هایفوتراپی چیست، چه عوارض و مزایایی دارد؟

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

هایفو با استفاده از امواج فراصوتِ متمرکز شدهِ شدید نتایج جوانسازی بسیار عالی را برای شما می تواند فراهم کند. این روش غیرتهاجمی موجب تحریک تولید کلاژن و لیفت پوست صورت و گردن می شود. اگر نگران پوست شل و افتاده صورت بخصوص اطراف فک خود هستید، روش هایفو می تواند برای شما معجزه کند.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی

هایفو (High-intensity focused ultrasound or HIFU) یا امواج فراصوتِ متمرکز شده ی شدید، یک روش جدید برای سفت کردن پوست است که از آن برای تحریک تولید کلاژن و در نتیجه لیفت صورت و گردن استفاده می شود. این روش می تواند ابروها و پوست افتاده را بالا کشیده و لیفت کند، پوست شل اطراف فک را سفت کرده و ظاهر غبغب را بهبود بخشد. این روش همچنین می تواند در اطراف دهان و روی گونه ها استفاده شود.

کاندید مناسب برای لیفت و سفت کردن صورت و گردن بوسیله هایفو، فردی است که پوست او به تازگی در حال شل شدن است. معمولا افراد در دهه 30 و یا بالاتر با شلی خفیف تا متوسط پوست، برای این درمان مناسب هستند. نتایج این روش معمولا تا یک سال ماندگار است، اگرچه در برخی افراد ممکن است نتایج برای سه تا چهار سال ماندگار باشد. حداقل یک جلسه درمان مجدد در سال برای حفظ نتایج توصیه می شود. توجه کنید که هایفو به هیچ وجه لیزر نیست و عباراتی نظیر لیزر هایفو و لیزر هایفوتراپی اشتباه هستند. 

لازم به ذکر است روش هایفو در زمینه لاغری نیز غوغا به پا کرده است. برای مطالعه بیشتر در مورد این روش مقاله هایفو لاغری را مطالعه کنید.

در صورتی که در حال بررسی روش هایفوتراپی هستید، مقاله زیر اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما خواهد داد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مناسب بودن این روش برای شما، بهتر است توسط پزشک معاینه شوید و سوالات خود را از او بپرسید.

روش هایفوتراپی چیست؟

عکس هایفو تراپی

لیفت صورت با هایفو یک درمان غیر تهاجمی و بدون جراحی برای سفت کردن و جوانسازی پوست صورت و گردن است. در این روش یک هندپیس اولتراسونیک، انرژی متراکم و متمرکز اولتراسونیک را بدون آسیب به سطح پوست به لایه های عمیق پوست وارد می کند (لایه SMAS) یا عضله پلاتیسما، همان نواحی که طی جراحی صورت، جراحی می شوند.

در بین انواع انرژی هایی که در دستگاههای مختلف برای جوانسازی استفاده می شود، مانند انرژی لیزر، اولتراسونیک و آر اف، انرژی اولتراسونیک، عمیق تر از لیزر و آر اف، تا حدود 4.5 میلی متری پوست نفوذ می کند و عمق نفود آن به حدی است که برای گرمادهی بافتها به منظور تحریک کلاژن سازی کافی است. در حالی که لیزر کمتر از 1.5 میلی متر و آر اف کمتر از 3 میلی متر در پوست نفوذ می کنند.

کلاژن پروتئینی است که به طور طبیعی در پوست یافت می شود. پس از سن سی سالگی، تولید کلاژن بطور قابل توجهی کاهش می یابد که موجب شروع از بین رفتن سفتی و خاصیت ارتجاعی پوست می شود. کلاژن سبب می شود پوست ارتجاعی به نظر برسد و بدون کلاژن، پوست کم کم شروع به افتادگی می کند.

انرژی اولتراسونیک با تحریک تولید کلاژن جدید منجر به ایجاد پوستی صاف تر، محکمتر و سفت تر می شود. توجه داشته باشید که این روش برای همه مناسب نیست و تنها می تواند شلی و افتادگی پوست خفیف تا متوسط را درمان کند.

