هر چیزی که باید در مورد پروتز دائمی لب بدانید

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 2 روز

امروزه برای حجم دهی به لب ها گزینه های متنوعی روی میز است. از روش های موقتی مانند تزریق انواع ژل و چربی گرفته تا روش های دائمی مانند پروتز لب! اگر از فرم لب های خود راضی نیستنید، این روش ها همگی قادرند لب هایی زیبا و خوش فرم به چهره شما ببخشند.

این مقاله در ارتباط با پروتز دائمی لب می باشد. برای پروتز موقت به صفحات زیر مراجعه فرمایید:

جراحی پروتز دائمی لب یا ایمپلنت لب چیست؟

گاهی برخی از زنان و مردان که دارای لب های باریکی هستند، در جستجوی راه هایی هستند تا لب هایشان را بزرگتر و پرتر کنند. با افزایش سن به نظر می­رسد که لب­ ها کوچکتر و نازک ­تر می­ شوند. این در حالی است که لب بالایی بیش­تر در معرض عوامل پیری و نازک شدن قرار دارد. بنابراین جراحی لب بالا بیشتر مرسوم است.

مواد و روش­ هایی که برای برجسته کردن لب استفاده می­ شود، عبارتند از: فیلرها مانند تزریق ژل، تزریق چربی، پروتز لب که می­ توانند در لب­ ها تغییر شکل ایجاد کنند. توضیحات این بخش برای کسانی است که بدنبال روش دائمی ­تری برای بهبود شکل و سایز لب­ هایشان هستند.

اگر در نظر دارید جراحی پروتز لب انجام دهید، اطلاعات زیر اطلاعات عمومی راجع به این روش به شما می دهد. از آنجایی که نحوه درمان و شرایط هر فرد می تواند متفاوت باشد، بهتر است برای دریافت پاسخ به سوالات خود از پزشکان کمک بگیرید.

انواع پروتز دائمی لب

رایج ­ترین پروتز دائمی لب مورد استفاده از پلی ­تترافلوئورواتیلن ساخته شده است. این ماده به صورت یک ماده سفید پلاستیکی است. پیشرفت و بهبود این ماده در اشکال مختلف این امکان را فراهم کرد تا به عنوان ایمپلنت در چانه و گونه ­ها، پرکردن خطوط و چین و چروک صورت و بزرگ و برجسته کردن دائمی لب استفاده شود. این ماده هرگز چروکیده و جمع نمی شود و توسط بدن نیز جذب نمی ­شود و باعث حجم دهی دائمی به لب می شود.

یکی دیگر از رویکردهای متفاوت استفاده شده توسط برخی از پزشکان، استفاده از بافت انسان است. بعضی از جراحان از نوارهای کوچک بافتی که از بدن خودتان گرفته می شود استفاده می­کنند (برشی از ناحیه­ هایی مانند کشاله ­ران) و پس از تهیه دقیق این نوارها آن را وارد لب­ ها می­ کنند.

نام این عمل اتوگرافت است که دارای مزایای بیش­تری است، چراکه از بافت بدن خودتان استفاده می ­شود و توسط بدن پس زده نمی ­شود. ولی در واقع، از این روش به دلیل ایجاد اسکار در محل دریافت بافت، کمتر استفاده می­ شود و آماده سازی این نوار برای دستیابی به یک پیوند موفقیت آمیز دشوار است.

 آلودرم (Alloderm) نیز روش جایگزین دیگری برای برجسته کردن لب است. در این روش از پوست اهدا شده انسانی دیگر که بخش بیرونی پوست به طور ویژه­ای جدا شده و لایه زیرین آن خشک شده، استفاده می­ شود. استفاده از بافت شخصی دیگر به جای خود فرد آلوگرافت (Alograft) نامیده می شود.

غربال­گری دقیق مواد برای ویروس­ ها و آماده سازی پوست به نحوی انجام می ­شود که پس زدن و یا حساسیت به آن، احتمال کمی داشته باشد. قبل از قرار دادن این ایمپلنت، آزمایش پوست لازم نیست. با گذشت زمان، این ایمپلنت بیولوژیکی به سمت داخل بافت نرم بیمار رشد می­ کند. این روش گرچه همانند ایمپلنت­ های مصنوعی باعث حجیم کردن دائمی لب نمی شود ولی اثر آن تا 6 ماه الی 1 سال پایدار است.

