الکترولیز مو چیست؟ بررسی کاربردهای آن

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

از روش الکترولیز در صنعت زیبایی کلینیکال استفاده های زیادی می شود. برای مثال از آن می توان در برداشتن انواع زگیل، منگوله های پوستی، خال و دیگر زائده های پوستی استفاده می شود. هچنین این روش درمانی برای از بین بردن دائمی موهای زائد است که به دلیل درد و دوره درمان طولانی آن بسیاری افراد به دنبال آن نمی روند.

الکترولیز مو چیست؟

الکترولیز مو به معنی از بین بردن موهای زائد طی وارد کردن پروب یا سوزن دستگاه الکترولیز به درون فولیکول مو است. سه روش مختلف در بازار وجود دارد:1

1. الکترولیز گالوانیک

2. الکترولیز ترمولیز یا دیاترمی یا موج کوتاه

3. الکترولیز ترکیبی.

هدف از همه این روش ها تخریب پایه رویش مو است تا جریان خون و تغذیه مو را قطع کرده و مانع رشد هرچه بیشتر مو شود. این تکنیک زمانی که به درستی انجام می شود، منجر به آسیب بافت های اطراف نمی شود.

تخمین میزان زدودن دائم موهای زائد از یک ناحیه غیر ممکن است زیرا رویش مو به عوامل هورمونی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد، اما برای حذف دائمی کامل موها، هر مو باید چندین بار وقتی که درمرحله رویش است، مورد درمان قرار گیرد. الکترولیز یک روش مفید، سریع و کارآمد برای درمان نواحی کوچک است و نتایج خوب و معمولا دائمی را ارائه می دهد که مردان و زنان می توانند از آن استفاده کنند.

این نتایج برای موهای ریز که قبلا وکس و یا اپیلاسیون نشده بهترین است. موهای عمیق و ضخیم همیشه با یک درمان قابل حذف نیستند. بنابراین، حذف سلول های ریشه این موها ممکن است نیاز به درمان های بیشتری داشته باشد. این مسئله می تواند نگرانی برخی از بیماران مرد باشد.

برای مناطق بزرگتر، مانند پاها یا پشت، درد ناشی از این درمان و زمان درمان، باعث می شود که این روش گزینه مناسبی نباشد. الکترولیز موهای سفید توسط این روش قابل انجام است.چون الکترولیز به شدت وابسته به مهارت پزشک است، در دستان فرد با تجربه، می تواند برای بهبود ظاهر عروق رشته ای استفاده شود.

در حال حاضر، الکترولیز سوزنی تنها روشی است که می تواند حذف دائمی مو را تضمین کند و می تواند در تمام قسمت های بدن و برای تمام انواع پوست استفاده شود.لیزرها و دیگر روش های نوری، هر چند به طور گسترده‌ای به عنوان روشی برای حذف موها تبلیغ می شوند، تنها مجاز به ادعای کاهش دائمی موها و نه حذف دائمی مو هستند.

اگر شما در حال بررسی انجام الکترولیز هستید، مقاله زیر شما را تا حدودی با این روش آشنا می کند. برای آشنایی بیشتر و دستیابی به پاسخ های تخصصی به سوالات خود بهتر است با پزشکان ارائه دهنده الکترولیز صحبت کنید.

الکترولیز گالوانیک

روش گالوانیک، با جریان مستقیم (DC) برق کار می کند. هنگامی که سوزن وارد پوست می شود، برق از سوزن پایین آمده و باعث واکنش نمک و آب موجود در پوست اطراف پروب می شود. نمک، آب و برق برای تولید مقدار کمی سدیم هیدروکسید ترکیب شده و به سلول های رویش مو آسیب می رسانند.

ترمولیز یا دیاترمی یا الکترولیز موج کوتاه

روش ترمولیز که همچنین به عنوان دیاترمی یا موج کوتاه شناخته می شود، با استفاده از جریان متناوب (AC) برق کار می کند. جریان متناوب باعث ارتعاش مولکول های آب در اطراف سوزن شده و گرما تولید می کند. این حرارت می تواند به سلول هایی که باعث رشد مو می شوند آسیب برساند.

الکترولیز ترکیبی

روش ترکیبی شامل هر دو روش موج کوتاه و گالوانیک است. ابتدا سدیم هیدروکسید ایجاد می شود و سپس توسط جریان متناوب برق گرم می شود. سپس این گرما به همراه محلول شیمیایی، سلول های رویش مو را از بین می برد.

مراحل الکترولیز مو چگونه است؟

در اولین قرار ملاقات با پزشک، باید به طور واضح انتظارات خود را نسبت به الکترولیز موهای زائد مشخص کنید. پزشک باید به شما بگوید که آیا این درمان مناسب شما بوده و می توانید نتایج مورد انتظار را به دست آورید یا خیر. قبل از انجام درمان مطمئن شوید درمورد الکترولیز به اندازه کافی اطلاعات کسب کرده اید و تمامی جوانب درمان اعم از عوارض را درنظر بگیرید.

