آیا کول اسکالپتینگ یا کرایولیپولیز می تواند جایگزین لیپوساکشن شود؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ روشی برای از بین بردن چربی های موضعی به روش انجماد است. با انجماد سلول های چربی، سلول های چربی بدون آسیب به بافت های اطراف یا پوست از بین می روند. کرایولیپولیز برای کاهش چربی های موضعی شکم و پشت بدن بیشترین استفاده را دارد.

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ روشی غیر تهاجمی برای از بین بردن چربی است که اغلب به عنوان انجماد چربی شناخته می شود. این روش سرد سازی سلول های چربی، باعث لیپولیز یعنی شکستن سلول های چربی بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف یا پوست می شود. کرایولیپولیز برای کاهش چربی در مناطق خاصی از بدن عمل می کند و بیشترین استفاده را در شکم و پشت بدن دارد.

کرایولیپولیز راه حل دائمی برای از دست دادن چربی نیست و فقط می تواند سلول های چربی موجود را کاهش دهد و نمی تواند مانع از افزایش اندازه سلول های چربی باقی مانده در بدن شود. در نتیجه، بایستی ترکیبی از رژیم غذایی، ورزش و روش های کرایو لیپولیز را برای حذف چربی بکار ببرند. تقریبا دوره نقاهت و عوارض جانبی مرتبط با کرایو لیپولیز وجود ندارد. پس از این روش، چربی طی یک دوره دو تا چهار ماهه کاهش می یابد.

برند های دستگاه

کرایولیپولیز3D-lipo

دستگاه 3D-lipo هندپیس هایی برای کرایولیپو لیز، رادیوفرکانس، کاویتاسیون، درماتولوژی و شوک درمانی را به هدف سفت کردن پوست، کاهش سلولیت و کانتورینگ بدن را با هم ترکیب می کند.

CoolSculpting ®

کول اسکالپتینگ یک دستگاه کرایو لیپولیز است که برای کاهش چربی در مناطق خاصی از بدن مانند شکم، پشت، ران ها، هیپ ها، پا، بازوها و چانه استفاده می شود.

CoolTech ®

این دستگاه برای درمان چربی نواحی از بدن از طریق یک سیستم خنک کننده کنترل شده طراحی شده است.

LipoContrast®

این دستگاه با فرآیند کنتراست حرارتی، لیپولیز انجام می دهد که از ترکیبی از دماهای گرم و سرد برای هدف گیری سلول های چربی استفاده می کند.

LipoGlaze

لیپوگلیز از کرایولیپولیز برای از بین بردن چربی غیر تهاجمی و کانتورینگ بدن استفاده می کند.

ProShock Ice

این دستگاه جهت تغییر شکل بدن، همچنین کاهش چربی اضافه و ظاهر سلولیت از امواج صوتی استفاده می کند.

کرایولیپولیز چیست؟

کرایولیپولیز روشی نسبتا جدید است که به کاهش چربی با ظاهری طبیعی کمک می کند. این روش غیر تهاجمی جایگزین روش های تهاجمی حذف چربی مانند لیپوساکشن است، زیرا تقریبا هیچ دوره نقاهتی ندارد.تعداد لیپوساکشن انجام شده در سراسر جهان سالانه به طور چشمگیری افزایش یافته است. بر اساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، با بیش از 396 هزار عمل لیپوساکشن در سال 2015، این عمل هنوز هم یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در جهان است.

روش های حذف چربی همچنان در حال افزایش است، چراکه بطور روزافزون مردم با وزن خود در جدال هستند.کرایولیپولیز راه حل دائمی برای از دست دادن چربی نیست؛ در حالی که این روش می تواند سلول های چربی در حال حاضر را کاهش دهد ولی نمی تواند مانع از افزایش اندازه سلول های چربی باقی مانده در بدن شود، به طوری که افراد باید از طریق ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش و یا جلسات بیشتر کرایو لیپولیز، کاهش چربی خود را حفظ کنند.کرایولیپولیز همچنین می تواند با تکنولوژی های لیزر یا رادیوفرکانسی ترکیب شود تا بتواند پوست را سفت کند و نتایج را بهبود بخشد.

کرایولیپولیز روش غیر تهاجمی حذف چربی با خنک سازی سلول های چربی زیر جلدی است که باعث لیپولیز یا از بین رفتن سلول های چربی بدون آسیب رساندن به هر یک از بافت های اطراف یا پوست می باشد. به دنبال این روش، طی یک دوره دو تا چهار ماهه چربی کاهش یافته و باعث کاهش وزن می شود.

اگر در نظر دارید کرایولیپولیز انجام دهید، اطلاعات زیر درک اولیه‌ای از این روش به شما می دهد. این مطالب نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا نتیجه این روش به بیمار و پزشک بستگی دارد. لطفا از یک متخصص با تجربه درمورد هر چیزی که متوجه نمی شوید سوال بپرسید.

لاغری با کرایولیپولیز چگونه اتفاق می افتد؟

کرایولیپولیز بر این اساس عمل می کند که طی سرد سازی ناحیه ای از بدن، سلول های چربی نسبت به بافت های مجاور بیشتر در معرض آسیب‌پذیری قرار دارند. یعنی اینکه کرایولیپولیز  سلول های چربی را تخریب می کند ولی آسیبی به بافت اطراف آن ها نمی رساند.

