شرایط و عوارض انجام لیزر موهای زائد چیست؟

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

روش حذف موهای زائد با لیزر یکی از بهترین روشها برای کاهش موهای زائد است که در آن از انرژی لیزر برای تخریب سلول های زاینده مو استفاده می شود. به دلیل اینکه موها دوره رشد متفاوتی دارند، درمان موها با لیزر باید در فواصل زمانی مشخصی انجام شود تا موها به طور موثری کاهش یابند.

از گذشته تا به امروزه حذف موهای زائد که می تواند شامل موهای صورت، گردن، شکم و ناحیه تناسلی و دست ها و پاها باشد، دغدغه بزرگی برای خانم ها و آقایان بوده است. از روش های سنتی حذف موهای زائد می توان به تراشیدن با تیغ، استفاده از پودرها و کرم های موبر، بند انداختن، اپیلاسیون و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

ولی از آن جایی که این روش ها موقتی هستند، همچنین عوارضی مانند حساسیت و رشد موهای زیر پوستی و یا درد زیاد دارند، امروزه روش های نوین حذف موهای زائد طرفداران بیشتری پیدا کرده اند. با پیشرفت علم روش های زیادی برای حذف این موها معرفی شده است. لیزر یکی از نوین ترین تکنولوژی های حذف موهای زائد است که نتایج قابل قبولی را برای فرد به ارمغان می آورد.

لیزر موهای زائد چیست؟

عکس لیزر موهای زائد

لیزر، یک پرتو نور با انرژی بالا است که می تواند انرژی خود را به قسمت خاصی از بدن منتقل کند. این پرتوهای نور ممکن است از لحاظ قدرت و نوع بافتی که می توانند هدف قرار دهند متفاوت باشند. در روش حذف موهای زائد، رنگدانه ی موجود در ساقه مو، با یک طول موج (یا رنگ) خاص لیزر مورد هدف قرار می گیرد.

این انرژی پیاز مو را گرم می کند و موجب آسیب به سلول هایی می گردد که باعث رویش مو می شوند. اگر آسیب به اندازه کافی انجام شود، این امر باعث جلوگیری از رشد بیشتر موها می شود. این اثر بر فاز آناژن یا فعال رشد مو بسیار موثر است. فاز آناژن زمانی است که موهای جدید شروع به رشد می کنند.

مراحل دیگر عبارتند از زمانی که مو در حالت استراحت قرار دارد و دیگر رشد نمی کند یا به طور طبیعی برای تشکیل موی جدید آماده می شود. موهایی که در فاز استراحت هستند از آسیب نور لیزر در امان هستند. به همین دلیل است که درمان موهای زائد با لیزر در جلساتی متعدد و با فاصله های خاصی از هم انجام می گیرد.

مقدار زمانی که یک پیاز مو در فاز آناژن باقی می ماند به ژنتیک وابسته است و در افراد به ویژه قومیت های مختلف و در مناطق مختلف بدن متفاوت خواهد بود. در صورتی که علاقمند به رفع موهای زائد با لیزر هستید، توجه داشته باشید که روش های لیزر، IPL  و SHR، روش های حذف دائمی مو نیستند، بلکه این روش ها باعث کاهش دائمی مو می شوند.

سازمان FDA آمریکا معتقد است که روش لیزر می تواند تا هفتاد درصد موها را کاهش دهد اما قادر به از بین بردن کامل آن نیست. یک ویژگی خوب لیزر این است که موهایی که دوباره رشد می کنند بسیار نازک تر و ضعیف تر از قبل هستند. از آن جایی که نور لیزر توسط رنگدانه موجود در فولیکول مو جذب می شود، در صورتی که پوست فرد تیره باشد، پوست نیز مقداری از انرژی را جذب می کند و می تواند موجب سوختگی شود.

با پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی لیزر، دستگاه های جدیدی به بازار عرضه شده اند که در پوست های تیره باعث سوختگی نمی شوند. با این حال بهترین افراد برای انجام لیزر موهای زائد، افرادی با پوست روشن و موهای تیره هستند.

اگر تا به حال در مورد دستگاه های لیزر تحقیق کرده باشید مطمئنا در مورد تیپ های پوستی مناسب با آن دستگاه ها زیاد شنیده اید.