قبل از تصمیم به انجام هر نوع درمانی، باید درباره سایر گزینه های حذف مو نیز اطلاعاتی داشته باشید.سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شده تا اطمینان حاصل شود، دلیلی بر منع شما از درمان الکترولیز وجود ندارد. در این مرحله، معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایا و خطرات احتمالی مربوط به این روش  را درک کرده اید.

روش

معمولا در ابتدا برای کمک به کاهش درد، کرم بی حسی به نواحی تحت درمان مالیده می شود. سپس پزشک سیمی را که پروب یا سوزن نامیده می شود، به فولیکول مو وارد می کند. بیمار ورود پروب به داخل پوست را احساس نخواهد کرد و به همراه آن دردی وجود ندارد.

هنگامی که پروب در فولیکول مو است، جریان الکتریکی برای تخریب سلول های اطراف فولیکول مو انتقال داده می شود. این بخش می تواند برای چند ثانیه دردناک باشد. جلسات درمان می تواند از 30 دقیقه تا بیش از 2 ساعت، بسته به ناحیه تحت درمان و آستانه تحمل درد، طول بکشد.

تکرار درمان

همه موها چرخه‌ رویش متفاوتی داشته و همگی در یک زمان بر روی سطح پوست قابل مشاهده نیستند. همچنین الکترولیز ممکن است، پس از حذف موی زائد، الزاما نتواند توانایی فولیکول مو را در تولید موهای جدید نابود کند. بنابراین، لازم است تعدادی تکرار درمان داشته باشید و پزشک شما بر اساس ناحیه تحت درمان، تکنیک مورد استفاده و میزان موی شما تعداد جلسات مورد نیاز شما را محاسبه خواهد کرد.زمان درمان مورد نیاز برای نواحی مختلف بسیار متغیر است، اما می تواند مانند موارد زیر باشد:

بالای لب: 4 تا 10 ساعت

چانه: 2 - 12 ساعت

زیربغل: 4 تا 12 ساعت

بازوها: 5 تا 10 ساعت

خط بیکینی: 8 تا 16 ساعت

دوره نقاهت الکترولیز مو چقدر است؟

روش الکترولیز، دوره نقاهت ندارد. شما می توانید بلافاصله پس از درمان به کار و فعالیت های روزانه بازگردید.

عوارض الکترولیز مو چیست؟

الکترولیز به طور کلی دردناک ترین روش حذف مو در نظر گرفته می شود، اما مزیت آن این است که موثرترین و ماندگارترین درمانی است که می توانید داشته باشید. بیماران معمولا حس الکترولیز را شبیه نیش زنبور و سوزش توصیف می کند. اکثر مردم در طول خط لب و زیر بینی حساس تر هستند.

الکترولیز بایستی نزدیک به آستانه تحمل درد انجام گیرد تا بیشترین تاثیر را داشته باشد. اگر تنظیمات دستگاه برای شما پایین باشد، درمان ناکارآمد خواهد بود. یعنی اینکه باید جلسات بیشتری داشته باشید. بهترین توصیه این است که فقط اجازه دهید متخصص کارش را انجام دهد. درد خواهد داشت، اما زیاد طول نخواهد کشید.

برخی از بیماران درمان ترکیبی را غیر قابل تحمل می دانند. برخی دیگر نمی توانند ترمولیز را تحمل کنند. آزمایش کنید و ببینید چه روشی را ترجیح می دهید. برخی از متخصصان بهتر از دیگران هستند. با این حال، فردی را انتخاب نکنید که درد هر جلسه با او کمتر است، زیرا قدرت دستگاه را کم می کنند.

در این حالت شانس درمان در حداقل تعداد جلسات و حداقل هزینه کاهش می یابد. بلافاصله پس از درمان، ممکن است قرمزی و یا ورم جزئی ایجاد شود که معمولا ظرف چند ساعت از بین می رود.

گاهی اوقات، جوش سرسفید کوچک و یا پوسته پوسته شدن نیز ممکن است رخ دهد.مهم است به یاد داشته باشیم که پوسته ها بخشی از فرایند عادی بهبودی در برخی از افراد است. اگر پوسته شدن اتفاق افتاد، توصیه می شود که آن ها را جدا نکنید، در غیر این صورت خطر ایجاد اسکار یا جای زخم در آن ناحیه وجود دارد.

مراقبت های بعد از درمان با الکترولیز چیست؟

بسیار مهم است که بعد از انجام الکترولیز برای حذف مو و به منظور کاهش خطر عوارض به دقت به توصیه های پزشک عمل کنید. توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از کرم ضدعفونی کننده پس از درمان

بدون استفاده از ضد آفتاب در ناحیه تحت درمان، در معرض نور خورشید قرار نگیرید.

آیا الکترولیز مو برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامتی عمومی خوبی برخوردارید و هیچ بیماری و یا عفونت پوستی در ناحیه تحت درمان ندارید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که شما را از این درمان منع کند.اگرچه هیچ شواهدی مبنی بر مضر بودن این درمان برای زنان باردار وجود ندارد، ممکن است توصیه شود تا بعد از زایمان برای شروع جلسات درمانی صبر کنید.