چه روش هایی برای جراحی معده جهت لاغری وجود دارد؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

تا 2 ماه

یکی از موثرترین روش های درمان چاقی روش های جراحی معده یا باریاتریک است. در این جراحی ها سیستم گوارش به نحوی تغییر می یابد تا جذب کالری آن کاهش یابد. دو نوع اصلی عمل جراحی باریاتریک وجود دارد: 1. حلقه گذاری معده: که در آن اندازه معده با استفاده از گیره یا نواری محدود می گردد، طوری که غذای کمتری خورده شود. 2. روش سوء جذبی

جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی چیست؟

عمل جراحی چاقی، جراحی باریاتریک نامیده می شود. هدف هر نوع جراحی چاقی، ایجاد تغییراتی در سیستم گوارش است، به طوریکه کالری کمتری جذب بدن شود. دو نوع اصلی عمل جراحی باریاتریک وجود دارد:

 • حلقه گذاری معده: که در آن اندازه معده با استفاده از گیره یا نواری محدود می گردد، طوری که غذای کمتری خورده شود.
 • کاهش جذب مواد: شامل بای پس معده (gastric bypass)، جابه جایی دوازدهه (duodenal switch) و اسلیو معده که در آن اندازه معده توسط کنار گذاشتن بخشی از معده کوچک و مصرف غذا محدود شده و همه کالری مواد غذایی نیز جذب بدن نمی شود.

چاقی چیست؟

بدن ما به غذا به عنوان یک منبع انرژی برای انجام هر گونه فعالیت بدنی نیاز دارد. این انرژی با کالری سنجیده می شود.

همانطور که غذا می خوریم، سیستم گوارش، غذا را به انرژی تبدیل می کند که توسط جریان خون جذب شده و در اطراف بدن توزیع می گردد تا به عنوان سوخت توسط ماهیچه ها، اندام ها و سایر بافت ها مورد استفاده قرار بگیرد.

به منظور سالم ماندن بدن، باید تلاش کرد میزان کالری جذب شده را با میزان کالری مورد نیاز بدن به تعادل برسانیم. افزایش وزن و در نهایت چاقی، ناشی از مصرف کالری بیش از حد نیاز بدن است.

به همین دلیل است که علاوه بر داشتن رژیم غذایی متعادل، ورزش کردن نیز همیشه توصیه می شود تا کالری های دریافت شده را بسوزانیم. همانطور که وقتی کالری بیش از نیاز بدن مصرف می کنیم، بدن این منبع انرژی اضافه را به چربی تبدیل و ذخیره می نماید و در نتیجه افزایش وزن پیدا می کنیم.

برای اینکه تعیین شود آیا فردی دارای وزن سالم، کمبود وزن یا اضافه وزن است، از شاخص توده بدنی (BMI) استفاده می شود، که اساساً قد را با وزن مقایسه می کند.

به طور معمول، مردان باید دارای BMI بین 20 تا 25 و زنان بین 18.5 تا 23.6 باشند. همچنین لازم به ذکر است با وجود اینکه توده های چربی اضافی، دلیل عمده ی BMI بالا است، ولی افرادی که بسیار متناسب و عضلانی هستند، مانند بدنسازان نیز بدلیل حجم عضلاتشان، BMI بالایی دارند.

فردی که دارای BMI بالای 30 باشد، چاق تلقی شده و کسانی که BMI بیش از 50 دارند، فوق العاده چاق محسوب می شوند.

به طور کلی، کسانی که BMI بالای 40 دارند، برای جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی مناسب هستند، اما این مسئله از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است.

اگر در نظر دارید جراحی باریاتریک یا جراحی چاقی انجام دهید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمام سؤالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به فرد و پزشک دارد. لطفاً در مورد هر چیزی که متوجه نمی شوید، از یک پزشک سؤال کنید.

چه کسی می تواند جراحی کاهش وزن یا باریاتریک انجام دهد؟

جراحی چاقی به عنوان یک گزینه درمانی برای بزرگسالانی توصیه می شود که تمام معیارهای زیر را برآورده سازند.