تیپ پوستی فریتز پاتریک

در جدول زیر به طور کامل به توضیح انواع تیپ های پوستی و ویژگی های آن پرداخته ایم:

تیپ پوستی

توضیحات

مشخصه

نوع 1

فوق العاده حساس، همیشه در اثر آفتاب می سوزد و هرگز برنزه نمی شود.

موهای قرمز دارای کک و مک و یا زال

نوع 2

بسیار حساس به نور خورشید، به آسانی می سوزد و کمی برنزه می شود.

پوست روشن، موهای روشن قفقازی

نوع 3

حساس به نور خورشید، گاهی می سوزد و به آرامی به قهوه ای تیره برنزه می شود.

قفقازی تیره تر، اروپایی میکس

نوع 4

کمی حساس به نور خورشید، کمی می سوزد، همیشه تا قهوه ای متوسط برنزه می شود.

مدیترانه ای، اروپایی، آسیایی، آمریکای لاتین و آمریکایی-هندی

نوع 5

غیرحساس به نور، به ندرت می سوزد و به خوبی برنزه می شود.

آمریکای لاتین، آفریقایی-آمریکایی و خاورمیانه ای

نوع 6

غیر حساس به نور، نمی سوزد، و رنگدانه بسیار زیادی دارد.

آفریقایی-آمریکایی، آفریقایی و خاورمیانه ای

مزایای لیزر موهای زائد

 • این درمان مورد تایید FDA آمریکا است.
 • با به ارمغان آوردن پوستی صاف و عاری از مو، اعتماد به نفس فرد را بالا می برد.
 • جلسات درمانی با لیزر بسیار کوتاه است و بسیار سریع انجام می گیرد.
عکس لیزر موهای زائد
 • برای حذف موهای بیشتر نواحی بدن قابل انجام است.
 • هزینه درمان نسبت به نتیجه ای که دارد نسبتا مناسب است.
عکس لیزر موهای زائد
 • موجب رشد موهای زیرپوستی نمی شود.
 • به پوست آسیب وارد نمی کند.
 • نسبت به روش های دیگر درد کمتری دارد و حتی بدون اعمال بی حسی موضعی انجام پذیر است.
 • فرد پس از چند جلسه درمان شاهد کاهش و یا توقف رشد موهای خود خواهد شد.
 • روشی دقیق و ایمن است و احتمال بروز عوارض جدی بسیار کم است.
 • دوره نقاهت خاصی ندارد و فرد می تواند پس از درمان به فعالیت های خود ادامه دهد.

چگونه باید خود را برای لیزر موهای زائد بدن آماده کنید؟

در صورتی که مشکلات هورمونی دارید قبل از شروع لیزر موهای بدن، به درمان هورمون هایتان بپردازید. هم چنین در صورت داشتن عفونت، بیماری های پوستی و تبخال در محل درمان نیز ابتدا باید آن را درمان کنید.

 • چند هفته قبل از جلسه لیزر نباید حمام آفتاب گرفته باشید.
 • دو هفته قبل از درمان با لیزر، درمان های دیگری مانند پیلینگ، نیدلینگ و ... انجام نداده باشید.
 • در صورت مصرف هر گونه دارو و یا سابقه پزشکی با پزشک مشورت کنید.
 • 24 ساعت قبل از شروع درمان فقط از شیو کردن برای حذف کردن موهای ناحیه تحت درمان استفاده کنید. از روش هایی که موجب بیرون آمدن مو از ریشه می شود مانند: موچین، وکس و بند انداختن استفاده نکنید.
 • قبل از درمان از لوازم آرایش، کرم مرطوب کننده، عطر، دئودورانت و هیچ ماده دیگری در محل درمان استفاده نکنید، چراکه می توانند باعث ایجاد بروز مشکل در درمان و حساسیت شوند.
 • 24 ساعت قبل از درمان برای جلوگیری از مضطرب شدن کافئین استفاده نکنید.
 • برای درمان با بدن کاملا تمیز حاضر شوید و هرگونه آلودگی و چربی را از سطح پوست بشویید.

