آیا پی آر پی مو می تواند از ریزش مو جلوگیری کند؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

در روش پی آر پی مقداری از خون فرد گرفته می شود و پس از آماده سازی، پلاکت های خون استخراج می شوند. تزریق پی آر پی قدرت بهبود طبیعی بدن را فعال و فرآیندهای پیری را آهسته می کند. در زبان انگلیسی، پی آر پی با نام ومپایر فیس لیفت یا دراکولا تراپی نیز شناخته می شود.

پی آر پی بر این اساس که قدرت بهبودی طبیعی بدن می تواند فرآیندهای پیری را آهسته و حتی معکوس نماید، پایه گذاری شده است. این روش، انقلابی در سیستم ترمیم است که فاکتورهای رشد را در محل دقیقی از پوست که خواستار درمان و جوانسازی هستیم، قرار می دهد.

در زبان انگلیسی، پی آر پی با نام ومپایر فیس لیفت یا دراکولا تراپی نیز شناخته می شود. درمان پی آر پی سالها در اورولوژی (تخصص در دستگاه ادراری)، چشم پزشکی، دندانپزشکی، مغز و اعصاب،  ارتوپدی و پزشکی ورزشی برای درمان صدمات ماهیچه و رباط، دردها، جراحات پوستی و غیره به کار رفته است. به دلیل موفقیت درمان پی آر پی در پزشکی، این روش به یک روش درمانی زیبایی نیز توسعه یافته است.

در صورتی که در نظر دارید جوانسازی پوست با PRP یا همچنین پی آر پی مو انجام دهید، اطلاعات زیر درک اولیه ای درباره این روش فراهم می کند. این بخش نمی تواند همه سوالات شما را پاسخ دهد، چرا که تا حد زیادی بستگی به بیمار و پزشک دارد. لطفا از یک پزشک درباره هر چیزی که متوجه نمی شوید سوال کنید.

روش پی آر پی چیست؟

آیا پی آر پی تاثیر دارد؟

پی آر پی (Platelet Rich Plasma) به معنی پلاسمای غنی از پلاکت است. روش پی آر پی شامل جمع آوری پلاکت از خون بیمار به منظور تزریق مجدد آنها به نواحی دارای مشکل است. قبل از شروع درمان مقداری خون از بیمار گرفته و در سانتریفیوژ قرار داده می شود تا سلول های قرمز خون از پلاسما جدا شوند. پلاکت های پلاسما که جزئی از خون بوده و در درمان سوختگی ها و صدمات پوستی بسیار موثر هستند، به نواحی خاصی از پوست تزریق می شوند.

وقتی پلاکت پلاسما به داخل پوست تزریق می شود، پلاکتها فاکتورهای رشد خود را آزاد می کنند. این فاکتورهای رشد سایر سلولهای پیرامون محل تزریق را تحریک نموده، آنها را توپُر کرده و سبب افزایش حجم آنها می گردند. پلاکتهای پلاسما هنگامی که تزریق می شوند، سیگنال هایی را به سایر سلولهای بدن می فرستند و سلول ها به محل تزریق یورش می برند.

یکی از سلول هایی که طی این فرآیند تحریک می شود، سلول فیبروبلاست است که کلاژن تولید می کند. کلاژن چیزی است که به پوست ظاهر جوانی می دهد. با افزایش سن، تولید کلاژن کمتر و کمتر شده و سبب ایجاد چروک و خطوط ریز در پوست می گردد. روش PRP که تولید کلاژن را تحریک می کند می تواند این فرآیند را خنثی کند.

سلول دیگری که طی این فرایند تحریک می شود، سلول پری آدیپوسیت می باشد که می تواند به سلول چربی تبدیل شود، به ویژه در صورت برای پر کردن خطوط و فرم دهی و برجسته کردن صورت ضروری است. روش PRP می تواند در صورت به ویژه اطراف چشم ها، دهان و بینی، پشت دست ها و تمام بدن، به طور متداول تر در سینه و حتی زانو ها برای جوانسازی پوست استفاده شود.  

کاربردها و موارد استفاده پی آر پی چیست؟

پی آر پی می تواند برای درمان مشکلات متعددی در زمینه زیبایی به کار رود. از کاربردهای روش پی آر پی در کلینیک های زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود خطوط و چروک های ریز اطراف دهان و بینی
  • صاف کردن خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ها
  • سفت کردن پوست شل و افتاده اطراف چشمها یا گونه ها
  • جهت بهبود ظاهر پوست دهیدراته
  • درمان شلی خفیف پوست دست، بالای پاها، آرنج ها و زانوها و سایر نواحی بدن

روش پی آر پی تراپی می تواند علاوه بر درمان های زیبایی، برای درمان بسیاری از مشکلات از جمله ورم مفاصل و صدمات عضلانی در پزشکی استفاده شود. این روش برای چندین سال به طور گسترده در پزشکی به کار رفته است.