 • در ابتدا فرد باید BMI بین 35 تا 40 داشته و مبتلا به یک بیماری مربوط به چاقی باشد (مانند دیابت نوع دوم و یا فشار خون بالا) که در صورت کاهش وزن، امکان بهبودی داشته باشد.
 • همه اقدامات غیر جراحی لازم برای کاهش وزن صورت گرفته باشد، اما کاهش وزن یا ثبات وزن مناسبی طی حداقل 6 ماه رخ نداده باشد.
 • فرد برای بیهوشی و جراحی مناسب باشد.
 • فرد متعهد به پیگیری طولانی مدت توسط پزشک و سایر متخصصین مانند متخصصین تغذیه و یا روانشناسی باشد.

جراحی چاقی برای بزرگسالانی با BMI بیشتر از 50، که جراحی برایشان مناسب باشد، به عنوان یک گزینه اصلی به جای تغییر در سبک زندگی یا درمان دارویی، توصیه می شود. برخی از کلینیک ها نیز افراد بالای 60 سال را جراحی نمی کنند.

قبل از شروع جراحی چاقی، شما باید خود را متعهد به تغییر دایمی در عادت های غذایی و سبک زندگی خود نمایید، در غیر این صورت هر روش جراحی نهایتا در دراز مدت شکست خواهد خورد.

مراحل عمل معده برای لاغری یا جراحی باریاتریک (Bariatric) چگونه است؟

مشاوره اولیه عمل معده برای لاغری

اولین بحث شما با جراح باید به وضوح مشخص کند که انتظارات شما از این عمل جراحی قابل دستیابی است.

بحث های دقیق در مورد دلایل نیاز به عمل جراحی کاهش وزن و مناسب بودن این نوع جراحی برای شما، بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی اطلاعات لازم را دریافت می کنید تا بتوانید به طور آگاهانه تصمیم بگیرید.

بایستی سوابق پزشکی بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ منعی برای انجام این عمل وجود ندارد. از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی جراحی کاهش وزن را درک کرده اید.

بیهوشی

جراحی چاقی تحت بیهوشی عمومی و احتمالا به صورت باز انجام می شود که نیازمند برش بزرگ در قسمت شکم است. امروزه این جراحی به روش لاپاروسکوپی انجام می شود که نیاز به پنج یا شش برش کوچک بر روی قفسه سینه و شکم دارد و از طریق این برش ها، دوربین ها و دستگاه های جراحی وارد بدن می شوند.

لطفا توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی خطراتی برای افراد با BMI بالا دارد. قبل از هر تصمیمی در مورد نوع جراحی باید این موارد توسط جراح به طور کامل توضیح داده شود.

زمان عمل جراحی چاقی

مدت زمان انجام جراحی های مختلف چاقی که در زیر ذکر شده است به میزان کار مورد نیاز جراح و اینکه آیا این روش به صورت باز یا لاپاروسکوپی انجام می شود، بستگی دارد. زمان تقریبی در زیر بیان شده است.

نوع عمل   زمان تقریبی جراحی
باندینگ معده   30 دقیقه تا یک ساعت
بای پس معده  1 تا 2 ساعت
سوییچ دوازدهه     5 تا 7 ساعت
بالون معده   20 تا 30 دقیقه

 

راههای کوچک کردن معده و انواع جراحی های باریاتریک

جراحی های محدود کننده:

روش های محدود کننده با استفاده از نوار یا حلقه های معده، بر اساس مفهوم تقسیم معده به دو بخش است. قسمت بالای معده به یک کیسه کوچک تبدیل می شود که به سرعت با مواد غذایی پر شده و احساس سیری می دهد. سپس به آرامی از طریق فضای کوچکی به نام استوما که با حلقه گذاری شکل گرفته، به بقیه قسمت معده خالی می شود.

این نوع جراحی مقدار غذای مصرفی فرد را کم کرده و خوردن بیش از اندازه غذا سبب ایجاد استفراغ و درد می شود. از آنجا که هضم غذا در این روش تحت تاثیر قرار نمی گیرد، باعث کمبود ویتامین یا مواد مغذی در فرد نمی شود.

باندینگ معده یا حلقه گذاری قابل تنظیم معده

روش باندینگ معده یا حلقه گذاری معده (یا لاپ باند Lap-band) به روش لاپاروسکوپی انجام و یک حلقه سیلیکونی قابل تنظیم در بالای معده قرار داده می شود. این روش، کیسه کوچکی را در قسمت بالای معده ایجاد می کند. حلقه سیلیکونی توسط یک لوله نازک به یک مخزن کوچک، که در زیر پوست شکم قرار داده می شود، متصل است که از طریق آن می توان حلقه دور معده را توسط مایعی متورم کرده و شکاف ورودی به معده اصلی را تا جایی که مورد نیاز است کم نمود.