مراحل جراحی لب چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین قرار ملاقات با پزشک توقعات خود را از این درمان و اینکه دوست دارید بعد از درمان چطور دیده شوید، به طور کامل توضیح دهید. پزشک معالج باید به طور کامل توضیح دهد که درمان شما چطور خواهد بود و در مورد مزایا و معایب این روش و روش های دیگر بزرگ کردن لب؛ دوره نقاهت و ... بحث کند.

شما باید اطلاعات کاملی درمورد مزایا و معایب انواع مختلف مواد ایمپلنت لب داشته باشید. اگر شما تمایل به استفاده از ایمپلنت ­های مصنوعی دارید باید قبل از آن تحت آزمایشات پوستی قرار بگیرید تا اطمینان حاصل شود که به آن مواد آلرژی ندارید. پزشک معالج، سوابق پزشکی را نیز بررسی می کند تا اطمینان حاصل شود منعی برای این درمان وجود ندارد.

پس از این مرحله از شما خواسته می­ شود تا فرم رضایت ­نامه ای را مبنی بر این که از مزایا و عوارض عمل پروتز کردن لب مطلع هستید، امضا کنید. ممکن است برای مقایسه نتیجه درمان، عکس قبل و بعد از شما گرفته شود.

بیهوشی

تزریق بی ­حس کننده موضعی به لب معمولا بی­ حسی کافی برای اینکه در حین عمل احساس درد نداشته باشید را فراهم می­کند. ممکن است یک داروی مسکن خواب آور نیز برای اینکه احساس خواب آلودگی داشته باشید به شما داده شود.

جراحی پروتز دائمی لب

عمل جراحی زیبایی لب چندان پیچیده نیست و زمان زیادی نیاز ندارد. معمولاً 30 دقیقه بسته به نوع ایمپلنت لب برای این کار زمان لازم است.

جراح پس از ایجاد 4 برش کوچک در هر گوشه از دهان، نوارهای ماده ایمپلنتی را وارد لب می کند و ایمپلنت را به اندازه لب بیمار می برد. سپس مناطق برش داده شده را با بخیه های جذبی یا غیر جذبی نازک بخیه میزند.

تکرار روش

در ایمپلنت­ های مصنوعی نیازی به ترمیم مجدد نیست و اثر آن دائمی است ولی اگر از ایمپلنت هایی با مواد موقتی استفاده کنید گاهی لازم است تا به ترمیم آن بپردازید.

دوره نقاهت عمل پروتز لب چقدر است؟

بسته به نوع روش و میزان کبودی و تورم، در همان روز یا دو تا سه روز بعد از عمل می­توانید به کارهای روزانه خود برگردید.

ریسک ها و عوارض پروتز لب چیست؟

هنگام ایمپلنت لب، شما با کم­ترین مقدار خونریزی و درد روبرو هستید. پس از جراحی، به خصوص اگر به اطراف لب فشار وارد شود درد خواهید داشت یا ممکن است برای چند روز احساس بی­حسی در لبهایتان داشته باشید. همچنین اطراف دهان ورم می­ کند و باید انتظار داشته باشید لب­ های شما پس از عمل خیلی بزرگ باشند.

در طی این مدت ممکن است خوردن و آشامیدن برای شما سخت باشد و حتی نحوه لبخند و صحبت کردن شما دچار تغییراتی شود، مخصوصا زمانی که در مرحله بهبود هستید و احساس می ­کنید که ایمپلنت لب­ها سخت و ثابت هستند. مدتی طول می­کشد تا به این مسئله عادت کنید.

حدود یک هفته طول می کشد تا ورم ها بهبود یابند و به مدت حدودا 3 هفته به فشار حساس خواهد بود. گاهی در این عمل جراحی، کبودی هایی ایجاد می­ شود که ممکن است پزشک دارویی برای کاهش کبودی­ها تجویز کند.

پس از عمل، زخم های کوچکی در نقطه ای که ایمپلنت وارد شده و در انتهای ایمپلنت در لب پروتز شده قابل مشاهده هستند. این زخم­ها به مرور زمان کمتر قابل مشاهده شده و با آرایش استتار می ­شوند.

