همه چیز درمورد عمل لابیاپلاستی

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 5 روز

روش های مختلفی برای جوانسازی و یا ترمیم اندام جنسی زنان وجود دارد. عمل لابیاپلاستی باعث کوچک کردن لب‌های داخلی واژن و تغییر شکل آن است. عمل لابیاپلاستی به روش های مختلفی انجام می شود. عوارض لابیاپلاستی اندک است و شامل درد و خونریزی خفیف بعد از جراحی می باشد.

بعد از زایمان تغییرات زیادی از جمله تغییرات هورمونی، تغییرات وزنی و یا پروسه پیری در بدن زنان اتفاق می افتد. بعضی از این تغییرات مشهود و برخی دیگر کاملا شخصی هستند. وقتی که تغییرات در نواحی خصوصی زنان رخ می دهد، شاید از نظر زیبایی ناخوشایند و از نظر فیزیکی رنج آور باشند. جراحی جوانسازی زنان برای کمک به زنان طراحی شده است تا ناحیه واژن را ترمیم و بازساری کند که هم ظاهر و هم عملکرد بهتری داشته باشد. البته گزینه های غیرجراحی زیبایی واژینال نیز مانند تزریق ژل هیالورونیک اسید به واژن نیز در دسترس است که می تواند تا حدودی به حوانسازی واژن کمک کند.

انواع جراحی واژن

جراجی بر روی ناحیه تناسلی زنان به اهداف مختلفی انجام می شود. از مهمترین جراحی هایی که بر روی واژینال انجام می گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لابیاپلاستی: یا کاهش سایز لابیا، که در آن می‌توان لابیا مینور یا لب های درونی واژینال را کوچک کرده و یا تغییر شکل داد.

واژینوپلاستی: این جراحی به جوان سازی و تنگ کردن واژن می پردازد که در آن دیواره های داخلی واژن و ماهیچه‌های آن سفت و مجددا تنظیم می شود.

هایمنوپلاستی: عمل هایمنوپلاستی درواقع همان عمل ترمیم پرده بکارت است که در ایران قابل انجام است.

عمل لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی که به نام جراحی زیبایی واژن یا جراحی ترمیمی واژینال نیز شناخته می شود، روشی است که برای کوچک کردن یا تغییر شکل لب های واژینا یا همان لابیا انجام می گیرد. لابیا مینور درواقع لب های داخلی و لابیا ماژور لبه های خارجی ناحیه تناسلی خانم ها است. لابیا قسمت کلیتوریس و دهانه واژن را می پوشاند. وقتی که لابیا بزرگ و یا نامتقارن شوند، ممکن است زنان در حین رابطه جنسی دچار درد شوند و یا به طور کلی احساس ناخوشایندی داشته باشند.

برخی از متخصصین زنان و زایمان می توانند جراحی زیبایی واژن را انجام دهند. این جراحی معمولا بر روی لابیا مینور انجام می شود ولی انجام جراحی بر روی لابیا ماژور و بافت های اطراف کلیتوریس نیز امکان پذیر است. در طول جلسه مشاوره با متخصصین، شما باید درمورد نگرانی ها و اهداف خود از جراحی صحبت کنید تا جراحی متناسب با خواسته شما پیش رود.

آیا جراحی لابیاپلاستی برای من مناسب است؟

معمولا افراد به دو دلیل برای انجام عمل لابیاپلاستی اقدام می کنند که در این قسمت می خواهیم به بررسی آنها بپردازیم. با مطالعه این دو دلیل می توانید بفهمید شرایط شما به کدام گروه شباهت دارد.

 

زنانی با مشکلات عملکردی ناحیه تناسلی: این افراد معمولا هنگام رابطه جنسی و یا انجام فعالیت هایی مثل دوچرخه سواری یا اسب سواری، درد و ناراحتی را تجربه می کنند. گاهی اوقات نیز ممکن است با مشکلات رنج آوری مانند عرق سوز دست و پنجه نرم کنند.

