بررسی مزایا و عوارض کربوکسی تراپی

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

کربوکسی تراپی روشی است که برای درمان سلولیت و چربی های موضعی، ترک های پوستی (استریا)، اسکار آکنه، شلی و افتادگی پوست و چین و چروک تجویز می شود. در کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن با سوزن ریزی به زیر سطح پوست تزریق می شود.

تصویر کربوکسی تراپیکربوکسی تراپی به طور گسترده‌ در کلینیک‌های زیبایی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دهه 1950 استفاده پزشکی و درمانی دی اکسید کربن توسط جامعه پزشکی در اروپا آغاز شده است. رایج ترین تجویز زیبایی برای کربوکسی تراپی، درمان سلولیت و چربی موضعی، ترک پوستی (استریا)، اسکار آکنه، کاهش شلی و افتادگی و کاهش چین و چروک پوست است.

معمولا درمان بر روی صورت، گردن، بازوها، شکم و ران ها انجام می‌شود. کربوکسی تراپی شامل یک سری تزریق‌های کوچک با سوزن نازک متصل به لوله ای است که مقدار کمی از دی اکسید کربن را به زیر سطح پوست وارد می‌کند.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربن دی اکسید دارای خواصی است که در علم پزشکی مفید است. یکی از این ویژگی ها، توانایی گشاد کردن عروق، یعنی توانایی استراحت عضلات در رگ‌های خونی است و به آنها اجازه می‌دهد تا گشاد یا منبسط شوند. انبساط رگ‌های خونی منجر به کاهش فشار خون و جریان بهتر خون غنی از اکسیژن در اطراف بدن می‌شود.اثرات مفید دی اکسید کربن بر سلامتی در دهه 1930 در فرانسه کشف شد. زمانی که متوجه شدند حمام کردن در استخرهای غنی از دی اکسید کربن در اسپای سلطنتی کمک کرد تا سرعت بهبود زخم افزایش یابد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام میشود؟

بدن انسان از انواع مختلفی سلول در اعضای اصلی و پوست تشکیل شده است که کار‌های مختلفی انجام می‌دهند، اما همه آنها برای کار کردن به انرژی نیازمندند که در قالب اکسیژن می گیرند و سپس دی اکسید کربن را به عنوان محصول فرعی ایجاد می‌کنند.تصور بر این است، نقص هایی در بدن مانند حلقه های تیره زیر چشم، اسکار و سلولیت، ناشی از گردش خون ضعیف در این نواحی و در نتیجه تأمین ضعیف اکسیژن است.

گفته می‌شود که کربوکسی تراپی به سادگی بدن را فریب می دهد، زیرا تزریق مقدار کمی گاز دی اکسید کربن، باعث افزایش انتشار گلبول های قرمز خون دارای اکسیژن به آن ناحیه می‌شود تا گلبول ها، دی اکسید کربن را جمع کرده و از طریق ریه‌ها از بدن خارج کند.

طی این امر، اکسیژن رسانی به ناحیه ای که تزریق صورت گرفته افزایش می یابد و سلول‌ها فعالتر می‌شوند و بنابراین تولید سلول های جدید مورد نیاز برای جوان سازی ناحیه مورد نظر را سرعت می‌دهد.

رایج ترین تجویز کربوکسی تراپی برای کاهش سلولیت و کاهش چربی موضعی، اسکار آکنه، کاهش شلی و چین و چروک پوست است. درمان ها عموما بر روی صورت، گردن، بازوها، شکم و ران ها انجام می‌شود. کربوکسی برای ترک پوست نیز بسیار شایع است.

مراحل کربوکسی تراپی چگونه است؟

مراحل کربوکسی تراپی

مشاوره اولیه

در اولین ملاقات شما با پزشک، بایستی به وضوح انتظارات شما توضیح داده شده و مشخص شود که آیا کربوکسی تراپی می تواند به شما نتایجی را که می خواهید، بدهد. سابقه پزشکی شما نیز بایستی جهت حصول اطمینان از نبود منعی برای انجام این روش، بررسی شود. به طور معمول از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی کربوکسی تراپی را درک کرده اید. برای مقایسه نتیجه درمان ممکن است پزشک عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیندازد.

روش

کربوکسی تراپی که در کلینیک های زیبایی انجام می شود، مشابه تکنیک مزوتراپی است، اما در این روش به جای تزریق مقدار کمی از مایع مزوتراپی، از گاز دی اکسید کربن پزشکی استفاده می‌شود. این کار با استفاده از یک سری تزریق‌های کوچک با یک سوزن نازک متصل به یک لوله انجام می شود.

