عمل بزرگ کردن سینه با پروتز سینه چگونه انجام می شود؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

1 تا 2 هفته

جراحی بزرگ کردن سینه با پروتز یکی از بهترین روش هایی است که می تواند سینه هایی خوش فرم و یا بزرگ تر به فرد بدهد. انواع مختلفی از پروتز با سایزهای متفاوت در بازار وجود دارد که براساس نظر جراح و فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی پروتز سینه

عمل بزرگ کردن سینه یا پروتز سینه، یکی از موفقیت آمیزترین روش ­های جراحی زیبایی برای فرم دهی سینه است که به طور گسترده انجام می شود. به طورکلی، دو نوع پروتز شامل ژل سیلیکون و پرشده با نمک انجام می گیرد. پروتز ها نیز در اشکال و اندازه­ های مختلف بسته به درخواست وجود دارند.

بزرگ کردن سینه ها تحت بیهوشی کامل انجام می­ شود، اگر چه برخی از جراحان از بی حسی موضعی همراه با داروی مسکن برای ایجاد خواب آلودگی استفاده می­ کنند. برشی کوچک در ناحیه زیر پستان، اطراف آرئولا (ناحیه نوک پستان) یا در زیر بغل برای قرار دادن پروتز ایجاد می کنند. پروتز ها می توانند بین بافت پستان و عضله سینه ای (زیر غدد) یا پشت عضله قرار بگیرند. اکثر افراد بعد از چند روز پس از عمل جراحی می توانند به زندگی عادی خود بر­گردند.

روش های جایگزین

برخی از پزشکان در حال حاضر از تزریق چربی نیز بجای پروتز سیلیکونی سینه برای افزایش سایز سینه استفاده می کنند. با این وجود، نتایج این روش موقتی می باشد، چراکه چربی تزریق شده جذب بدن می­ شود. یک مشکل دیگر این روش، سفت شدن چربی است که هنگام جذب چربی در بدن باعث ایجاد توده­ های کوچکی در پستان می ­شود.

این توده­ ها بر روی ماموگرافی (اشعه ایکس پستان) نشان داده شده و ممکن است بعضی از زنان و پزشکان آن را نوعی تومور پستان تلقی کنند. البته اینها توده­ های سرطانی نیستند، بلکه توده­ های چربی هستند که قبلاً به عنوان پروتز تزریق شده اند.

استفاده از نیروی مکانیکی پایدار برای افزایش رشد بافت در سینه، سبب افزایش سایز سینه ­ها می­ شود که به تازگی به عنوان روش جدیدی برای دست­یابی به بهبود مداوم در اندازه و حجم سینه مورد استفاده قرار گرفته است. این روش شامل قرار دادن یک دستگاه بزرگ شبیه سینه بند بر روی سینه است که دارای موتوری بوده و توسط بیمار برای حداقل ده هفته و ده ساعت در شبانه روز (معمولا ًدر شب) پوشیده می ­شود.

اگر شما قصد انجام پروتز سینه دارید، اطلاعات زیر به شما آگاهی ابتدایی از این روش می ­دهد. اما نمی ­تواند به تمام سؤالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به شرایط فرد و جراح دارد. لطفا در مورد هر چیزی که متوجه نمی شوید از یک جراح سوال کنید.

دلایل انجام جراحی پروتز سینه

ابتدا لازم است که هدف خود را از جراحی پروتز سیلیکونی سینه مشخص کنید. ممکن است برخی از زنان به دلایل زیر به دنبال عمل سینه باشند:

 • کسانی که دارای نقص و یا فقدان یک یا هر دو سینه هستند.
 • کسانی که بخشی از پستانشان برداشته شده و درنظر دارند با استفاده از پروتز، سینه خود را بازسازی کنند.
 • بازگرداندن سایز و شکل سینه
 • اصلاح ظاهر و سایز نامتقارن در پستان ها
 • نارضایتی از شکل و اندازه سینه­ ها

عمل سینه می­تواند فواید روانی زیادی برای زنانی که احساس می کنند پستان هایشان زنانه و رضایت بخش نیستند، داشته باشد. این نوع عمل می­ تواند به بازگرداندن عزت نفس و بهبود کیفیت زندگی زنان کمک کند.

 با این حال، شما باید به دقت در مورد دلایل خود فکر کنید و مطمئن شوید که پروتز کردن سینه بهترین راه حل برای نگرانی و نارضایتی شما است.

انواع پروتز سینه

پروتز سینه دارای دو بخش اصلی است:

 1. پوسته بیرونی 2. پرکننده داخلی

تمام پروتزهای سینه توسط یک لایه سفت و محکم سیلیکونی کشسان (الاستومر) احاطه شده اند. سطح پروتز ممکن است صاف یا دارای بافت باشد.

