بلیچینگ دندان چگونه باعث سفید شدن دندان می شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

دندان ها به مرور زمان تغییر رنگ می دهند و حتی با افزایش سن به مرور زمان زرد می شوند. زردی دندان را می توان به راحتی به روش بلیچینگ نزد دندانپزشک درمان کرد. البته امروزه محصولاتی نیز برای سفیدکردن دندان در خانه در بازار موجود است که شاید این روش ها به اندازه بلیچینگ در مطب مفید واقع نشوند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ دندان ها شامل درخشان کردن دندان ها و از بین بردن لکه ها و بهبود سفیدی دندان است. سفید کردن دندان ها یکی از محبوب ترین روش های دندانپزشکی زیبایی است. چراکه می تواند لبخند زیبایی برایتان ایجاد کند. این روش اغلب توسط بسیاری از دندانپزشکان انجام می شود. در نظر داشته باشید که سفید کردن دندان روشی نیست که فقط یک بار انجام شود. اگر می خواهید دندان های خود را سفید نگه دارید، باید هر از گاهی این درمان را تکرار کنید.

چرا بلیچینگ دندان ها لازم است؟

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید، لایه بیرونی دندان ها را مینای دندان می نامیم. رنگ دندان های طبیعی در اثر انعکاس و پراکندگی نور از مینای دندان در ترکیب با رنگ عاج دندان که در زیر مینای دندان قرار دارد ایجاد می شود. ژن های فرد بر روی میزان ضخامت و صاف بودن مینا تأثیرگذار هستند و هرچه نازک تر باشد باعث می شود تا رنگ عاج دندان نیز بیشتر دیده شود.

روزانه، پوشش یا غشای نازکی بر روی مینای دندان شکل گرفته و لکه می گیرد و از آنجاییکه مینای دندان دارای منافذ ریز است، می تواند لکه ها را در خود نگه دارد. با افزایش سن، دندان ها درخشش خود را از دست می دهند. چرا که مینای دندان نازک تر و عاج نیز تیره تر می شود.

غیر از لکه هایی که در مورد آن صحبت کردیم، ممکن است لکه هایی در داخل دندان وجود داشته باشد که به آنها لکه های ذاتی می گویند و متفاوت از لکه هایی هستند که از مواد خوراکی و غیره ایجاد می شوند. به عنوان مثال، لکه های ذاتی ممکن است در اثر استفاده بیش از حد فلوراید در دوران کودکی، هنگام رشد دندان ایجاد شود.

دلیل دیگر می تواند مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین باشد. در صورت مصرف این دارو در طول نیمه دوم بارداری توسط مادر یا استفاده از آن در کودکان زیر سن 8 سالگی، این دارو می تواند دندان های کودک را لکه دار کند. آسیب نیز ممکن است باعث تیره شدن دندان شود. روش سفید کردن دندان بیشتر بر روی لکه های سطحی و بیرونی مؤثر است.

آیا سفید کردن دندان بی خطر است؟

برای سفید کردن دندان ها روش های متعددی وجود دارد. از کیت های خانگی بلیچینگ و خمیردندان ها گرفته تا درمان های در مطب و درمان های خانگی.

بسیاری از کالاهایی که بصورت آنلاین یا بدون نسخه قابل خریداری هستند، می توانند خطراتی را برای سلامتی فرد به وجود آورند، به خصوص اگر نمی دانید که میزان سفید کنندگی آنها بی خطر است یا خیر. همینطور، سفید کردن دندان ها در سالن های زیبایی یا فروشگاه ها می تواند خطرناک باشد. به یاد داشته باشید که فقط دندانپزشکان دارای صلاحیت می توانند بلیچینگ دندان ها را انجام دهند.

کیت های بدون نسخه برای مصارف خانگی حاوی ابزارهای مخصوصی برای نگه داشتن ژل یا نوارهای سفید کننده هستند، که به دندان شما می چسبند. اگر می خواهید از این محصولات سفید کننده دندان خانگی استفاده کنید حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. برای جلوگیری از استفاده بیش از حد و آسیب های احتمالی به دندان و دهان، از دستورالعمل محصولات پیروی کنید.

نکات مهم و مراقبت ها ی قبل از انجام بلیچینگ دندان

سفیدی دندان

مشکلات دندانپزشکی می توانند بر موفقیت درمان و میزان سفید شدن دندان ها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، سوراخ شدگی های دندان قبل از بلیچینگ باید ترمیم شوند. به دلیل اینکه محلول سفید کننده می تواند از مناطق پوسیده و سوراخ دندان عبور کرده و به قسمت های داخلی دندان برسد. اگر لثه شما عقب رفته است، ممکن است ریشه های در معرض دید به رنگ زرد درآیند یا تغییر رنگ دهند. محصولات سفید کننده دندان باعث سفیدتر شدن ریشه دندان ها نمی شوند.