مراحل پی آر پی تراپی چگونه است؟

در اولین ملاقات با پزشک، باید انتظارات خود را از درمان با پی آر پی به خوبی توضیح دهید تا پزشک مشخص کند آیا این درمان می تواند نتایج خوبی را برای شما فراهم کند یا خیر.

پزشک باید سوابق پزشکی شما را نیز بررسی کند تا مشخص شود این درمان برای شما بی ضرر است. سپس معمولا از شما درخواست می شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، بدین معنی که از نتایج و هرگونه عوارض جانبی و احتمالی آن اطلاع دارید. ممکن است پزشک برای مقایسه نتیجه درمان عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیاندازد.

10 تا 20 دقیقه قبل از درمان، پزشک 10 الی 20 میلی لیتر، همانند نمونه های آزمایش خون، از شما خون خواهد گرفت. سپس خون در سانتریفیوژ قرار گرفته و پلاکتهای پلاسما از سلولهای قرمز خون جدا می شوند.

پوست با دستمال تمیز شده و بی حسی به محل تزریق اعمال می شود. سپس پی آر پی در ناحیه مورد نظر با استفاده از سوزن بسیار ریز به داخل پوست تزریق خواهد شد. تزریق ها چندین بار و در چندین محل انجام خواهند شد تا باعث بهبود کلی ناحیه شوند.

سپس یک بسته یخ روی محل درمان، فشار داده می شود تا ورم کاهش یابد. کل این روش معمولا حدود 30 دقیقه به طول می انجامد. پس از انجام پی آر پی می توانید به فعالیت های روزانه خود بپردازید.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا نتایج درمان پی آر پی آشکار شوند. با دو تا سه جلسه درمانی دیگر، شما می توانید انتظار داشته باشید، نتایج پی آر پی تراپی یک و نیم سال ماندگاری داشته باشد.

دوره نقاهت درمان PRP چقدر است؟

زمان بهبود پی آر پی تراپی بسیار کوتاه است. روش تزریق پی آر پی شامل استفاده از بی حسی موضعی به جای بیهوشی عمومی است، اگرچه این موضوع به بیمار و ناحیه تحت درمان نیز بستگی دارد، بدین معنی که اغلب بیماران احساس راحتی دارند و می توانند مستقیما پس از درمان یا پس از مدت کوتاهی به فعالیت های روزانه خود بازگردند. 

عوارض پی آر پی چیست؟

موارد کمی در ارتباط با عوارض PRP وجود دارد. بلافاصله پس از این روش، ممکن است مقداری کبودی، ورم و قرمزی در محل های تزریق داشته باشید. برخی افراد شاید کمی حساسیت و درد در محل های تزریق را نیز تجربه نمایید. هر چند، تمام عوارض طی چند روز پس از درمان باید از بین بروند.

مراقبت های بعد از پی آر پی چیست؟

رعایت مراقبت بعد از پی آر پی طبق توصیه های پزشک بسیار مهم است. توصیه های پس از درمان می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • استفاده از مسکن برای برطرف کردن احساس درد در ناحیه درمان شده، طبق توصیه پزشک.
  • استفاده از کمپرس سرد برای درمان ورم در ناحیه تحت درمان، طبق توصیه پزشک.

در صورتی که احساس حساسیت یا درد در ناحیه درمان دارید، باید هنگام شستن و مراقبت از پوست خود در روزهای پس از پی آر پی تراپی بیشتر مواظب باشید.   

آیا انجام پی آر پی برای شما مناسب است؟

برای انجام پی آر پی تراپی، شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار بوده و انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه داشته باشید. اغلب افراد کاندیدای مناسبی برای پی آر پی تراپی هستند. این روش به عنوان درمانی ایمن برای افرادی که قادر به انجام روش های تهاجمی تر مانند لیف کامل صورت نیستند، توصیه می گردد (اگرچه این درمان نتایج مشابه لیفت صورت با جراحی را به همراه نخواهد داشت). 

افراد دارای سندروم اختلال عملکرد پلاکت، ترومبوسیتوپنی، هیپوفیبرینوژِنمی، ناپایداری همودینامیک، سپسیس، عفونت های حاد و بیماریهای مزمن کبدی کاندیداهای مناسبی برای پی آر پی تراپی نیستند. همچنین افرادی که تحت درمان ضد انعقاد خون هستند نیز کاندیداهای مناسبی نمی باشند.