ایمپلنت دندان یا کاشت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

جزئی

ایمپلنت دندان یکی از بهترین و مقاوم ترین روش ها برای جایگزینی تقریبا دائمی دندان های از بین رفته است. در این روش پیچ تیتانیومی به استخوان فک متصل می شود و سپس عاج دندان روی آن قرار داده می شود.

جراحی ایمپلنت دندان چیست؟

یک لبخند سالم و درخشان اولین چیزی است که نگاه را به خود جلب می کند. اگر دندان تان آسیب دیده و یا افتاده، بهترین راه برای بدست آوردن اولین نگاه مثبت به سمتتان، کاشت دندان است.

کاشت دندان، جایگزینی طولانی مدت دندان برای دندان آسیب دیده است که با استفاده از پیچ های تیتانیومی دندان جدید را به استخوان فک تان متصل می کنند. ایمپلنت در طول زمان به استخوان فک متصل شده و تبدیل به ریشه ی مصنوعی برای دندان جدید می شود.

با این دندان جدید می توانید لبخند زیبا تری داشته باشید. ایمپلنت در انگلیسی به معنی کاشتن است ولی در فارسی تبدیل به نام روشی در دندانپزشکی شده است که حتی گاهی عبارات کاشت دندان ایمپلنت نیز شاید از اطرافیان خود بشنوید.

ایمپلنت کردن دندان راهی برای جایگزینی یک یا مجموعه کاملی از دندان های از بین رفته و جایگزین واقعی برای دندان های مصنوعی افرادی است که دندان های افتاده زیادی دارند. اگر دندانتان بیافتد، استخوان فک بطور خودکار جمع شده و باعث می شود که صورت پیرتر به نظر برسد. کاشت دندان می تواند این پروسه را متوقف کرده یا سرعت آن را کاهش دهد.

ایمپلنت کردن دندان راهی برای خلاصی از درد و ناراحتی ناشی از استفاده از دندان های مصنوعی متحرک هستند. از آنجایی که دندان های مصنوعی بر روی استخوان فک و لثه سوار می شوند، جمع شدن استخوان فک همچنان ادامه پیدا کرده و باعث چفت نشدن پروتز و در نتیجه منجر به لغزش و یا تکان خوردن آن می شود. دندان ایمپلنت می تواند شما را از ناراحتی های ناخوشایند و خجالت آور قرارگیری نادرست دندان ها، تمیز کردن، تعمیر و نگهداری پروتز های دندان کاملا خلاص کند.

ایمپلنت دندان یک قطعه کوچک تیتانیومی است که به عنوان جایگزین ریشه دندان در استخوان فک بالا یا پایین قرار داده شده و استخوان فک دور این قطعه را محکم فرا گرفته و در نتیجه ایمپلنت بعنوان لنگری برای دندان جایگزین عمل می کند.

 اگر در حال بررسی انجام ایمپنت دندان هستید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. البته این مطالب نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به فرد بیمار و دندانپزشک دارد. لطفا درباره مطالبی که متوجه نمی شوید از دندانپزشک خود سوال کنید.

مراحل ایمپلنت دندان چگونه است؟

هر کس که یک یا چند دندان خود را به علت آسیب، بیماری یا فرسودگی از دست داده، می تواند گزینه مناسبی برای جراحی ایمپلنت دندان باشد.

برای نگهداشتن ایمپلنت لازم است استخوان کافی در فک همراه با بافت لثه سالم داشته باشید. دندانپزشک پس از بررسی دقیق سابقه پزشکی و دندانپزشکی شما قادر خواهد بود تشخیص دهد که آیا گزینه مناسبی برای ایمپلنت دندان هستید یا خیر.

برای کاهش ناراحتی احتمالی در حین عمل جراحی، بی حسی موضعی و گاهی اوقات مسکن استفاده می شود.

روش های استفاده شده بین دندان پزشکان متفاوت است اما معمولاً ایمپلنت های دندانی مستقیما به صورتی در استخوان فک جا داده می شوند که کلاهک فلزی یا بیرون از لثه یا کاملا داخل لثه قرار بگیرد.

سپس بافت در اطراف ایمپلنت التیام می یابد. اگر کلاهک فلزی در لثه فرو رفته باشد دوباره بالا آورده می شود تا قطعه ای به نام پُست (post) به آن متصل شود، سپس دندان جایگزین بر روی این پست قرار می گیرد. اگر کلاهک فلزی بیرون باشد، دندان جایگزین می تواند مستقیما به این کلاهک متصل شود.

مدت زمان کاشت ایمپلنت چقدر است؟

کل فرایند ایمپلنت ممکن است 2 تا 9 ماه و در بعضی موارد حتی بیشتر طول بکشد، چراکه مدتی زمان لازم است تا استخوان فک در اطراف ایمپلنت رشد کرده و همچنین دندان جایگزین نیز ساخته شود.

