لیپوساکشن به چند نوع انجام می شود؟ نگاهی به انواع روش های لیپوساکشن

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

1 تا 2 هفته

عمل لیپوساکشن تکنیکی برای بیرون کشیدن چربی های موضعی بدن است که با رژیم و ورزش هم به سختی آب می شوند. در لیپوساکشن چربی ها با یک سوند (لوله فلزی توخالی) و پمپ مکشی به طور دائمی برداشته می ­شوند. نکته حائز اهمیت این است که لیپوساکشن درمانی برای چاقی نیست و فقط برای از بین بردن چربی های موضعی باید استفاده شود.

لیپوساکشن شکم

امروزه چاقی و تجمع چربی در نواحی بدن به دلیل عدم تحرک کافی و تغذیه نامناسب در همه جای دنیا به معضل بزرگی تبدیل شده است. لیپوساکشن یکی از روش های مقابله با چربی های موضعی است که بسیار محبوب است. این عمل، که با نام های لیپوپلاستی، لیپواسکالپچر، لیپو، چربی تراشی و عمل لیپکتومی نیز شناخته می شود، یک تکنیک جراحی برای حذف بخش هایی از چربی های سرسخت است که رژیم های غذایی سالم و ورزش منظم معمولا بر آن ها تأثیری نمی گذارد و یا بسیار دشوار کاهش می یابند.

در این تکنیک، چربی ها از زیر پوست با ایجاد برشی کوچک بر روی سطح پوست و با استفاده از یک سوند (لوله فلزی توخالی) و پمپ مکشی به طور دائمی برداشته می شوند. از چربی های برداشته شده می توان برای تزریق به نواحی دیگر بدن با هدف فرم دهی استفاده کرد.

از این روش می توان برای فرم دهی و کاهش چربی های موضعی بسیاری از نواحی بدن مانند چربی های اطراف کمر، سینه، شکم، پهلوها، باسن، ران ها، زانوها، بازوها، زیر چانه و گردن استفاده کرد. کاندیدای مناسب برای عمل لیپوساکشن، افرادی با وزن متوسط و پوست محکم و دارای خاصیت کشسانی هستند که در نواحی مشخصی، توده های چربی زیادی دارند.

نکته بسیار مهم در مورد جراحی لیپوساکشن این است که این روش جایگزین رژیم های مناسب، درمان چاقی و یا روشی برای از بین بردن سلولیت نیست. در این جراحی می توان از بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی براساس محل درمان، تکنیک استفاده شده و تشخیص پزشک استفاده کرد. بسته به وسعت جراحی، ممکن است بتوانید طی چند روز تا یک هفته به کار خود بازگردید و دوره نقاهت کوتاهی داشته باشید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن شکم

لیپوساکشن، لیپوپلاستی، لیپواسکالپچر، لیپو یا چربی تراشی یک تکنیک جراحی است که طی آن بخشی از چربی های زیر پوست، با ایجاد شکافی کوچک در سطح پوست و با استفاده از یک سوند (یک لوله فلزی توخالی) و پمپ مکشی، برداشته می شوند و موجب فرم دهی و کاهش چربی های آن ناحیه می شود.

بعد از بلوغ، سلول های چربی جدیدی در بدن ساخته نمی شود. وقتی وزن اضافه می کنیم در واقع سلول های چربی ای که در بدن داریم منبسط و یا بزرگتر می شوند. لیپوساکشن سلول های چربی را برای بهبود فرم بدن و به طور دائمی حذف می کند. از آن جایی که سلول های چربی توسط این روش بیرون کشیده می شود، اگر بعد از عمل وزن اضافه کنید، این اضافه وزن در اثر بزرگ شدن سلول های چربی باقیمانده در زیر پوست بوجود آمده است.

علاوه بر این وزن بدن نمی تواند برای طولانی مدت تحت تأثیر لیپوساکشن قرار گیرد. به طور ساده تر می توان گفت که لیپوساکشن نمی تواند از افزایش وزن جلوگیری کند و روش جایگزینی برای رژیم های سالم به شمار نمی رود؛ بلکه روشی برای حذف چربی هایی است که به رژیم و ورزش منظم پاسخ نمی دهند. پس اگر بخواهید بعد از لیپوساکشن مایل به کاهش وزن باشید باید همچنان رژیم بگیرید.

حتما بخوانید:

از این روش برای حذف چربی کدام نواحی بدن می توان استفاده کرد؟

نواحی زیادی در بدن وجود دارد که در آن می توان از لیپوساکشن برای کاهش چربی های موضعی کمک گرفت. این نواحی شامل چربی های موضعی اطراف کمر، پشت بدن، سینه، شکم، پهلوها، باسن، داخل و خارج ران ها، زانوها و بازوها است. همچنین این روش در صورت نیز قابل انجام است. برای مثال می توان چربی های زیر چانه (غبغب)، گردن، لپ ها و ... را با این روش خارج کرد. با این وجود، رایج ترین عمل، لیپوساکشن شکم است.

لیپوساکشن پهلو

در این روش پهلوها که توسط برشی کوچک در پهلوها انجام می شود، فرد می تواند کمری باریک تر داشته باشد. معمولا برش ها در نواحی ایجاد می شوند که اسکار آنها بسیار کوچک باشد و یا در چین های طبیعی بدن و یا زیر لباس قابل مخفی شدن باشند. برای مثال برای برداشتن چربی های قسمت داخلی ران برش در کشاله ران، یا اسکار ناشی از برداشت چربی از پشت بدن در زیر بند لباس زیر زنان پنهان می شود. جهت لیپوساکشن بازوها، برش در پشت بازو یا بالای آرنج خواهد بود.