متورم کردن حلقه معمولا چند هفته پس از عمل انجام می شود چرا که در اثر خود عمل جراحی، مقدار تورم در معده ایجاد می شود که مقداری زمان لازم است تا این تورم فروکش کند. برای تنظیم مقدار دقیق تورم مورد نیاز برای حلقه معده، بیمار باید مایعی به نام باریم را ببلعد که با اشعه ایکس قابل دیدن است. سپس با تصویر برداری اشعه ایکس می توان سرعت عبور مایع از کیسه ایجاد شده بالای معده را بررسی کرد. اگر عبور مایع خیلی سریع باشد بایستی حلقه معده را متورم گردد تا شکاف بالای معده کمتر شود.

مزایای کلیدی روش باندینگ معده یا حلقه گذاری معده، امکان انجام آن به روش لاپاروسکوپی و قابل تنظیم بودن حلقه معده بسته به پیشرفت کاهش وزن می باشد. اگر لازم باشد، می توان حلقه معده را خارج کرده و اندازه معده را به حالت قبلی بازگرداند، چیزی که در جراحی بای پس معده قابل انجام نیست. این روش برای افرادی که BMI کمتر از 45 دارند، مناسب است. میانگین کاهش وزن در این روش معمولا 20 تا 25 درصد از وزن اولیه است.

عمل باندینگ عمودی معده

باندینگ عمودی معده یا گاستروپلاستی عمودی گاهی اوقات "گیره معده" نیز نامیده می شود. در این روش اندازه معده با قرار دادن گیره هایی به صورت عمودی، کوچک می شود و یک کیسه کوچک در بالای معده برای جذب غذا ایجاد می کنند.

جراحی های سوء جذب مواد غذایی:

جراحی های سوء جذب مانند بای پس معده به عنوان بهترین نوع عمل جراحی کاهش وزن بر اساس میزان وزن از دست رفته نشان داده شده است و بنابراین مناسب افرادی است که به عنوان بسیار چاق با BMI بالای 45 دسته بندی می شوند. با این وجود، بدیهی است که اشکالاتی در رابطه با این جراحی ها به همراه خطرات و عوارض زیادی نسبت به جراحی های محدود کننده وجود دارد. همچنین، به دلیل ماهیت عمل، چنین روش هایی به راحتی قابل برگشت نیستند.

همانند روش های کاملا محدود کننده که در بالا توضیح داده شده است، جراحی های سوء جذب نیز می تواند با عمل باز یا لاپاروسکوپی انجام شوند.

عمل بای پس معده

طبق گزارش انجمن متابولیک و جراحی باریاتریک آمریکا، جراحی بای پس معده رایج ترین عمل جراحی کاهش وزن در ایالات متحده است.

توسط یک ردیف گیره، کیسه کوچکی در بالای معده ساخته می شود، که باعث جدا شدن موثر و کامل آن از قسمت پایین معده می گردد. سپس در این کیسه معده یک دهانه جدید ایجاد می شود و روده کوچک به دو قسمت تقسیم می شود و طبق تصویر، به معده وصل می شود.

بنابراین کیسه معده کوچک به معنای این است که مصرف مواد غذایی کاهش می یابد و مواد غذایی از طریق دهانه جدید معده بیرون می رود و مابقی معده و بخشی از روده کوچک را میانبر می زند و در نتیجه با عبور غذا از سیستم گوارشی، کالری کمتری جذب می شود. جراحی بای پس معده، بر میزان جذب پروتئین تأثیر نمی گذارد، اما چون مواد غذایی از قسمتی از معده که اکثر کلسیم، آهن و ویتامین B از آنجا جذب می شوند، عبور نمی کند؛ بنابراین مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی مادام العمر برای اجتناب از مشکلاتی مانند کم خونی و پوکی استخوان توصیه خواهد شد.

میانگین کاهش وزن در این روش معمولا 30 تا 50 درصد وزن اولیه است.

عمل اسلیو معده چیست؟

برای افرادی که به عنوان فوق چاق یا حتی بالاتر طبقه بندی می شوند، خطرات مربوط به جراحی بسیار بالاتر است و برای کاهش زمان بیهوشی، برخی از جراحان به طور موثر در دو مرحله عمل جراحی بای پس معده را انتخاب می کنند.