عکس عمل لابیاپلاستی

زنانی با نگرانی های زیبایی: سایر افرادی که خواهان عمل لابیاپلاستی هستند، ظاهر ناحیه تناسلی خود را به دلیل نامتقارن بودن یا بیرون زدگی لب های واژن دوست ندارند. این نگرانی ها باعث می شود افراد نسبت به پوشیدن برخی لباس ها حساس شوند و هنگام رابطه جنسی با شریک خود احساس خوبی نداشته باشند.

متخصصین همیشه ابراز می کنند که هیچ فرم و سایز استانداردی برای ناحیه تناسلی وجود ندارد. طول متوسط لابیا حدود 2.5 سانتی متر است. با این حال اگر فردی لابیای کوچکتر و یا بزرگتر از این مقدار دارد و با آن احساس راحتی نمی کند می تواند جراحی لابیا پلاستی را انجام دهد. افراد با شرایط زیر برای جراحی لابیاپلاستی مناسب هستند:

 • بالای 18 سال سن
 • از تناسب اندام و سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشند.
 • BMI او در محدوده سالم است.
 • بیماری خاصی نداشته باشد.
 • از اندازه و شکل لابیای خود احساس نارضایتی دارند.
 • از عرق سوز و مشکلات دیگر رنج می برند.
 • حین مقاربت جنسی درد دارند.
 • در انجام مشکلات روزمره دچار مشکل می شوند.

عمل لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که جراحی لابیاپلاستی به روش های مختلف برای تحقق اهداف مختلف انجام می گیرد ولی معمولا گفته می شود که عمل لابیاپلاستی حدود 2 ساعت طول می کشد.

انواع جراحی لابیاپلاستی

معمولا جراحان زیبایی واژن برای جوانسازی واژن از تکنیک های مختلفی بسته به نیاز بیمار استفاده می کنند.

تکنیک بریدن (تکنیک تریم)

عکس لابیاپلاستی به روش تریم

در طول این روش، جراح با بریدن لبه بیرونی لابیا مینور تا حد ممکن آن را کوچک می کند و لبه هایی صورتی و صاف تر برای آن ها بازسازی می کند. برش ها با بخیه بسته می شوند و به طور کلی این روش حدود 45 دقیقه به طول می انجامد. این روش یکی از روش هایی است که آسان و کم تهاجمی است و در مواقعی که واژینال به اصلاح زیادی نیاز ندارد، انجام می گیرد.

تکنیک وج

عکس لابیاپلاستی به روش وج

در برش وج، بخش کوچکی از لابیا مینور به شکل  v یا گوه بریده می شود و لبه ها به هم متصل می شوند. در این روش علاوه بر این که لب های واژن بیشتری برداشته می شود، لبه و رنگ طبیعی لابیا مینور حفظ می شود.

حذف پوست روی کلیتوریس

لابیاپلاستی کلیتوریس

وقتی که بافت و پوست روی کلیتوریس اضافی باشد، ممکن است زنان به رضایت جنسی نرسند. در این روش بافت اضافی برداشته می شود و کلیتوریس برای بهبود عملکرد جنسی بیشتر نمایان می شود.

متخصصین زنان با تجربه در زمینه جراحی زیبایی زنان، بهترین تکنیک را برای شما برمی گزینند تا نگرانی و مشکلات شما برطرف شود. در جلسه مشاوره، گزینه های ممکن برای شما شرح داده می شود.

مراقبت ها و نکات قبل از لابیاپلاستی

به دلیل اینکه عمل لابیاپلاستی در مراکز سرپایی و بدون نیاز به بستری انجام می گیرد، قبل از جراحی چندین نکته وجود دارد که با رعایت آنها می توان به نتیجه موفقیت آمیزی از عمل رسید. این نکات عبارتند از:

 • برای جلوگیری از مشکلات ناشی از مصرف نیکوتین و اطمینان از بهبودی مناسب، چند هفته قبل از جراحی مصرف سیگار را متوقف کنید.
 • داروهای تجویز شده را قبل از جراحی تهیه کنید تا بعد از جراحی در دسترس باشند. قبل از جراحی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن و همینطور مکمل هایی مثل روغن ماهی و ویتامین ای مصرف نکنید. چرا که این داروها می توانند در طول جراحی و بعد از جراحی موجب خونریزی بیش از حد شما شوند.
 • برای دوره بهبودی خود به اندازه کافی مرخصی بگیرید و از خویشاوندان خود بخواهید از فرزندان یا حیوان خانگی شما برای چند روز مراقبت کنند تا شما بهتر بتوانید بر روند بهبودی خود تمرکز کنید.