مراحل لیزر موهای زائد بدن چگونه است؟

مراحل لیزر موهای زائد بدن

مشاوره اولیه

در اولین جلسه ملاقات با پزشک و یا کلینیک باید به وضوح انتظارات خود را از لیزر موهای زائد مشخص کنید و پزشک باید به شما بگوید که آیا خواسته شما با استفاده از این روش قابل دستیابی است یا خیر. سابقه پزشکی و دارویی شما نیز بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که شما می توانید بدون هیچ مشکلی از این روش بهره ببرید.

سپس از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که به معنای دانستن عوارض و خطرات مربوط به این درمان است. قبل از شروع درمان ممکن است عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه از شما گرفته شود.

روش

 در طول این درمان، برای محافظت چشم از نور دستگاه لیزر، باید از عینک ایمنی استفاده کرد. پزشک یا تکنسین نواحی مورد نظر را علامت گذاری کرده و از یک هندپیس کوچک برای تابش پرتوهای نور بر پوست استفاده می کند. در بعضی از دستگاه ها ممکن است قبل از شروع درمان، به پوست شما ماده ای خنک کننده اسپری شود و یا از ژل بر روی ناحیه تحت درمان استفاده شود.

اکثر بیماران درد این روش را مانند احساس سوزن سوزن شدن یا خارش توصیف می کنند. در محل کلینیک به شما کرم سوختگی یا ژل آلوئه ورا داده می شود تا از ایجاد سوختگی جلوگیری شود.این ناراحتی بسته به نوع دستگاه مورد استفاده و آستانه درد فرد متفاوت است.

اگر شما این درمان را در مناطق حساس انجام می دهید، ممکن است به کرم بی حسی برای درمانی راحت تر نیاز داشته باشید. بهتر است قبل از درمان با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد چقدر باید باشد؟

تعداد دفعات لازم برای لیزر به چرخه ی رویش موها و همچنین دستگاه لیزر بستگی دارد. به همین دلیل تکرار درمان برای از بین بردن موهای زائد بدن ضروری است. تعداد فولیکول های فعال و طول فاز رشد موها متفاوت است و در اولین جلسه درمان فقط به برخی از فولیکول هایی که در فاز آناژن هستند، آسیب می رسد.

پس از چند هفته، فولیکول هایِ فاز استراحت، وارد فاز رشد می شوند که مجددا بایستی جلسه درمانی برای آن ها تکرار گردد. این روش می تواند از 10 دقیقه تا یک ساعت، بسته به اندازه ناحیه تحت درمان و دستگاه لیزر طول بکشد. فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد می تواند 30 تا 45 روز باشد. به این ترتیب، پس از 6 تا 9 جلسه، بیشتر فولیکول های مو را در هر محل می توان با موفقیت کاهش داد.

لطفا توجه داشته باشید که انجام لیزر به معنای حذف صد در صدی موها نیست و نمی توان کاهش رشد موها را از جلسات اول انتظار داشت. برای دستیابی به نتیجه دلخواهتان باید جلسات لیزر موهای بدن را مرتب انجام داد و مراقبت ها و نکات گفته شده را رعایت کرد. همچنین ممکن است برخی افراد زودتر و برخی دیگر دیرتر به این درمان پاسخ دهند پس نمی توان انتظار داشت نتیجه شما و دوستتان یکسان باشد!

دوره نقاهت پس از لیزر موهای زائد چقدر طول می کشد؟

اکثر افراد می توانند بلافاصله پس از درمان به انجام فعالیت های روزمره خود بپردازند.

بعد از لیزر موهای زائد چه مدت طول می کشد موها دوباره رشد کنند؟

با وجود اینکه لیزر مو موجب کاهش رشد مجدد موها می شود، اما دائمی آن ها را از بین نمی برد. اگر دوره ی درمان را که معمولا بین شش تا هشت ماه است کامل کنید، تقریبا هفتاد درصد موهای زائد کاهش می یابند. برای بهبودی کامل باید به طور مرتب در طول درمان به پزشک خود مراجعه کنید.

هزینه لیزر موهای زائد

هزینه درمان موهای زائد در همه جا یکسان نیست و به عوامل زیادی مانند:

 • ناحیه تحت درمان و زمان لازم برای درمان آن قسمت
 • تعداد جلسات درمان
 • به اینکه آیا پزشک متخصص و یا فرد دیگری مانند یک تکنسین درمان را برای شما انجام می دهد.
 • دستگاه مورد استفاده
 • خدمات کلینیک و یا مطب
 • میزان رشد مجدد موها و ...