 

 

در این روش زیبایی با استفاده از انواع کارتریج ها می توان انرژی اولتراسونیک را به اعماق دلخواه پوست، بسته به ناحیه درمان و سفت شدگی مورد نظر وارد کرد. در حین درمان، پزشک می تواند همانند تصاویر سونوگرافی، تصویری از لایه های پوست را روی نمایشگر مشاهده کند.

این روش در سال 2009 جهت لیفت ابرو مورد تائید FDA آمریکا قرار گرفت و در سال 2014 توانست برای بهبود خطوط چین و چروک های روی سینه تائیدیه بگیرد. درحالی که امروزه از هایفو به طور کلی برای جوانسازی صورت، لیفت و سفت کردن و فرم دهی بدن استفاده می شود.

با این حال نتایج حاصل از این روش بسیار امید بخش هستند و می تواند در افراد جوانتر به جای جراحی لیفت صورت، که مایل به پذیرفتن خطرات و دوره نقاهت پس از جراحی نیستند، مفید باشد.

کارتریج هایفو چیست؟

کارتریج های هایفو بخشی از دستگاه هستند که دمای 65 تا 75 درجه از انرژی اولتراسونیک را می تابانند. در درمان جوانسازی صورت با هایفو از 3 کارتریج استفاده می شود که در عمق نفوذ به پوست تفاوت دارند. این کارتریج ها DS-4.5mm، DS-3.0mm و DS-1.5mm هستند. کارتریج های DS-8.00mm و DS-13.0mm برای بدن استفاده می شوند.

دستگاه هایفو
دستگاه هایفو

5 نوع کارتریج اصلی در هایفوتراپی استفاده می شود که شامل موارد زیر می شود:

 • کارتریج DS-1.5mm که انرژی متمرکز شده را به طور مستقیم تا عمق 1.5 میلی متری در اپیدرم منتقل می کند. از این کارتریج برای درمان خطوط و چین و چروک های ظریف استفاده می شود.
 • کارتریج DS-3.0mm انرژی متمرکز شده را به طور مستقیم به عمق 3 میلی متری در لایه درم پوست وارد می کند. این کارتریج پروسه تولید و تکامل کلاژن را فعال می کند و همچنین اثرات سفت کردن، لیفت و کاهش چین و چروک را بهبود می بخشد.
 • کارتریج DS-4.5mm انرژی اولتراسونیک را به عمق 4.5 میلیمتری یعنی عضله پلاتیسما وراد می کند. این انرژی پاسخ طبیعی بدن را فعال می کند و با گرما رسانی لایه ماهیچه ای را سفت می کند.
 • دو کارتریج DS-8.00mm و DS-13.0mm به درمان بافت هایی که در عمق 8 و 13 میلیمتری قرار دارند می پردازد و موجب کاهش چربی های انباشته شده و تولید کلاژن های جدید برای سفت کردن پوست اضافی می شود.

مزایای روش هایفوتراپی چیست؟

هایفو تراپی

امروزه محبوبیت این روش روز به روز در حال افزایش است. این درمان مزایای زیبایی زیادی دارد که در بخش زیر به آن پرداخته ایم:

 • روشی غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی است
 • کاملا بی خطر است و آسیبی به بدن وارد نمی کند.
 • دوره نقاهتی ندارد.
 • نتایج آن بلند مدت است.
 • به کاهش چین و چروک کمک می کند.
 • در سفت کردن پوست شل شده روی گردن (گردن بوقلمونی) مفید است.
 • در لیفت گونه ها، ابروها و پلک ها و در نتیجه بازتر شدن چشم ها موثر است.
 • به بهبود خط فک و شلی آن کمک می کند.
 • سفت کردن پوست روی قفسه سینه
 • پوست را صاف می کند.
 • به افزایش تولید کلاژن می انجامد.
 • غبغب افتاده و شل شده را از بین می برد.
 • در بیشتر نواحی صورت و بدن قابل انجام است.

