همه چیز درباره عمل زیبایی چانه و ژنیوپلاستی

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

جراحی چانه یا ژنیوپلاستی می تواند چانه های بزرگ و یا کوچک را به نحوی تغییر دهد که اعضای صورت متناسب شود. جراحی ژنیوپلاستی انواع مختلفی دارد که عبارتند از: ژنیوپلاستی استخوانی یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ، ژنیوپلاستی چانه نامتقارن و ایمپلنت پروتز.

جراحی چانه یا ژنیوپلاستی (بصورت ژینوپلاستی نیز مصطلح است) یک عمل جراحی زیبایی چانه است که به منظور بهبود ظاهر چانه ی فرد، از جمله کوچک کردن چانه (در صورتیکه چانه بیش از حد بزرگ است) یا اصلاح انحراف چانه انجام می شود. انواع مختلف ژنیوپلاستی عبارتند از:

 • ژنیوپلاستی استخوانی یا ژنیوپلاستی اسلایدینگ
 • ژنیوپلاستی چانه نامتقارن
 • ایمپلنت چانه

ژنیوپلاستی یک روش تهاجمی است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد. بسته به نوع عمل جراحی، فرآیند متفاوت خواهد بود، اما عموما استخوان چانه به صورت کنترل شده شکسته می شود و سپس به جلو یا عقب به سمت موقعیت جدید منتقل می شود و با پیچ و صفحات فلزی ثابت می شود. از این روش برای بزرگ کردن چانه نیز استفاده می شود.

این جراحی دائمی بوده و استخوان به محل جدیدش متصل می شود. جراحی ژنیوپلاستی برخلاف انتظار دردناک نیست، اما باعث ایجاد ناراحتی، بخصوص تا دو یا سه روز پس از جراحی می شود. ورم بعد از جراحی می تواند تا دو هفته یا بیشتر طول بکشد.

ژینوپلاستی یا عمل جراحی چانه چیست؟

ژینوپلاستی

بسیاری از جراحی های صورت بر بینی و چشم تمرکز می کنند. در واقع، جراحی زیبایی بینی، که رینوپلاستی نامیده می شود، هنوز هم یکی از محبوب ترین جراحی های پلاستیک است، اما بسیاری جراحان اتفاق نظر دارند که ژنیوپلاستی می تواند به طور چشمگیری نیمرخ و ظاهر کلی چهره را بهبود ببخشد، زیرا می تواند بر روی تقارن صورت تاثیر بگذارد.

ژنیوپلاستی یا جنیوپلاستی به طور کلی برای جلو بردن چانه در صورت عقب بودن چانه و یا دارای نقص بودن و یا برای عمل کوچک کردن چانه، اگر بیش از حد بزرگ باشد، استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای ایجاد صورت کشیده تر یا کوتاه تر از جلو و از نیمرخ بهره برد.

اگر فک پایین دارای نقص باشد، ژنیوپلاستی نیز می تواند مورد استفاده قرار گرفته و آن را کشیده تر و برجسته تر کند و جراحی های دیگر مانند عمل جراحی اورتوگانتیک (جراحی اصلاح فک) نیز می تواند همزمان با عمل جراحی ژنیوپلاستی انجام شود تا ظاهر و در برخی از موارد، عملکرد فک پایین و چانه بهبود یابد . رینوپلاستی نیز می تواند همان زمان با ژنیوپلاستی انجام شود تا در صورت نیاز ظاهر کل صورت را بهبود ببخشد.

اگر قصد انجام ژنیوپلاستی را دارید، اطلاعات زیر درک اولیه ای از این روش به شما می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی به بیمار و جراح دارد. لطفا در مورد هر چیزی که متوجه نمی شوید از جراح خود سوال کنید.

ژینوپلاستی چیست

ژنیوپلاستی یا عمل چانه، نوعی جراحی پلاستیک است که برای بهبود ظاهر چانه طراحی شده و یک روش تهاجمی است که نیاز به بیهوشی عمومی دارد، به این معنی که بیمار به طور کامل به خواب می رود. بسته به اینکه برجسته کردن و تغییر شکل چانه و یا کاهش اندازه چانه انجام شود، روند جراحی متفاوت خواهد بود، اما روند کلی شامل شکستن کنترل شده استخوان درون چانه است.

