هر چیزی که باید در مورد تزریق چربی بدانید

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

1 تا 7 روز

تزریق چربی یکی از روش های پروتز طبیعی به حساب می آید که در آن مقداری چربی طی لیپوساکشن یا توسط سرنگ از بدن فرد برداشته می شود و پس از خالص سازی به نواحی دلخواه او به هدف حجم دهی تزریق می شود.

تزریق چربی به روش میکرولیپو یا میکرولیپواینجکشن شامل برداشتن چربی از یک منطقه از بدن برای تزریق مجدد به ناحیه دیگر مانند گونه­ ها یا دستهاست. چربی معمولاً از شکم، باسن یا ران با استفاده از تکنیک لیپوساکشن جمع­ آوری می ­شود. سپس چربی جمع آوری شده قبل از ورود مجدد به ناحیه جدید آماده سازی می ­شود.

برای نواحی کوچک صورت جهت تزریق چربی از سوزن­های ریز استفاده می­ شود که به­ طور مساوی در لایه زیر سطح پوست وارد می ­شوند. در این روش اغلب نیاز به تکرار مجدد است زیرا چربی خیلی جزئی جذب بدن می­ شود. طول مدت باقی ماندن اثر درمان در افراد متفاوت است. همچنین این مسئله به ناحیه تحت درمان و مهارت پزشک وابسته می­ باشد.

تزریق چربی برای چه نواحی از بدن استفاده می شود؟

تزریق چربی

بهترین نواحی برای تزریق چربی به نظر می­رسد مناطقی با حداقل حرکت، مانند گونه است و برای افرادی که با افزایش سن گونه آنها گود شده است، می­ توان تزریق چربی به گونه را با موفقیت انجام داد. تزریق چربی به لب نیز با موفقیت انجام می شود.

با این حال، چربی می ­تواند به بسیاری از نواحی دیگر برای پر کردن لب ها، چانه، گودی زیر چشم، اسکار آکنه و همچنین کمک به نقص­ های ناشی از جراحی و جراحت تزریق شود. برخی پزشکان معتقد هستند مؤثرترین استفاده از تزریق چربی، برای مواردی همچون ظاهر استخوانی دستها ناشی از آسیب نور خورشید و یا پیری است.

تزریق چربی به سایر قسمت های بدن نیز امکان ­پذیر است، اما استفاده از چربی برای افزایش اندازه سینه ­ها بحث برانگیز است، هرچند که بسیاری از جراحان در حال بررسی این روش هستند.

مراحل عمل تزریق چربی چگونه است؟

تزریق چربی

مشاوره اولیه

در ابتدا باید انتظارات خود را به طور واضح از این درمان با پزشک مطرح کنید و این انتظارات باید با گفته های پزشک درمورد دستاورد این عمل مطابقت داشته باشد. همچنین سوابق پزشکی شما نیز باید بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که این روش برای شما منعی ندارد.

معمولا از شما خواسته می­ شود تا فرم رضایت­نامه ­ای را امضا کنید، بدین معنی که از مزایا و عوارض تزریق اطلاع دارید. عکسی توسط پزشک از قبل و بعد عمل برای مقایسه از شما گرفته می ­شود.

دستورالعمل های قبل از تزریق چربی

قبل از انجام عمل، پزشک دستورالعمل­ های خاصی را به شما می­دهد. ازجمله؛ از شما خواسته می ­شود تا از آسپرین یا هر گونه داروی ضد التهاب غیراستروئیدی برای دو هفته قبل از درمان استفاده نکنید، زیرا مصرف این داروها می ­توانند باعث افزایش خونریزی شوند. همچنین، به شما توصیه می ­شود که سیگار نکشید، زیرا می­تواند در بهبودی زخم تأخیر گذار باشد و از نوشیدن الکل برای چند روز قبل از درمان خودداری کنید.

بیهوشی

بیهوشی شما نیز بسته به ناحیه درمان، تکنیک مورد استفاده و تجویز پزشک ممکن است به صورت موضعی و فقط در ناحیه درمان بوده و یا اینکه که عمومی باشد. استفاده از بیهوشی عمومی خطرات کمی را به همراه دارد که پزشک قبل از هرگونه تصمیم نهایی با شما در این باره صحبت خواهد کرد. بسته به نوع بیهوشی، ممکن است نیاز باشد که شب قبل از عمل و صبح روز عمل ناشتا باشید.