حجیم کردن لب عوارض جانبی و ریسک زیادی ندارد اما باید به آن­ها توجه کرد. ممکن است دچار عفونت شوید و نیاز باشد که ایمپلنت را خارج سازید که البته روش چندان ساده ای نیست. یا این که ممکن است ایمپلنت جابجا شود یا زخم اطراف ایمپلنت پیشرفت کند. اگر این اتفاقات بیافتد لب پروتز شده، تغییر شکل داده یا بافت در ناحیه لب بسیار سفت می ­شود.

مراقبت های بعد از پروتز لب چیست؟

پس از انجام پروتز لب، برای کاهش ریسک ها و عوارض جانبی و همچنین کمک به موفقیت روش، به توصیه های پزشک خود به دقت عمل کنید.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • در صورت لزوم از داروهای ضد درد مانند استامینوفن استفاده کنید.
  • از دست زدن به بخیه خودداری کنید.
  • اگر بخیه ها جذبی نباشند بعد از 7 تا 10 روز بخیه ها را باید درآورد.

در صورت بروز علائم عفونت یا افزایش درد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

چه کسانی واجد شرایط جراحی ایمپلنت لب نیستند؟

از حجم دهی به لب در مناطقی که پوست متورم شده یا جایی که عفونت وجود دارد باید اجتناب کرد. برای مثال آکنه فعال یا تبخال. این کار باعث کاهش خطر عفونت پس از درمان می­ شود.

افراد دیگری که ممکن است کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت لب نباشند و نباید جراحی ایمپلنت لب انجام دهند:

  • افرادی هستند که در 12 ماه گذشته ایزوترتینوئین مصرف کرده ­اند.
  • افرادی که دچار مشکل در بهبود زخم یا اسکار در گذشته بوده­ اند.
  • افرادی که دارای پلاک دندان یا آبسه­ های دندانی هستند.

توصیه هایی در رابطه با پروتز لب

مهم است که درک کنیم ظاهر لب شما بستگی به ساختار دندان­ های شما در زیر لب دارد. به عنوان مثال، مالاکلوژن (ناتوانی دندان های بالا و پایین در رسیدن به همدیگر وقتی که فک بسته است) می­ تواند لب بالایی را کم حجم جلوه دهد. علاوه بر این، ارتودنسی دندان و روکش­های ونیر می ­توانند سطح دندان را تغییر دهند.

این موارد لبها را جلو برده و ظاهری پرتر به لب­ها می دهد. قبل از در نظر گرفتن جراحی بزرگ کردن لب لازم است که دندان­های خود را مورد بررسی قراردهید و یا حتی با یک جراح دهان و دندان درمورد گزینه های مختلف صحبت کنید. همچنین قبل از در نظر گرفتن جراحی زیبایی لب، عاقلانه است که پزشکی متخصص در خصوص فیلرهای موقتی پیدا کنید. آنها می­ توانند روش­های موقت درمان را برای اینکه اثر درمان را ببینید به شما معرفی کنند تا انتخاب بهتری داشته باشید.

حجم دهی لب با اکثر فیلرها مانند ژل ها موقتی هستند. با این حال، برخی از فیلرهای جدیدتر ادعا می کنند دائمی هستند که درصورت وجود مشکل، تعویض آن سخت است. اگر نمی خواهید هر 6 ماه تمدید و تزریق به لب داشته باشید روش­ های دائمی پروتز لب راه حل ایده ­آلی برای شما است. همچنین، روش ­های جراحی وجود دارد که ممکن است مناسب تر ازفیلرها یا ایمپلنت لب باشد و توسط جراح پیشنهاد شود. از جمله:

  • لیفت لب که فاصله بینی و لب بالایی را کوتاه­تر می­ کند. برداشتن یک هلال کوچک از پوست درست زیر­بینی که باعث می شود لب به بالا کشیده شود و بریدگی نیز زیر خط بینی پنهان می شود.
  • روش "V-to-Y" که می­تواند لب­ها را در مرکز برآمده کند و ظاهری برجسته به دهان ببخشد. برش ایجاد شده به شکل "V" است و سپس شبیه حرف "Y" زیر بینی بخیه زده می شود.
  • لیفت دهان که افتادگی طبیعی گوشه ­های لب که با افزایش سن بیشتر می شود، را برمی­دارد. اینکار توسط برش مثلثی در گوشه­ های دهان انجام می شود.