بررسی نحوه عملکرد قرص های لاغری

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

امروزه چاقی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از مردم سراسر دنیا با آن دست و پنجه نرم می کنند. علاوه بر برخی روش های جراحی می توان از داروها نیز البته تحت نظارت متخصصین و پزشکان بهره برد. این داروها موجب کاهش اشتها و کاهش جذب غذا در بدن می شوند. بسیاری از آنها نیز عوارضی دارند که باید درنظر گرفته شوند.

نیاز به کاهش قابل توجه وزن به علت چاقی، یک مسئله رو به رشد است. راه حل های لاغری مانند قرص های کاهش وزن و لاغری، جایگزینی امن برای روش های جراحی چاقی مانند باندینگ معده، اسلیو گاسترکتومی یا بای پس معده است. داروهای کاهش وزن باعث کاهش اشتها می شوند، بنابراین با مصرف کالری کمتر و کاهش جذب، کالری کمتری وارد جریان خون می شود و یا اینکه چربی سوزی افزایش می یابد.

قرص های لاغری گزینه ای مناسب برای کمک به برنامه کاهش وزن افراد است، اما بایستی توسط یک متخصص خبره پس از مشاوره مناسب، تجویز و نظارت شوند. برای خرید قرص های لاغری از منابع ناشناخته آنلاین وسوسه نشوید، چراکه می توانند بسیار خطرناک باشند.

درمان چاقی

چاقی یک مشکل رو به رشد در سراسر جهان است و بسیاری از افراد در حال حاضر به دنبال کمک پزشکان برای لاغری سریع با روش های جراحی و غیر جراحی و همچنین برنامه های کاهش وزن و استفاده از داروهای لاغری هستند که بیشتر به عنوان قرص های لاغری شناخته می شوند.بین افرادی که به دنبال مداخلات پزشکی برای لاغری هستند و کسانی که وزنشان بالاتر از وزن ایده آل بوده و صرفا به دنبال زیبایی هستند، بایستی تمایز قائل شد.

همچنین کسانی که در جستجوی سایز ایده آل هستند، اما اضافه وزن ندارند، بنابراین ممکن است درمان پیکرتراشی یا فرم دهی بدن برایشان مناسب تر باشد. مشکلات چاقی بسیار متنوع بوده و راه حل ها برای هر گروه متفاوت است.در همه موارد، شروع برنامه کاهش وزن شامل استفاده از مکمل ها یا قرص های لاغری تجویز شده، بایستی فقط با توصیه های پزشکی انجام شود.

شاید شنیده باشید که برخی بدون استفاده از توصیه های پزشکی و تجویز مناسب داروهای دارای تاییدیه، خودسرانه از داروی لاغری استفاده کرده و به پیامدهای ناگوار مبتلا شده اند.

نحوه عملکرد قرص های لاغری

همه داروهای کاهش وزن به یکی از این سه حالت عمل می کنند:

  • کاهش اشتها؛ بنابراین شما کالری کمتری مصرف می کنید.
  • کاهش جذب؛ در نتیجه، کالری کمتری وارد جریان خون شما می شود.
  • افزایش متابولیسم؛ درنتیجه، چربی سوزی افزایش می یابد.

برخی درمان های دارویی وجود دارند که می توانند به نتایج دو روش اول، یعنی کاهش اشتها و کاهش جذب، دست یابند. اما داروهایی که متابولیسم را افزایش می دهند، اغلب عوارض جانبی دارند که ممکن است زیان بخش بوده و به همین دلیل به طور گسترده مورد استفاده قرار نمی گیرند.

خطرات خرید قرص های لاغری از اینترنت بدون تجویز پزشک

انواع مختلفی از قرص های لاغری در اینترنت وجود دارند. اکثر آنها عصاره گیاهی بوده و به عنوان مکمل در رژیم غذایی شما استفاده می شوند، بنابراین در طبقه داروها قرار نمی گیرند. تولید کنندگان این قرص ها مجبور نیستند تاییدیه سازمان غذا و دارو را اخذ نمایند و همچنین قیمت و درصد مواد تشکیل دهنده این قرص ها بسیار متفاوت می باشند.