به این ترتیب بسته به نیاز فردی بیمار می توان به سادگی چانه را به جلو یا عقب و به موقعیت جدید آن حرکت داد. سپس استخوان ها با پیچ و صفحات فلزی در محل ثابت می شوند. جراحی دائمی بوده و استخوان در داخل چانه به سمت جدیدش قرار می گیرد. این جراحی در مقابل پروتز چانه است، به این ترتیب که ماهیچه های داخل چانه می توانند در اطراف ایمپلنت حرکت کنند و اینکار میتواند باعث نیاز به تکرار جراحی گردد.

انواع روش های عمل چانه چیست؟

ژینوپلاستی استخوانی یا اسلایدینگ

ژنیوپلاستی استخوانی یکی از رایج ترین انواع ژنیوپلاستی است، زیرا می تواند بعنوان جراحی کوچک کردن چانه یا بزرگ کردن آن استفاده شود. در ژنیوپلاستی استخوانی، قسمتی از استخوان که می تواند به سمت جلو حرکت کند تا چانه را برجسته کند، یا برای کاهش اندازه چانه به عقب حرکت کند، شکسته می شود. همچنین می توان استخوان را برای کاهش طول صورت بالا برد، یا برای افزایش طول صورت پایین آورد.

جراحی نقطه نامتقارن چانه

جراحی نقطه نامتقارن چانه یک شکل پیچیده از ژنیوپلاستی است که نیاز به مهارت های جراح زیبایی صورت بسیار آموزش دیده دارد که می تواند عمل جراحی ظریفی را انجام دهد، همچنین کسی که بتواند عارضه ای که باعث ایجاد مشکل زیبایی شده است را در وهله ی اول تشخیص دهد. این عارضه ها می توانند از مشکلات مختلف دندانی باشند، که اگر تشخیص داده نشوند می توانند به جراحی غیر ضروری فک منجر شود.

توصیه های قبل از عمل زیبایی چانه

در اولین قرار ملاقات با جراح، باید به طور واضح انتظارات خود را از عمل جراحی و اینکه دوست دارید پس از عمل جراحی چطور دیده شوید را توضیح دهید.

بحث های دقیق در مورد دلایل شما برای جراحی ژنیوپلاستی در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که شما به اندازه کافی اطلاعات لازم را دریافت می کنید تا بتوانید تصمیم گیری کاملا آگاهانه ای در مورد انجام این جراحی داشته باشید.

عکس کوچک کردن چانه

جراح باید سابقه پزشکی فرد را نیز بررسی کند تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی برای منع انجام جراحی ژنیوپلاستی وجود ندارد. در این مرحله معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید که نشان دهنده آگاهی کامل شما از مزایا و خطرات احتمالی مربوط به این جراحی است. ممکن است برای مقایسه، جراح عکسی از قبل و بعد درمان از چانه شما بیاندازد.

مراحل عمل جراحی زیبایی چانه چگونه است؟

جراحی ژنیوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، بنابراین شما به طور کامل به خواب می روید. سپس عمل جراحی از طریق داخل دهان شما انجام می شود. بدین معنی است که در صورت شما هیچ اسکاری ایجاد نخواهد شد.

برشی داخل لثه در لب پایین انجام می شود. سپس جراح از این برش برای دسترسی به استخوان فک پایین و چانه استفاده خواهد کرد. سپس استخوان چانه با یک اره کوچک بریده می شود و جراح را قادر می سازد تا استخوان چانه را به شکل کنترل شده بشکند. استخوان سپس به موقعیت جدید خود منتقل شده و با پیچ های کوچک و صفحات فلزی ثابت می شود.

سپس برشی که برای دسترسی به استخوان ایجاد شده بود، با استفاده از بخیه های قابل جذب که در عرض دو هفته جذب می شوند، دوخته می شود.

دوره نقاهت عمل ژنیوپلاستی یا عمل جراحی چانه چقدر است؟

عمل زیبایی چانه و فک

در اغلب موارد، مگر اینکه عوارض جراحی وجود داشته باشد، شما می توانید در همان روز به خانه برگردید. اگر عمل جراحی در بعد از ظهر انجام شود، به احتمال زیاد در روز بعد مرخص خواهید شد. بلافاصله بعد از عمل، چانه شما احساس ورم و سفتی می کند. احتمالا کمی پس از بیهوشی عمومی احساس سستی وتلوتلو خوردن خواهید داشت.