تزریق چربی

جمع آوری مقادیر کم چربی ممکن است در کلینیک های جراحی انجام پذیر باشد ولی مقادیر زیاد بایستی در بیمارستان انجام گیرد. معمولا چربی از شکم، باسن یا ران جمع­ آوری می­ شود. برش های کوچک با طول حدود 5 میلی­متر یا بیش­تر در اطراف ناحیه تحت درمان ایجاد شده و یک لوله مکش توخالی بنام کانولا در نواحی مدنظر قرار داده می ­شود و سپس برای شکستن چربی های ناخواسته به اطراف حرکت داده می شود.

چربی یا به صورت دستی توسط یک سرنگ بزرگ یا با کمک یک پمپ خلاء مکیده می­ شود. لایه سطحی پوست همچنان به بافت­ها و عضلات پایه متصل می­ شود و یک لایه نازک از چربی برای جلوگیری از ایجاد ظاهر ناصاف و ناهموار پوست در طول عمل حذف چربی باقی می­ ماند.

روش اصلی لیپوساکشن، همانطور که در بالا توضیح داده شد، در همه بیماران که تحت این عمل قرا می ­گیرند، استفاده می­ شود. با این حال، این روش بهبود داده شده و گسترش یافته است و چندین نوع از آن معرفی شده است.

برای تزریق چربی به نواحی کوچک صورت، از سوزن ­های ریزی برای توزیع دقیق چربی در لایه زیرسطح پوست استفاده می ­شود. برای مقادیر کم جمع آوری و تزریق چربی، تمامی روند جراحی 1 ساعت و یا اندکی بیش­تر طول می­ کشد.

عکس تزریق چربی

حتما بخوانید:

ماندگاری تزریق چربی به صورت و سایر نقاط چقدر است؟ آیا تزریق چربی دائمی است؟

اغلب تکرار و تمدید روش مورد نیاز است، زیرا چربی تزریق شده به طور جزئی جذب بدن می ­شود. ممکن است جراح در ابتدا کمی بیشتر چربی مصرف ­کند به طوری که اگر مقداری از آن جذب شد این مسئله به درمان آسیبی وارد نکند. با این ­حال، بسیاری از بیماران نیاز به درمان­های اضافی برای اثرات طولانی مدت دارند. گاهی، برخی از پزشکان چربی بیش­تری از محل مورد نظر برمی­ دارند و آن را فریز می­ کنند و می توان برای حفظ اثر چربی برای فرد در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

دوره نقاهت روش تزریق چربی چقدر است؟

عکس تزریق چربی به صورت

بسته به وسعت روش لیپوساکشن، ممکن است پس از یک روز تا یک هفته پس از عمل جراحی، بتوانید به کار بازگردید.

عوارض تزریق چربی به صورت یا سایر نواحی چیست؟

ممکن است مقداری فشار، حرکت و یا خارش در مدتی که چربی برداشته می شود و مجدد تزریق می شود احساس کنید اما به ندرت دردناک خواهد بود. هرگونه درد بعد از عمل با قرص مسکن قابل رفع می ­باشد.

عکس تزریق چربی

کبودی، تورم و مقداری مایع به رنگ خون که از برش ها تخلیه می ­شود تا چند روز بعد از عمل در ناحیه جمع آوری چربی، همچنین، کبودی و تورم بعد از تزریق چربی نیز انتظار می ­رود. عفونت همراه با بی­حسی یا آسیب عصبی که در هر دو بخش از بدن ممکن است ایجاد شود یک عارضه بالقوه است.

از لحاظ زیبایی، ممکن است تغییرات پوستی جزئی یا اسکار در ناحیه برش ایجاد شود. تزریق چربی به مقدار کم از یک منطقه به بخش های دیگر بدن تحت بی­حسی موضعی، یک روش بسیار امن بوده و خطرات جدی­تر و یا عوارض جانبی مانند عفونت، بسیار نادر است.

مانند تمامی درمان­ های زیبایی، مرز باریکی بین اصلاح بیش از حد و اصلاح اندک وجود دارد. کمی یا زیادی چربی هم می­ تواند موجب نارضایتی بیمار از این روش شود، لذا مهارت و تجربه پزشک اهمیت زیادی در عمل­ های زیبایی دارد.

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟

بسیار مهم است که برای کمک به موفقیت آمیز بودن عمل و کاهش عوارض و ریسک ها، به توصیه های پزشک با دقت عمل کنید.

