تزریق بوتاکس، عوارض و مراقبت های بعد از تزریق

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

بوتاکس یکی از مشهورترین برندهای سم بوتولینوم است که با ایجاد اختلال در عصب باعث پیشگیری و بهبود چین و چروک های پوست می شود. بوتاکس در پزشکی کاربردهای زیادی دارد و کاربرد آن فقط به حوزه زیبایی ختم نمی شود.

تزریق بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست

بوتاکس، سم بوتولینومی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود. این باکتری باعث تولید انواع مختلفی پروتئین از نوع A تا F می‌شود که باعث شل کردن عضلات می شود.

با افزایش سن و استفاده مکرر از عضلات صورت، چین و چروک های زیادی به مرور زمان شکل می گیرند که ممکن است شما را عبوس و پیرتر نشان دهند. عوارض افزایش سن ممکن است باعث نگرانی و از بین رفتن اعتماد به نفس شود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی درمان های زیادی برای برطرف کردن این نگرانی ها ایجاد شده است.

تزریق بوتاکس یا همان سم بوتولینیوم یکی از آسان ترین روش های پیشگیری از چین و چروک های عمیق است که محبوبیت آن در سراسر دنیا در حال افزایش است. تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) باعث شاداب تر شدن چهره شما می شود. سم بوتولینوم توسط باکتری های کلستریدیوم بوتولینوم تولید می‌شود اما با شنیدن نام سم نیازی به نگران شدن نیست چرا که در صورتی که از این دارو در دوز مناسب و توسط فردی با تجربه تزریق شود، بسیار موثر خواهد بود.

در حال حاضر دو نوع سم بوتولینوم تجاری وجود دارد:

 • سم نوع A: شامل برندهای بوتاکس، ویستابل، آزالور، دیسپورت، زئومین، بوکوتور و مصپورت و ...
 • سم نوع B: شامل نوروبلاک.

در ایران، برند بوتاکس به اشتباه بصورت عبارت هایی همچون "بوتاکس کنیتوکس یا بوتاکس مصپورت" نیز بکار می رود، در حالی که همگی آنها نام برندی از سم بوتولینوم می باشند (مانند اینکه بگوییم تایدِ پرسیل که هر دو برندی از پودر لباسشویی می باشند). سم بوتولینوم (از هر برندی مثل بوتاکس) می‌تواند برای درمان و پیشگیری تمامی چین و چروک هایی که نتیجه حرکات طبیعی صورت است، استفاده شود.

بوتاکس

هنگامی که این ماده به عضله مورد نظر در صورت تزریق می‌شود، پس از گذشت یک تا دو روز ارسال سیگنال عصبی به عضله مسدود می‌ شود و عضله توانایی حرکت خود را از دست می دهد. در نتیجه چین و چروک کمتری در پوست ایجاد خواهد شد.

قسمت بالایی صورت، بهترین ناحیه برای تزریق بوتاکس است که معمولا شامل درمان خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ها و چین و چروک روی پیشانی و بین ابروها است. بسته به ناحیه تزریق، دوز استفاده شده و میزان جوابدهی بدن شما به درمان، درمان مجدد هر 3 تا 6 ماه مورد نیاز خواهد بود.

به یاد داشته باشید که استفاده اصلی از سم بوتولینوم برای درمان خطوط و چین و چروک همراه با حرکت عضلانی در قسمت فوقانی صورت (و برخی نواحی اطراف لب ها، چانه و گردن) است. این درمان برای خطوط متقاطع و یا استاتیک در نواحی مانند گونه مناسب نیست.

 برند‌های بوتاکس (سم بوتولینوم)

آزالور (Azzalure)

®Azzalure، سم بوتولینوم نوع A ، ساخت کشور فرانسه است که برای درمان خطوط اخم، اسپاسم های اعضای بدن و موارد دیگر استفاده می شود.

بوکوتور (Bocouture)

بوکوتور، سم بوتولینوم نوع A، دارای تاییدیه استفاده زیبایی در انگلستان است.

بوتاکس (Botox)

سم بوتولینوم نوع A  و ساخت کشور آمریکا است که برای خطوط اخم، چین و چروک های پیشانی و اطراف چشم، درمان تعریق زیاد و بسیاری موارد دیگر کاربرد دارد.