 در حال حاضر معمولا دو نوع پرکننده پروتز استفاده می شود:

نوع اول، پرکننده سیلیکونی است که از یک ژل سیلیکون نیمه مایع ساخته شده و به راحتی حرکت می­کند تا بتواند شکل خوبی را ایجاد کند. به طور کلی پروتز های سیلیکونی بیش­ترین احساس طبیعی بودن را به سینه می ­دهند.

نوع دیگر، پرکننده آب نمک است که پس از قرار گیری پروتز در سینه، داخل آن با آب نمک پر می شود.

مراحل جراحی افزایش سایز پستان چگونه است؟

بررسی های اولیه

بحث­ های دقیق در مورد دلایل نیاز به عمل پروتز سینه و مناسب بودن جراحی زیبایی سینه برای شما، در این مرحله بسیار مهم است. مطمئن شوید که اطلاعات لازم در مورد عمل پروتز سینه را دریافت کرده اید تا بتوانید تصمیم کاملا آگاهانه ای بگیرید. همچنین، باید در مورد نوع و اندازه پروتز که برای شما مناسب باشد قبل از عمل فکر کنید و همچنین، درمورد محلی که پروتز به سینه شما وارد می ­شود و یا چگونگی قرار دادن آن در سینه و نوع بیهوشی اطلاعات لازم را بدست آورید.

همچنین بایسی سابقه پزشکی کاملی را به پزشک معالج ارائه دهید تا مشخص شود منعی برای انجام جراحی زیبایی پستان ها وجود ندارد. در این مرحله، معمولا از شما خواسته می­شود که یک فرم رضایت­نامه در خصوص قبول خطرات احتمالی عمل جراحی را امضا کنید.

بیهوشی

عمل افزایش سایز سینه می ­تواند طی بیهوشی کامل انجام شود، اگر چه برخی از جراحان از بی­ حسی موضعی همراه با داروهای مسکن برای ایجاد خواب آلودگی استفاده می­ کنند.

به یاد داشته باشید که بیهوشی عمومی همیشه ریسک بیش­تری نسبت به بی حسی موضعی دارد. جراح تان بهترین روش برای راحتی شما را پیشنهاد خواهد داد.

عمل جراحی

هر بیمار نیاز دارد که به صورت جداگانه ارزیابی و مشاوره شود، روش قرار دادن پروتز هم به بدن شما بستگی دارد. یک برش کوچک را می ­توان در زیر پستان و یا در اطراف آرئولا (پوست تیره اطراف نوک پستان) در زیر بغل برای قراردادن پروتز انجام داد.

پس از آن، پروتز می­ تواند بین بافت غدد لنفاوی پستان و عضلات سینه (زیر غده) یا پشت عضله قرار بگیرد. پروتزهای نمکی بصورت خالی در سینه قرار داده شده و سپس با محلول آب نمک پر می­ شوند. این روش به کاهش اندازه برش کمک کرده و در نتیجه جای زخم کوچکتری برجای می گذارد.

لوله­ های تخلیه نیز به ندرت در طول عمل مورد نیاز است. عمل جراحی عموما 90 دقیقه طول می­ کشد. معمولا از بخیه­ های جذبی برای بستن زخم استفاده می شود.

دوره نقاهت

پس از جراحی پروتز سینه می توانید به خانه بازگردید. اغلب افراد پس از جراحی در صبح، قادر هستند بعد از ظهر ترخیص شوند و یا ممکن است فقط یک شب در کلینیک بمانند. اکثر افراد چند روز پس از بهبودی می ­توانند به سرکار برگردند.

عوارض جراحی سینه و ریسک ها

چند روز پس از عمل بزرگ کردن سینه ها، مانند هر عمل جراحی دیگری، احساس درد و خستگی خواهید داشت. ممکن است احساس سوزش در نوک پستان خود را نیز تجربه کنید وهمچنین کبودی­ ها کاهش می یابند. کبودی و ناراحتی­های جزئی بخشی از روند عادی فرایند بهبود به حساب می­ آیند. بهبود تورم سینه ­ها نیز 3 تا 5 هفته طول می ­کشد.

زخم ­ها برای چندین هفته صورتی رنگ خواهند بود، اما بعد از چند ماه شروع به ناپدید شدن می کنند، هرچند هرگز به طور کامل ناپدید نخواهند شد. بسیار رایج است که زنان پس از عمل جراحی زیبایی سینه با استفاده از پروتز سیلیکونی یا آب نمک، تغییری در حساسیت پستان هایشان تجربه کنند.