روش انجام عمل لابیاپلاستی

عمل لابیا پلاستی هم تحت بی حسی موضعی و مسکن و هم با بی حسی نیمه هوشیار قابل انجام است. مهم نیست چه روشی برای بی حسی انتخاب می شود، در هر دو روش فرد احساس درد نخواهد داشت و در طول عمل راحت خواهد بود. بسته به اینکه از چه تکنیکی برای لابیاپلاستی استفاده می شود، برش ها در پوست به نحوی انجام می شود که در شکل و عملکرد ناحیه تناسلی اختلالی پیش نیاید. در طول عمل لابیا مینور کوچک و با هم قرینه می شوند تا شکل و ظاهر بهتری داشته باشد. اگر بیمار خواسته باشد بافت کلیتوریس نیز برداشته شود، در همان جراحی این کار نیز انجام می گیرد. معمولا جراحی لابیا پلاستی حدود دو ساعت طول می کشد و بعد از حدود یک ساعت ریکاوری، فرد قادر است به خانه بازگردد.

هزینه لابیاپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مثال تکنیک جراحی، هزینه های بیمارستان و ... برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.

دوره نقاهت لابیاپلاستی چقدر است؟

خونریزی بعد از عمل لابیاپلاستی در 24 تا 72 ساعت پس از لابیاپلاستی عادی است که به تدریج بهبود می یابد. در دوره نقاهت عمل لابیاپلاستی مشاهده مقداری کبودی در ناحیه جراحی عادی است و بعد از بهبودی در محل برش جراحی کمی اسکار دیده می شود. اسکار عمل لابیاپلاستی به تدریج محو می شود و اثر کمی از آن به جای خواهد ماند.

معمولا پیشنهاد می شود که برای عمل لابیاپلاستی حدودا 7 روز مرخصی بگیرید و البته این مدت زمان به نوع کار و سرعت بهبودی شما هم بستگی خواهد داشت. بعد از لابیاپلاستی باید به مقدار کافی استراحت کنید و راه نروید. معمولا بهبودی کامل پس از لابیاپلاستی حدود 6 هفته طول می‌کشد.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

بعد از عمل لابیاپلاستی حتما باید به دستورالعمل های پزشک عمل کنید تا در دوره نقاهت لابیاپلاستی دچار مشکل نشوید. بعضی از این دستورالعمل های رایج در این بخش آمده است که عبارتند از:

 • تا دو هفته بعد از جراحی لابیاپلاستی، احساس درد، ورم و کبودی مسئله ای عادی است. برخی از پزشکان پیشنهاد می کنند برای دو تا سه روز اول بعد از جراحی بر روی ناحیه مورد نظر یخ بگذارید. برای تسکین درد بعد از عمل لابیاپلاستی باید از داروهای ضد درد تجویز شده مصرف کنید. برای کاهش ورم نیز می توان قسمت پایین تنه را بالاتر از سطح بدن قرار داد.
 • بعد از 24 ساعت می توانید دوش بگیرید ولی کوتاه و سریع.
 • شاید نیاز باشد بعد از جراحی از پدهای بهداشتی استفاده شود تا ترشحات و مایعات زخم را جمع آوری کند.
 • یک هفته پس از جراحی از شما خواسته می شود به مطب پزشک خود مراجعه کنید تا روند بهبودی زخم مورد بررسی قرار گیرد و به سوالات و نگرانی های شما پاسخ داده شود. گاهی اوقات نیز دستورالعمل های خاصی به شما داده می شود تا زودتر بهبود یابید.
 • بیشتر خانم ها بعد از گذشت یک هفته از جراحی می توانند یه اغلب فعالیت های خود ادامه دهند ولی به طور کلی بهبودی کامل حدودا 6 هفته طول می کشد.
 • متخصصین توصیه می کنند از داشتن فعالیت های جنسی و فعالیت های شدید ورزشی تا چند هفته خودداری کنید به دلیل اینکه بهبودی سریعتر انجام گیرد و دچار عرق سوز نشوید.
 • همچنین در طول دوره بهبودی بهتر است لباس های گشاد بپوشید تا احساس راحتی کنید.
 • اگر احساس کردید بهبودی شما پیشرفتی ندارد و علائم عفونت، خونریزی یا درد داشتید، با پزشک خود حتما تماس بگیرید.

