هر چیزی که باید در مورد لابیاپلاستی و واژینوپلاستی بدانید

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 5 روز

انواع مختلفی از جراحی ها برای جوانسازی و یا ترمیم اندام های جنسی زنان وجود دارد. لابیاپلاستی در کوچک کردن لب‌های داخلی واژن و تغییر شکل آن موثر است. عمل واژینوپلاستی، موجب جوانسازی و تنگ شدن دیواره و عضلات داخلی واژن می شود و در عمل هایمنوپلاستی، پرده بکارت ترمیم یا بازسازی می شود.

لابیاپلاستی یا جراحی کاهش سایز لابیا، واژینوپلاستی یا جوانسازی و تنگ کردن واژن، و هایمنوپلاستی یا ترمیم و بازسازی پرده بکارت، انواع اصلی جراحی واژن در ایران هستند. با لابیاپلاستی، لب‌های داخلی واژن را می‌توان کوچک کرد و تغییر شکل داد.

با واژینوپلاستی، می‌توان دیواره و عضلات داخلی واژن را تغییر شکل داده و واژن را تنگ تر و سفت تر کرد و با هایمنوپلاستی، پرده بکارت را می‌توان ترمیم یا بازسازی نمود تا دلیلی بر باکرگی یک زن باشد. این عمل اغلب به دلایل مذهبی، قومی یا فرهنگی انجام می‌شود. جراحی واژن معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

اطلاعات پیش زمینه جراحی واژن

بسیاری از ما اغلب از صحبت کردن در مورد "نواحی شرم آور" ترس داریم؛ از این رو، یکی از مواردی که در حوزه جراحی زیبایی کمتر درمورد آن صحبت می شود، واژن است.همه زنان با شکل‌های مختلف ناحیه تناسلی متولد شده اند و با تاثیرات زایمان و بالارفتن سن، به مشکلاتی در رابطه با ناحیه تناسلی خود مواجه می شوند که می‌تواند باعث احساس خجالت و ناراحتی شود که اغلب بر روابط زناشویی تاثیر می‌گذارد.این مشکلات عبارتند از:

سایز بزرگ یا نامتقارن لابیا مینور، لب‌های داخلی واژن که محل ورودی به واژن را احاطه کرده و باعث ناراحتی هنگام لباس پوشیدن، انجام فعالیت‌های خاصی مانند دوچرخه سواری، اسب سواری و نزدیکی جنسی می‌شوند.

عضلات واژینال شل یا ضعیف که عمدتا به خاطر کشش عضلات در طول زایمان متعدد ایجاد می‌شود در حال حاضر گزینه‌های جراحی برای حل این مشکلات وجود دارد. گزینه‌های بدون جراحی نیز برای درمان آتروفی واژن، با تزریق هیالورونیک اسید وجود دارند. اگر در نظر دارید جراحی واژن انجام دهید؛ اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از روش‌های موجود می‌دهد. این مقاله نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به بیمار و پزشک دارد. لطفا سوالات خود را از یک متخصص بپرسید.

انواع جراحی واژن

انواع اصلی جراحی واژن موجود در ایران عبارتند از:

لابیاپلاستی: یا کاهش سایز لابیا، که در آن می‌توان لابیا مینور یا لب های درونی واژینال را کوچک کرده و یا تغییر شکل داد.

واژینوپلاستی: یا جوان سازی و تنگ کردن واژن، که توسط آن می‌توان دیواره‌های داخلی و ماهیچه‌های واژن را تغییر شکل داده و سفت تر کرد.

در جراحی واژن چه اتفاقی می‌افتد؟

مشاوره اولیه در اولین ملاقات شما با جراح بایستی به وضوح انتظارات شما توضیح داده شده و مشخص شود که آیا این جراحی می تواند به شما نتایجی را که می خواهید، بدهد. بحثهای دقیق در مورد دلایل شما برای جراحی واژن و مناسب بودن شما برای این نوع جراحی در این مرحله بسیار مهم است.

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی اطلاعات لازم را دریافت می‌کنید تا بتوانید انتخاب آگاهانه ای داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که به تمام سوالات شما پاسخ‌های رضایت بخش داده می شود. سوابق پزشکی شما نیز بایستی جهت حصول اطمینان از نبود منعی برای انجام این روش، بررسی شود. در آخر معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این عمل جراحی را درک کرده اید.

بیهوشی

جراحی واژن معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. در بعضی موارد، با استفاده از بی حسی موضعی و مسکن نیز می‌تواند انجام شود.لطفا توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی دارای خطرات احتمالی بیشتری است. قبل از تصمیم گیری در مورد بیهوشی، این موضوع باید به وضوح توسط جراح توضیح داده شود.

جراحی

اگر تصمیم بگیرید که جراحی واژن انجام دهید، این عمل ممکن است در یک کلینیک جراحی انجام بگیرد که در همان روز می‌توانید به خانه برگردید، اما اکثر جراحان و بیماران، بیمارستان را ترجیح می‌دهند که یک شب در آنجا بستری بمانند. جراحی واژن نباید همزمان با دوره قاعدگی زنان انجام شود.

لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی معمولا حدود 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد و به طور معمول بعد از چندین ساعت پس از اتمام عمل جراحی می توانید به خانه بروید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن نیاز به یک شب بستری باشد.امروزه جراحان در حال استفاده از بخیه‌های جذبی در این روش برای کمک به بهبودی و کاهش درد و ناراحتی هستند. بعضی از جراحان همچنین از لیزر به جای تیغ جراحی برای کاهش خونریزی استفاده می‌کنند.