 

قبل از هایفوتراپی چه کاری باید انجام داد؟

قبل از سفت کردن پوست با اولتراسونیک نباید درمان هایی مانند بوتاکس، فیلرهای پوستی یا سایر مواد تزریقی انجام داده باشید. چرا که امواج اولتراسونیک می تواند پروتئین های به کار رفته در این درمان ها را تجزیه کند.

از آنجایی که برخی از خانم ها پوست شان، قبل و طی چرخه قاعدگی حساس تر است و ممکن است بر آستانه تحمل درد آنها تاثیر بگذارد، بهتر است درمان خود را در این دوران برنامه ریزی نکنید.

مراحل این درمان چگونه است؟

فیلم هایفوتراپی

مشاوره

برای درمان شلی پوست با هایفوتراپی می توانید تنها یک ناحیه از صورت و گردن، یا فقط صورت یا گردن به تنهایی یا هر دو با هم انتخاب کنید. گفتگو درباره دلایل شما برای انجام این درمان قبل از شروع درمان بسیار مهم است. مطمئن شوید که این درمان می تواند خواسته های شما را برآورده کند. قبل از شروع درمان تمامی سوالات خود را بپرسید تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

همچنین سوابق پزشکی نیز باید برای اطمینان از اینکه این درمان برای شما ضرری ندارد، بررسی شود. در آخر از شما خواسته می شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، که به معنی آگاهی شما از مزایا و خطرات احتمالی این روش است. ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه نتیجه درمان از شما بیندازد.

روش درمان

هیچ آماده سازی قبل از انجام هایفودرمانی نیاز نیست و فقط باید آرایش پوست محل درمان را پاک کنید. سپس دوباره پوست تمیز شده و کرم بی حسی موضعی اعمال می شود. بعد از آن ژل مخصوص التراسوند روی پوست مالیده می شود. تصویربرداری اولتراسونیک برای تعیین جایی که باید انرژی امواج تمرکز یابد به کار می رود.

هندپیس روی پوست قرار گرفته و امواج اولتراسونیک اعمال خواهد شد. این امواج از سطح پوست عبورکرده و به لایه های عمیق پوست نفوذ می کنند تا تولید کلاژن را تحریک نمایند. سپس پوست پاک شده و پماد یا مرطوب کننده به پوست مالیده می شود.

لیفت قسمتی از صورت، ابرو یا گردن تقریبا 30 دقیقه و لیفت کامل صورت و گردن بین 60 تا 90 دقیقه زمان خواهد برد.

تکرار درمان

روش هایفو درمانی

به طور کلی توجه داشته باشید که تکرار درمان به عواملی مانند میزان شلی و افتادگی و سرعت کلاژن سازی هر فرد بستگی دارد. نتایج سفت کردن پوست با اولتراسونیک عموما برای یک سال دوام دارد، اگرچه در برخی افراد ممکن است این نتایج بین سه تا پنج سال ماندگار باشد.

کلاژن جدید و تازه تا یک سال بعد همچنان تولید می شود، اما روند پیری پوست نیز ادامه دارد، به همین دلیل معمولا پزشکان توصیه می کنند که سالانه حداقل یک جلسه تمدید درمان داشته باشید تا سرعت تولید کلاژن با فرآیند مداوم افزایش سن هماهنگ بوده و نتایج حفظ شوند.

آیا انجام هایفو دردناک است؟

این روش غیر تهاجمی و غیر جراحی است و دوره نقاهتی ندارد. ولی میزان درد این روش در هر فرد متفاوت است، چرا که میزان آستانه درد هر فرد متفاوت است. کسانی که آستانه تحمل درد پایینی دارند می توانند قبل از شروع درمان پاراستامول مصرف کنند تا درد را کاهش دهند.