پس از خنک سازی، سلول های چربی دچار مرگ سلولی می شوند و لیپید ها (چربی ها) پس از تخریب دیواره سلولی، از سلول ها آزاد شوند.این لیپید ها توسط سیستم لنفاوی از بدن حذف می شوند. این فرآیند بسیار تدریجی است، به این معنی که خطر پر شدن بیش از حد سیستم لنفاوی وجود ندارد.

نتایج چه مدت ماندگاری دارند؟

ممکن است شروع تغییرات را به سرعت پس از سه هفته پس از درمان مشاهده کنید، اما بیشتر تغییرات را بین یک تا سه ماه پس از درمان تجربه می کنید. بدن شما هنوز از طریق متابولیسم، سلول های چربی شما را از بین می برد و همچنان به مدت چهار تا شش ماه بعد از درمان روند چربی سوزی ادامه می یابد.درمان های اضافی ممکن است دو تا چهار ماه پس از اولین درمان برای رسیدن به کاهش بیشتر چربی انجام شود.

کرایولیپولیز چه چیزی را می تواند درمان کند؟

کرایولیپولیز برای کاهش چربی در مناطق خاصی از بدن عمل می کند که معمولا در شکم و پشت استفاده می شود.این روش را نمی توان در پستان ها و یا برای کاهش سلولیت استفاده کرد.اگر انجام کرایولیپولیز یک ناحیه خاص از بدن را در نظر داشته باشید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید که امکان درمان با کرایولیپولیز وجود دارد.

کاندیدای ایده آل، افراد نسبتا متناسب و سالم هستند، اما دارای مقداری برآمدگی های چربی سرسخت ​​هستند که به راحتی از طریق رژیم غذایی و ورزش کاهش نمی یابند، مانند پهلوها.کرایولیپولیز به عنوان درمان چاقی یا کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود و جایگزین روش های تهاجمی دیگر و حذف کننده مقدار چربی زیاد مانند لیپوساکشن نیست.

مراحل کرایولیپولیز چگونه است؟

قبل از شروع درمان، گفتگو در مورد دلایل شما برای استفاده از این درمان بسیار مهم است. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می تواند شما را به خواسته تان برساند و اینکه بدانید دوست دارید پس از درمان چطور دیده شوید.سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ مانعی برای انجام این درمان وجود ندارد. از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این روش  را درک کرده اید.

روش

در طی این روش، دو پانل خنک کننده روی پوست گذاشته شده و ناحیه ای که می خواهید درمان شود بین دو پانل به سمت بالا کشیده می شود. اینکار احساس کشش و کمی فشار ایجاد خواهد کرد، اما دردناک نخواهد بود.سپس سلولهای چربی بسته به نیاز شخص حدودا یک تا دو ساعت خنک می شوند. در ابتدا، ناحیه ای که درمان می شود بسیار سرد است، اما پس از مدتی دیگر دما را متوجه نمی شوید.

           

بهبودی بعد از کرایولیپولیز چه مدت طول می کشد؟

تقریبا هیچ دوره نقاهتی بعد از درمان با کرایولیپولیز وجود ندارد. این روش کاملا غیر تهاجمی بوده و بنابراین در اکثر موارد افراد می توانند در همان روز، به زندگی عادی خود بازگردند.

خطرات و عوارض کرایولیپولیز چیست؟

عوارض جانبی زیادی در رابطه با کرایولیپولیز وجود ندارد.از آنجا که روش غیر تهاجمی و بدون هیچ زخم بازی است، بنابراین خطر عفونت وجود ندارد.با این حال، برخی از بیماران ممکن است قرمزی، بی حسی، درد، کبودی، سوزش، تورم یا مقداری ناراحتی در ناحیه تحت درمان را تجربه کنند.هرگونه موارد ذکر شده بعنوان معایب کرایولیپولیز، موقتی است و ظرف چند ساعت یا چند روز ناپدید می شوند.

در برخی موارد نادر، به ویژه در مردان، پس از درمان کرایولیپولیز، عارضه جانبی به نام هیپرپلازی بافت چربی گزارش شده است. این مسئله شامل ایجاد توده چربی در ناحیه تحت درمان، مدتی پس از درمان است. چنین عوارض جانبی می تواند با تکنیک های لیپوساکشن درمان و برطرف شود.

بعد از درمان کرایولیپولیز چه کارهایی باید انجام داد؟

بسیار مهم است که پس از درمان به توصیه های پزشک به دقت عمل کنید.توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از داروهای ضد درد صورت توصیه
  • استفاده از کمپرس سرد برای درمان ورم در ناحیه تحت درمان در صورت توصیه

اکثر بیماران قادر به بازگشت به زندگی عادی خود پس از روش کرایولیپولیز هستند، اما اگر در ناحیه تحت درمان درد دارید، ممکن است بخواهید در روزهای بعد از این روش، شستشو و مراقبت بیشتری داشته باشید.

آیا کرایولیپولیز برای شما مناسب است؟

برای درمان کرایولیپولیز، بايد به طور کلی از سلامتی عمومی خوبی برخوردار باشيد و انتظارات واقع بينانه ای از نتايج این روش داشته باشيد.اکثر افراد کاندید مناسبی برای کرایولیپولیز هستند و این درمان به عنوان درمانی ایمن برای افرادی که قادر به انجام روش های تهاجمی مانند لیپوساکشن (به علت خطرات ناشی از بیهوشی) نیستند، توصیه می شود. کرایولیپولیز برای افرادی که بسیار چاق هستند توصیه نمی شود، زیرا این روش نتایج قابل توجهی بر روی آنها نخواهد داشت.