باید کمی ورم و کبودی را انتظار داشته باشید، گرچه این موضوع در روز دوم یا سوم بعد از جراحی کمی بدتر می شود. ورم می تواند تا دو هفته طول بکشد و اگر چه می تواند بیشتر نیز ادامه یابد، معمولا قابل توجه نیست. به طور کلی، می توانید یک هفته پس از جراحی به زندگی معمولی خود، از جمله کار، بازگردید، اگر چه این بستگی به نوع کاری که انجام می دهید و اینکه چه احساسی دارید، بستگی دارد. شما به علت بیهوشی عمومی نمی توانید 48 ساعت بعد از عمل جراحی رانندگی کنید.

عوارض جراحی چانه چیست؟

عمل جراحی زیبایی چانه

همانند هر عمل جراحی که از بیهوشی عمومی استفاده می شود، خطراتی در ارتباط با بیهوشی وجود دارد. سایر عوارض جانبی و خطرات جراحی ژنیوپلاستی عبارتند از:

 • عمل زیبایی چانه و فک برخلاف انتظار دردناک نیست، اما باعث ایجاد ناراحتی بخصوص دو تا سه روز پس از جراحی می شود. هر ناراحتی معمولا ظرف دو هفته برطرف می شود.
 • جراحی ژنیوپلاستی ورم معمولا شبیه به کبودی دارد، اما این عوارض معمولا طی دو هفته برطرف می شوند.
 • خطر وجود عفونت در هر عمل جراحی وجود دارد و در عمل جراحی ژنیوپلاستی، معمولا زمانی که در بیمارستان هستید به شما آنتی بیوتیک های وریدی برای جلوگیری از عفونت و همچنین ممکن است آنتی بیوتیک هایی برای مصرف در خانه نیز به شما داده شود. با عمل جراحی ژنیوپلاستی، پیچ ها و صفحات فلزی که برای متصل کردن استخوان در موقعیت جدید خود استفاده می شود، می توانند عفونی شوند، به این معنی که آنها باید جایگزین شوند. با این حال، اگر پیچ ها و صفحات فلزی عفونی شوند، معمولا این حالت تا چند ماه پس از جراحی بروز نمی کند.
 • خونریزی از طریق برش انجام شده برای جراحی نسبتا شایع است و تراوش از برش در روز جراحی انتظار می رود. خونریزیِ زیاد غیرمعمول است، اما معمولا با فشار آوردن ملایم محل با دستمال به مدت 10 دقیقه، می توان آن را برطرف کرد. اگر خونریزی علیرغم تلاش برای جلوگیری از آن ادامه یابد، شما باید به مراقبت فوری پزشکی مراجعه کنید.
 • بیحسی یکی از عوارض جانبی رایج در عمل جراحی ژنیوپلاستی است و بیشتر در لب پایین و داخل دهان شایع است، هرچند ممکن است در محل های مختلف چانه و لب مشاهده شود. معمولا در طی چند هفته بی حسی از بین می رود، اما در موارد نادر، بی حسی می تواند برای هفته ها یا ماهها ادامه یابد و همچنین می تواند دائمی باشد. با این حال، اگر بیحسی دائمی باشد، مغز معمولا با بیحسی سازگار می شود، به این معنی که بیمار بعد از چند ماه متوجه مشکل خود نمی شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی فک و چانه چیست؟

بسیار مهم است که شما پس از انجام این جراحی، با دقت به توصیه های جراح خود عمل کنید.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از ضد دردهای توصیه شده برای درمان درد یا ناراحتی مرتبط با درمان
 • استفاده از کمپرس سرد برای درمان ورم یا کبودی مرتبط با درمان
 • شستشوی داخل دهان با دهانشویه های ضد عفونی کننده برای جلوگیری از عفونت مرتبط با درمان، در صورت تجویز
 • اگر درد ناشی از درمان به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند، یا اگر محل درمان شروع به خونریزی زیاد کرد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

آیا عمل جراحی چانه برای شما مناسب است؟

عمل کوچک کردن چانه

جراحی ژنیوپلاستی نیاز به بیهوشی عمومی دارد، بنابراین کسانی که دارای بیماری هستند و یا افرادی که مشکلات جدی پزشکی مانند فشار خون بالا یا آنژین دارند، نباید این عمل را انجام دهند. به عنوان یک فرد واجد شرایط برای جراحی ژنیوپلاستی، شما باید در سلامت عمومی خوبی قرار داشته و انتظارات واقع بینانه از نتایج این عمل داشته باشید.