بسیاری از قرص های لاغری موجود در اینترنت، در بهترین حالت ممکن است بی ضرر باشند، اما بدون داشتن تاییدیه، بدون دانستن مواد تشکیل دهنده آنها، و بدون نظارت پزشکی، می توانند زندگی فرد را به خطر بیاندازند. اکثر مزایای ادعایی این قرص ها، بدون تحقیق در مورد چگونگی متابولیسم و اثر آنها بر روی سلول ها است.

بسیاری از آنها در هیچکدام از معدود آزمونهای مستقلی که بر روی آنها انجام شده است، قبول نشده اند. آنها همچنین در تست کیفیت و کمیت شکست می خورند و هیچکدام در آزمایش های بالینی بزرگ مورد آزمایش قرار نگرفته اند. شما نباید قصد خرید و استفاده از چنین داروهای نامشخصی را داشته باشید.

هیچ راه میانبری برای کاهش وزن پایدار وجود ندارد و خرید قرص های لاغری از اینترنت، علیرغم دلبستگی به یک راه حل ارزان و سریع، ارزش ریسک بر روی سلامتی را ندارد. داروهای دارای تاییدیه، در کلینیک های درمانی که در مدیریت کاهش وزن متخصص هستند استفاده می شوند. اگرچه تلاش برای تحقیق درمورد داروهای مورد استفاده در کلینیک ها و سپس خرید آنها توسط خودتان و استفاده از آنها بدون نظارت پزشکی بسیار خطرناک است.

کلینیک های خصوصی معمولا با افرادی سروکار دارند که سلامتی آنها طی افزایش وزن در خطر بوده است و داروهای تجویز شده به طور کلی برای افرادی نیست که به دنبال کاهش وزن به مقدار خیلی کم هستند. به همین دلیل است که مشاوره پزشکی و ارزیابی مناسب در کاهش وزن شما بسیار مهم است.

داروهای لاغری و مکمل های دارویی در کلینیک ها، به عنوان تنها بخشی از برنامه کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرند. داروهایی که توسط متخصص ها تجویز می شوند دارای مجوزهای لازم بوده و در آزمایشات بالینی گسترده مورد آزمایش قرار گرفته اند و موثر و ایمن هستند.

اگر شما در حال بررسی یک برنامه لاغری از جمله استفاده از داروهای کاهش وزن یا قرص های لاغری هستید، اطلاعات زیر به شما درک ابتدایی از این روش ها می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمامی سوالات شما پاسخ دهد، چرا که مقدار زیادی به فرد بستگی دارد. لطفا از یک پزشک درباره هر چیزی که متوجه نمی شوید سوال کنید.

چاقی چیست؟ نحوه درمان چاقی چگونه است؟

چاقی به صورت داشتن شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر از 30 تعریف شده است. BMI، از تقسیم وزن بدن برحسب کیلوگرم بر مجذور قد فرد برحسب مترمربع محاسبه می شود. BMI سالم باید بین 18.5 و 24.9 باشد.امروزه این ابزار ارزیابی تقریبا خام محسوب می شود و می تواند گمراه کننده باشد، اما بهرحال ایده ای از وضعیت وزن شما و احتمال چاقی می دهد.

از آنجاییکه، عضله بیشتر از چربی وزن دارد، بنابراین اگر ورزش زیادی انجام دهید و عضلات زیادی داشته باشید، گاهی اوقات می توانید BMI خود را افزایش دهید، اما متکی بودن به ماهیچه های سالم، مفیدتر از چربی بدن است.

کاهش میزان چربی یا حجم بدن با کاهش مصرف غذا (خوردن کالری کمتر) و یا افزایش سوختن غذا (از طریق فعالیت فیزیکی بیشتر) به دست می آید. در ورزش، ترکیبی از هر دو روشِ کاهش کالری دریافتی و افزایش فعالیت فیزیکی، توده عضلانی حفظ شده تا چربی بدن برای تامین انرژی مورد نیاز بدن مورد استفاده قرار گیرد.

بدون ورزش، هر گونه کاهش وزن شامل کاهش در پروتئین عضلانی است. بنابراین در هر برنامه کاهش وزن باید این موضوع را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که عضلات بدن خود را نمی سوزانید.بهتر است از یک متخصص یا کلینیک کاهش وزن مشاوره بگیرید که احتمالا امن ترین و قابل اطمینان ترین روش ها برای کاهش وزن بدون استفاده از روش های جراحی چاقی، مانند باندینگ معده (حلقه گذاری معده)، اسلیو گاسترکتومی (معده برداری آستینی) یا بای پس معده، را به شما پیشنهاد دهند.به طور کلی برنامه کاهش وزن همراه با دارو می تواند پرهزینه باشد.

