ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه چیست؟ چه کسانی مناسب این عمل هستند؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

2 تا 4 روز

بسیاری از زنان از داشتن پستان های بزرگ و سنگین در زندگی روزمره خود احساس خوشایندی ندارند. عمل ماموپلاستی یا کوچک کردن پستان می تواند با تخلیه چربی ها و بافت پستان، پستان های سنگین یا نامتقارن را خوش فرم و کوچک تر کند.

ماموپلاستی چیست؟

جراحی ماموپلاستی یا عمل کوچک کردن سینه با برداشتن بافت چربی، بافت غده دار و پوست از پستان زنان باعث کوچک شدن و تغییر شکل آن می شود. پس از آن، پستان شکل جوانتری به خود گرفته و ناراحتی داشتن پستان های سنگین از بین میرود. بسیاری از زنان از داشتن پستان های بزرگ در زندگی روزمره خود احساس خوشایندی ندارند.

آنها اغلب از درد وحشتناک کمر، شانه ها و گردن خود رنج می برند و حتی بستن سوتین نیز به خاطر بندهای آن باعث تحریک پوستشان می شود. پستان های بزرگ نیز ممکن است مانع از انجام فعالیت های عادی روزمره مانند ورزش گردد. جراحی کوچک کردن پستان تقریبا همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

برخی افراد ممکن است در یک یا دو روز پس از این عمل بتوانند از جای خود بلند شوند، اما نباید کمتر از یک تا دو هفته بعد از عمل دوباره برای برگشتن به کار (کار غیر سنگین) برنامه ریزی داشته باشید. 

اگر قصد انجام عمل کوچک کردن سینه دارید، مقاله زیر به شما در این خصوص اطلاعاتی می دهد. البته از آنجایی که شرایط هر فرد و نظر جراح می تواند متفاوت باشد، بهتر است سوالات دقیق تر را از جراحان پلاستیک باتجربه بپرسید.

مراحل جراحی کوچک کردن پستان یا ماموپلاستی چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین مشاوره با جراح، باید انتظارات خود از عمل جراحی کوچک کردن سینه و اینکه پس از آن دوست دارید چطور دیده شوید را به وضوح مشخص نمایید.

جراح می خواهد دلایل شما را از اقدام به عمل کوچک کردن سایز پستان بداند و مهم است که شما به طور واضح و با جزئیات در مورد آن بحث کنید.

سوابق پزشکی نیز باید بررسی شود تا اطمینان حاصل گردد که هیچ منعی برای انجام ندادن این جراحی وجود ندارد. معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، که به معنای پذیرفتن مزایای بالقوه و خطرات مربوط به جراحی کوچک کردن پستان است. برای مقایسه نتیجه درمان ممکن است جراح عکسی از قبل و بعد درمان از شما بیاندازد.

بیهوشی

جراحی کوچک کردن پستان تقریبا همیشه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در بعضی موارد، جراح ممکن است از بی حسی موضعی همراه با مسکن برای ایجاد خواب آلودگی استفاده کند.

به یاد داشته باشید که هر بیهوشی عمومی دارای مقدار کمی خطر است و جراح باید قبل از هر گونه تصمیم گیری در مورد عمل، آنها را با شما در میان بگذارد.

عمل جراحی کوچک کردن پستان

عمل جراحی معمولا در بیمارستان انجام می شود و به طور معمول نیازی به بستری ندارد. این عمل معمولا بین دو تا چهار ساعت طول می کشد.

از تکنیک های مختلفی برای کوچک کردن پستان استفاده می شود، اما رایج ترین آن شامل برش اطراف هاله پستان و زیر پستان در طول منحنی طبیعی چین زیر پستان است. برش گاهی اوقات به شکل لنگرکِشتی است.

جراح، بافت و پوست اضافی را بر می­دارد و نوک پستان و هاله آن را در موقعیت های جدید خود قرار می دهد. پوست از هر دو طرف پستان و در اطراف هاله پستان کشیده می شود و به این ترتیب باعث ایجاد فرم جدید در پستان می شود. سپس تمام چربی های اضافی با استفاده از لیپوساکشن از ناحیه زیر بغل برداشته می شوند. به این صورت که یک لوله در زیر بغل قرار می گیرد و چربی به راحتی از آن خارج می شود.

در اغلب موارد، نوک پستان ها در حین جا به جایی به رگ های خونی و اعصاب متصل می­مانند. با این حال، اگر پستان ها بسیار بزرگ، سنگین و افتاده باشند، ممکن است نوک پستان و هاله آن به طور کامل برداشته شوند و در موقعیت بالاتری قرار گیرند. (این کار منجر به کاهش یا از دست دادن احساس در نوک پستان و هاله آن می شود).

