هر چیزی که باید در مورد ابدومینوپلاستی بدانید

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

2 تا 4 هفته

جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی، عمل جراحی حذف پوست و چربی اضافی از ناحیه وسط و پایین شکم و سفت کردن عضلات دیواره شکم است که برای کاهش افتادگی شکم و کشیدن پوست شکم انجام می شود. ناحیه شکم یکی از سخت ترین مکان های بدن برای لاغری در مردان و زنان است. زناني كه پوست و عضلات آنها بخاطر بارداری کشیده شده، مي توانند گزینه خوبي برای عمل زیبایی شکم بعد از زایمان باشند.

عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی، جراحی زیبایی شکم برای حذف پوست و چربی اضافی از ناحیه وسط و پایین شکم و سفت کردن عضلات دیواره شکم است که منجر به کاهش افتادگی شکم و کشیدن پوست شکم می شود. ناحیه شکم یکی از سخت ترین قسمت های بدن برای لاغری در مردان و زنان است.

زناني كه پوست و عضلات آنها به خاطر بارداری کشیده شده، مي توانند گزینه خوبي برای عمل زیبایی شکم بعد از زایمان باشند. جراحی شکم معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بعضی افراد بعد از دو هفته به فعالیت های روزمره خود باز می گردند، ولی در برخی دیگر ممکن است استراحت و دوره نقاهت، سه یا چهار هفته طول بکشد.

پیشینه عمل ابدومینوپلاستی شکم

همانطور که بسیاری از ما می دانیم، ناحیه شکم یکی از سخت ترین قسمت های بدن برای لاغری در مردان و زنان است. حتی اگر نسبتا تناسب اندام داشته باشید، ممکن است با چربی ذخیره شده زیاد و شلی پوست این ناحیه از بدن احساس خوبی نداشته باشید. خانم هایی که پوست و عضلات شکم آنها در دوران بارداری کشیده شده است، در بعضی موارد بازگشت به حالت قبل برایشان بسیار دشوار است.

کاهش قابل توجه وزن پس از افزایش وزن، می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که شکمی با پوست شل و آویزان ایجاد می کند.

با توجه به مقدار چربی، فرم شکم، شلی پوست و استحکام ماهیچه های زیر پوست، روش کمتر تهاجمی به نام لیپوساکشن می تواند توسط پزشک برای فرد توصیه شود. لیپوساکشن به راحتی چربی زیر پوست را بیرون می کشد. با این حال، اگر پوست شل و ماهیچه ها ضعیف باشند، ممکن است جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی بتواند به بهبود شکل بدن شما کمک کند.

اگر در حال بررسی جراحی شکم و پهلو هستید، حتما مقاله زیر را بخوانید. سوالات خود را از پزشکان متخصص بپرسید زیرا شرایط و چگونگی انجام این عمل بستگی زیادی به بیمار و جراح دارد.

مراحل جراحی زیبایی شکم چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین ملاقات شما با جراح، بایستی به وضوح انتظارات شما و این که آیا این عمل می تواند نتایج دلخواه شما را ایجاد کند، مشخص شود.

صحبت های دقیق در مورد دلایل تمایل شما به انجام جراحی شکم و مناسب بودن شما برای این نوع جراحی در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که شما به اندازه کافی اطلاعات لازم برای انتخاب کاملا آگاهانه کسب کرده اید و همچنین پاسخ های رضایت بخش به تمام سوالاتتان را دریافت می کنید.

اگر به عنوان مثال، تجمع چربی شما فقط در ناحیه زیر ناف باشد، ممکن است نیاز به یک روش ساده تر به نام ابدومینوپلاستی جزئی یا "مینی تامی تاک" داشته باشید. از سوی دیگر، ممکن است از ابدومینوپلاستی جزئی همزمان با انجام لیپوساکشن برای حذف چربی از کناره های لگن، برای شکل بهتر بدن استفاده شود یا شاید لیپوساکشن به تنهایی قادر باشد بهترین نتیجه را برای شما ایجاد کند.

