هر چیزی که باید در مورد ارتودنسی نامرئی بدانید

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دندان هایی نامرتب و بهم ریخته ظاهری ناخوشایند دارند و بسیاری از ما درصدد صاف کردن آنها هستیم تا لبخندی جذاب تر داشته باشیم. علم ارتودنسی در این زمینه کمک بسیاری می کند و با استفاده از انواع بریس ها می توان دندان هایی صاف و بدون ایراد داشت. حتی امروزه بریس هایی نامرئی وجود دارد که در معرض دید نیستند.

انواع گوناگون بریس های دندانی یا همان ارتودنسی برای اصلاح موقعیت قرارگیری دندان ها در مدت زمان مشخص برای مشکلات خاص ارتودنسی مانند کج بودن، بهم ریختگی و یا جلوآمدگی دندان ها استفاده می شود. بریس ها یا ارتودنسی نامرئی به هردو نوع بریس های پشت دندانی (زبانی) و یا تراز کننده های شفاف گفته می شوند که جایگزین بریس های فلزی سنتی شده اند.

به منظور کم کردن مشکلات اجتماعی همراه با ارتودنسی سنتی، امروزه بیشتر بزرگسالان و نوجوانان ارتودنسی یا بریس های نامرئی را انتخاب می کنند. بریس های زبانی شبیه بریس های سنتی هستند، اما پشت دندان ها قرار داده می شوند و در نتیجه هنگامی که فرد میخندد و یا صحبت میکند دیده نمی شوند.

تراز کننده های شفاف مشابه یک محافظ دهان و متحرک بوده و هر دو طرف جلو و عقب دندان ها را نگه می دارد. بهترین گزینه برای بریس های نامرئی، بزرگسالان و یا کودکان بزرگتری هستند که از سلامت دهانی خوبی برخوردارند. بریس های زبانی میتوانند موارد ارتودنسی حاد را درمان کنند ولی ترازکننده های شفاف فقط برای افراد با شرایط ارتودنسی خفیف تا متوسط مناسب هستند.

برند محصولات

Invisalign: یک روش نامرئی صاف کردن دندان ها بدون نیاز به بریس های فلزی است که با بکار گیری یک سری از ترازکننده های پلاستیکی شفاف به آرامی دندان ها را به مرور زمان جابجا می کند.

پیشینه بریس های دندانپزشکی

کج بودن، در هم رفتگی یا دندان های جلوآمده میتوانند تاثیر عمیقی بر عزت نفس و اعتماد به نفس یک فرد داشته باشند. دندان های نامرتب اگر مانع فرآیند درست جویدن شوند و یا بر بهداشت دندانها اثر بگذارند معضل مهم سلامتی نیز می شوند. با توجه به تعداد مشکلات عملکردی و زیباشناختی که می توانند ناشی از دندان های نامرتب باشند اصلا جای تعجب نیست که نیاز به بریس های دندانی رو به افزایش است.

بر طبق آمار سازمان جهانی سلامت، در سال 2011 نزدیک به یک میلیون نفر در بریتانیا اقدام به درمان ارتودنسی کرده اند. جالب توجه است که بریس های دندانی، پیشرفت جدیدی نیستند. انسان ها از هزاران سال پیش در تلاش برای بهبود ظاهر دندان های خود بوده اند. حتی باستان شناسان مومیایی هایی را پیدا کرده اند که دندان هایشان با نوارهای خام فلزی سیم کشی شده است.

تا دهه 1970،متخصصان ارتودنسی هنوز کشف نکرده بودند که برای محکم کردن بریس ها به دندان، به جای بستن سیم دور هر دندان به صورت جداگانه می توانند از چسب برای ثابت کردن آنها استفاده کنند.

اولین "بریس های نامرئی" یا ارتودنسی نامرئی به بریس زبانی (پشت دندانی) معروف بودند. این بریس ها جایگزین مناسبی برای آن دسته از افرادی بودند که می خواستند دندان هایشان مرتب شوند بدون اینکه ظاهر نامناسبی به لبخند آنها داده شود.

بریس های زبانی (پشت دندانی) امروزه همچنان کاربرد دارند. این بریس ها در پشت دندان ها قرار گرفته و از دیده شدن پنهان می مانند. در طول چند دهه گذشته، متخصصان ارتودنسی اصلاحات بیشتری بر روی این تکنیک اعمال کرده اند. این نوع بریس ها همچنان جایگزین متداول و نامرئی برای بریس های سنتی سیمی هستند.