چه درمان های مشابهی نیز می توان انجام داد؟

دندان مصنوعی و پل دندانی، روش های جایگزین برای کاشت دندان می توانند باشند، اما چندان خوشایند نیستند زیرا فرد با آن ها احساس راحتی نکرده و زیاد محکم نیستند و ممکن است به دندان های مجاور آسیب بیشتری وارد کند. بر اساس دانشکده ی دندان پزشکی و کاشت دندان در آمریکا، درمان های تناوبی عبارتند از:

پل های دندانی: که روشی بسیار رایج به عنوان جایگزین کاشت دندان هستند. اما در این روش دندان های سالم کناری باید ساییده شوند.

پل رزینی: در این روش، دندان توسط ماده رزینی به دو دندان کناری متصل می شود. پل های رزینی نسبت به دندان های مصنوعی زیباتر و محکم تر هستند.

دندان مصنوعی متحرک: دندان های مصنوعی متحرک شبیه نعل اسب بوده و روی لثه ها قرار میگیرند. این روش نسبت به ایمپلنت ارزان تر است اما به استخوان فک آسیب می رساند و هر هفت الی پانزده سال باید تعویض شوند.

عوارض ایمپلنت دندان چیست؟

یکی از موفقیت آمیزترین فرآیندها در علم دندان پزشکی کاشت یا ایمپلنت دندان است و میزان موفقیت آن بین نود و سه الی نود و پنج درصد است. اما همچنان احتمال عوارض جانبی از قبیل موارد زیر نیز وجود دارد:

عفونت ایمپلنت: بسیار نادر است اما ممکن است در محل کاشت دندان عفونت بوجود آید، به همین دلیل بسیاری از جراحان برای جلوگیری از عفونت بعد از جراحی ایمپلنت دندان، آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

شکستگی: احتمال شکستگی دندان ایمپلنت بسیار کم است به خصوص اگر جراح سایز و تعداد مناسب برای کاشت دندان انتخاب کرده باشد.

عدم موفقیت ایمپلنت دندان: این اثر معمولا در افراد سیگاری اتفاق میفتد، زیرا سم موجود در نیکوتین توانایی بدن برای التیام یافتن را کاهش می دهد. به همین دلیل احتمال عدم موفقیت کاشت دندان در افراد سیگاری به 50 الی 70 درصد می رسد.

آسیب دیدن عصب ها: اگر در اطراف دهان خود به طور دائمی و یا موقتی احساس بی حسی، خارش و یا درد دارید به معنی آسیب دیدن عصب هاست. اگر با یک متخصص خوب کار کنید امکان آسیب دیدن دائمی عصب ها تقریبا غیرممکن و یا خیلی کم است.

دوره نقاهت ایمپلنت دندان چقدر است؟

در چند روز اول کاشت دندان ممکن است درد خفیف و یا التهاب داشته باشید که به وسیله ی دارو برطرف شده و زندگی روزانه تان را تحت تاثیر قرار نمی دهد. جراح ممکن است برای چند روز اول، مصرف مایعات و غذای نرم توصیه کند.

معمولا زمان زیادی تا بهبودی کامل نیاز است. بسته به کیفیت استخوان، اندازه و محل جراحی شده، هفت الی ده روز زمان برای بهبودی اولیه و سه تا شش ماه برای جوش خوردن دندان ایمپلنت بطور کامل به استخوان فک، وقت نیاز است.

پزشک زمانی دندان جدید را قرار خواهد داد که ریشه ی دندان کاشته شده مانند دندان واقعی مستحکم باشد.

کاشت یا ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

دیدن نتیجه ی کاشت دندان یعنی کامل محکم شدن ایمپلنت در استخوان فک و نصب اباتمنت و دندان جدید، حدود چهار تا شش ماه زمان می برد.

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

دندان کاشته شده بیست و پنج سال یا بیشتر عمر می کنند.

آیا کاشت دندان برای من مناسب است؟

کاشت دندان در صورتی برای شما مناسب است که:

  • دندان تان افتاده و یا نیاز به کشیدن دارد.
  • اگر همه ی دندان هایتان سالم هستند، راه های ساده تر و ارزان تری نسبت به ایمپلنت نیز وجود دارد. از پزشک خود بپرسید که کدام روش برای شما مناسب تر است.
  • در صورتی که استخوان کافی برای نگهداشت ایمپلنت داشته باشید.
  • اگر استخوان فک تحلیل رفته است، قبل از ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان خواهید داشت. در این صورت زمان و هزینه ی بیشتری می برد. با تشخیص دقیق کامپیوتری، بیماران کمی نیاز به پیوند استخوان خواهند داشت.
  • سیگار نمی کشید و سالم هستید.