در صورتی که پوسیدگی دندان و یا لثه هایی عقب رفته دارید، روش سفید کردن ممکن است باعث حساس شدن دندان هایتان شود. روش سفید کردن دندان، روی تاج های سرامیکی یا پورسلین یا ونیر نیز تاثیری ندارد.

بلیچینگ را می توان در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام داد. برای سفید کردن دندان ها در مطب، احتمالاً دندانپزشک  ابتدا از دندان های شما عکس بگیرد. این مرحله به او کمک می کند تا میزان پیشرفت درمان را بررسی کند. همچنین دندان های شما را معاینه می کند و برای دانستن دلایل لکه دار شدن دندان ها از شما سؤال می کند.

در مرحله بعد دندانپزشک دندان ها را تمیز می کند. این کار باعث می شود جرم ها و باکتری ها، مواد غذایی و سایر موادی که روی دندان های شما قرار گرفته و موجب لکه دار شدن دندان شده است، از بین برود. پس از انجام این کار، روند سفید کردن شروع می شود.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

دو روش اصلی برای سفید کردن دندان وجود دارد. روش سفید کردن حیاتی بر روی دندان هایی که دارای اعصاب زنده هستند انجام می شود. روش سفید کردن غیر حیاتی بر روی دندان هایی انجام می شود که دارای درمان کانال ریشه یا همان عصب کشی بر روی آنها انجام شده و فاقد عصب هستند.

بلیچینگ دندان های دارای عصب (روش حیاتی)

در رایج ترین روش سفید کردن حیاتی دندان ها، از ژلی استفاده می شود که مستقیما بر روی سطح دندان اعمال می شود. این ژل حاوی نوعی پراکسید هیدروژن است.

سفید کردن دندان را می توان در مطب دندانپزشک یا در خانه انجام داد. انجام این روش در مطب این مزیت را دارد که دندانپزشک می تواند از ژل سفید کننده قدرتمندتری استفاده کند.

کیت سفید کردن دندان در خانه

روش سفید کردن دندان در مطب معمولا 30 تا 90 دقیقه طول می کشد و به 1 تا 3 جلسه درمان نیاز دارد. تعداد جلسات درمان، به روش استفاده شده و میزان لکه دار بودن دندان ها و میزان سفیدی مورد انتظار بستگی دارد. لکه های مختلف به طرز متفاوتی به درمان پاسخ می دهند.

ابتدا دندانپزشک از ماده ای استفاده می کند که لثه های اطراف دندان را پوشانده و از آن محافظت کند. سپس ماده سفید کننده روی دندان ها قرار داده می شود. در صورت زیاد بودن جرم دندان، شاید ابتدا لازم باشد جرم گیری دندان انجام دهید.

برخی از مواد سفید کننده دندان با استفاده از نور لیزر، نور های مخصوص یا گرمای حاصل از این نورها فعال می شوند. پس از استفاده از ماده سفید کننده، دندانپزشک نور را به دندان های شما می تاباند. در صورتی که دندان ها به شدت لکه دار و تیره باشند، وی ممکن است توصیه کند که روند سفید کردن دندان ها را در خانه برای چند روز یا چند هفته ادامه دهید.

سفید کردن دندان با لیزر

برای سفید کردن دندان ها در منزل، دندانپزشک از دندانهای فوقانی و تحتانی شما قالبی تهیه می کند و قطعه دهانی سفارشی متناسب با شما می سازد.

کیت سفید کردن دندان در خانه

قطعه دهانی باید دقیقا متناسب با دندان های شما باشد. متناسب بودن قطعه دهانی کمک می کند تا ماده سفید کننده با دندان های شما به خوبی در تماس باشد. در صورتیکه این قطعه را به صورت آماده تهیه نمایید، به احتمال زیاد به خوبی روی دندان ها جفت و جور نخواهند شد.

سپس شما هر قطعه دهانی را با ژل سفید کننده ای که دندانپزشک به شما داده است، پر می کنید. هر روز برای چند ساعت باید از این قطعه دهانی استفاده کنید. بسیاری از افراد پس از یک یا دو هفته به میزان سفیدی مورد نظر خود می رسند.

سفید کردن دندان های فاقد عصب

سفید کردن حیاتی ممکن است ظاهر دندان هایی که تحت درمان ریشه یا همان عصب کشی قرار گرفته اند را بهبود ندهد. زیرا منشا لکه دندان از داخل دندان است. در این صورت دندانپزشک از روش متفاوتی استفاده می کند که موجب سفید کردن دندان از داخل می شود. او یک ماده سفید کننده را درون دندان قرار داده و آن را موقتا پر می کند. دندان برای چند روز در این حالت باقی می ماند. ممکن است این کار را فقط برای یک بار انجام دهید، یا تا زمانی که رنگ دندان به رنگ دلخواه شما برسد، آن را تکرار کنید.

خطرات و عوارض سفید کردن دندان ها چیست؟

اگرچه ممکن است دندان های برخی افراد پس از بلیچینگ برای مدت کوتاهی حساس تر شوند، ولی بعید است سفید کردن دندان عوارض جانبی جدی ایجاد کند. همچنین ممکن است دچار تحریک خفیف لثه شوید.

