هر چیزی که باید در مورد جراحی ناف بدانید

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

1 هفته

جراحی زیبایی ناف برای بهبود مشکلات ظاهری ناف طراحی شده تا بتوان با آن ناف بیرون زده را به ناف فرورفته تبدیل کرد یا گودی ناف یا سوراخ ناف را کمتر کرد. معمولا بعد از جراحی پیکرتراشی ابدومینوپلاستی، این عمل نیز برای ایجاد نافی جدید انجام می شود.

تعداد افرادی که می خواهند نافشان شکل عالی داشته باشد در حال افزایش است. جراحان زیبایی، عملی به نام آمبلیکوپلاستی را برای دستیابی به این هدف ایجاد کرده اند. این جراحی اغلب شامل تبدیل ناف بیرون زده به ناف تو رفته و یا تغییر ناف تو رفته به ناف کمتر آشکار با کاهش اندازه سوراخ ناف است. عمل جراحی ناف ممکن است بر روی شخصی انجام شود که تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته است، اما برخی افراد می خواهند اندازه و شکل ناف خود را با روش آمبلیکوپلاستی تغییر دهند.

این روش می تواند با استفاده از بی حسی موضعی، همراه با مسکن برای خواب آلود کردن شما انجام شود، به طوری که بیدار بمانید اما ناراحتی بسیار کمی احساس کنید. دوره نقاهت معمولا یک هفته یا بیشتر طول می کشد؛ اما معمولا یک روز بعد از عمل می توانید به فعالیت های سبک بپردازید.

جراحی زیبایی ناف یا آمبلیکوپلاستی چیست؟

ناف در حقیقت اسکار یا جای زخمی از بند ناف است. هنگامی که ماما یا پزشک در هنگام تولد بند ناف را قطع می کند، اسکار باقی مانده، معمولا درون یک سوراخ قرار می گیرد که به عنوان نوع فرو رفته ناف شناخته می شود. اگر ناف بیرون قرار بگیرد، ناف برجسته نامیده می شود. به نظر می رسد بسیاری از مردم ناف فرو رفته را به ناف برجسته ترجیح می دهند.

جراحی زیبایی ناف یا آمبلیکوپلاستی چیست

ناف فرو رفته یا برجسته به نحوه اتصال اسکار به ماهیچه زیر پوست، شلی پوست و سفتی عضلات شکم بستگی دارد. ابتلا به فتق نیز می تواند باعث تغییر شکل ناف شود.

همانند تمام جراحی های زیبایی، برخی از مردم دلایل مختلفی برای تمایل به شکل دهی مجدد ناف خود دارند. این دلایل عبارتند از:

  • عدم وجود ناف یا وجود ناف بد شکل از زمان تولد، یا در نتیجه ی ضربه یا جراحی معیوب در گذشته
  • فتق کوچکی که ممکن است کنار ناف برجسته شود.
  • ناف صاف یا کشیده، که برخی افراد تمایل دارند آن را گردتر کنند. باور بر این است که ناف گردتر ظاهر را جوان تر از ناف صاف یا کشیده نشان می دهد.
  • انحراف ناف، برآمدگی یا پنهان شدن آن درون چند لایه چروک

اگر در حال بررسی عمل زیبایی ناف هستید، اطلاعات زیر به شما درک کلی از این روش می دهد. برای دریافت پاسخی مناسب برای سوالات خود در زمینه جراحی ناف، بهتر است از جراحان کمک بگیرید چون شرایط هر بیمار و نظر پزشک می تواند متفاوت باشد.

مراحل عمل جراحی زیبایی ناف چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین ملاقات شما با جراح بایستی به وضوح انتظارات شما توضیح داده شده و مشخص شود که آیا این جراحی می تواند به شما نتایجی را که می خواهید، بدهد. بحث های دقیق در مورد دلایل شما برای انجام جراحی ناف و مناسب بودن شما برای این نوع عمل در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی اطلاعات لازم برای انتخاب کاملا آگاهانه کسب کرده اید و اینکه پاسخ های رضایت بخش به تمام سوالاتتان دریافت را می کنید.

