هر چیزی که باید در مورد اسکلروتراپی بدانید

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

اسکلروتراپی روشی برای از بین بردن رگ های عنکبوتی است که به پوست ظاهری ناخوشایند می دهند. در این روش ماده ای به رگ های ریز تزریق می شود که باعث تخریب رگ و محو شدن تدریجی آن می شود.

هرکسی ممکن است رگ رشته ای (قرمز، عنکبوتی یا شکسته) داشته باشد و این رگ ها می توانند در هر قسمتی از بدن یافت شوند. اسکلروتراپی تکنیک تزریق ماده ای به نام اسکلروسانت به رگهای رشته ای است. اسکلروسانت معمولا محلولی با نام سدیم تترادسیل سولفات است که سبب تورم دیواره رگ ها می شود.

در صورتی که رگ به اندازه کافی کوچک باشد، این ورم طی چند هفته رگ را از بین خواهد برد که باعث می شود رگ کمتر آشکار یا حتی محو شود. این روش بیشتر برای پا یا سایر رگهای رشته ای روی بدن به کار می رود اما به ندرت روی صورت استفاده می شود، چراکه اسکلروتراپی احتمال دارد اسکار کوچکی ایجاد کند. معمولا بین 2 تا 6 جلسه در فواصل 4 تا 8 هفته ای بسته به اندازه رگ ها نیاز است و 75% محو شدن رگ ها مورد انتظار است.

اطلاعاتی درباره پیشینه اسکلروتراپی

هرکسی ممکن است رگ های رشته ای (قرمز، عنکبوتی یا شکسته) داشته باشد و این رگ ها می توانند در هر قسمتی از بدن یافت شوند. این رگها اگرچه بی ضرر هستند، اما می توانند سبب ناراحتی فرد و حتی احساس خجالت شوند.

اسکلروتراپی در دهه 1920 برای درمان رگ های واریسی ایجاد شد. این روش برای درمان رگهای رشته ای اصلاح شد و این روش اصلاح شده را امروزه میکرو اسکلروتراپی می نامیم. کلمه میکرو اشاره به رگهای بسیار کوچک مورد هدف در این روش است. هر دو درمان امروزه بسیار محبوب و موفق می باشند. در این مقاله منظور ما از اسکلروتراپی برای رگ های رشته ای همان میکرواسکلروتراپی است.

درمان رگهای واریسی معمولا به عنوان موضوع پزشکی در نظر گرفته می شود نه به عنوان جراحی زیبایی، بنابراین بیماران اغلب توسط پزشک عمومی به متخصص عروق ارجاع داده می شوند.

برای کمک به تمایز بین رگ های رشته ای و رگهای واریسی، مطلب زیر می تواند به عنوان یک راهنما به کار رود:

رگ های رشته ای

معمولا بسیار نزدیک سطح پوست هستند و دارای رنگ قرمز، آبی یا ارغوانی می باشند و قطر آنها کمتر از 1 تا 2 میلیمتر است.

این رگ ها به عنوان عارضه خطرناک پزشکی در نظر گرفته نمی شوند اما گاهی اوقات می توانند دردناک باشند.

رگهای واریسی

معمولا در عمق پوست و به رنگ پوست یا سبز مایل به آبی هستند و بیش از 2 میلیمتر قطر دارند. این رگ ها از رگهای رشته ای خطرناک تر بوده و می توانند دردناک و نشانه ناتوانی پمپاژ خون پا باشند. روش هایی مانند درمان واریس با آر اف، درمان واریس با لیزر و حتی جراحی برای این نوع رگ ها در دسترس است.

در صورتی که انجام درمان اسکلروتراپی برای رگ های رشته ای و عنکبوتی را در نظر دارید، مقاله زیر شما را با این روش آشنا می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و تخصصی تر بهتر است به پزشکان متخصص مراجعه کنید و نزد آنها ویزیت شوید.

اسکلروتراپی چیست و چگونه عمل می کند؟

اسکلروتراپی تکنیک تزریق ماده ای ویژه به رگهای رشته ای است که اسکلروسانت نامیده می شود. اسکلروسانت معمولا محلولی با نام سدیم تترادسیل سولفات است که سبب ورم دیواره رگ ها می شود.

در صورتی که رگ به اندازه کافی کوچک باشد، تورم طی چند هفته رگ را از بین خواهد برد که باعث می شود رگ کمتر آشکار یا حتی محو شود. این روش بیشتر برای پا یا سایر رگهای رشته ای روی بدن به کار می رود اما به ندرت روی صورت استفاده می شود، چراکه اسکلروتراپی احتمال دارد اسکار کوچکی ایجاد کند. در این حالت، لیزر درمانی یا IPL درمانی ترجیح داده می شوند.

مراحل اسکلروتراپی چگونه است؟

پزشک ممکن است سوابق پزشکی شما را بررسی کند تا اطمینان حاصل شود هیچ مانعی برای درمان اسکلروتراپی ندارید. سپس معمولا از شما درخواست می شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، مبنی بر اینکه شما آنچه درمان می تواند انجام دهد و اثرات جانبی احتمالی را درک کرده اید. برای مقایسه و موفقیت درمان ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیاندازد.