اما اگر بتواند به شما کمک کند تا کنترل طولانی مدت غذا خوردنتان را دوباره به دست آورید، ارزش در نظر گرفتن را دارد. هزینه ای که برای برنامه درمانی کاهش وزن همراه با دارو پرداخت می کنید، شاید هم اندازه هزینه ای که برای داروی لاغری ناکارآمد یا مکمل ها پرداخت می کنید باشد که حتی ممکن است مضر هم باشند.

مهمترین مزیت استفاده از برنامه کاهش وزن این است که شما از یک پزشک متخصص مسئولیت پذیر، با انگیزه و واجد شرایط برای کمک به کاهش وزن بهره می برید، در حالی که تمامی نگرانی ها و ریسک های احتمالی نیز درنظر گرفته شده اند.روش های جراحی مانند جراحی باریاتریک (جراحی دستگاه گوارش برای کاهش وزن) نیز امکانپذیر است، اما گران تر از برنامه رژیم غذایی، ورزش و دارو برای کاهش وزن می باشند. گزینه های جراحی معمولا آخرین راه حل برای کاهش وزن محسوب می شوند.

روش های مختلف لاغری با دارو چیست؟

کلینیک های زیادی وجود دارند که راه حل ها و برنامه های کاهش وزن ارائه می دهند. بعضی ها در چاقی متخصص هستند، بعضی دیگر برنامه های عمومی کاهش وزن ارائه می دهند.

کاهش وزن با دارو

کلینیک هایی که راه حل های درازمدت پیشنهاد می کنند تا اطمینان حاصل کنند که شما وزن خود را حفظ می کنید باعث ایجاد انگیزه در شما خواهند شد. چراکه شما برای جلسات پول پرداخت کرده اید و همچنین از آنجاییکه تمامی جنبه های رژیم غذایی، تمرینات عادی و سلامتی عمومی شما زیر نظر خواهند بود، می تواند انگیزه ای برای شمایی باشد که معمولا به تنهایی در کنترل وزن موفق نمی شوید.این کلینیک ها به کاهش وزن، از دیدگاه مبتنی بر شواهد و نتایج تحقیقات علمی نگاه می کنند.

اکثر کلینیک های پزشکی متخصص در کاهش وزن، قبل از شروع دوره درمان و پشتیبانی، مشاوره و ارزیابی پزشکی را در دستور کار خود دارند. معمولا نقطه شروع، محاسبه  BMI است. در بزرگسالان با بیش از 20 سال سن، BMI 30 یا بالاتر به عنوان چاقی طبقه بندی شده و BMI بیش از 25 نیز اضافه وزن محسوب می شود.

برای افرادی که BMI بین 25 تا 34 دارند و نمی خواهند وزنشان از مقداری که دارند بیشتر شود، استفاده از دارو برای لاغری و برنامه کاهش وزن ممکن است یک گزینه معتبر باشد، اما همیشه توصیه می شود ابتدا درجستجوی کمک و مشاوره پزشک باشید.کلینیک های خصوصی می توانند برای درمان افرادی که اضافه وزن داشته یا چاق باشند، کمی رویکرد متفاوتی نسبت به متخصصان بهداشت عمومی داشته باشند. آنها، هم مایل به کمک به افرادی هستند که دوست دارند چاق نشوند و هم کسانی که اکنون مبتلا به این بیماری قابل درمان هستند.

رایج ترین قرص های لاغری و برنامه های کاهش وزن

رایج ترین داروها، همراه با رژیم غذایی سختگیرانه و برنامه ورزشی، حاوی فنترمین یا دی اتیل پروپیون به عنوان کاهش دهنده اشتها یا زنیکال برای جلوگیری از جذب چربی هستند. کاهش دهنده های اشتها بخاطر عوارض جانبی کمتری که دارند رایج تر هستند.

بعضی ها همچنین ممکن است یک ژل افزایش دهنده حجم را پیشنهاد دهند که به غذا اضافه کرده یا بعنوان مکمل مصرف کنید تا احساس سیری کنید. پزشک ممکن است بسته به نیازهای پزشکی شما داروهای ضد افسردگی یا ضد انسولین تجویز کند. بعضی پزشکان ممکن است قرص های گیاهی بی ضرر را به جای دارو، همراه با برنامه کاهش میزان غذا و ارتقاء ورزش، پیشنهاد دهند.

