آشنایی با بریج دندان

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

بریج دندان روشی مقرون به صرفه برای جایگزینی دندان افتاده است. بریج دندان (پل دندان) به روش های مختلفی انجام می شود.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان (پل دندان) نوعی ترمیم ثابت و دائمی برای دندان یا دندان هایی است که کشیده شده اند یا افتاده اند. بریج دندان دارای ظاهر، شکل و عملکرد مشابه دندان های طبیعی هستند و همچنین برای هر بیمار سفارشی ساخته می شوند.

درمان دندان افتاده

در مواردی که دندان های زیادی افتاده باشند ممکن است بیمار به چندین بریج یا حتی پروتز کامل دندان احتیاج داشته باشد.

معمولا بریج دندان از پرسلین ساخته می شود که برای محکم تر شدن به یک بخش فلزی متصل می شود. سایر بریج های دندانی تمام سرامیک هستند که ترکیبی از پرسلین و مواد مشابه دیگری است.

قبل از جایگذاری بریج دندان، دندانپزشک مقدار مشخصی از دندان کناری را می تراشید. منظور از دندان های کناری، دندان های اطراف دندان افتاده هستند که از هر طرف از بریج دندانی محافظت می کنند. میزان تراش دندان برای بریج دندان های جلویی و پشتی یکسان است.

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت دندان

مقایسه بریج و ایمپلنت

ایمپلنت دندان و بریج های دندان هر دو روشی برای ترمیم دندان های کشیده شده هستند. ولی این دو روش در هزینه، ظاهر و نتیجه نهایی متفاوت هستند.

مزایای ایمپلنت دندان:

 • به نگهداری کمتری احتیاج دارند.
 • طبیعی تر به نظر می رسد.
 • از استخوان فک محافظت می کند.
 • دندان به مرور زمان سائیده و لکه دار نمی شود.

معایب ایمپلنت دندان:

 • نیاز به جراحی تهاجمی تری دارد.
 • ایمپلنت و ترمیم تنها یک دندان گرانتر از یک بریج 3 واحدی است.
 • زمان بهبودی طولانی تر است.
 • ممکن است ترک بخورند یا بشکنند.

مزایای بریج دندان:

 • روشی سریعتر است و نیازی به جراحی تهاجمی ندارد. (مگر اینکه بریج به ایمپلنت وصل شود)
 • زمان بهبودی سریعتر است
 • مقرون به صرفه تر است.

معایب بریج دندان:

 • به اندازه ایمپلنت، طبیعی به نظر نمی رسند.
 • بعد از چند وقت باید عوض شوند.
 • بیشتر مستعد شکستگی و پوسیدگی هستند.
 • باعث آسیب به دندان های مجاور می شود.

چه زمانی بریج دندان لازم است؟

اگر دندان های مجاور دندان افتاده بیمار هنوز تاج دندان را داشته باشند، دندانپزشک بریج را به جای ایمپلنت پشنهاد می دهد. همچنین در صورتی که به دلایل پزشکی از داشتن ایمپلنت منع شده باشید، ممکن است بریج دندان توصیه شود.

معمولا به دلایل زیر بیماران مجبور به کشیدن دندان می شوند که بعد از آن به ایمپلنت دندان یا بریج دندان احتیاج خواهند داشت:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • تروما یا جراحت
 • بیماری دهان و دندانی
 • استفاده از برخی داروها
 • بالارفتن سن

انواع بریج دندان

چهار نوع پل دندان وجود دارد که عبارتند از:

بریج قدیمی یا سنتی

بریج سنتی

بریج دندانی سنتی رایج ترین نوع بریج دندان است که از سرامیک، پورسلین همراه با فلز یا تماما فلز مانند طلا ساخته شده اند. این بریج ها دارای یک دندان مصنوعی هستند که به آن پونتیک نیز گفته می شود که تاج دندان را از دو طرف در جای خود نگه می دارد.

در روش بریج سنتی دندان، دندانپزشک دو دندان کناری را شکل داده و می تراشد. این کار تضمین می کند که دو تاج دندان به طور صحیح قرار گرفته بگیرند. بریج های سنتی با دوام و محکم هستند و با رعایت نکات و مراقبت های مناسب، مدت زمان طولانی عمر می کنند.

برای ترمیم دندانهای پشتی مانند دندان آسیاب کوچک و بزرگ معمولا از پل دندان سنتی استفاده می شود.

بریج کانتی لور یا بریج معلق

بریج معلق

بریج کانتی لور هم مانند بریج سنتی است، زیرا از جنس پورسلین ترکیب شده با فلز هستند. با این حال، برای پشتیبانی بریج معلق، بیمار باید یک دندان طبیعی و سالم در کنار دندان افتاده داشته باشد.

در بریج معلق دندانی، یک تاج دندان (دندان مصنوعی) بر روی دندان ناسالم از هر طرف قرار داده می شود.

این نوع بریج معمولا برای ترمیم دندانهای جلویی استفاده می شود. بریج های معلق به اندازه کافی قوی نیستند که بتوانند جایگزین دندانهای آسیاب بزگ (دندان عقبی) شوند.