بیشتر افراد هایفوتراپی را شبیه به پالس های الکتریکی و زبر تشبیه می کنند. هر درد و ناراحتی در طول هایفوتراپی موقتی است و فقط در طول روش احساس می شود. همچنین قرمزی، ورم، سوزش و سفتی دائمی نیست و چند ساعت بعد از درمان از بین خواهد رفت.

دوره نقاهت بعد از هایفوتراپی چقدر است؟

در درمان سفت کردن پوست با اولتراسونیک دوره نقاهتی وجود ندارد. شما بلافاصله پس از درمان قادر خواهید بود به فعالیت های روزانه خود بازگردید. برخی مردم ممکن است بلافاصله پس از درمان بهبود جزئی در ظاهر پوستِ صورت و گردن خود ببینند و بهبود رنگ و بافت پوست طی دو تا سه ماه آینده ادامه خواهد یافت. برخی افراد ممکن است بهبود مداوم تا شش ماه پس از درمان را شاهد باشند.

عوارض هایفو چیست؟

لیفت صورت با هایفو

اثرات جانبی کمی به عنوان عوارض هایفوتراپی وجود دارند. این درمان غیر تهاجمی و غیرجراحی است و بنابراین هیچ زخم باز و خطر عفونتی در آن وجود ندارد.

ممکن است مقداری قرمزی در پوست ایجاد شود، اما معمولا طی چند روز کاهش یافته و اغلب قابل توجه نیست.

برخی از افراد مقداری ورم خفیف، حساسیت پوست به لمس، خارش و سوزش ممکن است تجربه نمایند، اما این علائم معمولا طی چند هفته کاهش می یابند. سایر اثرات جانبی که نادرتر هستند عبارتند از کبودی های کوچک یا بی حسی موقت.

برخی افراد درمان سفت شدن با اولتراسونیک را کاملا ناراحت کننده توصیف می کنند و احساس ناراحتی طی این روش کاملا طبیعی است. مقدار درد در بین افراد متفاوت است اما خوشبختانه، هر نوع ناراحتی معمولا به محض تمام شدن درمان کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از هایفوتراپی چیست؟

در صورتی که احساس درد شما پس از درمان ادامه یافت، توصیه می شود پاراستامول یا ایبوپروفن برای کاهش درد مصرف کنید.

مراقبت های زیبایی پوست خود را بعد از انجام هایفودرمانی می توانید از سر بگیرید. همچنین بعد از این روش مجاز به انجام آرایش خواهید بود.

برای انجام درمان هایی مانند تزریق بوتاکس و یا ژل با پزشک خود مشورت کنید. اما به طور کلی منعی برای انجام این درمان ها بعد از یک هفته وجود ندارد.

بعد از هایفوتراپی برای 24 ساعت ورزش های شدید انجام ندهید.

بهتر است تا 48 ساعت در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

آیا انجام هایفوتراپی برای شما مناسب است؟

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

برای انجام هایفودرماین برای سفت کردن پوست، شما باید از سلامتی عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات معقولی از نتیجه این درمان داشته باشید. در صورتی که شلی و افتادگی پوست شدید است انجام این درمان نمی تواند نتایج رضایت بخشی را ایجاد کند.

سفت کردن پوست با اولتراسونیک برای افراد بین 30 تا 60 سال با شلی خفیف تا متوسط پوست مناسب است. این روش سبب لیفت می شود و معادل لیفت صورت با روش جراحی نیست.

به طور کلی برای افرادی با شرایط زیر، انجام هایفوتراپی توصیه نمی شود:

 • زنان باردار، چرا که تاثیرات این درمان در طول بارداری شناخته شده نیست.
 • افرادی که ایمپلنت های فلزی در بدن خود دارند.
 • افرادی که در قلب خود ضربان ساز دارند.
 • کسانی که اختلالات خونی و یا خونریزی دارند.
 • در صورت داشتن عفونت های پوستی
 • داشتن بیماری های ویروسی و یا آنفولانزا
 • افرادی با بیماری های سیستم ایمنی بدن، سرطان و سرطان پوست برای این درمان مناسب نیستند.

حتما بخوانید: سایر روش های جوانسازی