میکرودرم ابریژن چیست؟ بررسی عوارض و مزایای میکرودرم

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

میکرودرم ابریژن دستگاهی برای لایه برداری خفیف پوست است که جریانی از ذرات میکروسکوپی را به روی صورت می پاشد تا بافت و ظاهر پوست بهبود یابد. دستگاه های مختلف میکرودرم از ذرات متفاوتی مانند: کریستال های آلومینیوم اکسید، منیزیم اکسید، سدیم بی کربنات یا سدیم کلرید استفاده می کنند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم چیست؟

میکرودرم ابریژن دستگاهی برای لایه برداری پوست است که با جریانی از ذرات میکروسکوپی که به روی صورت دمیده می شود همانند سنباده عمل کرده و باعث بهبود بافت و ظاهر پوست می شود. ذراتی که در دستگاههای میکرودرم به کار می روند متغیر بوده و می توانند شامل کریستال های آلومینیوم اکسید، منیزیم اکسید، سدیم بی کربنات یا سدیم کلرید باشد.

میکرودرم ابریژن چیست

پاشش این کریستال ها بر روی پوست، بیرونی ترین لایه پوست یا همان اپیدرم را با تاثیری مشابه سنباده، مقداری از بین می برد. وقتی لایه خارجی پوست از بین رفت، لایه های زیرین پوست تولید سلول های جدید خود را افزایش می دهند تا سطح پوست را بازسازی کنند. روش میکرودرم ابریژن حالت تهاجمی کمی داشته و کمترین آسیب را در پوست ایجاد می کند و باعث شادابی پوست، بهبود بافت پوست و کاهش خطوط و چروک های ریز می باشد.

این درمان معمولا بدون درد بوده و پوست را چندان تحریک نمی کند. این روش دارای تاییدیه از سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 1996 است. ابریژن در انگلیسی به معنای خراش و سایش است و درمان میکرودرم ابریژن در ایران بیشتر به نام میکرودرم شناخته می شود.

دستگاههای میکرودرم ابریژن بر اساس هندپیس مورد استفاده به دو دسته میکرودرم ابریژن کریستالی و میکرودرم ابریژن الماسی تقسیم می شوند:

 • میکرودرم ابریژن با پاشش کریستال:

در این تکنولوژی، هندپیس دستگاه میکرودرم، جریان پر سرعتی از کریستال های ریز (عموما آلومینیوم اکسید) را بر روی پوست می پاشد که همزمان نیز توسط دستگاه مکنده، از روی پوست جمع آوری می شوند. ذرات پس از برخورد با پوست، بخشی از لایه اپیدرمی پوست را جدا می کنند.

ذرات آلومینیوم اکسید در 20 سال گذشته بعنوان ساینده ترین ماده پس از الماس مورد استفاده بوده است. بخاطر اینکه ارتباطی با استفاده از محصولات آلومینوم دار همچون دئودورانت ها و بروز سرطان یافت شده است، شرکت های سازنده میکرودرم ابریژن از سایر کریستال ها نیز در دستگاهها بهره می برند. مثلا کریستال های سدیم بی کربنات.

سدیم بی کربنات از نظر سایندگی و تاثیر گذاری، نسبت به الماس و آلومینیوم اکسید بسیار ضعیفت تر است ولی در افراد مستعد هایپرپیگمانتاسیون از این کریستال ها بدلیل نرم تر بودن آنها استفاده می شود که بعد از جلسه درمانی نیز براحتی با آب شسته می شود.

 • میکرودرم ابریژن با سَری الماس:
دستگاه میکرودرم ابریژن

از سویی دیگر، سیستم میکرودرم ابریژن الماسی، بجای پاشش ذرات کریستالی، از سری الماسی که با لیزر برش داده شده است استفاده می کند. نواحی حساس مانند اطراف چشم و دهان با این سیستم بهتر و دقیق تر لایه برداری می شوند و ریسک ورود ذرات کریستالی به چشم و یا سیستم تنفسی از بین می رود.

این سیستم از میکرودرم ابریژن بیشتر شبیه سیستم درم ابریژن است و با انواع سَری های الماسی در سایزها و زبری های متفاوت برای تناسب با انواع پوست ها و تنظیم عمق لایه برداری، ساخته می شود.بسیاری از متخصصین ترجیح می دهند تا از میکردرم با سری الماسی استفاده کنند، چراکه براحتی قابل کنترل بوده و پوست را تحریک نمی کند و درمان دقیق تری را فرآهم می کند.

فواید میکرودرم ابریژن چیست؟

فواید و خواص میکرودرم

میکرودرم ابریژن درمانی با کمترین تهاجم برای لایه برداری پوست است که حداقل آسیب را به سطح پوست می رساند. به طور کلی روش میکرودرم، روشی بی خطر برای درمان انواع پوست ها با انواع رنگ پوست است. نتایج این روش شامل شاداب سازی و بهبود بافت پوست و کاهش خطوط و چین و چروک ریز است.