واژینوپلاستی

عمل واژینوپلاستی معمولا حدود 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد و پس از چندین ساعت پس از اتمام عمل جراحی، مجددا به خانه برمی گردید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که در آن نیاز باشد یک شب بستری شوید.عمل جراحی به منظور تنگ کردن واژن با پیوند عضلات کشیده شده در پشت واژن و کوتاه کردن آن بنابراین با استفاده از بخیه‌های حل شده و سپس حذف لایه داخلی واژن (مخاط واژن) و سفت کردن بافت نرم اطراف آن انجام می‌شود.

این روش همچنین می‌تواند با استفاده از لیزر انجام شود. نتیجه ی کاهش در اندازه حفره واژن باعث ایجاد اصطکاک بیشتر در هنگام مقاربت جنسی می‌شود، اغلب توصیف می‌شود که واژینال به دوران قبل از تولد فرزند، بازگردانده شود. نقطه جی تحت تاثیر این روش قرار نمی گیرد.

دوره نقاهت جراحی واژن چقدر است؟

در 24 ساعت اول یا نهایتا 72 ساعت پس از لابیاپلاستی، انتظار خونریزی خفیف همراه با ناراحتی و ورم را داشته باشید که پس از 2 تا 3 هفته ناپدید می شوند. کبودی در این ناحیه باید بسیار کم باشد. برش‌ها باید به سرعت بدون اسکار بهبود یابند به نحوی که غیر قابل تشخیص باشند.

بخاطر استفاده از بخیه های جذبی نیازی به کشیدن آنها نیست. بایستی در حدود 48 تا 72 ساعت فعالیت‌های روزمره خود را شروع کنید و انتظار داشته باشید که تا 7 روز مرخصی بگیرید. بهبودی کامل حدود 6 هفته طول می‌کشد.

پس از عمل واژینوپلاستی، 24 ساعت اول توقع خونریزی جزئی و چندین روز احساس درد و ورم داشته باشید که بعد از 2 تا 3 هفته ناپدید می شوند. استراحت در رختخواب بعد از جراحی توصیه می‌شود، زیرا شما چند روز نمی توانید به راحتی راه بروید. بسته به وسعت جراحی شما باید 7 تا 10 روز مرخصی بگیرید. بهبودی کامل حدود 6 هفته طول می‌کشد.

عوارض جانبی جراحی واژن چیست؟

همانند تمامی روشهای جراحی، احتمال بروز مشکلات یا عوارض جانبی، هرچند نادر، وجود دارد. این احتمالات شامل عفونت (مانند عفونتهای مجاری ادراری)، واکنش به بیهوشی، تجمع خون یا مایع در زیر پوست (هماتوم)، خونریزی طولانی مدت، آسیب عصبی و ظاهر نامتقارن لابیا پس از عمل می باشد.

پس از لابیاپلاستی و واژینوپلاستی، بعد از جراحی ممکن است ادرار کردن به علت احساس سوزش ناشی از عبور ادرار از روی زخم دشوار و تا حدودی دردناک باشد. این درد را می‌توان با ادرار کردن در حمام یا با ریختن آب ولرم روی ناحیه در توالت کاهش داد.

مراقبت های لازم پس از  جراحی واژن چیست؟

بسیار مهم است که پس از جراحی واژینال به دقت به توصیه های جراح خود عمل کنید.توصیه‌های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استفاده از داروهای ضد درد توصیه شده در صورت نیاز.

در صورت بروز علائم عفونت، خونریزی طولانی یا افزایش ناگهانی درد، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

دوش گرفتن پس از 24 ساعت بعد از عمل مجاز می‌باشد. اما از حمام کردن بایستی برای چند روز اول پس از جراحی اجتناب کنید.

اجتناب از ورزش شدید برای 2 تا 4 هفته·

اجتناب از مقاربت جنسی به مدت 4 تا 6 هفته بسته به نوع و وسعت عمل جراحی·

از پوشیدن لباس‌های زیر تنگ برای 1 تا 2 هفته اجتناب کنید، شلوارهای گشاد را انتخاب کنید.

استفاده از پد بهداشتی برای 2 تا 3 روز پس از جراحی؛ این عمل به عنوان پانسمان جراحی برای جمع آوری هر گونه خون و یا مایعات تراوش شده از زخم عمل می کند.

از تامپون‌ها اجتناب کنید و در 4 تا 6 هفته پس از جراحی فقط از حوله‌های بهداشتی استفاده شود.

چه کسی می‌تواند جراحی واژن انجام دهد؟

این عمل توسط متخصص زنان انجام می شود.

 

کدوم قسمت از بدنت برات دغدغه شده؟

ویدئو ها

تجربیات کاربران

من دو سال پیش عمل زيبايي بيني انجام دادم. دكتر پيام واردي اين عمل رو در قزوين كلينيك پارس انجام دادن كه من بسيار...

بینی عضوی از صورت هست که خیلی توی زیبایی صورت تاثیر میگذاره و اگه دکتر خوبی رو برای عمل انتخاب نکنیم و جراحی...

ليزر خيلی خوبه ديگه واسه هميشه از شر موهای زائد راحت ميشی من الان ٤ جلسه هست دارم ميرم ليزر کل بدن واقعااااا...

با سلام. من حدود یک سال پیش شروع به انجام لیزر موهای زائد در یک‌سری از نواحی بدنم کردم و هشت جلسه از روند درمان...