هر چیزی که باید در مورد درم ابریژن بدانید

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

درم ابریژن یک روش لایه برداری بسیار تخصصی و تهاجمی است که بوسیله جراح پلاستیک انجام می گیرد. در این روش پوست با ابزاری شبیه به برس سیمی یا تیغ الکتریکی لایه برداری و تراشیده می شود. درم ابریژن برای جوانسازی و کاهش لکه های پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

درم ابریژن، یک روش جراحی است که در آن متخصص جراح پلاستیک، زیبایی یا متخصص پوست، لایه خارجی پوست را با ابزاری شبیه برس سیمی، ابزاری حاوی ذرات الماس، یا ابزاری شبیه به تیغ الکتریکی، می تراشد. این روش می تواند برای درمان چین و چروک و لکه های رنگدانه ای خاص ناشی از آسیب های نور خورشید مورد استفاده قرار بگیرد.

با این حال، بیشتر افراد لیزر را به جای درم ابریژن برای بازسازی سطح پوست انتخاب می کنند. همچنین درم ابریژن می تواند برای پاک کردن برخی از خالکوبی ها استفاده شود، اگر چه امروزه لیزرها نیز برای این مورد استفاده می گردند. اکثر بیماران در مدت 9 الی10 روز بهبود می یابند و بعد از این مدت می توانند در بین عموم حضور یابند. با این حال، بهبودی در بیماران مسن تر یا بیمارانی که عفونت بعد از عمل دارند، به تأخیر می افتد. محو شدن قرمزی پوست می تواند 3 ماه یا بیشتر طول بکشد.

اطلاعاتی در زمینه جراحی درم ابریژن

درم ابریژن، روش جراحی است که از اواخر دهه 1950 انجام می شود. این روش، نمونه دیگری از روش های بازسازی سطح پوست است که هدف آن شبیه به لیزر یا لایه بردارهای شیمیایی بوده، اما در این روش از یک دستگاه برای از بین بردن لایه بیرونی پوست یا اپیدرم و سپس قسمت بالای درم پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال های اخیر، استفاده از این شکل خاص از درمان پوست کاهش یافته است زیرا لایه برداری شیمیایی پوست و همچنین لیزرها محبوبتر شده اند. میکرودرم ابریژن، شکل ملایم تری از درم ابریژن است که آن نیز اخیرا بسیار محبوب شده است.

اگر شما به فکر انجام درم ابریژن هستید، اطلاعات زیر به شما درک کلی از این روش می دهد. از آنجایی که شرایط هر بیمار و توصیه پزشک ممکن است متفاوت باشد، بهتر است سوالات تخصصی خود را از متحصصین و جراحان باتجربه بپرسید.

درم ابریژن چیست؟

پزشک لایه بیرونی پوست را با یک برس سیمی زبر یا یک ابزار حاوی ذرات الماس می خراشد. این دستگاه مانند دستگاه سمباده ای است که ورقه های آن از جنس اکسید آلومینیوم یا کریستال های کاربید سیلیکا بوده و به یک دسته موتوردار متصل شده اند. همانطور که سمباده می چرخد، پوست ساییده می شود. تراشیدن تا زمانی که جراح به ایمن ترین سطح برسد، ادامه می یابد که باعث مشاهده کمتر اسکار یا چین و چروک می گردد (لطفاً نمودار زیر که عمق لایه برداری را نشان می دهد را مشاهده فرمایید).

در نوعی از درم ابریژن، جراح از یک ابزار دستی به نام درماتوم استفاده می کند که شبیه به تیغ الکتریکی است. درماتوم دارای یک تیغه است که به عقب و جلو حرکت می کند تا سطح لایه های پوست را که اسکار عمیق یا نقص پوستی دارد را بردارد. لایه برداری پوست تا زمانی ادامه می یابد که اسکار به کمترین مقدار برسد یا چین و چروک با پوست اطرافش صاف شود و پوست هموارتر شود.

پوستی که توسط دستگاه لایه برداری شده است، بهبود یافته و پوست سفت تری ایجاد می شود و چین و چروک و اسکار کاهش می یابد.

چه عارضه های پوستی با درم ابریژن قابل درمان است؟

درم ابریژن می تواند برای درمان چین و چروک و لکه های رنگدانه ای خاص ناشی از آسیب های نور خورشید مورد استفاده قرار گیرد. روش درم ابریژن جای جوش و جای زخم را بهبود داده و برای کاهش ظاهر اسکارهای برجسته یا فرو رفته ناشی از آکنه، آبله مرغان یا اسکارهای خاص جراحی مفید است. همچنین می تواند برای از بین بردن برخی از خالکوبی ها استفاده شود، هر چند که امروزه لیزرها رایج ترند. انجام درم ابریژن برای جای جوش توسط متخصصان انجام می شود.

این تکنیک را می توان در نواحی کوچکی از پوست (مانند درمان خطوط اطراف لب ها) یا در نواحی بزرگتر صورت نیز استفاده کرد.

درم ابریژن را نمی توان برای کاهش اندازه منافذ پوستی یا رفع افتادگی پوست استفاده کرد.

مراحل درم ابریژن چگونه است؟

اولین بحث شما با یک جراح باید انتظارات شما از این درمان بوده و پزشک بایستی اعلام کند که آیا انتظارات شما با این درمان قابل دستیابی هستند یا خیر.

سوابق پزشکی باید بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی مبنی بر منع شما از این درمان وجود ندارد. به طور معمول از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی است که شما مزایای بالقوه و خطرات مربوط به روش درم ابریژن را درک کرده اید. پزشک برای مقایسه نتیجه عمل ممکن است عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیاندازد.

