان می کند؟

هنوز دلیل بیماری هایپرهیدروزیس مشخص نیست ولی بسیاری از افراد بر این باورند که هایپرهیدروزیس به دلیل فعالیت زیاد سیستم اعصاب سیمپاتیک بوجود می آید که سیگنال های زیادی به غدد عرق ارسال می شود و در نتیجه بدن مقدار زیادی عرق تولید می کند. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس 4 تا 5 برابر افراد عادی عرق می کنند. بنابراین، غدد عرق این افراد بدون وجود هیچ عامل خاصی همیشه در موقعیت روشن قرار دارد.

نظریه های مختلفی درمورد نحوه اثر بخشی روش یونتوفورزیس در درمان هایپرهیدروزیس وجود دارد، اما دلیل قطعی آن مشخص نیست. رایج ترین نظریه، مسدود کردن انتقال اعصاب سیمپاتیک است که در واقع به معنی خنثی کردن سیگنال های بین اعصاب و غدد عرق است. در این صورت تولید عرق در نواحی درمان شده به طور کامل متوقف می شود یا کاهش می یابد.

مقاله مرتبط: درمان تعریق زیر بغل، مقایسه بوتاکس زیر بغل با میرادرای

مراحل درمان یونتوفورزیس چگونه است؟

یونتوفورزیس در مطب پزشک انجام می شود و روند درمان نسبتا ساده است.

قسمت مورد نظر بدن را در لگن آب قرار می گیرد. سپس پزشک یا تکنسین دستگاه را روشن می کند و جریان را تا زمانی که سوزش کمی روی پوست احساس کنید، افزایش می دهد. این درمان نباید دردی داشته باشید.

یونتوفورزیس برای هایپرهیدروزیس

بیشتر جلسات یونتوفورزیس برای درمان تعریق بیش از 25 تا 45 دقیقه زمان می برد. با این حال، به احتمال زیاد به بیش از یک جلسه نیاز خواهید داشت تا موثر واقع شود. بعضی افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس به طور منظم نیاز به درمان دارند. پزشک یک سری جلسات را بر اساس شدت تعریق شما تنظیم می کند.

یونتوفورزیس برای آسیب ورزشی

یونتوفورزیس برای درمان آسیب های ورزشی، همیشه در مطب پزشک انجام می شود. پزشک یا تکنسین دستگاه، یک داروی ضد التهابی را به یک تشت آب اضافه می کند و منطقه آسیب دیده در آب قرار می گیرد. سپس، پزشک جریان الکتریکی خفیفی به آب وارد می کند. احساس سوزن سوزن شدن از جریان برق را حس می کنید، اما نباید دردناک باشد.

معمولا جلسات یونتوفورزیس برای درمان آسیب های ورزشی 10 تا 15 دقیقه طول می کشد. پزشک می تواند چندین جلسه را در هر هفته تجویز کند تا جراحت التیام پیدا کند.

آمادگی ها و نکات قبل از درمان یونتوفورزیس

یونتوفورزیس به رعایت نکات خاصی قبل از درمان نیاز ندارد. با این حال، حتما موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

  • باردار بودن
  • در صورت ابتلا به بیماری صرع
  • داشتن بیماری قلبی
  • داشتن دستگاه ضربان ساز قلب یا سایر ایمپلنت های فلزی مانند مفصل مصنوعی

اگر هر یک از شرایط یا ابزارهای پزشکی ذکر شده را داشته باشید، قادر به انجام یونتوفورزیس نیستید. در این موارد، پزشک گزینه های دیگری را پیشنهاد می دهد.

اگر واجد شرایط یونتوفورزیس هستید، مقدار کمی وازلین به برش یا خراش موجود روی پوست قبل از شروع جلسه درمان استعمال می شود. این کار، زخم های باز را از تحریک در طول درمان محافظت می کند.

آیا یونتوفورزیس اثربخش است؟

هرساله تحقیقات متعددی برای نشان دادن اثربخشی و بی خطر بودن این روش انجام می شود. به طور میانگین 90 تا 100 درصد بیماران با این روش با موفقیت درمان می شوند.

همیشه مطالعات اثبات کرده اند که یونتوفورزیس روشی ساده، بی خطر، مقرون به صرفه و موثری برای درمان تعریق بیش از حد بدن است. وقتی که محصولات ضد تعریق برای کاهش تعریق موثر واقع نباشد، پزشکان یونتوفورزیس را به مراجعین خود پیشنهاد می دهند. این روش به بیشتر روش های درمانی ترجیح داده می شود و معمولا قبل از رفتن به سراغ روش هایی مثل تزریق بوتاکس، جراحی یا دارودرمانی تجویز می شود. یونتوفورزیس درمانی طبیعی، بدون دارو، بدون سوزن و غیرتهاجمی با اثر بلند مدت و حداقل عوارض جانبی را برای هایپرهیدروزیس ارائه می دهد. این روش برای درمان هایپرهیدروزیس خفیف تا شدید مناسب است.