جراح روش پیچیده تری، مانند لیپوساکشن یا جراحی زیبایی شکم را ممکن است پیشنهاد کند که با عمل جراحی ناف ترکیب شود تا نتایج مورد نظر شما را به دست آید.

سابقه پزشکی شما نیز بایستی جهت حصول اطمینان از نبود منعی برای انجام این روش، بررسی شود. به طور معمول از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این عمل جراحی را درک کرده اید. ممکن است پزشک برای مقایسه نتیجه درمان عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیندازد.

بیهوشی

جراحی ناف می تواند با بی حس کردن ناحیه اطراف ناف همراه با مسکن به منظور ایجاد خواب آلودگی، به طوری که بیدار بمانید، اما احساس ناراحتی بسیار کمی داشته باشید، انجام گیرد.

بیهوشی عمومی ممکن است توسط جراح توصیه شود، اما لطفا توجه داشته باشید که این نوع بیهوشی خطر بالقوه بالاتری به همراه دارد. این مساله باید قبل از تصمیم گیری در مورد بیهوشی به وضوح توسط جراح توضیح داده شود.

عمل جراحی

اگر تصميم به عمل ناف دارید، این عمل ممکن است در کلينيک جراحی يا بيمارستان انجام شود. معمولا عمل جراحی بیش از یک ساعت طول نمی کشد، اما اگر فتق ناف نیاز به ترمیم و یا حذف داشته باشد، می تواند طولانی تر باشد.

بسته به جراح، تکنیک های مختلف برای تغییر شکل ناف استفاده می شود.

جراح سعی خواهد کرد پوستِ درون ناحیه ناف را برش دهد تا اسکار پس از عمل کمتر قابل مشاهده باشد.

بلافاصله پس از عمل ممکن است پانسمان سبک انجام شود، اما نیازی به لوله های تخلیه نیست. بخیه ها معمولا جذب می شوند و نیاز به بازگشت مجدد به منظور کشیدن بخیه ها ندارند.

دوره نقاهت پس از عمل آمبلیکوپلاستی چقدر طول می کشد؟

بسته به ماهیت عمل شما، ممکن است بعد از چند ساعت از بیمارستان مرخص شوید.

دوره نقاهت آمبلیکوپلاستی عموما یک هفته یا بیشتر طول می کش، اما معمولا می توانید روز بعد از عمل به فعالیت های عادی خود ادامه دهید.

ریسک ها و عوارض جراحی زیبایی ناف چیست؟

درد پس از این عمل معمولا کم است و می تواند با استفاده از مسکن های تجویز شده توسط جراح کنترل شود.

کبودی و ورم پس از عمل جراحی ناف معمولا کم و کوتاه مدت است.

همانند تمام روشهای جراحی، احتمال خطرات یا عوارض جانبی، هرچند نادر، وجود دارد. عوارض آمبلیکوپلاستی می تواند شامل عفونت، واکنش به بیهوشی، تجمع خون یا مایع در زیر پوست، بی حسی و ظاهر غیرعادی یا نا متقارن ناف باشد (که ممکن است نیاز به جراحی بیشتر برای اصلاح داشته باشد).

اسکارها معمولا درون ناف پنهان می شوند، اما گاهی اوقات ممکن است که اسکارها گسترش پیدا کرده و ضخیم تر شوند.

مراقبت های پس از عمل آمبلیکوپلاستی چیست؟

بسیار مهم است که شما پس از عمل جراحی ناف بطور دقیق توصیه های جراح خود را انجام دهید.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از مسکن های تجویز شده در صورت نیاز
  • تماس فوری با جراح در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد.

آیا جراحی زیبایی ناف برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و انتظارات واقع بینانه ای از این روش دارید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که نباید عمل جراحی ناف انجام دهید. اگر مشکل بهبودی در هر گونه درمان جراحی گذشته تجربه کرده اید یا اگر مستعد اسکارهای کلوئید (قرمز و برجسته) هستید، جراح ممکن است آمبلیکوپلاستی را توصیه نکند و یا ممکن است به شما هشدار دهد که اسکارها می توانند بسیار قابل مشاهده و دائمی باشند.