در اواخر دهه 1980، سایر بریس های نامرئی از جنس پلاستیک شفاف به بازار عرضه شدند. این بریس ها اغلب نامناسب، سنگین و بسیار گران تر از بریس های سنتی سیمی بودند. اما در سال 2000، بریس نامرئی و متحرک برای اولین بار به بازار عرضه شد.

هنگام مراجعه به متخصص ارتودنسی، گزینه های زیادی پیش رو دارید. اگر بریس های نامرئی مد نظرتان باشد، اطلاعات زیر می تواند به شما در شناخت اولیه این درمان کمک نماید. این اطلاعات پاسخگوی تمام پرسش های شما نیستند، زیرا به مقدار زیادی به فرد و پزشک بستگی دارد. پس برای یافتن پاسخ سوالات خود از یک دندانپزشک متخصص کمک بگیرید.

ارتودنسی و بریس نامرئی چیست و چگونه عمل می کند؟

بریس ها نوعی ابزار ارتودنسی هستند که برای اصلاح وضعیت قرارگیری دندان ها در طول زمان استفاده می شود. انواع مختلفی از بریس وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از مشکل ارتودنسی مناسب اند. امروزه بسیاری از افراد بزرگسال و نوجوان به دلیل وجهه نامناسب اجتماعی بریس های سنتی سیمی (نوع "ریل قطاری") از بریس های نامرئی استفاده می کنند.

اصطلاح "بریس های نامرئی" به هردو بریس های زبانی (پشت دندانی) یا ترازکننده های شفاف دندان اشاره دارد.

بریس های زبانی (پشت دندانی) شبیه به بریس های سنتی بوده با این تفاوت که پشت دندان ها قرار گرفته و در معرض دید نخواهند بود. ردیف کننده های شفاف، جایگزینی برای بریس های سنتی فلزی یا سرامیکی هستند. ظاهر آنها شبیه به محافظ دهان بوده و جلو و عقب دندان ها را نگه می گیرد. این نوع بریس ها کاملا متحرک می باشند.

مواردی که قبل از درمان با بریس های نامرئی باید در نظر بگیرید:

تکمیل درمان ارتودنسی می تواند از چند ماه تا چندین سال طول بکشد. پیش از انتخاب این درمان مهم است که سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا برنامه دارم طی چند ماه آینده نقل مکان کنم؟

آیا به اندازه کافی برای ملاقات های مکرر با دندانپزشک وقت دارم؟

آیا آمادگی زندگی با یک جسم خارجی در دهان برای مدت مشخصی را دارم و آیا تاثیری که این بریس ها در زندگی شخصی، اجتماعی و کاری من می گذارد را در نظر گرفته ام؟

آیا میتوانم از عهده هزینه های آن برآیم؟

آیا کاملا متعهد هستم تا بهداشت دهانی خوبی (مسواک زدن چندین بار در روز و استفاده از نخ دندان) را برای نگهداری از بریس ها بکار گیرم؟

آیا حاضر هستم ترمیم کننده دندانی را پس از درمان بطور کامل برای حداقل 6 ماه استفاده کنم؟

چه موارد دندانپزشکی با بریس های نامرئی قابل درمان هستند؟

  • دندانهای پرتراکم
  • دندانهای فاصله دار
  • دندانهای جلو آمده
  • دندانهای نامرتب
  • کراس بایت (داخل تر بودن دندانهای بالا نسبت به فک پایین)

این درمان را چه کسانی نباید انجام دهند؟

بهترین گزینه برای بریس های نامرئی بزرگسالان و کودکانی هستند که بهداشت دهانی خوبی دارند. بریس های زبانی قادرند موارد ارتودنسی حاد را درمان کنند. اینویزالاین و دیگر ترازکننده های شفاف برای افرادی با شرایط ارتودنسی خفیف تا متوسط مناسب هستند.

در طول و پس از درمان با بریس های نامرئی چه اتفاقاتی می دهد؟

قبل از درمان نیاز است مشاوره ی ارتودنسی بگیرید. در طول مشاوره یک آزمایش دهانی با اشعه ایکس برای تشخیص مناسب انجام خواهد شد. سپس شما فرصت تحقیق و بحث درمورد گزینه های ارتودنسی خود دارید. برای ایجاد بریس های زبانی، دندانپزشک شما نیاز به قالبی از دندان و لثه خواهد داشت.