بریج مریلند

بریج مریلند

بریج مریلند نسبت به بریج سنتی دندان کمتر تهاجمی هستند. آنها از پنتیک (دندان مصنوعی) تشکیل شده اند که توسط یک چارچوب فلزی محکم می شوند.

بریج مریلند از پرسلین ساخته شده است که بخش های بال مانندی دارد که به پشت دندانهای مجاور وصل می شود و باعث ثابت ماندن این بریج می شود. امروزه معمولا بریج مریلند به جای بال های فلزی، بال های پرسلینی دارد. پرسلین با رنگ دندانهای طبیعی شما همخوانی دارد.

در بریج مریلند به تراش دندان کمتری احتیاج دارد، زیرا آنها به قسمت عقب دندان متصل می شوند. سایر روش های بریج دندان، قبل از اتصال به تراشیدن مقدار زیادی از دندان نیاز دارند.

از بریج دندان مریلند برای ترمیم دندانهای جلویی استفاده می شود و به ندرت برای ترمیم دندان های کرسی یا نیش بکار می روند. به دلیل اینکه دندان نیش برای گاز زدن غذا بسیار مهم است و بریج مریلند نمی تواند این فشار را تحمل کند و به سرعت شل می شود.

بریج متصل به ایمپلنت

بریج با ایپلنت

بریج متصل به ایمپلنت به جای چارچوب فلزی یا تاج دندان ،کاملا توسط ایمپلنت دندان ثابت می شوند. این نوع بریج معمولا برای ترمیم دندانهای عقبی مانند دندان آسیاب کوچک و بزرگ استفاده می شود.

بریج ایمپلنت برای افرادی که حداقل سه دندان افتاده در کنار هم دارند (عقب دندان) مناسب است.

مراحل بریج دندان

برای انجام پل دندانی به دو ویزیت جدا نیاز است:

ویزیت اول برای آماده سازی دندان و بریج موقتی

در اولین ویزیت، داروی بی حسی موضعی تزریق می شود تا دردی در حین درمان نداشته باشید. سپس، دندانپزشک پایه دندان های بریج را شکل داده و سوهان می کشد تا برای روکش آماده شوند. این بدان معنی است که مینای دندان برداشته می شود تا دندان ها با بریج به هم وصل شوند.

بعد از فرم دهی دندان های مجاور، از دندان ها قالب گیری می شود تا به لابراتوار دندانپزشکی ارسال شود. بنابراین بریج دندان به طور سفارشی ساخته می شود.

تا زمانی که بریج دائمی و اصلی ساخته شود، دندانپزشک از بریج موقت برای پنهان کردن استفاده می کند. اگر دندانهای اطراف به اندازه کافی محکم نباشند، دندان ایمپلنت می شود و بریج به ایملنت متصل خواهد شد.

ویزیت دوم برای قرار دادن بریج دائمی

پس از آماده شدن بریج دائمی، ابتدا دندانپزشک بریج موقت را برداشته و دندان های شما را تمیز می کند و آمپول بی حسی موضعی تزریق می شود. سپس با استفاده از سیمان مخصوص دندان، بریج و دندان به هم وصل می شوند.

مراقبت های بعد از بریج دندان

مراقبت های بعد از بریج و روکش دندان مشابه است. البته بعد از نصب پل دندانی باید بشتر از گذشته بهداشت دهان و دندان خود را جدی بگیرید. زیرا تمیز کردن محلی که دندان مصنوعی بریج روی لثه ها قرار می گیرد، دشوار است و مستعد تشکیل جرم خواهد بود.

بعد از بریج دندان فرد باید همواره از دهانشویه استفاده کند، حداقل روزی دو بار مسواک بزند و مرتبا زیر بریج را  نخ دندان بکشد. این کار منجر به کاهش التهاب و کاهش پوسیدگی دندان های اطراف بریج می شود.

درد بعد از بریج دندان

بریج سنتی، بریج مریلند و بریج معلق روش های نسبتا بدون دردی هستند. برخی از بیماران ممکن است تورم لثه یا حساسیت را تجربه کنند. برای کنترل درد، دندانپزشکان استفاده از داروهای مسکن مثل ایبوپروفن را توصیه می کنند.

بریج ایمپلنت نیاز به جراحی جزئی دارد که شاید منجر به حساسیت دندان، حساسیت لثه و ورم فک در چند روز اول پس از عمل شود.

بعد از بریج چه غذاهایی نباید مصرف کرد؟

تا وقتی که بریج دائمی ساخته می شود و از بریج موقتی استفاده می کنید، باید از خوردن خوراکی های زیر خودداری کنید:

 • خوراکی های چسبناک یا جویدنی مانند آدامس و آب نبات
 • غذاهای سفت مانند آجیل و چیپس
 • تکه های یخ

زمانی که بریج موقت در دهان قرار دارد، جویدن با دندان های طرف دیگر نیز ضروری است. بعد از قرار دادن بریج دائم، باید 24 ساعت بعد از عمل از خوردن خوراکی های چسبناک و سفت خودداری کنید. بعد از این مدت می توانید به عادات غذایی عادی برگردید.

هزینه بریج دندان

هزینه پل دندانی به نوع بریج، هزینه ساخت تاج دندان و نوع بیمه درمانی شما بستگی دارد. (منبع)