نوروبلاک (Neurobloc)

نوروبلاک در انگلستان در سال 2001 عرضه شد. تجربیات محدودی در استفاده از این نوع سم وجود دارد و این محصول در حال حاضر برای استفاده زیبایی در هر جای دنیا مورد تایید نیست.

ویستابل (Vistabel)

ویستابل برای درمان خطوط اخم استفاده می‌شود. برند بوتاکس و ویستابل هر دو مربوط به شرکت آلرگان بوده و برند بوتاکس در بازار آمریکا و برند ویستابل در بازار انگلستان به فروش می رسد.

زئومین (Xeomin)

زئومین سومین سم بوتولینوم نوع A دارای مجوز برای استفاده پزشکی برای درمان بلفاروپلاسم و دیستونی گردن در انگلستان است. این محصول یک فرمول نوین بوتولینوم نوع A است که پروتئین‌های پیچیده آن حذف شده‌اند. این ویژگی باعث می شود این ماده نسبت به سم های بوتولینوم دیگر آلرژی و عوارض کمتری ایجاد کند. بعدها توسط همین شرکت، این محصول تحت برند بوکوتور برای درمان های زیبایی نیز موفق به اخذ مجوز در انگلستان شد.

دیسپورت (Dysport)

این نوع از سم بوتولینوم دارای تاییدیه FDA و محصول کشور انگلستان، برای کاهش خطوط و چین و چروک های بین ابروها و پیشانی، چین و چروک های گردن، درمان تعریق مفرط و ... کاربرد دارد. این ماده نسبت به برند بوتاکس به بخشی عمیق تر از پوست تزریق می شود. از آنجایی که این دارو سطح مولکولی متفاوتی با سایر بوتولینوم ها دارد، سریعتر جذب می شود و زودتر اثر می کند. معمولا در صورتی که فرد به پروتئین های موجود در شیر گاو حساسیت داشته باشد، تزریق این ماده توصیه نمی شود.

مصپورت (Masport)

این برند بوتولینوم توکسین ساخت کشور ایران، دارای تائیدیه سازمان بهداشت غذا و دارو ایران، خطوط و چین و چروک های بین ابروها و پیشانی را به طور موقتی از بین می‌برد. این دارو خیلی کم است.
ماندگاری تزریق مصپورت  معمولا 4 تا 6 ماه است و تاثیر آن 3 روز تا 10 روز بعد از تزریق قابل مشاهده است.

مقاله مرتبط: آشنایی با بوتاکس، دیسپورت و زئومین

ماندگاری اثر بوتاکس در بدن چگونه است؟

 اثر بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود

با سیگنالی که از مغز به عضلات صورت ارسال می شود، مثلا برای اخم کردن یا خندیدن، حالات صورت ما تغییر می کند. هنگامی که سم بوتولینوم به یک عضله خاص تزریق می‌شود، پس از تاثیر بوتاکس، ارسال سیگنال عصبی به عضلات صورت مسدود شده و امکان ایجاد چین و چروک کاهش می یابد. با این حال، این روش درمانی دائمی نبوده و حدود 3 تا 4 ماه ماندگار است.

اثر بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود؟

پس از گذشت یک تا دو روز ارسال سیگنال عصبی به عضله مسدود می‌ شود و عضله توانایی حرکت خود را از دست می دهد. بوتاکس را برای درمان تمامی چین و چروک‌هایی که نتیجه حرکات طبیعی صورت است می‌توان استفاده کرد و برای چین و چروک دائمی ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب مناسب نیست.

نواحی تزریق بوتاکس کجاست؟

بهترین نتایج در قسمت بالایی صورت که معمولا شامل کاهش خطوط پنجه کلاغی در اطراف چشم ها و چین و چروک روی پیشانی و بین ابروهاست، حاصل می شود. متخصصین با تجربه می توانند از سم بوتولینوم برای کاهش خطوط ریز زیر چشم ها تا زمانی که پوست این ناحیه بیش از حد شل نباشد، استفاده کنند. این روش اغلب چشمانی بازتر را برای افراد به ارمغان می آورد. این درمان را همچنین می‌توان برای بالا بردن چند میلی متری ابروها نیز استفاده کرد.