سوابق پزشکی فرد نیز بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود این جراحی برای فرد هیچ ضرری ندارد. معمولا از فرد خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کند، بدین معنی که او مزایا و خطرات احتمالی ابدومینوپلاستی را درک کرده است. ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان برای مقایسه نتیجه از فرد بیندازد.

بیهوشی در عمل شکم

جراحی شکم معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جایگزین های بیهوشی عمومی عبارتند از تزریق بیهوشی اپیدورال (گاهی اوقات در زایمان استفاده می شود و بدن را از کمر به پایین بی حس می کند) همراه با مسکن که باعث ایجاد حالت خواب آلودگی شده به طوری که فرد بیدار می ماند، اما احساس درد بسیار کمی خواهد داشت.

لطفا توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی دارای خطرات بالقوه بیشتری است، قبل از تصمیم گیری در مورد بیهوشی، این موضوع باید به طور کامل توسط جراح توضیح داده شود.

انواع عمل جراحی شکم

اگر تصميم دارید عمل جراحی شکم انجام دهید، این عمل ممکن است در کلينيک جراحی انجام شود، اما اکثر بيماران، بيمارستان را ترجیح می دهند تا بتوانند یک شب در آنجا بستری شوند.

ابدومینوپلاستی بسته به وسعت عمل و اینکه آیا همراه با روش های ترکیبی مانند لیپوساکشن نیز باشد یا خیر، دو تا پنج ساعت طول می کشد. ابدومینوپلاستی جزئی ممکن است یک یا دو ساعت طول بکشد.

عمل ابدومینوپلاستی جزئی

در طول عمل، برش بزرگی در سراسر قسمت پایین شکم و بالای ناحیه تناسلی ایجاد می شود. سپس پوست بین ناف تا بالای خط رویش مو در ناحیه تناسلی، از دیواره شکم جدا می شود. چربی های انباشته برداشته شده و پوست به سمت خط برش کشیده می شود و پوست اضافی قبل از بخیه زدن، برداشته می شود. در این مرحله اگر ناف جابجا نشود، ممکن است شکل غیرعادی به خود بگیرد.

عمل ابدومینوپلاستی کامل

در طول عمل، برش بزرگی در سراسر شکم، معمولا از یک سمت استخوان لگن تا سمت دیگر، بالای ناحیه تناسلی، ایجاد می شود. سپس برش دوم برای آزاد کردن ناف از بافت اطراف انجام می شود. سپس پوست از دیواره شکم تا قفسه سینه جدا می شود تا عضلات شکمی آشکار شود.

سپس عضلات کشیده و سفت می شوند و در موقعیت جدید قرار می گیرند تا دیوار شکمی قوی تر و کمرِ باریک تری را ایجاد کند. چربی های انباشته نیز ممکن است حذف شوند. پس از آن پوست کشیده شده و پوست اضافی برداشته می شود. معمولا سوراخ جدیدی برای ناف بریده می شود. سپس ناف در جای خود بخیه زده شده و برش اصلی با بخیه جمع شده و بسته می شود.

پس از ابدومینوپلاستی، پانسمان انجام شده و یک لوله موقتی برای تخلیه مایعات اضافی در محل جراحی قرار می گیرد. سپس از بانداژهای کشی برای محافظت از ناحیه جراحی استفاده می شود.

نکات و مراقبت های قبل از عمل ابدومینوپلاستی

در صورتی که سیگاری هستید، ممکن است پزشک از شما بخواهد سیگارکشیدن را حداقل از دو هفته قبل از جراحی ترک کنید. کم کردن مصرف سیگار کافی نیست و باید آن  را به طور کامل کنار بگذارید. چراکه سیگار کشیدن روند بهبودی را کاهش و ریسک بروز عوارض جراحی را بالاتر می برد.

قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی رژیم های سخت نگیرید. رژیم غذایی سالم و مناسب می تواند به شما در بهبودی راحت تر کمک کند.

درمورد هرگونه داروی شیمیایی و یا مکمل های گیاهی که مصرف می کنید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است او از شما بخواهد مصرف برخی داروها را قطع کنید.

