عمل زیبایی گوش چگونه انجام می شود؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

1 تا 2 روز

عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از موثرترین روش های برای اصلاح فرم و سایز گوش است. این جراحی همچنین بر روی کودکانی که گوش هایی بیرون زده دارند، بسیار مناسب است.

عمل زیبایی گوش یا جراحی اتوپلاستی می تواند برای تغییر شکل گوش ها به کار رود و رایج ترين روشِ نزدیک کردن گوش به سر، برای اصلاح گوش های برجسته و بیرون زده است.

البته عمل کوچک کردن گوش های بزرگ، تغییر شکل غضروف غیر طبیعی داخل گوش، جراحی زیبایی لاله گوش، ایجاد لاله گوش جدید در افراد بدون لاله گوش به صورت مادرزادی یا بخاطر حوادث، کاهش چین های بزرگ داخل گوش و افزایش سایز گوش های بسیار کوچک نیز با جراحی اوتوپلاستی اصلاح می شود.

اتوپلاستی معمولا در کودکان 5 تا 14 ساله انجام می شود، زیرا این روش در سن پایین بسیار مطلوب بوده و توصیه می شود. این عمل را می توان تحت بی حسی موضعی انجام داد. با این حال، برخی از افراد از طریق بیهوشی عمومی، تحت جراحی قرار می گیرند. اکثر افراد بعد از یک تا دو روز می توانند به زندگی روزمره خود بازگشته و معمولا حدود چند ماه بعد می توانند به انجام فعالیت ورزشی منظم بپردازند.

اطلاعاتی در زمینه اتوپلاستی یا عمل جراحی گوش

درمان گوش برجسته

جراحی اوتوپلاستی معمولا در کودکان بین 5 تا 14 ساله بعنوان راهکاری برای درمان گوش بیرون زده انجام می شود. زمان عمل همیشه بخش مهمی از تصمیم است. به عنوان مثال، داشتن این عمل در سن نوجوانی بسیار مطلوب است و از دو جهت توصیه می شود. اول اینکه غضروف بسیار نرم است. بنابراین می توان آن را به راحتی تغییر شکل داد و دوم، کودک مزایای روانشناختی بهبود شکل گوش را تجربه می کند و احساس بهتری در مورد خود و ظاهرش خواهد داشت.

افراد بزرگسالی که قصد انجام اتوپلاستی دارند باید بدانند که غضروفی که در گوش کاملا رشد یافته را نمی توان به راحتی غضروف کودکان شکل داد. از این روش همانطور که گفته شد برای عمل زیبایی لاله گوش نیز می توان استفاده کرد.

اگر شما در حال بررسی عمل جراحی اتوپلاستی برای خود یا فرزندتان هستید، مقاله زیر به شما اطلاعات کلی از جراحی زیبایی گوش های بزرگ و غیر طبیعی می دهد. برای دریافت پاسخی مناسب و تخصصی به سوالات خود بهتر است به جراحی باتجربه مراجعه کنید. زیرا روند عمل بستگی زیادی به شرایط بیمار و جراح دارد.

مراحل عمل اتوپلاستی چگونه است؟

عمل کردن گوش

مشاوره اولیه عمل جراحی گوش

در اولین قرار ملاقات با جراح، باید به طور واضح انتظارات خود را از عمل جراحی و اینکه ظاهر خودتان یا فرزندتان پس از عمل چگونه باشد، با دقت توضیح دهید.

بحث دقیق در مورد دلایل شما برای عمل اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش در این مرحله بسیار مهم است. حتما سوالات خود را بپرسید و به اندازه کافی اطلاعات دریافت کنید تا بتوانید تصمیم کاملا آگاهانه ای در مورد انجام این عمل جراحی بگیرید.

جراح بایستی سوابق پزشکی شما را بررسی کند تا مشخص شود این جراحی هیچ ضرری برای شما ندارد. در آخر از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، مبنی بر اینکه با مزیت ها و عوارض احتمالی مربوط به این عمل آشنایی دارید. برای مقایسه نتیجه عمل ممکن است عکسی از قبل و بعد عمل از شما گرفته شود.

نکات قبل از عمل جراحی

مصرف برخی داروهای خاص مانند آسپرین، ضد التهاب و مکمل های گیاهی که می توانند موجب خونریزی شدید شوند باید با مشورت پزشک قطع شوند.

در صورت استعمال دخانیات، مصرف آن از قبل از عمل و در طول بهبودی باید قطع شود.

برنامه ریزی کنید تا در روز عمل کسی شما را به خانه بیارد و از شما مراقبت کند.

بیهوشی

این عمل می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود. گاهی اوقات بیهوشی عمومی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد، مخصوصا زمانی که عمل زیبایی گوش بر روی کودکان انجام می شود.

در هر روش جراحی، استفاده از بیهوشی عمومی خطرات مخصوص به خود را به همراه دارد که جراح در این باره باید اطلاعات لازم را به شما ارائه کند.