این روش می‌تواند خطوط خرگوشی (خطوطی که هنگام خنده در برخی افراد در بالای بینی ایجاد می‌شود) و نیز خطوط خنده ( خطوطی که با خندیدن از بینی تا گوشه لب ها شکل می گیرد) را بهبود ببخشد. چانه گود که در برخی افراد وجود دارد را نیز می‌توان مانند خطوط گردن یا خطوط افقی در اطراف گردن صاف کرد. خطوط عمودی گردن ناشی از عضلات پلاتیسما نیز با سم بوتولینوم قابل بهبود است.

در برخی موارد تزریق سم بوتولینوم با تزریق ژل یا چربی همراه است. بطوری که چین و چروک ایجاد شده با تزریق ژل یا تزریق چربی پر می شود و ظاهری صاف تر به پوست می بخشد.

مقالات مرتبط: خط خنده: علل بروز، پیشگیری و درمان

 
 
نقاط تزریق بوتاکس

از این روش به عنوان درمانی برای عارضه های مهم تر پزشکی نیز می توان استفاده کرد. برای مثال در دندانپزشکی برای برطرف کردن لبخند گوشتی با تزریق بوتاکس در لب بالا می توان از بالا رفتن لب و ظاهر شدن لثه ها جلوگیری کرد یا اینکه برای کمک به روند ارتودنسی می توان انقباضات عضلات لب را کنترل کرد.

تزریق بوتاکس می تواند به افرادی که به ترومای صورت یا فلج بل مبتلا هستند، کمک کند. در این موارد، صورت ظاهر کج داشته و بوتاکس می‌تواند به اصلاح این عارضه ناراحت کننده کمک کند. همچنین سر دردهای میگرنی، اسپاسم برخی اندام ها، لوچی چشم ها و تعریق بیش از حد دست ها و زیر بغل نیز همگی با تزریق بوتاکس درمان می شوند.

حتما بخوانید:

مراحل انجام بوتاکس چگونه است؟

مراحل تزریق بوتاکس

قبل از هر چیزی لازم به ذکر است انتخاب مرکز معتبر و دارای مجوز بسیار مهم است. مطمئن شوید پزشک شما صلاحیت ها و تجربه کافی در زمینه تزریق بوتاکس را دارد. یک پزشک خوب عضلات صورت را به طور کامل می شناسد و بهترین نتیجه را برای شما رقم خواهد زد. از مراجعه به کلینیک های نامعتبر، آرایشگاهها و تزریق بوتاکس های ارزان قیمت اجتناب کنید. با تزریق بوتاکس های بی کیفیت و تقلبی سلامت شما به خطر خواهد افتاد و همچنین ممکن است هزینه های زیادی متقبل شوید.

مشاوره اولیه

در جلسه اول درمان بوتاکس معمولا مشاوره اولیه با پزشک متخصص صورت می گیرد و پزشک معالج به بررسی نواحی صورت و تشریح درمان می پردازد. همچنین سوابق پزشکی شما بررسی می شود تا مشخص شود تزریق بوتاکس برای شما هیچ ضرری نخواهد داشت.

در صورت داشتن هر گونه آلرژی، بارداری احتمالی، مصرف هر گونه دارو، هر گونه بیماری و یا شیردهی حتما با پزشک خود صحبت کنید و شرایط خود را به طور کامل توضیح دهید، چرا که ممکن است تزریق دارو برای شما مناسب نباشد و سلامتی شما به خطر بیفتد.

سپس فرم رضایت نامه ای به شما داده می شود که با امضا کردن آن خطرات احتمالی و آگاهی از عوارض بوتاکس را می پذیرید. مطمئن شوید که انتظارات شما از نتیجه درمان با واقعیات و نظر پزشک هماهنگ است تا در آینده نارضایتی به وجود نیاید. تمامی سوالات خود را قبل از شروع درمان بپرسید و در صورتی که کاملا از این درمان مطمئن شدید این درمان را انجام دهید. در صورت نیاز ممکن است برای بررسی واکنش بدن شما به تزریق سم بوتولینوم، مقداری کمی از آن جهت تست تزریق شود. سپس تزریق اصلی انجام می گیرد.

نحوه تزریق بوتاکس

در ابتدا ناحیه‌ای مورد نظر با الکل تمیز می‌شود. قبل از درمان شما به هیچ بیهوشی یا مسکنی نیاز ندارید. سپس، با استفاده از میکرو سوزن و سرنگ یکبار مصرف و بدون نیاز به بی حسی، مقدار کمی از سم بوتولینوم، به چندین نقطه در نواحی مورد نیاز تزریق می‌شود. برای اولین جلسه درمان توصیه می شود که فقط درمان یک ناحیه انجام شود (به عنوان مثال خطوط اخم) تا هم با تزریق ها احساس راحتی کرده و هم نتایج طی جلسات متوالی کنترل شوند.