 بستگی دارد.

عوارض لیزر موهای زائد بدن چیست؟

حذف موهای زائد با لیزر می تواند کمی دردناک باشد و بسیاری از افراد گزش یا سوزن سوزن شدن پوست را احساس می کنند. افرادی با پوست تیره تری ممکن است درد و ناراحتی بیشتری نسبت به دیگران حس کنند. بسیاری از کلینیک ها برای لیزر پوست های تیره، استفاده از نوعی خنک کننده برای کاهش درد و محافظت از پوست را پیشنهاد می کنند، اگرچه بیشتر دستگاه ها دارای سیستم های خنک کننده هستند که ناحیه درمان را خنک نگه می دارد.

عوارضی همچون ورم، قرمزی پوست و درد که معمولا شبیه به احساس آفتاب سوختگی است، بسیار رایج است و پس از یک تا دو روز رفع می شوند. همچنین در صورتی که شما درمان خود را نزد فردی با تجربه و آموزش دیده و با دستگاهی که برای پوست شما مناسب است انجام دهید، بروز عوارض بسیار نادر است. توصیه می شود جهت انجام کلیه خدمات و درمان های پوستی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

مضرات لیزر موهای زائد یا بهتر است گفته شود عوارض آن، با توجه به تیپ پوستی شما و نوع دستگاه متفاوت می باشند، به طور کلی برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • سوختگی و بروز تاول در پوست که می تواند ناشی از عدم تنظیم درست دستگاه لیزر توسط تکنسین و یا عدم رعایت مراقبت های پس از لیزر توسط مراجعه کننده باشد.
 • ضخیم و تحریک شدن بیشتر موها در برخی افراد
 • ایجاد لک های تیره و تغییر رنگ پوست یا بی رنگ شدن پوست در ناحیه درمان شده (هایپرپیگمنتیشن و هایپوپیگمنتیشن)
 • خارش و یا احساس بی حسی پوست
 • عفونت پوستی
 • درد شدید و کبودی طولانی مدت پوست
 • تغییر بافت و زخم شدن پوست
 • آسیب به چشم به خصوص هنگام لیزر موهای صورت
 • حساسیت به دلیل ژل لیزر
 • ابتلا به بیماری های واگیردار مانند زگیل به دلیل ضد عفونی نبودن هندپیس لیزر

چون حساسیت افراد نسبت به درمان با لیزر متفاوت است، بهتر است قبل از شروع به کار، قسمتی از پوست شما برای درمان با لیزر تست شود. پوست های برنزه نسبت به عوارض جانبی یا خطراتی که در بالا توضیح داده شد و در بسیاری از انواع دستگاه های مورد استفاده، می توانند آسیب پذیرتر باشند. کلینیک ها معمولا توصیه می کنند قبل از شروع درمان تا حد ممکن پوست خود را روشن نگه دارید.

مراقبت بعد از لیزر موهای زائد صورت و بدن

به منظور کاهش احتمال بروز عوارض، بسیار مهم است که از توصیه های پزشک پیروی کنید.

توصیه های پس از لیزر شامل:

 • بهتر است از لباس های نخی گشاد استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از حساسیت بعد از درمان از عطر و دئودورانت استفاده نکنید.
 • برای کاهش ورم و قرمزی می توانید از کمپرس های سرد استفاده کنید.
 • ناحیه درمان را دستکاری نکنید.
 • استفاده از کرم ضدعفونی کننده پس از درمان ضروری می باشد.
 • برای تسکین ورم و سوزش می توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید.
 • تا 2 روز بعد از لیزر رابطه جنسی برقرار نکنید.
 • بدون استفاده از کرم ضد آفتاب با ضریب بالا روی منطقه تحت درمان، کلاه و لباس های پوشیده در معرض تابش نور خورشید قرار نگیرید.
 • اگر علائم تاول، عفونت، درد مداوم یا تغییرات رنگدانه ای در ناحیه تحت درمان مشاهده کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

شرایط لیزر موهای زائد بدن چیست؟

این مسئله به جنس و رنگ پوست، رنگ مو و نوع دستگاهی که استفاده می شود بستگی دارد. بعضی از دستگاه های جدیدتر ادعا می کنند که می توانند تمام انواع پوست و موها را درمان کنند. اگر پوستی روشن با موهای تیره روی آن دارید بهترین گزینه انجام لیزر است اما این روش بر روی پوست های تیره توسط برخی دستگاه های خاص نیز کارایی دارد.