این کار در ابتدا با انجام جراحی اسلیو معده انجام می شود که کاهش تقریبا 60 تا 75 درصد حجم معده با تقسیم آن از بالا به پایین به صورت عمودی با استفاده از گیره را شامل می شود (سپس اضافه معده خارج می شود) و معده باقیمانده دقیقا مانند معده کامل عمل می کند، اما بسیار کوچکتر بوده و بنابراین مصرف غذا محدود می شود.

بعد از مدتی (کاهش وزن بیمار و کاهش خطر جراحی)، این روش می تواند با جراحی دیگری به نام بای پس معده یا سوئیچ دوازدهه تغییر یابد. در بعضی موارد فرد به اندازه کافی با عمل اسلیو معده وزن از دست می دهد و نیازی به جراحی بای پس بیشتری ندارد.

دیگر تکنیک های کاهش وزن غیر از عمل کوچک کردن معده

علاوه بر جراحی باریاتریک روشهای کمتر تهاجمی برای کاهش وزن وجود دارد که در این بخش ذکر شده است.

عمل بالن معده برای لاغری

بالون معده در دهه 1980 توسعه یافته است که به وسیله قرار دادن یک بالون سیلیکونی در داخل معده، با استفاده از تکنیک آندوسکوپی که در آن لوله از دهان وارد معده می شود، به منظور فراهم کردن کاهش وزن کوتاه مدت یا موقتی افراد طراحی شده است. سپس این بالون با مایع استریل پر می شود.

حداکثر زمان توصیه شده برای قرار دادن بالون معده برای لاغری، 6 ماه است، که در انتهای 6 ماه باید برداشته شود، زیرا خطر خالی شدن بالن به علت ضعیف شدن دیواره آن ناشی از محتوای اسیدی معده وجود دارد. (گاهی اوقات ممکن است دارویی برای کاهش تولید اسید در معده تجویز شود تا طول عمر بالون بیشتر شود).

عمل بالون معده برای لاغری چه کسانی مناسب است؟

 • برای افرادی که به عنوان فوق چاق یا بالاتر طبقه بندی می شوند
 • خطرات مربوط به عمل جراحی باریاتریک بسیار بیشتر است
 • برای کسانی که مشکلات مربوط به چاقی قابل توجهی دارند و افرادی که با دیگر روش های کنترل شده نتوانسته اند وزن کم کنند یا کسانی که معیارهای کوچک کردن معده با جراحی را ندارند.

بالون معده به عنوان راه حل سریع طراحی نشده است و باید با برنامه رژیم غذایی بلندمدت و تغییرات شیوه زندگی مورد استفاده قرار گیرد. این روش برای کسانی که BMI کمتر از 30 دارند توصیه نمی شود.

دوره نقاهت جراحی معده برای لاغری چقدر است؟

تمام این جراحی های کاهش وزن به عنوان عمل بزرگی در نظر گرفته می شوند که به استراحت قابل توجهی برای بهبودی پس از جراحی نیاز خواهند داشت. عمل های جراحی با لاپاروسکوپی به علت ماهیت برش های کوچکتر، باید سریعتر از جراحی های باز بهبود یابند.

همانطور که از برش های خارجی جراحی بهبود می یابید، به طور کلی تنها می توانید غذای مایع برای مدت چند هفته بخورید تا معده و اندام های داخلی شما نیز التیام یابند و دوباره تنظیم شوند. به طور جزئی زمان کلی بهبودی در هر عمل در زیر شرح داده شده است، اما این زمان بستگی به توانایی بدن شما در بهبودی دارد که برای همه افراد متفاوت است.

نوع عمل زمان بستری در بیمارستان زمان بهبودی
باندینگ معده  1 - 2 روز    2 هفته
بای پس معده 3-6 روز 1 تا  2 ماه
سوئیچ دوازدهه(با انحراف بیلیوپانکراتیک)  4-6 روز  1 تا 2 ماه
بالون معده   1 روز 1-2 هفته
اسلیو معده 2 تا 3 روز    1 تا 2 ماه

 

خطرات و عوارض کوچک کردن معده چیست؟

جراحی کوچک کردن معده خطراتی در طول و بعد از عمل و همچنین مشکلات طولانی مدت تا زمانی که بدن شما با تغییرات جدید داخلی تطبیق دهد، به همراه خواهد داشت. این مشکلات شامل حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سوزش معده و کمبود ویتامین می شود (معمولا در تکنیک های سوء جذب دیده می شود).