برخی از کلینیک ها مکمل های غذایی تغذیه ای یا میان وعده هایی با پروتئین بالا و چربی و قند کم را  پیشنهاد می کنند که می توانند بعنوان کاهش دهنده اشتها عمل کنند.همه پزشکان، یک رژیم کم چرب و کم قند و استفاده از غذاهای سالم را توصیه می کنند.

بعنوان مثال: مقدار زیادی از سبزیجات، سالادها و میوه های تازه که دارای فیبر بالا و ویتامین ها و مواد معدنی هستند. افزایش فعالیت نیز توصیه می شود. برای مثال می توان با پیاده روی بیشتر و بالارفتن از پله ها به جای آسانسور و پله برقی شروع کرد. سپس برنامه پیشرفت می کند تا فعالیت های هوازی بیشتری مانند پیاده روی سریع، دویدن یا شنا انجام شود.

بسیاری از مردم تجربه کرده اند که ورزش، خلق و خوی و تندرستی را بهبود می بخشد. از آنجاییکه افسردگی بعنوان عامل ابتلا به مشکلات وزن شناخته شده،  ورزش متعادل، ​​در مواردِ خفیفِ افسردگی، می تواند سودمند باشد.

چه مواردی با داروهای لاغری درمان می شوند؟

افرادی که براساس BMI دارای اضافه وزن یا چاقی هستند می توانند برنامه های لاغری و کاهش وزن را با کلینیک های تحت نظارت پزشکی شروع نمایند. بسته به کلینیک و روش هایی که آنها استفاده می کنند، آنها بایستی قادر باشند با استفاده از ترکیبی از دارو یا مکمل و یک برنامه کاهش وزن که بسته به شرایط هر فرد متغیر است، به شما برای کاهش وزن در زمان توافق شده کمک کنند. این برنامه ها از 3 ماه تا 2 سال ادامه دار هستند، اما می توان زمانی که پیشرفت حاصل شد، دوباره برای ادامه آن مذاکره کرد.

پزشک چگونه به لاغری شما کمک می کند؟

مشاوره اولیه

بحث های دقیق در مورد دلایل شما برای کاهش وزن و یا استفاده از قرص برای لاغری بسیار مهم هستند. شما همچنین باید مطمئن شوید که این درمان نتیجه دلخواه شما را خواهد داد و اینکه می خواهید پس از آن چطور به نظر بیایید و چه احساسی داشته باشید. پزشک شما باید بتواند به تمام این سوالات پاسخ دهد.

سابقه پزشکی شما بایستی بررسی گردد تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی وجود ندارد که شما را از کاهش وزن منع کند. برای جلوگیری از هر مشکل بالقوه ای، تمامی بیماری ها و داروهای مورد مصرف بایستی عنوان شود، حتی اگر به نظر نمی رسد که به کاهش وزن شما ارتباطی داشته باشند.

ممکن است از شما خواسته شود که رضایت نامه ای را امضا کنید مبنی بر اینکه شما مزایای بالقوه و خطرات مربوط به هر داروی تجویزی یا برنامه کاهش وزن را درک کرده اید.مراحل کلینیکیسپس کلینیک قد و وزن شما را برای محاسبه BMI اندازه گیری خواهد کرد.

آنها همچنین آمارهای حیاتی شما را برای مثال اندازه کمر، قفسه سینه و ران ها را اندازه گیری خواهند کرد. فشار خون شما گرفته می شود و برخی از کلینیک ها ممکن است درصد چربی بدن را نیز اندازه گیری کنند. این آمارها می توانند برای نظارت بر پیشرفت و همچنین انگیزه دادن به شما استفاده شود.ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد شما برای مقایسه بیاندازد.

از شما خواسته می شود که فعالیت و غذا خوردن خود را در یک دفتر غذایی روزانه ثبت کنید تا رژیم غذایی شما با میزان متابولیسم شما تطابق داده شود. محاسبه درصد چربی بدن و بررسی منظم سایر آمارهای حیاتی ممکن است به عنوان ابزاری برای تعیین میزان پیشرفت در نظر گرفته شود.