معمولاً از شما خواسته می شود برای کاهش خونریزی بعد از عمل، یک هفته قبل از درمان هیچ گونه آسپرین یا داروهایی مانند آسپرین را مصرف نکنید.

پیش از عمل، برخی از پزشکان مایلند بر روی قسمتی از پوست معمولا پشت گوش تست انجام دهند، تا به بیمار نشان دهند این روش چطور انجام می شود و مشخص شود که شما مشکلی با زخم شدگی و تغییرات رنگدانه ای در پوستتان در پروسه بهبودی ندارید.

بیهوشی

برای درمان کامل، بی حسی موضعی در ناحیه درمان نیاز است و معمولا همراه با آن مسکن داده می شود تا شما احساس خواب آلودگی داشته باشید و درد و ناراحتی کمتری را احساس کنید.

روش انجام عمل

ناحیه تحت درمان با استفاده از یک یا ترکیبی از انواع مختلف درم ابریژن ساییده می شود تا جاییکه عمق مورد نیاز از پوست برداشته شود.

این تکنیک تخصصی است و نیاز به یک متخصص با تجربه دارد که از دستگاه استفاده کند و مشاوره دهد که چقدر پوست آسیب دیده است و چقدر از پوست باید برداشته شود. در نتیجه، این روش ممکن است تا یک ساعت طول بکشد و دشوار باشد. به طور کلی درم ابریژن موجب خونریزی زیادی می شود و تصمیم گیری در مورد توقف برداشتن پوست را سخت می کند.

خونریزی پس از درم ابریژن، با کمپرس سرد قبل از استفاده از پانسمان نهایی متوقف می شود.

تکرار عمل

تکرار عمل برای بهبود نتایج، چند ماه پس از اولین درمان ممکن است نیاز باشد. درم ابریژن را می توان هر چند سال و همراه با درمان های دیگر برای کمک به حفظ نتیجه اولیه تکرار کرد.

چه مدت طول می کشد تا بهبودی پس از درم ابریژن حاصل شود؟

اکثر بیماران در طول 9 یا 10 روز بهبود می یابند و می توانند به زندگی عادی خود بازگردند. با این حال، در بیماران مسن تر یا کسانی که عفونت پس از عمل دارند، بهبودی می تواند به تعویق بیفتد. از بین رفتن قرمزی پوست، 3 ماه یا حتی بیشتر طول می کشد.

عوارض درم ابریژن چیست؟

پس از عمل، عوارض جانبی می تواند شامل درد همراه با ورم و قرمزی پوست در ناحیه تحت درمان باشد.

هنگامی که پوست شروع به بهبود می کند، خارش می تواند یکی از مشکلات باشد. ابتلا به عفونت نیز خیلی نادر است.

برای جلوگیری از بسیاری از مشکلات بالقوه طولانی مدت درم ابریژن، می توان درخواست راهنمایی دقیق کرد، در مورد اینکه آیا پوست شما برای درمان مناسب است یا خیر و دقیقا چه نوع درم ابریژنی باید انجام شود. حتی پس از درمان، خطراتی مانند زخم و تغییرات رنگدانه ای می تواند رخ دهد.

مراقبت های لازم پس از عمل درم ابریژن چیست؟

بسیار مهم است که شما پس از درم ابریژن توصیه های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. هدف این است که زخم را در طول روند بهبودی، نرم و دور از عفونت نگه داریم تا به بهترین نحو ممکن به درمان کمک کرده و خطر عوارض را کاهش دهد.

توصیه های بعد از درم ابریژن ممکن است به شرح زیر باشد:

 • استفاده از داروهای ضد درد توصیه شده در صورت نیاز
 • مصرف قرص خواب تجویز شده برای چند روز اول بعد از عمل
 • خوابیدن به پشت و بالا نگه داشتن سر با استفاده از چند بالشت
 • مالیدن یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیک (معمولا توسط پزشک تجویز می شود) چندین بار در روز
 • مراجعه به پزشک چند روز پس از درمان برای ارزیابی پیشرفت شما
 • اجتناب از انجام تمرینات شدید ورزشی برای چند هفته
 • اجتناب از خاراندن یا دست زدن به پوست به منظور کاهش بروز اسکار. اگر خارش شدیدی در طول بهبودی داشتید، آنتی هیستامین ممکن است توصیه شود.
 • شروع به استفاده از کرم ضد آفتاب حدود 2 هفته پس از انجام این عمل و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید برای حدود 6 هفته

اگر متوجه علائم عفونت، اسکار و یا تغییرات رنگدانه ای شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا درم ابریژن برای شما مناسب است؟

درم ابریژن در افرادی که دارای پوست های زیتونی یا پوست تیره هستند، توصیه نمی شود زیرا افزایش خطر ابتلا به هیپوپیگمانتاسیون (سفیدی پوست) و بروز اسکار برجسته (هایپرتروفیک) وجود دارد.

نتایج درم ابریژن در پوست هایی با رنگ ناهماهنگ، نیز غیر قابل پیش بینی است.

در موارد زیر ممکن است این درمان توصیه نشود:

 • سابقه ای از مشکلات مربوط به زخم کلوئیدی یا برجسته (هایپرتروفیک) در پوست خود داشته اید.
 • پیگمنت یا رنگ غیرطبیعی پوستی داشته باشید.
 • زگیل یا هر گونه عفونت در صورت، مانند تبخال، داشته باشید.
 • ایزوترتینوئین در طی 6 تا 12 ماه گذشته استفاده کرده باشید.