قبل از جراحی لوازمی مانند پک های یخ، لباس های نخی و گشاد، وازلین و دوش دستی را در خانه آماده کنید.

دوره نقاهت عمل جراحی شکم چقدر طول می کشد؟

بسته به وسعت عمل، ممکن است پس از چند ساعت مرخص شوید، یا اینکه 1 الی 2 روز در بیمارستان بمانید.

ابدومینوپلاستی روش جراحی بزرگی برای کشیدن پوست شکم است، بنابراین انتظار می رود که برای مدتی کار و فعالیت نکنید. برخی افراد بعد از دو هفته به فعالیت های روزمره خود باز می گردند، در حالی که استراحت و بهبودی برخی دیگر، سه یا چهار هفته طول می کشد.

عوارض جراحی زیبایی شکم چیست؟

شاید بپرسید عوارض ابدومینوپلاستی چیست؟ باید گفت که در چند روز اول بعد از عمل زیبایی شکم، فرد احساس ورم و سفتی همراه با درد و ناراحتی در ناحیه شکم خواهد داشت. در ابتدا ممکن است فرد قادر به صاف ایستادن به خاطر احساس کشیدگی نباشد، اما بایستی در اسرع وقت شروع به قدم زدن کند.

کبودی پس از عمل جراحی زیبایی شکم معمولا کم است، اما میزان ورم قابل توجه بوده و می تواند تا سه ماه طول بکشد تا ناپدید شود. یکی از عوارض جراحی شکم بی حس شدن پوست شکم است که احتمال دارد چندین ماه تا بازگشت حس طول بکشد.

همانند تمام روش های جراحی، ممکن است مشکلات و یا عوارضی، هر چند نادر، وجود داشته باشد. عوارض جراحی زیبایی شکم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خطرات مرتبط با بیهوشی که می تواند شامل واکنش آلرژیک باشد.
 • خطرات جراحی شامل خونریزی و عفونت
 • لخته شدن خون که در برخی موارد می تواند منجر به مرگ، حمله قلبی، سکته و ترومبوز رگهای عمقی شود.
 • مشکلات ریوی
 • تجمع خون یا مایعات در زیر پوست
 • مرگ بافت اطراف زخم
 • آسیب به اعصاب که می تواند منجر به بی حسی کوتاه مدت و یا بلندمدت شود.
 • ورم طولانی مدت
 • عدم قرینگی پوست یا ناف یا ایجاد ظاهر غیرعادی
 • مرگ ناف
 • ایجاد اسکارهایی ناخوشایند، متورم و خارش دار
 • این موارد تنها عوارض جراحی شکم نیستند و بروز عوارض به سابقه پزشکی و سبک زندگی شما و بسیار مهم تر از آن، مهارت پزشک نیز بستگی دارد. برای مثال افراد چاقی که عمل ابدومینوپلاستی انجام می دهند، ممکن است به عفونت قفسه سینه مبتلا شوند. در مورد این عوارض با جراح خود صحبت کنید.

این جراحی، اسکار یا اثر زخم دائمی ایجاد می کند که بسته به وسعت عمل می تواند از یک سمت تا سمت دیگر لگن گسترده باشد. در طول سه تا شش ماه اول ممکن است به نظر برسد که اثر زخم و اسکار ها در حال بدتر شدن هستند، اما این مسئله طبیعی بوده و انتظار داشته باشید که 9 ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارها صاف و روشن شوند. این اسکارها هرگز به طور کامل ناپدید نمی شوند و اما معمولا زیر لباس دیده نخواهند شد.

ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا به احساس قبل از عمل برسید و از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی خلاص شوید. اگر فرد از وضعیت فیزیکی خوب با عضلات شکمی قوی برخوردار باشد، بهبودی بسیار سریع تری خواهد داشت.

مراقبتهای بعد از عمل ابدومینوپلاستی شکم چیست؟

بسیار مهم است که به مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به دقت عمل کنید چرا که اینکار به کسب بهترین نتایج و کاهش احتمال عوارض جراحی ابدومینوپلاستی کمک خواهد کرد.

