لیپوتراپی یا لیپولیز تزریقی چگونه باعث لاغری می شود

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

در لیپوتراپی موادی از جمله فسفاتیدیل کولین و سدیم دگزیکسولات به قسمت هایی از بدن که چربی موضعی دارند، تزریق می شود. این ماده سلول های چربی را از هم جدا و آنها را آب می کند. چربی تخلیه شده از سلول های چربی به مرور زمان از بدن خارج می شود.

لیپوتراپی چیست؟

لیپوتراپی یک روش جایگزین برای لیپوساکشن است که باعث کاهش چربی در یک ناحیه خاص از بدن می شود. این درمان می تواند برای حذف چربی در قسمت هایی مانند پهلو، غبغب، ران و زیر چشم ها مورد استفاده قرار گیرد. ممکن است نتایج خاصی را تضمین نکند زیرا واکنش های فردی می تواند متفاوت باشد. لازم است که رژیم سالم و برنامه ورزشی همراه با دریافت درمان برای دستیابی به بهترین نتایج پیگیری شود، زیرا مقدار زیادی از وزن را نمی توان با این روش به تنهایی از دست داد.

چگونه ليپوتراپي موثر واقع می شود؟

لیپوتراپی شامل تزریق موادی از جمله فسفاتیدیل کولین و سدیم دگزیکسولات به قسمت هایی از بدن که نیاز به خروج چربی دارد، می باشد. این تزریق باعث می شود سلول های چربی جدا شوند و سپس حل شوند. این کار با از بین بردن غشاء اطراف سلول های چربی انجام می شود و اسیدهای موجود در سلول ها را به داخل بدن جذب شده و در طی چند هفته از بین می روند.

این تزریق ها باید به مدت دو هفته با پنج تزریق اعمال شود. این تزریقات می تواند سلول های چربی را به طور مداوم برای حداکثر شش ماه بسته به پاسخ فردی هر بیمار، حل کند. این روش همچنین به کاهش سلولیت کمک می کند.

آیا انجام لیپوتراپی دردناک است؟

طبیعی است که در هنگام لیپوتراپی احساس ناراحتی کنید. بیماران اغلب هنگام تزریق احساس سوزش می کنند.

این احساس فقط چند دقیقه طول می کشد، و پرستار شما ممکن است از بسته های یخ برای تسکین ناراحتی استفاده کند. پوست اطراف محل تزریق نیز ممکن است قرمز و متورم شود، اما باید با قرار دادن بسته یخ نیز کاهش یابد. ممکن است 10 تا 15 دقیقه پس از تزریق حساس به لمس باشید، اما این حالت کاهش می یابد.

لیپوتراپی اغلب به عنوان سرپایی شناخته می شود، به این معنی که شما معمولا می توانید در عرض 15 تا 30 دقیقه بعد از آن به کار خود بازگردید. شما می توانید فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید، هر چند ممکن است در روزهای بعد از عمل، کمی تورم در حال پیشرفت را در اطراف محل های تزریق تجربه کنید. اگر برآمدگی (تورم کوچک سلول ها) زیر پوستی ایجاد شود، می تواند دردی ایجاد کند که می تواند چند ماه بعد از عمل ادامه یابد.

لیپوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

برای انجام لیپوتراپی لازم است که شاخص توده بدنی (BMI) شما سی و یا کمتر باشد و سن بالای هجده داشته باشید. هر کس که BMI بالاتر از آن داشته باشد، چربی کافی برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود را از دست نمی دهد. اگر شما از مشکلات قلبی، دیابت یا اچ آی وی رنج می برید و یا داروهایی را مصرف می کنید که خون را رقیق می کنند این روش نیز توصیه نمی شود.

چه تعداد تزریق در لیپوتراپی مورد نیاز است؟

میزان درمان هایی که به آن نیاز دارید، معمولا به اندازه محل مورد درمان و چربی اضافه که باید برداشته شود بستگی دارد.

مورد دیگر به مرد یا زن بودن فرد بستگی دارد. چرا که سلول های چربی و بافت در این دو حالت متفاوت است. بنابراین، لیپوتراپی در صورت استفاده برای زنان نسبت به مردان احتمال موفقیت بیشتری دارد. اما مطالعات نشان داده اند که 80 درصد از همه بیماران پس از چهار دوره تزریق، از این روش رضایت داشته اند.

عوارض لیپوتراپی چیست؟

از آنجا که لیپوتراپی یک روش سرپایی است، می توانید بعد از درمان به فعالیت های روزانه خود بازگردید.

طبیعی است که درد، حساسیت به لمس، کبودی و تورم در مناطق تحت تزریق تجربه شود.. اگر میخواهید یک روز استراحت کنید، میتوانید از بسته های یخ استفاده کنید و از داروهای ضد التهابی برای کمک به بهبودی خود استفاده کنید. توصیه می شود از حمام گرم اجتناب کنید و در صورت نیاز به تحریک خون به ورزش ادامه دهید.

مهم است که توجه داشته باشیم که لیپوتراپی در اطراف چشم می تواند باعث تورم و قرمزی شود و این مسئله می تواند تا یک هفته طول بکشد.

هر بار که یک تزریق تجویز می شود، طبیعی است که تجربه خارش یا سوزش در اطراف محل تزریق داشته باشید. این حالت به مدت حداقل بیست دقیقه پس از هر تزریق ادامه می یابد و نتیجه واکنش بدن به محلول تزریقی است.