 لیزر موهای زائد برای چه کسانی مناسب نیست:

 • انجام لیزر بر روی خانم های باردار و یا افرادی که در دوران شیردهی هستند، توصیه نمی شود. حتی اگر قصد باردار شدن را نیز دارید بهتر است این درمان را انجام ندهید.
 • افرادی با موهای خیلی روشن (بلوند، خاکستری و سفید). لیزر فقط بر روی رنگدانه فولیکول مو تاثیر می گذارد و در صورتی که موها روشن باشد کارایی نخواهد داشت. برای درمان این موها استفاده از روش های دیگر مانند الکترولیز توصیه می شود.
شرایط لیزر موهای زائد بدن
 • بیمارانی که مشکلات عصبی دارند و ممکن است محل درمان را دستکاری کنند.
 • افرادی که داروهایی مانند کورتون ها، ماینوکسیدیل، ایزوترتینویین، داروهای ضد انعقاد خون، داروهای هورمونی و داروهایی حاوی طلا برای بیماری روماتیسم مصرف می کنند.
شرایط لیزر موهای زائد بدن

 

 • هر گونه حساسیت به درمان مبتنی بر نور
 • وجود عفونت فعال و یا تبخال در محل مورد درمان
 • افرادی با بیماران پوستی خاص
 • افراد مبتلا به دیابتی که مشکلات بهبود زخم دارند.
 • بیماران قلبی و عروقی
 • افرادی که در ناحه درمان تتو دارند. نور لیزر می تواند باعث آسیب به تتو شود.
 • افرادی که خیلی برنزه هستند.
 • پوست های مدیترانه ای، خاورمیانه ای و شرق دور می بایست با احتیاط تحت درمان قرار بگیرند.
 • افراد دارای سرطان و یا سابقه سرطان
 • افراد که به مدت طولانی در معرض آفتاب هستند.

 

عکس لیزر موهای زائد
   • افرادی که مشکلات بهبود زخم و اسکار دارند.
   • بیمارانی که در طول سال گذشته از ایزوترتینوئین (رآکوتان) استفاده کرده اند.
   • بعضی از داروها می توانند حساسیت به نور ایجاد کند، از این رو اهمیت بررسی سوابق پزشکی، کاملا روشن است.
   • افرادی که اختلالات هورمونی دارند و یا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند موجب پرمویی شود و تا هنگامی که هورمون های بدن درمان نشود بهتر است این درمان انجام نشود. چرا که بی نتیجه خواهد بود.

حدود 5٪ از بیماران مبتلا به صرع، حساس به نور هستند. برای کسانی که مبتلا به صرع حساس به نور هستند، تا زمانی که ناحیه درمان به خوبی از چشم دور باشد و بیمار عینک مخصوص گذاشته باشد، دیگر هیچ مشکلی نباید وجود داشته باشد.

آیا لیزر موهای زائد ضرر دارد؟ آیا انجام لیزر موجب بروز سرطان و یا ناباروری می شود؟

نور لیزر یک طول موج مشخصی از نور است و این نور تنها می تواند از سطح پوست عبور کرده و در ناحیه سطحی پوست یعنی جایی که فولیکول های مو هستند اثر بگذارد. پس امکان عبور از ناحیه ای غیر از سطح پوست برای این نور لیزر امکان پذیر نیست.

همچنین این نور فقط به نواحی دارای رنگدانه یعنی فولیکول مو که دارای ملانین است اثر دارد و نواحی دیگر قادر به دریافت این انرژی نخواهند بود. همچنین در صورت درمان ناحیه تناسلی و بیکینی نیز انرژی لیزر فقط در سطح پوست اثر می کند. پس می توان گفت این روش به بافت ها و سلول های دیگر آسیبی نمی زند.

همچنین با وجود چندین دهه از فعالیت و استفاده از لیزر هیچگونه گزارشی مبنی بر سرطان زا بودن و نازایی این روش وجود ندارد.