پروسه عمل زیبایی گوش

جراحی می تواند در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام شود. انجام این عمل بین 2-3 ساعت طول می کشد، اما عمل زیبایی گوش بسته به وسعت روش برای هر فرد ممکن است طولانی تر شود.

جراحی با برشی در پشت گوش یعنی در چین طبیعی گوش جایی که گوش به سر وصل شده است، یا در چین داخلی گوش آغاز می شود. سپس جراح مقدار مشخصی از غضروف و پوست مورد نیاز را برای رسیدن به نتیجه مناسب برمی دارد. در برخی موارد، جراح غضروف را نیز می برد و به شکل جذاب تری در می آورد و سپس غضروف را با بخیه های دایمی سرجای خود متصل می نماید.

سپس برش با بخیه های جذبی بسته و از بانداژ در اطراف سر برای پوشاندن گوش استفاده می شود.

دوره نقاهت پس از عمل گوش چقدر است؟

اکثر بیماران می توانند بعد از یک یا دو روز به زندگی عادی خود بازگشته و معمولاً بعد از چند ماه انجام فعالیت های ورزشی عادی را از سر بگیرند.

عوارض جراحی گوش چیست؟

فیلم عمل زیبایی گوش

بلافاصله بعد از عمل جراحی زیبایی گوش یا جراحی اتوپلاستی، گوش ها حساس، دردناک، همراه با کبودی و ورم خواهند بود.

احساس عجیب «سفت بودن» یا «کشیدگی» گوش ها ممکن است در طول بهبودی مورد توجه قرار بگیرد اما معمولاً بعد از یک هفته یا بیشتر از بین می رود.

پس از عمل زیبایی گوش، اسکار سفید رنگ باریکی باقی می ماند که به ندرت دیده می شود، زیرا در چین گوش پنهان می گردد. با این حال، گاهی اوقات بافت اسکار بیش از حد تشکیل می شود و برجسته به نظر می آید.

همچنین، امکان دارد گوش ها کمی نامتقارن باشند و نیاز به عمل جراحی دیگری برای اصلاح آن باشد.

خطرات و عوارض جانبی دیگر، هر چند نادر، عبارتند از: خونریزی در زیر پوست، مرگ پوست، ورم غضروف، واکنش به بیهوشی، عفونت، ایجاد ظاهر غیرطبیعی و گاهی اوقات بی حسی پوست که می تواند دائمی باشد.

مراقبت بعد از عمل گوش چگونه است؟

اوتوپلاستی گوش

بسیار مهم است که پس از عمل زیبایی گوش به دقت توصیه های جراح خود را دنبال کنید. چرا که رعایت این نکات می تواند منجر به موفقیت عمل شود.

توصیه های پس از عمل گوش ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از داروهای مسکن تجویز شده در صورت نیاز
  • پانسمان گوش ها برای یک تا دو هفته پس از جراحی ضروری است.
  • برای چند روز اول بعد از عمل، بیمار با قرار دادن چند بالشت در زیر سر باید سر خود را در موقعیت بالا در رختخواب قرار دهد. از خوابیدن بر روی گوش خودداری کنید.
  • لباس هایی نخی با یقه های گشاد بپوشید تا هنگام پوشیدن، لباس با گوش تماسی نداشته باشد.
  • به یاد داشته باشید که در طول فرایند بهبودی، گوش های خود را لمس نکنید؛ زیرا تماس در چند ماه اول بعد از جراحی حتی می تواند بهترین نتیجه جراحی را از بین ببرد.
  • پانسمان حدود 5 تا 10 روز بعد برداشته خواهد شد.
  • از تمام فعالیت های ورزشی و فیزیکی حداقل به مدت 6 هفته برای جلوگیری از پارگی بخیه ها اجتناب کنید.

در صورتی که هر گونه علائم عفونت، افزایش خونریزی یا درد ناگهانی را تجربه کردید بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

آیا عمل زیبایی گوش برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشید، دلایل کمی برای انجام ندادن جراحی گوش وجود دارد.

اگر مستعد ابتلا به اسکار کلوییدی هستید یا سابقه مشکلات بهبود زخم دارید، ممکن است جراح این عمل جراحی را توصیه نکند یا هشدار دهد که اسکارها می توانند برجسته و بسیار قابل مشاهده باشند.

جایگزین جراحی اتوپلاستی

هیچ گونه درمان پزشکی که بتواند جایگزین اتوپلاستی باشد و فرم گوش ها را تغییر دهد یا موقعیت آنها را جابجا کند وجود ندارد. عمل زیبایی گوش می تواند اعتماد به نفس شما یا فرزندتان را افزایش دهد. می توانید در مورد نگرانی های ظاهری خود یا فرزندتان با روانشناس صحبت کنید تا بدون جراحی نیز لطمه ای به اعتماد به نفس شما یا فرزندتان وارد نشود.