همانند تمام روش های جراحی، همیشه احتمال عوارض و یا خطرات جانبی وجود دارد و اگر چه نادر است، می تواند شامل عفونت، واکنش به بیهوشی، تجمع خون یا مایع در زیر پوست، آسیب به عصب، لخته شدن خون، انسداد روده و فتق باشد. برای جراحی هایی که شامل گیره یا باند هستند، خطر ایجاد شکاف در این نقاط وجود دارد و باعث نشتی می شود که نیاز به جراحی اصلاحی فوری دارد و زخم هایی در نواحی اطراف گیره یا باند بوجود می آید.

به طور کلی، افراد با وزن بیشتر در معرض خطر بیشتری از عوارض هستند. به این ترتیب ممکن است پیشنهاد شود که مقداری از وزن خود را (از طریق رژیم غذایی یا روش های ساده تر مانند بالون معده) کم کنند یا اینکه رژیم های مخصوص برای جمع کردن چربی اطراف کبد تجویز می شود تا عوارض را کاهش دهند و دسترسی به معده برای پزشک در طول جراحی آسانتر شود.

در جراحی های باندینگ معده، همچنین نیاز به یک یا دو جلسه پیگیری برای تنظیم باند پس از عمل اولیه دارید.

همانطور که قبلا ذکر شد، تکنیک های سوء جذب مانند بای پس معده و سوئیچ دوازدهه، اغلب باعث کمبود ویتامین ها، مواد معدنی و مواد مغذی خاص می شوند، به این معنی که احتمالا نیاز به مکمل و همچنین رژیم غذایی غنی از اجزای خاصی برای بقیه زندگی خود خواهید بود. روش های محدود کننده مانند باندینگ معده به طور کلی این مشکلات را ایجاد نمی کنند.

یکی دیگر از نکات قابل توجه این است که کاهش سریع وزن، با رژیم غذایی یا جراحی، می تواند خطر ابتلا به سنگ های صفراوی را افزایش دهد. به همین علت، کیسه صفرا، یک عضو غیر ضروری از بدن، معمولا همزمان با عمل بای پس معده برداشته می شود یا اینکه برای جلوگیری از تشکیل سنگ های صفراوی دارو تجویز خواهد شد.

حدود 3 نفر از هر 10 نفری که جراحی سوئیچ دوازدهه داشته اند، از مدفوع و باد نفخ بد بو پس از عمل رنج میبرند و برخی از آنها به طور منظم از اسهال رنج می برند که ناشی از چربی هضم نشده در قسمت پایینی دستگاه گوارش و تغییر تعادل عادی باکتری ها در روده بعد از عمل است. رژیم کم چربی به همراه آنتی بیوتیک ها می تواند این مشکل را به حداقل برساند.

یکی دیگر از عوارض جانبی در عمل جراحی بای پس معده، سندروم دامپینگ نامیده می شود. بدلیل تغییراتی که در سیستم گوارش بدن بوجود آمده است، انرژی موجود در غذا بسیار سریعتر از حد طبیعی به جریان خون می رسد.

بنابراین اگر مقدار زیادی غذای شیرین (مانند چیزهای شیرین یا مواد غذایی بسیار فرآوری شده) بخورید، این قند خیلی سریع به جریان خون منتقل می شود و باعث می شود بدن (پانکراس) انسولین بیشتری تولید کند، انسولین هورمونی است که به بدن کمک می کند تا از هر قندی که جذب کرده استفاده کند. بنابراین علائم این سندرم شامل سرگیجه، عرق سرد، تپش قلب و حالت تهوع است. به طور معمول فرد میل به دراز کشیدن برای نیم ساعت دارد تا علائم از بین برود ولی اسهال ممکن است ادامه یابد. از این رو، این عوارض جانبی در واقع می تواند به عنوان عامل بازدارنده پرخوری مواد غذایی اشتباه که ممکن است قبلا عاملی در چاقی بوده است باشد. بنابراین، بسیاری از بیماران بای پس معده به دلیل این عارضه جانبی میل به خوردن شیرینی را از دست می دهند.