تکرار تزریق

بسته به ناحیه تحت درمان، دوز مورد استفاده، نحوه واکنش شما به سم بوتولینوم و برند سم بوتولینوم استفاده شده، تکرار درمان هر 3 تا 6 ماه مورد نیاز است. این‌ کار باعث حفظ تأثیر دارو و بهبود نتایج می شود.

دوره نقاهت پس از تزریق بوتاکس چقدر است؟

از آنجایی که تزریق بوتاکس بسیار سریع و توسط سوزن های کوچک انجام می گیرد، درد و ناراحتی این روش بسیار کم است. به طوری که برخی درد تزریق را مانند گزیدگی حشرات توصیف می کنند. در صورتی که نمی توانید درد را تحمل کنید و یا از آن ترس دارد با مشورت پزشک و در صورت نیاز می توان از کرم های بی حسی استفاده کرد.

در صورت که بعد از تزریق کبودی و یا ورم را مشاهده کردید، نگران نباشید. این عوارض پس از چند روز بهبود می یابند. با کمی آرایش می توانید کبودی را پنهان کرده و در محل کار خود حاضر شوید. همچنین لازم به ذکر است که دوره نقاهت شما به تجربه و تبحر پزشک شما نیز بستگی دارد. هر چه پزشک شما تبحر بیشتری داشته باشد بهبودی شما سریعتر حاصل می شود.

حتما بخوانید:

عوارض بوتاکس چیست؟

با توجه به اینکه درمان بسیار سریع است، سوزن‌های استفاده شده کوچک هستند و فقط مقدار کمی از مایع در داخل پوست تزریق می‌شود.

 • اکثر افراد تزریق بوتاکس را کمی ناراحت کننده توصیف کرده و بعضی این احساس را با نیش کوچک حشرات مقایسه می‌کنند. برخی افراد شاید ترجیح دهند توسط کرم بی حسی قبل از تزریق پوستشان بی حس شود.
 • سایر خطرات یا مضرات بوتاکس، شامل مقدار کمی خونریزی موقتی یا ورم خفیف است که ممکن است در محل تزریق رخ دهد.
 • در بعضی موارد کبودی گسترده، به ویژه در اطراف چشم ممکن است رخ دهد که می‌توان آن را با آرایش پوشاند و موقتی است.
 • گاهی اوقات پس از درمان، افرد دچار سردرد و به ندرت، دو بینی می‌شوند.
 • هنگامی که سم بوتولینوم در ناحیه پیشانی تزریق می‌شود، احتمال بسیار کمی وجود دارد که موجب ضعف عضله‌ای که پلک را نگه می دارد شده و باعث پتوز جزئی یا افتادگی پلک بعد از بوتاکس گردد که یکی از عوارض بوتاکس است.
عکس بوتاکس صورت

در دستان فرد با تجربه این مسئله در کمتر از 1% از بیماران رخ داده و در طی 2 تا 10 هفته ناپدید می‌شوند. بعضی از پزشکان نیز از قطره چشم به نام آپراکلونیدین استفاده می‌کنند تا در صورت بروز این مشکل، سرعت بهبودی را افزایش دهند.

اگر عضلات پیشانی بیش از حد شل باشند، به ویژه در افرادی با پوست افتاده تر، این درمان ممکن است باعث شود که ابروها کمی افتاده شوند. باز هم این مسئله فقط یک عارضه موقتی بوده و ظرف 10 هفته از بین خواهد رفت.

گاهی اوقات ممکن است موقعیت ابرو تغییر کرده و مقداری انتهای ابرو بالا ‌روند. بعضی از زنان این تاثیر را دوست دارند، اما در مردان عموما نامطلوب است. این مشکل به راحتی با تزریق مقدار کمی از سم بوتولینوم در بالای ناحیه بالارفته ابرو اصلاح می‌شود. تمامی افراد باید به خاطر داشته باشند، از آنجایی که نتایج سم بوتولینوم دائمی نیست، هرگونه تاثیرات ناخواسته در مدت 3 ماه ناپدید خواهند شد.