عوارض عمل لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی می تواند شامل خونریزی، هماتوم و عفونت باشد. یکی از رایج ترین خطرات لابیاپلاستی برش و اصلاح بیش از حد است. شاید بعضی از خانم ها به دنبال کوچک کردن بیش از حد ناحیه تناسلی خود باشند ولی کوچک کردن بیش از حد مشکلاتی مانند خشکی شدید، زخم شدن ناحیه تناسلی حتی تا نزدیکی دهانه واژن و درد حین مقاربت جنسی را به همراه خواهد داشت. مشکل در بهبودی بیشتر در تکنیک وج اتفاق می افتد، مخصوصا اینکه فرد با ترکیباتی که باعث منقبض شدن رگ می شوند، در ارتباط باشد. سایر مشکلات نادر لابیاپلاستی عبارتند از:

 • تغییر رنگ پوست در نواحی برش های جراحی
 • نکروز، یعنی مرگ بافت به دلیل قطع خون رسانی
 • قرینه نبودن لابیا پس از جراحی

شادابی و سرزندگی جوانی خود را بازگردانید.

درحالی که تعداد زیادی از جراحی های زیبایی بر روی زیبایی ظاهری صورت و بدن تمرکز دارند، برخ دیگر از جراحی ها هستند که مخصوص نواحی خصوصی بدن می باشند. اگر خانمی هستید که با آلت تناسلی احساس ناراحتی می کنید و متوجه تغییرات ظاهری آن هستید، جراحان زیبایی زنان می توانند جوانی و زیبایی را به شما بازگردانند. با دریافت مشاوره از آنان، درمورد گزینه های پیش روی خود صحبت کنید. براساس نظرسنجی از بیمارانی که تحت عمل لابیاپلاستی قرار گرفته اند، این عمل توانسته است رضایت 90 درصد افراد را جلب کند.

سوالات رایج درمورد عمل لابیاپلاستی

چه عواملی باعث بزرگ شدن لابیا می شود؟ بعضی از زنان از کودکی لابیا بزرگ و یا بدشکلی دارند. ولی به طور کلی زنان به دلیل بارداری، زایمان، پیری و تغییرات هورمونی تغییراتی در اندازه و شکل لابیا خود مشاهده می کنند که تا حدودی عادی است.

اثر مصرف دخانیات و الکل بر عمل لابیاپلاستی چگونه است؟ سیگار کشیدن ریسک بروز اتفاقات ناخوشایند در طول جراحی و پس از آن را افزایش می دهد. مصرف دخانیات باعث کند شدن روند بهبودی و افزایش احتمال عفونت می شود. به همین دلیل است که جراحان به بیماران خود پیشنهاد می کنند تا 6 هفته قبل و بعد از جراحی سیگار نکشند. به همین ترتیب مصرف الکل، چاقی و مصرف برخی داروها نیز باعث بروز مشکلاتی در روند جراحی می شود.

چگونه جراح واژن خوب پیدا کنیم؟ با بررسی متخصصین زنان و زایمانی که جراحی های زیبایی و ترمیمی واژن انجام می دهند، می توانید فرد مورد نظر خود را پیدا کنید. در وبسایت زیبانوس لیستی از متخصصین زنان و زایمان آمده است که می تواند به شما در انتخاب جراح واژن کمک کند. (منابع: 1-2)