اغلب زنان بیان می ­کنند که سینه­ هایشان نسبت به قبل از عمل کم­تر حساس است. معمولاً این مرحله موقت بوده و به زودی سینه ­ها به حالت قبل باز می گردند.  تخمین زده می­شود که از بین هر 7 زن، 1 زن کاهش احساس در نوک پستان پس از عمل را تجربه می کند. البته این مسئله به ندرت بصورت دائمی رخ می دهد. سایر عوارض جانبی عمل زیبایی پستان شامل ایجاد عفونت است که به ندرت ممکن است باعث برداشته شدن پروتز شود.

عارضه ای به نام انقباض کپسولی وجود دارد که یکی از رایج­ ترین عوارض یا خطری است که بعد از پروتز پستان ایجاد می­ شود. اگر یک جسم خارجی مانند پروتز سیلیکونی وارد سینه شود، بدن شما به طور خودکار یک دیواره بافت اسکار در اطراف آن به عنوان محافظ ایجاد می­ کند. این بافت منقبض می شود ولی میزان جمع شدگی بافت اسکار از فردی به فرد دیگر متغیر است.

تغییرات اخیر در تکنولوژی طراحی و استفاده از پروتز­هایی که دارای سطح زبر هستند نشان داده که اثرات فوق کاهش یافته اند.

آیا پروتزها پاره می شوند و این اتفاق چقدر طول می کشد؟

پروتز­ها می ­توانند با ایجاد سوراخ در دیواره پوسته سیلیکون شکافته یا پاره شوند. پارگی در گذشته شایع ­ترین حالت آسیب در پروتز های دیواره نازک بود اما در حال حاضر این اتفاق کم­تر می­فتد.

پیشرفت تکنولوژی و اختراع مواد مقاوم تر سبب شده است تا امکان پارگی پوسته سیلیکون کاهش پیدا کند.

پارگی لزوما مشکل پزشکی ایجاد نمی­ کند. پرکننده­ های مختلف واکنش­ های مختلفی را نشان می­دهند. اگر پارگی در پروتز­های ژل سیلیکونی رخ دهد، ژل سیلیکون در داخل کپسولی که بدن دور پروتز ایجاد میکند باقی می­ ماند و قابلیت برداشته شدن را دارد. گاهی اوقات نیز سیلیکون می ­تواند به خارج از کپسول و به پستان نفوذ کند و یک سری از توده ­های معروف به سیلیکونوم را ایجاد کند. این مسئله ممکن است نشانه­ هایی از قبیل حساسیت در سینه ایجاد کند.

این واقعیت که پروتز­ها در یک پوسته بیرونی قرار گرفته­ اند بدین معنی است که احتمال چین خوردن و یا موج دار شدن پستان بعید است. سینه­ های چین­ خورده نیز اغلب در زنانی دیده می ­شود که بافت پستان شان قبل از پروتز کم بوده است.

اما هیچ مدرکی مبنی بر این که پروتز کردن سینه بر باروری، بارداری و یا شیردهی نوزاد اثر بگذارد، وجود ندارد. اگر در سال قبل از عمل جراحی سینه، شیردهی داشته ­اید ممکن است چند روز پس از جراحی سینه شیر تولید کند. این مسئله را می توان با داروهایی برای متوقف کردن جریان شیر درمان کرد. همچنین، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد پروتز باعث ایجاد سرطان پستان شود.

پس از عمل جراحی پستان چه باید کرد؟

بسیار مهم است که توصیه های جراح خود را پس از عمل ایمپلنت سینه با دقت دنبال کنید.

توصیه ­های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از داروهای مسکن در صورت نیاز
 • پانسمان پس از چند روز می تواند برداشته شود و ممکن است نیاز باشد سینه بند مخصوص بپوشید.
 • از تماس فیزیکی به مدت 2 الی 3 هفته باید اجتناب شود، زیرا سینه­ ها بسیار حساس هستند.
 • جراح زمان شروع ورزش و فعالیت­­ های عادی روزانه را به شما اعلام خواهد کرد.
 • اگر متوجه علائم عفونت، خونریزی و یا افزایش ناگهانی درد شدید، فورا با پزشک تماس بگیرید.
 • اطمینان حاصل کنید که اطلاعات کافی در خصوص سازنده پروتز، بچ نامبر و نوع آن را دارید.

چه کسی نباید عمل بزرگ کردن سینه با جراحی را انجام دهد؟

اگر از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و از عمل پروتز سینه انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید، دلایل علمی و پزشکی کمی وجود دارد که نباید عمل جراحی پروتز داشته باشید.

 اگر در گذشته تجربه مشکلات بهبود زخم را در جراحی های قبل داشته اید و یا دچار اسکارهای کلوییدی هستید، ممکن است جراح این عمل جراحی را توصیه نکند و یا اخطار دهد که اسکارهایی واضح ایجاد ممکن است ایجاد شود.