توصیه های پس از عمل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برای کاهش تورم و کمک به جلوگیری از لخته شدن خون در اسرع وقت پس از عمل شروع به راه رفتن کنید.
 • برای کمک به کاهش ورم ­ها در ناحیه درمان از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • پوشیدن لباس کشی برای کنترل ورم در نواحی که چربی جمع آوری شده است.
 • اجتناب از فعالیت شدید برای چند هفته

 اگر متوجه علائم عفونت و یا خونریزی زیاد و افزایش ناگهانی درد شدید فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا تزریق چربی برای شما مناسب است؟

بیشتر افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردارند و انتظارات واقع بینانه از عمل داشته باشند، می توانند این عمل را انجام دهند. با این حال، اگر در گذشته دچار مشکلات بهبود زخم و اسکارهای غیرعادی بودید، کاندید مناسبی نخواهید بود. گاهی اوقات ممکن است روش های دیگری مانند تزریق ژل، انواع پروتز مانند پروتز لب، پروتز گونه و چانه و یا پروتز سینه برای حجم دهی به صورت یا بدن پیشنهاد شود.

حتما بخوانید:

مزایا و معایب تزریق چربی چیست؟

مزایای تزریق چربی عبارت اند از:

 • از بافت بدن شما به جای ایمپلنت استفاده می شود.
 • چربی از ناحیه ای از بدن تان که نیاز ندارید برداشته می شود.
 • بسیاری از خانم ها گزارش کرده اند که پستانی که در آن تزریق چربی انجام داده اند، نرمی و حساسیت پستان قبل از تزریق را دارد.

معایب تزریق چربی عبارتند از:

 • در حالی که مطالعات کوتاه مدت نتایج خوبی را گزارش می کنند، اما هیچ گونه تحقیقات گسترده و طولانی مدت بر روی تزریق چربی صورت نگرفته است. هنوز پاسخ به این سوال که آیا این روش برای همه ی خانم ها موثر است و نتایج تا چه مدت ماندگاری دارد، بسیار سخت است.
 • بسته به نوع پزشکی که انتخاب می کنید، در پروتز سینه شاید لازم باشد از دستگاه منبسط کننده ی بافت خارجی به مدت چهار هفته قبل و چنیدن هفته بعد از درمان استفاده کنید.
 • چهار تا شش جلسه برای رسیدن به بهترین نتیجه لازم است.
 • چربی تزریق شده توسط بدن جذب جذب می شود و ممکن است بعد از مدتی حجم اضافه شده از بین برود.
 • مقداری از چربی های تزریق شده به سینه ممکن است طی نکروز از بین بروند. علایم نکروز شامل درد، خون ریزی و تیره شدن پوست می باشد.
 • اگر تزریق چربی موثر واقع نشود شما یک منبع چربی را برای تزریقات آینده از دست داده اید.

جمع بندی

تزریق چربی

به خاطر پیشرفت ­های اخیر در تکنیک­ های جمع ­آوری چربی، تزریق چربی به نواحی دیگر بدن از روش­ هایی است که مورد علاقه تعداد زیادی از پزشکان و متخصصین زیبایی است. یک هدف اصلی در هر گونه درمان زیبایی صورت، می­تواند جوان­سازی، فرم گردتر (خصوصا در اطراف گونه ­ها) باشد که در این حالت، چربی می­ تواند فیلری ای ایده ­آل باشد.

مدت زمان اثر درمان در بین بیماران متفاوت است. همچنین، بستگی به ناحیه تحت درمان و مهارت پزشک در تزریق چربی دارد. قرار دادن چربی به درستی در ناحیه مورد نظر، کار بسیار ماهرانه ­ای است، بنابراین اگر فکر می­ کنید که به عمل تزریق چربی نیاز دارید، لطفا یک متخصص با تجربه در این زمینه پیدا کنید.

هیچ مشکلی در خصوص ایجاد واکنش آلرژیکی با چربی برخلاف مواردی که در دیگر فیلرها اتفاق می افتد وجود ندارد، زیرا چربی از بدن خود شما می آید. برخی از پزشکان ترکیب لیپوساکشن با تزریق چربی را توصیه می­ کنند.

داشتن هر دو روش درمان هزینه ­های جراحی را کاهش می ­دهد. همچنین این روش به شما یک مزیت دوگانه م ی­دهد، زیرا چربی­ های موضعی بدن را کاهش می دهد و همچنین به مکانی که به خاطر افزایش سن چربی از دست داده است مانند دست ها و صورت انتقال داده می ­دهد.