برای شما یک رژیم غذایی سختگیرانه و برنامه ورزشی تنظیم خواهد شد و برای ارزیابی منظم در طول برنامه باید به کلینیک مراجعه کنید. قرار ملاقات ها ممکن است هفتگی آغاز شوند و سپس به هر دو هفته یا یک بار در ماه کاهش یابند. رژیم غذایی و برنامه ورزشی بایستی همراه با کاهش وزن تغییر کند تا روند کاهشی چربی بدن متوقف نگردد. باید همواره ارتباط خوبی بین شما و کلینیک وجود داشته باشد.

برخی از کلینیک هایی که در کاهش وزن و درمان های ضد چاقی متخصص هستند، خدمات درمانی زیبایی نیز مانند پیکر تراشی (بادی کانتورینگ) با التراسونیک یا رادیوفرکانس نیز ارائه می دهند، که می توانند برای سرعت بخشیدن به شکستن چربی های زیر پوست یا نواحی که دارای چربی های سرسخت بوده و به سختی از طریق رژیم غذایی و ورزش از بین می روند، کمک کنند.

عوارض قرص لاغری

قرص های لاغری، عوارض شناخته شده ای به همراه دارند که باید برای شما توضیح داده شود.

زنیکال

بیشترین عوارض جانبی که گزارش شده است عبارتند از: نفخ روده، حرکات مکرر روده، مدفوع روغنی، نشت روده روغنی، استئاتوره (مدفوع چرب) و بی اختیاری مدفوع.

فنترمین یا دی اتیل پروپیون

عوارض جانبی رایج عبارتند از: احساس بی قراری یا بیش فعالی، سردرد، سرگیجه، لرزش، مشکلات خواب (بی خوابی)، خشکی دهان یا طعم ناخوشایند در دهان، اسهال یا یبوست، ناراحتی معده و افزایش یا کاهش میل جنسی، ناتوانی جنسی. اگر علائم دیگری به جز این عوارض رایج وجود داشته باشد، باید آنها را بلافاصله به کلینیک یا پزشک خود گزارش دهید.

شرایط استفاده از قرص های لاغری چیست؟

فقط کسانی که سلامت عمومی آنها در معرض خطر اضافه وزن یا چاقی است باید با داروهای ضد چاقی درمان شوند. BMI به عنوان یک شاخص مفید عمل می کند و به هر کسی که برای این درمان مناسب نیست بایستی توصیه شود تا دیگر روش های کاهش وزن را دنبال کند. مادران باردار یا شیرده نباید تحت این درمان قرار گیرند.

توصیه های لاغری با دارو

درست است که فقط یک روش مطمئن برای کاهش وزن وجود دارد: کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید؛ با این حال ما می دانیم تعداد افرادی که بیش از حد چاق هستند در ایران همچنان درحال افزایش است، بنابراین باید قبول کنیم که این کار به هیچ وجه ساده نیست.

نباید وسوسه شوید قرص های لاغری را از اینترنت خریداری کنید، چراکه بسیاری از این محصولات توسط سازمان غذا و دارو کنترل نشده و استفاده از آن امکان دارد خطرات زیادی به دنبال داشته باشد. اگر به دنبال کاهش وزن هستید، همیشه به دنبال توصیه پزشکی باشید.قبل از شروع هر برنامه کاهش وزن، بایستی سؤالات کلیدی خاصی را بپرسید:

  • مواد تشکیل دهنده فعال در داروی تجویز شده یا توصیه شده چیست؟
  • عوارض جانبی آن ها چیست؟
  • دارو شامل چه غلظتی از مواد تشکیل دهنده است؟
  • آیا این غلظت برای شما مناسب است؟
  • از چه اطلاعاتی برای اثبات ادعاهای مطرح شده در مورد این داروها استفاده شده است؟
  • آیا شواهدی وجود دارد که نشان دهد این داروها می توانند باعث کاهش وزن پایدار شوند؟

همچون اکثر موارد، اگر ادعایی بیش از حد خوب باشد که بتوان باورش کرد، به احتمال زیاد فقط در حد یک ادعا است!کاهش وزن پایدار و معقول، در حقیقت یک نوع سفر است و زمان و تعهد می طلبد. یک برنامه کاهش وزن پزشکی می تواند به شما مشاوره، پشتیبانی و نظارت دهد تا شانس شما در کاهش وزن و بهبود سلامتی  بیشتر شود.