بسته به ناحیه تحت درمان، ممکن است انتقال گاز درون زیر لایه‌های سطح پوست را به صورت برجستگی جزئی ببینید. در مورد درمان سلولیت، دی اکسید کربن به لایه های عمیق تر زیر پوست فرستاده می‌شود.برای راحتی درمان در صورت نیاز بی حسی موضعی می تواند اعمال شود.

پیگیری درمان

در مورد درمان ترک های پوستی، گفته شده است که اگر ترک ها اخیراً به وجود آمده و هنوز هم به رنگ قرمز هستند نسبت به زمانی که قدیمی تر شده و ظاهر محو و نقره ای داشته باشند، به درمان بهتر پاسخ می دهند.

به احتمال زیاد استریاهای (ترک های پوستی) جدیدتر نیازمند این هستند که بصورت هفتگی طی 2 تا 4 هفته تحت درمان قرار بگیرند، اگر چه در بعضی موارد یک جلسه بسته به شدت آنها کافی است. ترک های پوستی قدیمی تر نیاز به 3 تا 4 جلسه درمان در فواصل 3 الی 4 هفته خواهند داشت.

در مورد کاهش سلولیت، تزریق گاز CO2 زیر پوست، برای کمک به توزیع یکنواخت این گاز در بافت های بدن، با ماساژ ترکیب می شود. هنگامی که این گاز با سلول های چربی برخورد می کند، ادعا می شود که عیناً می تواند آنها را با تحریک واکنش متابولیکی مکانیسم سوخت چربی در بدن، از بین ببرد.

اثراتساع و گشاد شدگی رگهای خونی کوچک اطراف سلول های چربی باعث افزایش میزان اکسیژن رسانی و جریان خون به ناحیه مورد نظر و خارج کردن مایعات و سموم بین سلول  می شود و همچنین قابلیت ارتجاعی نواحی عمیق تر پوستی را با تحریک تولید کلاژن جدید بهبود می بخشد و منجر به جوانسازی در لایه های بالاتر پوست شده و ظاهر پنیری شکل یا پوست پرتقالی پوست ناشی از سلولیت را کاهش می دهد.

نتیجه کربوکسی تراپی

گفته می شود که نتایج بلافاصله مشاهده شده و ظاهر پوست بهبود یافته و صاف می شود. از آنجایی که جریان خون بهبود می یابد، چربی سوزی طبیعی نیز همچنان ادامه می یابد، این ناحیه در طول زمان سفت تر می شود، اگر چه جلسات درمانی متعدد و جلسات نگهداری اضافی هر 6 ماه یکبار نیاز خواهد بود.

دوره نقاهت کربوکسی تراپی چقدر است؟

اکثر بیماران می توانند بلافاصله بعد از درمان به کار و فعالیت های روزمره خود بازگردند.

عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

به طور کلی، گفته می شود که این درمان نسبتاً بدون درد است اما بعضی از افراد همزمان با آزاد شدن گاز در بافت ها احساس ناراحتی، فشار و سوزش می کنند که گاهی اوقات بصورت حس ترک خوردن توصیف می شود. در صورت نیاز، بی حس کننده موضعی می تواند به پوست اعمال شود.

حتما بخوانید:

عوارض جانبی شامل:

مقدار جزئی ورم بعد از کربوکسی تراپی، قرمزی (ناشی از گشاد شدگی رگها) کبودی و درد در محل های تزریق که 1 تا 5 روز بسته به ناحیه درمان شده ماندگار است

در مورد درمان سلولیت، به مدت 24 ساعت در ناحیه تحت درمان احساس گرما می شود.

خطر ابتلا به هر گونه اسکار در این روش، بسیار نادر است.

مراقبتهای بعد از کربوکسی تراپی چیست؟

بسیار مهم است که پس از درمان با روش کربوکسی تراپی، توصیه های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که حداکثر تأثیر را از این روش بدست آورید و خطر هر گونه عوارض را به حداقل برسانید.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • در چندین ساعت اول پس از درمان کربوکسی تراپی باید از حمام کردن و شنا کردن اجتناب کنید.

آیا انجام کربوکسی تراپی برای شما مناسب است؟

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و هیچ گونه بیماری یا عفونت های پوستی در ناحیه تحت درمان نداشته باشید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که چرا برخی از بیماران نباید این درمان را انجام دهند.

اگرچه هیچ شواهدی بر مضر بودن این درمان برای زنان باردار وجود ندارد، در صورت باردار بودن، به طور کلی به شما توصیه می شود تا به دنیا آمدن فرزندتان صبر کنید.