آیا روش سفید کردن دندان برای شما مناسب است؟

کیت سفیدی دندان

روش سفید کردن دندان برای اکثر مردم می تواند واقعا خوب عمل کند و نتایج آن چشمگیر باشد. با این حال، شرایطی وجود دارد که افراد را برای این درمان مناسب نمی کند.

طبق گفته دندانپزشکان، افرادی که ترمیم های دندانی مانند روکش، بریج یا پل دندان، ونیر سرامیکی و کامپوزیتی، باندینگ های و یا پر شدگی دندان دارند باید بدانند که مواد بلیچینگ روی تمام دندان های آن ها موثر نیست. دندان ایمپلنت را نیز نمی توان با این روش سفید کرد.  

همچنین باید یادآور شد که اگرچه سفید کردن دندان ها در صورتی که به درستی انجام شود کاملا بی خطر است، ولی این درمان می تواند منجر به حساسیت موقتی به دما، فشار و لمس و همچنین تحریک موقتی لثه شود. با توجه به این نکته، مهم است که قبل از شروع درمان، دندان ها و لثه شما توسط دندانپزشک معاینه شود.

از آنجایی که تأثیر مواد سفید کننده در رشد جنین مشخص نیست، خانم های باردار نباید در طول دوران بارداری خود دندان های خود را سفید کنند. از آنجا که این درمان جنبه زیبایی دارد، باید به بعد از زایمان موکول شود.

اثر بلیچینگ دندان تا چه مدت ماندگار است؟

سفید کردن دندان راه حل دائمی برای سفیدی دندان نیست. لکه ها به مرور زمان بازمی گردند. اگر سیگار می کشید و یا غذاها یا نوشیدنی های رنگی زیادی مصرف می کنید، ممکن است سفیدی دندان ها حتی در عرض یک ماه شروع به کاهش کند. خبر خوب این است که اگر از موارد ایجاد کننده لکه بر روی دندان خودداری کنید، ممکن است اثرات سفید کردن دندان تا سه سال ماندگار باشد. ولی با این وجود، این زمان در هر فرد متفاوت خواهد بود.

همچنین برای حفظ بهداشت دهان و دندان و درخشش سفیدتر، مهم است که فرد به طور مرتب در طول روز مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند.

چه مواردی باعث لکه دار شدن دندان ها می شود؟

مهم ترین عوامل لکه دار شدن دندان ها عبارتند از:

★ چای و قهوه

نوشیدن چند فنجان چای سیاه یا قهوه در روز به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن نوشیدنی ها می تواند باعث زرد شدن دندان ها یا تیره تر شدن آنها شود.

★ نوشیدنی قرمز رنگ مانند شراب

ایجاد لکه توسط این عامل به دلیل رنگهای بنفش تیره موجود در انگورهای مورد استفاده در تولید آن است.

★ سیگار

استعمال دخانیات به شدت موجب ایجاد لکه روی دندان ها می شود و دفعات سیگار کشیدن در طول روز باعث می شود که دندان هایتان به طور مداوم در معرض لکه دار شدن قرار گیرند.

نوشیدنی های گازدار تیره نیز خطری برای رنگ دندان های ما ایجاد می کند. در حقیقت، مواد غذایی رنگی موجود در این محصولات می تواند اثر زیادی بر ایجاد لکه داشته باشد. نوشیدن چای، قهوه و سایر نوشیدنی های تیره با نی می تواند در کاهش زمان تماس دندان ها با این نوشیدنی ها کمک کند. به این معنی که این کار باعث کاهش احتمال ایجاد لکه خواهد شد. به طور کلی و در حالت ایده آل باید مصرف این محصولات را کاهش دهید.

مراقبت های پس از بلیچینگ دندان چیست؟

پس از سفید کردن دندان ها حداقل تا 48 ساعت بعد از درمان باید از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های تیره رنگ  از جمله قهوه، چای، سس ماکارونی و ... خودداری کنید.

پس از درمان، مینای دندان پر منفذ است و عدم رعایت نکات باعث می شود تا لکه جدید به بخش زیرین مینای دندان نفوذ کرده و دندان های شما را لکه دار کند.

همچنین لازم است که بهداشت دهان و دندان را خیلی بیشتر جدی بگیرید. این کار شامل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بعد از غذا و قبل از خواب است.

اگر متوجه شدید که لثه های شما سفید و زخم شده است، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

آیا سفید کردن دندانها روی مینای دندان تأثیر دارد؟

برخلاف تصور رایج که فکر می کنند در سفید کردن دندان مینای دندان آسیب می بیند باید گفت که در این روش مینای دندان کاملا در امان است. محصولات سفید کننده دندان فقط لکه های سطحی را که در منافذ میکروسکوپی دندان های فرد قرار دارند، از بین می برد. سفیدکننده به عمق دندان نفوذ نمی کند.