روش

معمولا در طول تزریقات اسکلروتراپی به خاطر اندازه سوزن و تکنیک تزریق سطحی، ناراحتی وجود ندارد یا بسیار کم است.

محلولهای به کار رفته بسته به اندازه رگی که باید تزریق در آن صورت گیرد، از نظر قدرت تا حدی متفاوتند. پزشک شما درباره اینکه بهترین محلول برای مورد خاص شما کدام است تصمیم خواهد گرفت.

پس از تزریقات، اغلب بانداژی مخصوص و جوراب واریس استفاده می شود که ممکن است برای چندین روز پوشیده شود تا به جمع شدن رگهای رشته ای کمک نماید. 

تکرار درمان

یک رگ خونی تکی، بسته به اندازه آن ممکن است به بیش از یکبار تزریق نیاز داشته باشد.

تکرار جلسات تزریق را می توان یک هفته بعد برنامه ریزی کرد، اما بهتر است بین درمانها یک ماه فاصله باشد.

اغلب بیماران نیاز به 2 تا 6 جلسه درمان با فواصل 4 تا 8 هفته ای دارند. به طور معمول 75 درصد از رگها محو می شوند، اما باید آگاه باشید که ناپدید شدن 100 درصدی تمامی رگها ممکن است عملی نشود.

دوره نقاهت اسکلروتراپی چقدر است؟

معمولا کل درمان نباید بیشتر از نیم یا حدود یک ساعت، بسته به تعداد رگها، طول بکشد.

به طور طبیعی می توانید بلافاصله پس از این درمان رانندگی کنید و به فعالیتهای روزانه خود بپردازید.

عوارض اسکلروتراپی چیست؟

مقداری درد یا سوختگی در محل تزریق ممکن است پس از تزریق ها رخ دهد و برخی بیماران طی چند شب اول در پاهای خود احساس بیقراری می کنند. این موضوع به دلیل تورم دیواره رگهاست.

برای حدود یک ماه رگ ها ممکن است برجسته تر دیده شوند. محل های تزریق شبیه محل گزش حشرات به نظر می رسند و ممکن است گاهی خارش داشته باشند. رگها به تدریج شروع به ناپدید شدن کرده و تا هشت هفته بهبودی رگها ادامه می یابد.

عوارض اسکلروتراپی بسیار نادرند، اما گاهی اوقات محلول می تواند از رگ ها خارج شده و موجب التهاب در پوست پیرامون ناحیه درمان شود. همچنین احتمال کمی وجود دارد که اسکار کوچک صورتی یا سفید رنگ روی ناحیه التیام یافته ایجاد شود.

گاهی ممکن است مشاهده کنید رگهای جدیدی در ناحیه درمان شده در حال رشد هستند یا حتی رگهای قدیمی مجددا در حال عود کردن هستند.

مراقبت های بعد از اسکلروتراپی چیست؟

همانطور که گفته شد، زندگی شما پس از جلسه درمانی اسکلروتراپی می تواند به طور طبیعی ادامه یابد، اما همانند همه روشهای پزشکی، عاقلانه است توصیه های پزشکتان را به دقت انجام دهید تا اطمینان حاصل شود از مزایای کامل این درمان بهره می برید و از عوارض اجتناب می شود.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • جوراب واریس را خشک نگه دارید و ممکن است از شما خواسته شود سعی کنید در 24 ساعت اول پاهای خود را تا حد ممکن بالا نگه دارید.
 • جوراب و پدهای پنبه ای را پس از 24 الی 48 ساعت بردارید. قدم زدن کوتاه ایرادی ندارد اما سعی کنید برای چند روز از ورزش های شدید اجتناب نمایید.
 • جورابهای واریس را در صورتی که توصیه شده اند، برای چهار هفته پس از آخرین درمان بپوشید.
 • از مسکن های دارای آسپرین استفاده نکنید و بجای آنها تا شش هفته پس از آخرین درمان از پاراستامول استفاده نمایید.
 • در صورتی که متوجه هرگونه علائمی از عفونت یا افزایش درد ناگهانی شدید لطفا با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا برای اسکلروتراپی رگ های رشته ای و عنکبوتی مناسب هستید؟

در صورتی که شامل هر یک از موارد زیر باشید نمی توانید اسکلروتراپی یا میکرواسکلروتراپی داشته باشید:

 • حساسیت شناخته شده به اسکلروسانت ها
 • بارداری
 • مصرف قرص ضد بارداری
 • عفونت موضعی پوست
 • بیماری قلبی که نیازمند جراحی است
 • رگهای واریسی ایجاد شده به خاطر تومورهای لگنی
 • بیماری کنترل نشده مانند دیابت دارید
 • دریچه های قلبی ضعیف دارید که نیازمند جراحی هستند
 • قادر به راه رفتن نیستید.