مراقبت بعد از بوتاکس چگونه است؟

مراقبت های بعد از بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس می توانید به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید، اما بهتر است که مراقبت های بعد از بوتاکس را به طور کامل دنبال کنید تا از مزایای این روش بهره ببرید و خطر بروز عوارض بوتاکس را به حداقل برسانید.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • برای چند ساعت پس از تزریق بوتاکس، عضلات ناحیه درمان را منقبض کرده و بکار گیرید. برای این کار می توانید اخم کردن و لبخند زدن را تمرین کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این کار به جذب بهتر سم بوتولینوم کمک می‌کند.
 • چند ساعت پس از تزریق برای کاهش خطر گسترش بوتولینوم به عضلات مجاور که ممکن است موجب افتادگی پلک در اثر بوتاکس شود، ناحیه درمان شده را مالش یا ماساژ ندهید.
 • برای کاهش ورم و کبودی در ناحیه تزریق، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • محل تزریق را هرگز با آب گرم نشویید.
 • بعد از تزریق بوتاکس سعی کنید بر روی صورت خود نخوابید و هنگام خواب سر خود را با قرار دادن چند بالشت در موقعیت بالاتری قرار دهید.
 • تا یک روز پس از درمان از انجام تمرینات ورزشی شدید خودداری کنید.
 • بعد از اثر گذاری بوتاکس شما هنوز هم قادر به حرکت عضلات خود به میزان کم خواهید بود. توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس به معنای عدم حرکت کامل عضلات نیست، بلکه از تعداد دفعات حرکت عضلات جلوگیری می کند. در غیر این صورت شما ظاهری مصنوعی خواهید داشت.
 • بعد از تزریق سم بوتولینوم نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.
 • در محل تزریق به هیچ عنوان درمان های دیگر مانند پیلینگ، میکرونیدلینگ و ... انجام ندهید. برای چند روز بهتر است از لوازم آرایش استفاده نکنید.
 • پس از تزریق بوتاکس از مصرف مشروبات الکلی، سیگار و کافئین خودداری کنید.
 • در صورتی که بعد از 14 روز تغییر و پیشرفتی در حرکت عضلات خود مشاهده نکردید، با پزشک خود تماس بگیرید. گاهی اوقات متخصص از شما می‌خواهد دو هفته پس از اولین تزریق برای بررسی اثر تزریق مراجعه کنید.
 • اگر علائمی مانند تغییر موقعیت ابرو یا مشکلات کبودی، عفونت یا افتادگی پلک در اثر بوتاکس را بعد از چند روز تجربه کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

مقاله مرتبط: مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

شرایط لازم جهت تزریق بوتاکس چیست؟

تا زمانیکه از سلامتی کامل برخوردار هستید، می توانید از مزایای این درمان بهره ببرید. ولی برخی شرایط وجود دارند که مانع استفاده از این روش خواهند شد. در زیر به برخی از این موارد می پردازیم:

 • افرادی با سن زیر 18 سال
 • افراد مبتلا به اختلالات سیستم عضلانی یا عصبی
 • افراد مبتلا به بیماری های خاص مانند بیماری های قلبی و عروقی، ام اس و نارسایی کلیوی و ...
 • افرادی که در محل تزریق بوتاکس دارای تبخال یا عفونت فعال هستند.
 • افرادی که پوستی ضخیم در محل تزریق دارند برای این درمان مناسب نیستند. چراکه ممکن است نتایج رضایت بخشی برایشان به همراه نداشته باشد.
 • خانم های باردار و افرادی که در دوران شیردهی هستند. در صورت که تصمیم به بارداری دارید، بهتر است تا از بین رفتن اثر دارو صبر کنید. از آنجایی که آزمایشی بر روی زنان باردار انجام نمی شود، تاثیر این دارو نیز بر روی این گروه افراد نامشخص است.
 • افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف است.
 • افرادی که سابقه خونریزی های شدید و غیرعادی دارند و یا داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E، امگا 3 و ... مصرف می کنند.
 • افرادی با آلرژی های شدید و یا افرادی که در گذشته نسبت به سم بوتولینم از هر برندی حساسیت نشان داده اند.

توصیه می شود تمامی شرایط و بیماری های خود را به پزشک خود توضیح دهید تا او قادر باشد بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ کند.