این روش قادر به بهبود مشکلات پوستی از قبیل موارد زیر است:

 • آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید
 • چین و چروک های ریز
 • لکه های پیری، لکه های قهوه ای، هایپرپیگمانتاسیون
 • آکنه و اسکار آکنه
 • پوست کدر
 • غیر یکنواخت بودن رنگ و بافت پوست
 • بهبود روزنه های پوست
 • ملاسما
 • استرچ مارک
 • اثرات آبله

این روش گاهی اوقات در ترکیب با لایه بردارهای شیمیایی یا برخی کرم های پوستی به کار می رود.

میکرودرم ابریژن برای کاهش چین و چروک ها و اسکارهای عمیق، هایپرپیگمانتاسیون عمیق یا مشکلات عروقی- پوستی مانند عروق عنکبوتی مناسب نیست.

میکرودرم ابریژن یا درم ابریژن؟ کدام بهتر است؟

میکرودرم ابریژن در مقابل درم ابریژن، کمتر تهاجمی است. درم ابریژن از روش تهاجمی تری برای لایه برداری سطح پوست استفاده می کند. متخصص پوست ممکن است درم ابریژن را برای اسکار آکنه، اسکارهای ناشی از جراحی یا سانحه و یا پاک کردن تتو پیشنهاد کند.

مراحل روش میکرودرم ابریژن چگونه است؟

در اولین ملاقات شما با پزشک متخصص انتظارات شما از این درمان باید به طور کامل توضیح داده شود و مشخص شود که آیا میکرودرم ابریژن می تواند نتایج دلخواه شما را بدست آورد یا خیر. جهت اطمینان از بی خطر بودن این درمان برای شما، سابقه پزشکی شما نیز باید بررسی شود.

معمولا از مراجعین خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنند، بدین معنی که با مزایا و خطرات احتمالی میکرودرم ابریژن آشنایی دارند. برای مقایسه نتیجه درمان ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیندازد.

روش میکرودرم پوست

در صورتی که سابقه عفونت تبخال داشته باشید، جهت احتیاط ممکن است داروی ضد ویروس برای درمان تبخال تجویز شود. پوست قبل از درمان تمیز شده و برای محافظت چشم در برابر کریستال های پراکنده دستگاه میکرودرم ابریژن، استفاده از عینک ایمنی ضروری است.

شدت درمان (فشاری که با آن کریستال ها با پوست برخورد دارند) بسته به نوع کریستال های به کار رفته، فشار مورد استفاده یا طول درمان متفاوت است. همچنین این روش به کرم های بی حسی برای کاهش درد نیازی ندارد. پزشک پوست را کشیده و با استفاده از یک دستگاه دستی به آرامی ذرات کریستال را به روی پوست هدایت می کند و سپس بلافاصله کریستال ها و ذرات جدا شده از پوست توسط دستگاه مکیده می شوند.

روش میکرودرم

کریستال ها پس از برخورد، همراه با سلول های مرده حاصل از درمان به داخل ظرفی بسته و جداگانه می روند تا هیچ خطر آلودگی ناشی از سلول های مرده وجود نداشته باشد. در درمان با میکرودرم، کریستال ها مجدد استفاده نمی شوند. در انتهای درمان کرم مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب به پوست زده می شود.

تکرار درمان

این روش درمانی می تواند حدودا بصورت هفتگی برای 5 تا 10 جلسه تکرار شود. سپس هر سه یا چهار ماه یک بار می توان درمان را برای حفظ نتایج انجام داد.

دوره نقاهت بعد از میکرودرم ابریژن چقدر است؟

درمان معمولا حدود 10 تا 30 دقیقه زمان می برد، اما درمان ترک های پوستی ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد. اغلب بیماران می توانند بلافاصله پس از درمان به سرکار و فعالیت های خود بازگردند و دوره نقاهت خاصی ندارد.

مراقبت ها و نکات مهم قبل از درمان با میکرودرم ابریژن

این درمان، روشی غیر جراحی با حداقل میزان تهاجم است. بهتر است قبل از شروع درمان درمورد هرگونه درمان ها و جراحی های زیبایی که در گذشته انجام داده اید با پزشک خود صحبت کنید. پزشک خود را از آلرژی ها و بیماری های خود مطلع کنید.

پس از درمان، پوست خود را هیدراته نگه دارید و از محصولات مراقبت پوستی ملایم استفاده کنید.

حداقل تا یک روز از داروهای موضعی آکنه استفاده نکنید. همچنین بسیار مهم است که از پوست خود در برابر نور خورشید با کرم ضد آفتاب مراقبت کنید. زیرا پوست تا یک هفته پس از درمان حساس است.

ممکن است از شما خواسته شود از یک هفته قبل از درمان از قرار گیری در معرض نور خورشید، استفاده از کرم های برنزه کننده و وکس کردن پوست خودداری کنید. همچنین ممکن است توصیه شود از کرم ها و ماسک های لایه بردار از سه روز قبل از درمان استفاده نکنید.

قبل از درمان آرایش خود را پاک کنید و صورت خود را تمیز نمایید.