با استفاده از نرم افزار تخصصی، متخصص ارتودنسی قادر به طراحی کردن براکت های فلزی یا سرامیکی سفارشی برای پشت هر دندان خواهد بود. سپس براکت ها به پشت دندان منتقل شده و چسبانده می شوند. یک سیم فلزی نازک (به نام سیم طاق دار یا قوسی) از یک براکت به براکت دیگر با فشار ثابتی روی دندان های شما وصل می شود.

فرایند طراحی ترازکننده های شفاف بسیار شبیه به هم می باشد. از دندان و لثه های شما قالبگیری انجام می شود. با استفاده از این اطلاعات، دندانپزشک قادر به طراحی یک مجموعه سفارشی از ترازکننده ها برای دندان های شما خواهد بود. برخلاف بریس های زبانی، در طول درمان، ترازکننده های شفاف قابل برداشتن و قراردادن خواهند بود.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا دندان های شما کاملاً با بریس های جدید سازگار شوند. احساس ناراحتی اولیه و نا آشنایی را ممکن است تا زمانی که به آنها عادت کنید تجربه نمایید و برخی از اقدامات عادی مانند جویدن و بلیعدن ممکن است نیاز به تفکر و تلاش بیشتری برای شروع داشته باشد. همچنین برخی از بیماران ممکن است لکنت زبانی موقتی را تجربه نمایند. این مشکل بطور کامل و به سرعت برطرف می شود.

قرار ملاقات های منظم هر 6 تا 14 هفته برای نظارت و پیگیری پیشرفت درمان ضروری خواهد بود. مدت زمان درمان بسته به شرایط ارتودنسی، حاد بودن و میزان پاسخ دهی دندان، از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. بریس های زبانی معمولاً از 18 ماه تا 2 سال قرار داده می شوند. در حالی که ترازکننده های شفاف گاهی اوقات نیاز به دوره های کوتاهتر حدود 6 تا 8 ماه دارند.

خطرات و محدودیت های بالقوه بریس های نامرئی دندان چیست؟

خطرات کمی در ارتباط با بریس های نامرئی وجود دارد، اما مهم این است که قبل از انتخاب این روش دندانپزشکی (یا هر روش دیگر)، اطلاعات اولیه راجع به آنها داشته باشید.

نتایج

اگرچه درمان ارتودنسی معمولاً به همان صورت که طراحی شده است، پیش می رود اما ممکن است شما از نتایج نهایی ناراضی باشید. موفقیت درمان تا حد زیادی بستگی به سطح تعهد و همکاری شما دارد. قرار ملاقات های منظم، حفظ عالی بهداشت دهان و پیگیری دقیق دستورالعمل های متخصص ارتودنسی، بهترین راه برای اطمینان از نتایج رضایت بخش است.

ناراحتی

همانطور که تصور می کنید، دهان یک منطقه فوق العاده حساس از بدن است. ممکن است در طول دوره درمان مقداری ناراحتی و درد را به ویژه در دوره تنظیم اولیه بریس ها تجربه نمایید. برای کاهش این ناراحتی ها ممکن است که داروهای ضد درد تجویز شود.

بازگشت به حالت اولیه

 یک برنامه کامل ارتودنسی، نتایج دائمی را تضمین نمی کند. نگهدارنده ها برای هم تراز نگه داشتن دندانها پس از درمان ارتودنسی لازم هستند. اگر نگهدارنده دندان (ریتینر) خود را طبق دستورالعمل استفاده نکنید، دندان هایتان می توانند به تدریج به عقب برگردند. پوسیدگی طبیعی یا عاداتی مانند فشار زبان بر روی دندان ها یا تنفس های دهانی نیز ممکن است نتایج شما را در طولانی مدت تحت تأثیر قرار دهد.

ازبین رفتن کلسیم وسوراخ شدگی لایه خارجی

ممکن است بهداشت دهان با بریس ها چالش برانگیزتر باشد، یعنی می تواند شما را در خطر از بین رفتن بیشتر کلسیم (لکه های سفید رنگ) و سوراخ شدن قرار دهد. مسواک زدن منظم، استفاده مداوم از نخ دندان به همراه رژیم غذایی کم شکر بهترین روش جلوگیری از این خطر است.