در برخی موارد، از تکنیک هایی استفاده می شود که در آن نیازی به برش عمودی تا پایین پستان نیست و باعث ایجاد اسکار کمتری می شود.

گاهی اوقات، هنگامی که فقط نیاز است چربی برداشته شود، لیپوساکشن به تنهایی می تواند برای کاهش اندازه پستان استفاده شده و اسکارهای بسیار کمی ایجاد گردد. این روش برای بیماران جوان مناسب تر است.

دوره نقاهت جراحی ماموپلاستی چه مدت طول می­کشد؟

سرعت بهبودی در هر فرد متفاوت است. برخی از بیماران ممکن است در یک یا دو روز پس از جراحی بهبود یابند اما نباید کمتر از یک تا دو هفته بعد از جراحی به کارهای خود، فقط کارهای غیر سنگین، بازگردند.

عوارض ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن پستان چیست؟

پستان ها بعد از این جراحی حساس و متورم خواهند شد. مقدار ورم و کبودی که تجربه می کنید بستگی به این دارد که چقدر راحت کبود می­شوید و سرعت بهبود در شما چقدر است. در موارد نادر، برای برخی افراد، ورم می­تواند تا چند ماه ادامه یابد.

عوارض جانبی ناشی از این روش می تواند شامل عفونت، واکنش به بیهوشی، خونریزی و آسیب عصبی باشد.

خونریزی و عفونت ناشی از ماموپلاستی رایج نیست، اما در صورتی که رخ دهد، ممکن است باعث بروز اسکار شود.

این روش جراحی، اسکارهای قابل توجه و دائمی ندارد. اسکارهای این عمل اغلب برای چند ماه برجسته و قرمز می مانند و سپس به تدریج کمتر به چشم می آیند و در نهایت به صورت خطوط باریک سفید محو می­شوند. در سیگاری ها، بهبودی دیرتر و اسکارهای بزرگتر رایج است. این روش همچنین می تواند باعث ایجاد نوک پستان های نامتقارن و یا از دست دادن دائمی احساس در نوک پستان یا خود پستان شود.

پس از عمل کوچک کردن سینه چه باید کرد؟

بسیار مهم است که پس از عمل جراحی توصیه های جراح خود را به دقت دنبال کنید.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داشتن همراه که پس از عمل شما را به خانه ببرد و برای یک یا دو روز از شما مراقبت کند.
  • استفاده از داروهای ضد درد توصیه شده مانند پاراستامول، در صورت نیاز
  • اگر یک لوله کوچک برای خروج هر گونه مایعات اضافی بعد از عمل در هر پستان وارد شده باشد، بعد از یک یا دو روز برای برداشتن آنها نیاز است به بیمارستان بازگردید.
  • زخم ها پانسمان شده و پس از عمل، باید یک باند کشی یا یک سینه بند جراحی بر روی آنها ببندید. ظرف چند روز، پانسمان یا سینه بند جراحی با یک سینه بند نرم محافظتی جایگزین می­شود. باید این سینه بند در طول روز به مدت سه تا چهار هفته روی یک لایه از پانسمان بسته شود. بعد از یک تا دو هفته بایستی برای کشیدن بخیه مجددا نزد پزشک بروید.
  • جراح ممکن است توصیه کند که برای یک یا دو هفته بعد از جراحی از داشتن رابطه جنسی ممانعت کنید، زیرا هیجان جنسی می تواند باعث ورم پستان شود. همچنین باید تا حدود شش هفته، از تماس با پستان ها به جز تماس ملایم اجتناب کنید.
  • جراح به شما می گوید که چه زمان می توانید تمرینات و سایر فعالیت های عادی را شروع کنید.

اگر هرگونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد را تجربه کردید، بالافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

آیا عمل کوچک کردن سینه برای شما مناسب است؟

اکثر افراد تا زمانی که دارای سلامت عمومی هستند و انتظارات واقع بینانه ای از نتایج عمل جراحی دارند می توانند عمل کوچک کردن پستان را انجام دهند.

اگر شما مستعد ابتلا به اسکار کلوئیدی هستید یا سابقه مشکلات بهبود زخم را داشته باشید، ممکن است جراح این عمل را برای شما توصیه نکند و یا ممکن است به شما هشدار دهد که بعد از عمل اسکارهای برجسته و واضحی خواهید داشت.