مراقبت های بعد از میکرودرم ابریژن چیست؟

از آبرسان ملایم برای کمک به رطوبت رسانی پوست و ضد آفتاب برای حفاظت از ناحیه تحت درمان در برابر نور آفتاب استفاده کنید.

استفاده از کمپرس سرد به از بین رفتن کبودی و ورم پس از درمان کمک خواهد کرد.

در درمان های عمقی برای اسکارها و ترک های پوستی ممکن است برای چند روز تا زمانی که پوست بهبود می یابد، استفاده از پماد آنتی بیوتیک تجویز شود. پس از بهبود پوست می توانید آرایش کنید.

در صورتی که هر گونه علائم عفونت یا تغییرات رنگدانه را مشاهده کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

مضرات و عوارض میکرودرم ابریژن چیست؟

مضرات میکرودرم

درمان با میکرودرم ابریژن بسیار بی خطر است و معایب میکرودرم بسیار ناچیز است. این عوارض فقط بر روی اپیدرم (لایه خارجی پوست) تاثیر می گذارد. عوارض ناچیز موقتی رایج این درمان شامل حساسیت، قرمزی و کبودی پوست است. به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت هرچه مزایای یک درمان بیشتر باشد، عوارض ناشی از آن نیز بیشتر است. عوارض و خطرات ناشی از روش های درمانی تهاجمی تر مانند درم ابریژن و لیزر بیشتر از روش میکرودرم ابریژن است.

عوارض احتمالی میکرودرم ابریژن شامل موارد زیر می شود:

 • سفت شدن پوست
 • قرمزی
 • کبودی خفیف به دلیل ساکشن دستگاه
 • حساسیت پوست
 • هایپرپیگمانتاسیون
 • خونریزی نقطه ای
 • کبودی پوست اطراف چشم (مخصوصا در صورتی که داروی آسپرین و یا دیگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید.)
 • پارگی رگ های خونی کوچک
 • فعال شدن تبخال در اطراف لب ها

ایجاد تبخال پس از میکرودرم ابریژن به ندرت اتفاق می افتد. در صورتی که سابقه تبخال دارید، بهتر است از درمان نواحی لب خودداری کنید یا قبل از درمان با مشورت پزشک آنتی بیوتیک مصرف کنید.

در صورتیکه میکرودرم بصورت تهاجمی استفاده شود، ممکن است به پوست آسیب رسانده و موجب هایپرپیگمنتاسیون و یا بروز کبودی گردد.

در صورتی که پوست بسیار نازک و حساسی دارید، احتمال افزایش ظاهر رگهای خونی سطحی وجود دارد.

درمان های عمقی با هدف ترمیم بافت اسکار و ترک های پوستی ممکن است مقداری لکه های خونی ایجاد کند که بهبودی آن حدود 3 تا 4 روز طول می کشد.

مقدار کمی خطر تغییرات خفیف رنگدانه در پوست وجود دارد که معمولا در طول یک ماه از بین می رود و خطر ایجاد هر نوع اسکاری در این روش بسیار نادر است. تیرگی پوست نیز ممکن است پس از این درمان رخ دهد که می تواند دائمی و یا موقتی باشد. در صورت رعایت مراقبت ها و نکات پس از درمان می توانید از بروز این عوارض جلوگیری کنید.

میکرودرم خانگی

بیشتر دستگاه های میکرودرم خانگی ضعیف تر از دستگاه های موجود در کلینیک ها هستند. این دستگاه ها قادر به لایه برداری مناسب و برداشتن سلول های مرده پوست نیستند. به همین دلیل توصیه می شود در صورتی که به دنبال نتایج خوبی هستید درمان خود را تحت نظر پزشک و در کلینیک های معتبر انجام دهید.

هزینه میکرودرم ابریژن چقدر است؟

معمولا هزینه درمان با میکرودرم ابریژن بستگی به موارد زیر دارد:

 • تخصص و صلاحیت های متخصص
 • تعداد جلسات درمان
 • نوع میکرودرم ابریژن
 • محل کلینیک یا مطب

آیا میکرودرم ابریژن برای شما مناسب است؟

این درمان معمولا برای تمامی انواع پوست مناسب است. میکرودرم ابریژن برای افرادی که عفونت های شدید پوستی (از قبیل تبخال)، سابقه مشکلات بهبود پوست و یا آنهایی که طی 6 تا 12 ماه اخیر ایزوترتینوئین مصرف کرده اند، مناسب نیست. زیرا احتمال بروز اسکار در این افراد زیاد است.

فواید میکرودرم

این درمان محدودیت سنی خاصی ندارد و افراد بالای 12 سال تا 65 سال می توانند تحت این درمان قرار بگیرند. پوست های بالغ تر بالای 70 سال ممکن است در معرض خطر کبودی و سایش پوست قرار بگیرند. افراد زیر 12 سال نیز تحت نظر متخصص پوست یا جراح پلاستیک می توانند با میکرودرم ابریژن درمان شوند.