بیماری های لثه ای

به علاوه بالا رفتن خطر سوراخ شدن دندان، بافت و استخوانی که در اطراف دندان شما قرار دارند نیز در روند درمان ارتودنسی آسیب پذیرتر خواهند بود. دندانپزشک شما دستورالعمل های خاصی برای به حداقل رساندن ریسک بیماری های لثه ای به شما ارائه خواهد داد.

توصیه های پس از درمان با بریس های نامرئی

در هر بیمار این توصیه ها متفاوت است و متخصص ارتودنسی شما یک برنامه مراقبت بعد از درمان مخصوص دندان های شما طراحی خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که حتی تا مدتها بعد از برداشتن بریس ها، دندانهای شما هنوز هم به درمان و مراقبت های منظم برای اطمینان از نتایج بلند مدت احتیاج دارند.

از یک دندانپزشک وقت معاینه بگیرید

ممکن است هنگامی که بست دندان داشتید دندانها یا لثه شما آسیب دیده باشند، مخصوصا اگر بریس فلزی استفاده شده باشد. هنگامی که بریس ها برداشته شدند، شما باید برای بررسی پوسیدگی دندان از یک دندانپزشک وقت معاینه بگیرید.

از نگهدارنده استفاده کنید

 دربیشتر مواقع یک نگهدارنده برای جلوگیری از جابجایی دندانهای تازه مرتب شده نیاز است. نگهدارنده ها ابزارهایی سفارشی ساخته شده و متحرک، ترکیب شده از لاستیک یا پلاستیک شفاف هستند.

بیشتر بیماران نیاز است در طول شش ماه اول پس از درمان از این نگهدارنده ها استفاده کنند. اگر از این نگهدارنده ها استفاده نکنید، ممکن است در طولانی مدت از نتایج راضی نشوید.

بهداشت دهانی را خوب رعایت کنید

رعایت خوب بهداشت دهانی یکی از مهمترین کارهایی است که شما می توانید برای دندانها و لثه خود پس از بریس ها انجام دهید. یک برنامه بهداشت دهانی متعادل باید شامل2 بار مسواک زدن، یکبار نخ کشی دندانها، یک رژیم سالم و محصولات دندان پزشکی (شامل خمیر دندان) که دارای فلوراید است باشد.

چه کسی می تواند برایتان ارتودنسی نامرئی انجام دهد؟

درمان با بریس های نامرئی باید فقط توسط دندانپزشک متخصص آموزش دیده یا متخصص ارتودنسی انجام شود.

خلاصه اطلاعات بریس ها و ارتودنسی نامرئی

بریس ها معمولا در دندانپزشکی برای اصلاح موقعیت دندان های کج یا نا مرتب در طول زمان استفاده می شوند.

بریس های نامرئی درشکل بریس های زبانی یا ترازکننده های شفاف درمیان نوجوانان و بزرگسالانی که نمی خواهند بریس های آنها آشکار باشد، محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

بریس های زبانی‏ مشابه بریس های سنتی هستند، اما پشت دندان ها نصب می شوند، بنابراین دیده نمی شوند و ترازکننده شفاف دندان، مانند اینویزالاین شبیه محافظ دهان استفاده می شوند. بهترین گزینه ها برای بریس های نامرئی، بزرگسالان یا کودکانی با سن های بیشتر هستند که سلامت دهان و دندان بسیار خوبی دارند. بریس های زبانی‏ برای درمان در شرایط ارتودنسی شدید استفاده می شوند اما ترازکننده های شفاف دندان معمولا برای عارضه های ارتودنسی خفیف تا متوسط ایده آل هستند.

 

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

1:00

نحوه انجام هایفو صورت

دکتر مریم دریانی

4374 بازدید

2:15

عوامل تیرگی دور چشم و درمان آن

دکتر مریم دریانی

1049 بازدید

تجربیات کاربران

قبل از اين كه من هایفوتراپی انجام بدم برای مشاوره به کلینیک نگین تندیس که توی تجریش هست رفتم و پیش خانوم دکتر...

من درباره لیزر موهای زائد سپیدیار خوندم که اکثرا راضی بودن.منتها احساس میکنم یکم پوستم پیر شده.چه راهکاری...

بینی عضوی از صورت هست که خیلی توی زیبایی صورت تاثیر میگذاره و اگه دکتر خوبی رو برای عمل انتخاب نکنیم و جراحی...

من دو سال پیش عمل زيبايي بيني انجام دادم. دكتر پيام واردي اين عمل رو در قزوين كلينيك پارس انجام دادن كه من بسيار...