عامل دیگری که با کاهش سریع وزن در جراحی کوچک کردن معده تجربه می شود این است که پوستی که قبلا با اضافه وزن کشیده شده است، دچار افتادگی در اطراف شکم، ران ها، باسن، بازوها و در زنان، در پستان ها خواهد شد. در حال حاضر تعداد زیادی از جراحی های کانتورینگ بدن برای برداشتن این پوست اضافی وجود دارد. مانند لیفت پایین تنه، ابدومینوپلاستی (جراحی شکم)، لیفت ران، لیفت باسن، براکیوپلاستی (لیفت بازو) و ماستوپکسي (لیفت پستان). اما به طور کلی شما باید قبل از در نظر گرفتن چنین جراحی هایی، به بدنتان زمان زیادی بدهید تا به کاهش وزن و تغییر پوست پایدار بعد از عمل جراحی باریاتریک برسید.

مراقبت های بعد از عمل معده برای کاهش وزن چیست؟

بسیار مهم است که پس از عمل جراحی معده برای لاغری، با دقت از توصیه های جراح پیروی کنید.

توصیه های پس از عمل معده برای کاهش وزن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مطمئن شوید همراهی در کنارتان که شما را به خانه بازگرداند و تا دو روز پس از جراحی از شما مراقبت کند را دارید.
 • استفاده از داروهای مسکن توصیه شده
 • در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.
 • بسته به نحوه انجام عمل جراحی، لاپاروسکوپی یا از طریق عمل باز، ممکن است لازم باشد که برای کشیدن بخیه های سطحی یا حذف لوله های تخلیه جراحی به پزشک مراجعه کنید.
 • از برنامه های غذایی و توصیه هایی که توسط جراح یا متخصص تغذیه به شما داده شده است، از جمله رژیم های مایع بلافاصله پس از جراحی، مواد غذایی که نباید مصرف شوند و مکمل های غذایی مورد نیاز پیروی کنید.
 • پیروی از برنامه تمرینی و توصیه هایی که توسط جراح یا متخصص تغذیه به شما داده می شود که باعث می شود نه تنها پس از عمل جراحی وزن کم کنید، بلکه همچنین به بهبود هر گونه مشکل سلامتی که ممکن است داشته باشید، کمک می کند.
 • اجتناب از نوشیدن مایعات بین وعده های غذایی، زیرا می تواند غذاهای داخل کیسه معده را زود خالی کند و شما دوباره خیلی سریع احساس گرسنگی کنید.
 • یاد بگیرید غذا را به آرامی بخورید و به اندازه کافی بجوید تا سریعتر سیر شوید و از مسدود شدن معده و روده خود جلوگیری کنید.
 • اجتناب از غذاهای پر شکر و یا غذاهای فرآوری شده در مورد جراحی هایی که دارای عارضه سندرم دامپینگ هستند.

خلاصه ای از توصیه های عمل جراحی کوچک کردن معده

انتخاب جراحی کاهش وزن یا باریاتریک یک تصمیم بزرگ در زندگی است. اگر چه نوع جراحی توصیه شده توسط جراح شما جزء مهمی در تعیین میزان وزنی است که ممکن است از دست بدهید، ولی خودتان برای ایجاد شیوه زندگی جدی و تغییرات عادت غذایی نیز باید تمایل داشته باشید تا نتیجه جراحی آنطور که انتظار دارید موفقیت آمیز باشد و شکست نخورد.

مطالعات بالینی خوبی در مقایسه با انواع مختلف جراحی انجام شده است. با این حال هنوز اطلاعات محدودی در مورد نتایج بلند مدت (بیش از 10 سال) از روش های مختلف وجود دارد که باعث می شود برای جراحان مطمئن شدن از این که که کدام روش برای شما مناسب است سخت باشد.

انتخاب روش مناسب برای شما، که با جراح مورد بحث قرار می گیرد، به پاسخ به چند سوال بستگی دارد، از جمله:

 • BMI شما؟
 • سن شما؟
 • هر گونه بیماری مرتبط با چاقی؟
 • میزان کاهش وزن مورد نیاز ؟
 • میزان سرعت کاهش وزن مورد نیاز؟
 • عادت های تغذیه فعلی شما؟ خوردن شیرینی؟ سرعت خوردن ؟حجم غذا؟
 • شخصیت شما؟ توانایی کنار آمدن با شیوه زندگی و تغییرات؟ و موارد بیشتر…