کارهایی که بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید انجام داد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • در روز جراحی اطمینان حاصل کنید همراهی دارید که شما را به خانه ببرد و بتواند برای حداقل دو روز پس از عمل ابدومینوپلاستی از شما مراقبت کند.
 • تا حد امکان استراحت کنید.
 • در صورت نیاز از مسکن های تجویز شده مصرف کنید.
 • پس از 5 تا 7 روز برای کشیدن بخیه ها و تعویض پانسمان های سطحی به پزشک مراجعه کنید تا پانسمان سبک تری اعمال شود. این بانداژها پس از مدتی با لباس های مخصوص محافظ شکم که باید به مدت چند هفته پوشیده شوند، جایگزین می شود.
 • ممکن است نیاز باشد برای ده روز از جوراب های کشی استفاده کنید تا پاها متورم نشوند.
 • پس از جراحی ابدومینوپلاستی انجام ورزش های سبک معمولا توصیه می شود، چرا که به روند بهبودی کمک می کند. اما توجه داشته باشید نباید حرکات کششی انجام دهید. جراح در مورد زمان بازگشت شما به فعالیت های عادی و مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی توصیه هایی ارائه خواهد کرد.

در صورت بروز هر گونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا عمل زیبایی شکم برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج این درمان دارید دلایل پزشکی کمی برای منع شما از انجام این عمل برای کشیدن پوست شکم وجود دارد. با این حال، لازم است توجه کنید که جراحی شکم جایگزین کاهش وزن نیست. در واقع بسیاری از جراحان روش های جراحی دیگری را به بیمارانی که بیش از 15 درصد اضافه وزن دارند، پیشنهاد می دهند.

همچنین، اگر در حال کاهش وزن هستید، باید منتظر بمانید تا قبل از عمل جراحی شکم به وزن مورد نظر خود برسید. چراکه ممکن است بعد از کاهش وزن، به جراحی دیگری برای از بین بردن پوست اضافی نیاز داشته باشید. در این صورت پول صرف شده در عمل قبلی، هدر می رود.

اگر مشکلاتی در خصوص بهبودی پس از عمل در هرگونه جراحی های قبلی خود تجربه کرده اید یا مستعد ابتلا به زخم های کلوئیدی (اسکارهایی قرمز و برجسته) هستید، جراح ممکن است جراحی ابدومینوپلاستی را به شما توصیه نکند و یا هشدار دهد که اسکار ها برجسته بوده و بسیار قابل مشاهده خواهند بود.

اگر شما خانمی هستید که برنامه بارداری در آینده دارید، ممکن است گزینه مناسبی برای عمل جراحی شکم نباشید، زیرا عضلات عمودی شکم که طی جراحی سفت می شوند، می توانند در طول بارداری دوباره جدا شوند.

در نظر داشته باشید که انجام جراحی ابدومینوپلاستی موجب جلوگیری از افزایش وزن در آینده نمی شود. پس از جراحی با تغییر سبک زندگی می توانید از نتایج ماندگار جراحی لذت ببرید.

خلاصه ای از توصیه های جراحی شکم

هزاران عمل جراحی شکم سالیانه با موفقیت انجام می شود. هنگامی که این عمل توسط جراح پلاستیک با تجربه و متخصص انجام شود، نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

با این حال، به علت اینکه عمل جراحی شکم عمل سنگینی است، احتمال بروز عوارض عمل ابدومینوپلاستی و بهبود طولانی تر نسبت به سایر انواع جراحی های زیبایی در آن بیشتر است.

همچنین بسیار مهم است که برای جراح با تجربه ای که لیپوساکشن نیز انجام می دهد، دقیقا توصیف کنید که چه نتیجه ای از جراحی خود انتظار دارید، تا بتواند شما را به طور مناسب ارزیابی کرده و بهترین روش یا ترکیبی از روش ها را برای شما در نظر بگیرد.

پیش بینی ماندگاری نتایج عمل شکم دشوار است و به عواملی همچون نظارت بر ثابت ماندن وزن پس از عمل ابدومینوپلاستی بستگی دارد.