هر چند وقت یکبار باید یونتوفورزیس را تکرار کرد؟

درمان با یونتوفورزیس به دو مرحله تقسیم می شود: فاز ابتدایی و فاز نگهداری. تعداد درمان به شدت هایپرهیدروزیس وابسته است.

 

هایپرهیدروزیس خفیف

3 تا 5 بار در هفته به مدت 1 تا 2 هفته

هایپرهیدروزیس متوسط

3 تا 5 بار در هفته به مدت 2 تا 3 هفته

هایپرهیدروزیس شدید

3 تا 5 بار در هفته به مدت 4 تا 6 هفته

 

با دستگاه درمادرای (یونتوفورزیس خانگی) هر جلسه درمان فقط 15 دقیقه (برای زیربغل ها) تا 20 دقیقه (پاها و دست ها) طول می کشد. وقتی که تعریق بیمار تا حد زیادی کاهش یافت، جلسات نگه داری باید برنامه ریزی شود تا اثر درمان حفظ شود. تکرار درمان می تواند به صورت زیر باشد:

 

هایپرهیدروزیس خفیف

هر دو تا سه هفته یکبار، با بالاترین شدت جریان قابل تحمل

هایپرهیدروزیس متوسط

یکبار در هفته، با بالاترین شدت جریان قابل تحمل

هایپرهیدروزیس شدید

حداکثر سه بار در هفته، با بالاترین شدت جریان قابل تحمل

 

انجام درمان یونتوفورزیس برای آسیب های ورزشی تا زمانی مورد نیاز است که آسیب شروع به بهبود کند. اکثر افراد مبتلا به آسیب های ورزشی، برای بهبودی به چندین جلسه درمان 5 تا 10 دقیقه ای، یک یا دو بار در هفته نیاز دارند. پس از آن، فیزیوتراپی، استراحت و تغذیه مناسب روند بهبودی را سریعتر می کند.

قبل از شروع درمان با یونتوفورزیس از چه مواردی باید آگاه بود؟

یونتوفورزیس درمانی مناسب برای بسیاری از افراد است اما قبل از شروع درمان باید با موارد منع استفاده از آن آشنا باشید و بدانید که آیا برای شما مناسب است یا خیر.

عوارض جانبی استفاده از دستگاه یونتوفورزیس درمادرای چیست؟

بعد از استفاده از این دستگاه شاید شما به طور موقتی موارد زیر را تجربه کنید:

  • تحریک و قرمزی پوست، احساس سوختگی، تاول های ریز و خارش. قبل از شروع جلسه درمانی بعدی، صبر کنید تا این علائم از بین بروند. با این حال، این عوارض جانبی معمولا پس از هر جلسه با استفاده از مرطوب کننده درمان می شود. پماد هیدروکورتیزون نیز می تواند به فرد کمک کند.
  • احساس سوزش و گز گز شدن. احتمال بی حسی عضله وجود دارد. در ابتدای درمان یا بعد از چند جلسه شاید درد کمی داشته باشید. اگر موارد بالا را تجربه کردید، شدت جریان دستگاه را کاهش دهید.
  • افزایش شدت تعریق: بعد از چندین جلسه درمان شاید شاهد افزایش تعریق شوید. شدت تعریق به مرور کم می شود، جای نگرانی نیست.
  • وارد شدن شوک الکتریکی خفیف حین درمان: در موارد نادر، زمانی که درمان به طور ناگهانی متوقف شود، شوک الکتریکی بی ضرر ممکن است اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از این اتفاق، دست ها، پاها یا زیر بغل خود را به آرامی از دستگاه جدا کنید.
  • خشکی پوست: بعد از درمان با یونتوفورزیس احتمال خشکی پوست و بروز مشکلات پوستی و پوسته پوسته شدن وجود دارد. برای کاهش این علائم، بعد از درمان از مرطوب کننده استفاده کنید.
  • آلومینیوم می تواند برای برخی افراد واکنش های آلرژیکی به وجود آورد. برای مثال قرمزی، پوسته پوسته شدن و ورم پوستی که با دستگاه در تماس است اتفاق می افت. اگر بعد از استفاده از دستگاه دچار حساسیت پوستی شدید، از دستگاه استفاده نکنید.

(منبع)