کاندیدای مناسب برای انجام لیپوساکشن متقاضیانی با وزن متوسط و پوست محکم و کشسان هستند که در نقاط مشخصی از بدنشان توده های چربی زیادی دارند. برای انجام چنین درمانی فرد باید از نظر فیزیکی و روانی سالم باشد. سن موضوع مهمی نیست، اما افراد مسن تر که پوست افتاده ای دارند نباید انتظار نتیجه ای مشابه افراد جوان با پوست سفتی داشته باشند.

نکات مهم قبل از انجام لیپوساکشن

مهم ترین قدم قبل از انجام لیپوساکشن، جستجوی فردی با تجربه و متخصص در این زمینه و انجام کارهای زیبایی می باشد. امروزه تبلیغات زیادی در زمینه انجام جراحی های زیبایی ارزان قیمت می بینیم که نباید به همه آنها اعتماد کرد. مهم انجام صحیح این روش در دستان فردی با تجربه است که در این صورت او می تواند شما را به نتیجه دلخواهتان برساند. همچنین مهم است که با بیماران او صحبت کنید و مطمئن شوید او می تواند بهترین نتیجه را به ارمغان آورد.

لیپوساکشن پهلو

 

نکته مهم دیگر صحبت در مورد انتظارات شما از این روش با پزشک است. بهتر است نسبت به نتایج عمل واقع بین باشید تا رضایت شما از نتیجه حاصل شود. پزشک سابقه دارویی و پزشکی شما را بررسی می کند تا مشخص شود انجام این درمان برای شما منع و خطری ندارد. پس بسیار مهم است تمامی اطلاعات دارویی و پزشکی خود را با او درمیان بگذارید.

بسته به میزان چربی، این عمل ممکن است در مطب پزشک و یا بیمارستان انجام گیرد. برای روز جراحی سعی کنید یک نفر به عنوان همراه داشته باشید. معمولا قبل از جراحی تستی برای بررسی وضعیت عمومی بدن شما گرفته می شود. در صورت مصرف برخی داروهای خاص مانند آسپرین، داروی های ضد انعقاد، داروهای ضد تورم و یا برخی مکمل های گیاهی باید با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین معمولا از خانم ها خواسته می شود مصرف داروهای ضد بارداری را قطع کنند و یا افراد مبتلا به کم خونی باید مکمل های آهن مصرف کنند. افراد سیگاری برای کاهش خطر بروز زخم باید مصرف سیگار را قطع کنند و از چند روز قبل از جراحی نوشیدنی های الکلی مصرف نکنند.

عکس لیپوساکشن شکم

 

به یاد داشته باشید درمورد عوارض روش، بیهوشی و هرگونه سوالی که ذهن شما را مشغول کرده است، بپرسید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. در آخر از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید و عکسی برای مقایسه نتیجه درمان از شما گرفته می شود.

بیهوشی

در این روش بیهوشی به دو صورت امکان پذیر است. بسته به وسعت ناحیه مورد درمان، تکنیک مورد استفاده و پیشنهاد جراح شما ممکن است بی حسی موضعی به همراه مسکن های خواب آور و یا بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از بیهوشی عمومی دارای ریسک هایی است که جراح شما پیش از هرگونه تصمیم گیری باید درباره آن با شما صحبت کند. بسته به نوع بیهوشی مورد استفاده، ممکن است از شما خواسته شود شب قبل از عمل و صبح روز عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید و ناشتا باشید.

عمل لیپوساکشن

در ابعاد کوچک این روش می تواند در کلینیک های مجهز به تجهیزات مناسب انجام شود، اما برای جراحی نواحی بزرگتر می بایست این عمل در بیمارستان صورت گیرد.

عکس عمل لیپوساکشن شکم

برش های کوچکی، در حدود 5 میلی متر، اطراف محل درمان ایجاد می شوند و یک لوله مکشی توخالی بنام کانولا داخل آن قرار داده می شود. با حرکت دادن این لوله زیر پوست، چربی های موضعی شکسته و سپس این چربی ها یا به صورت دستی با یک سرنگ بزرگ و یا با استفاده از پمپ مکشی برداشته می شوند.

لایه رویی پوست در طول جراحی به بافت و ماهیچه زیرین متصل می ماند و یک لایه نازک چربی برای جلوگیری از ایجاد ناهمواری و ناصافی پوست بعد از لیپوساکشن زیر پوست باقی می ماند.

تکرار روش

اگرچه نتایج به دست آمده از این عمل، به همراه رژیم مناسب و ورزش دائمی می باشد، برخی بیماران ممکن است به عمل مجددی در آینده نیاز داشته باشند تا به نتیجه دلخواه برسند.

تکینیک ابتدایی جراحی لیپوساکشن که در بالا گفته شد، روی تمامی بیماران تحت این عمل انجام می گردد. با این وجود، به دلیل توسعه و پیشرفت این نوع عمل جراحی، تغییرات زیادی ارائه شده است که در زیر به شرح آن ها می پردازیم.

حتما بخوانید:

انواع تکنیک های پیشرفته لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن

 • لیپوساکشن تزریق مایع، تامسنت یا (Tumescent)
 • لیپوساکشن خشک (Dry)
 • لیپوساکشن سوپر وت
 • لیپوساکشن اولتراسونیک یا UAL (استفاده از امواج التراسونیک)
 • لیپوساکشن با لیزر یا LAL
 • لیپوساکشن PAL

لیپوساکشن تامسنت (Tumescent) یا تزریق مایع:

 تکنیکی است که طی آن محلولی از لیدوکایین (یک ماده بی حس کننده برای کاهش درد) و آدرنالین (برای منقبض کردن رگ های خونی و کاهش خون ریزی) قبل از شروع روش، به نواحی مورد نظر جراحی تزریق می شود. با تزریق این ماده محل مورد نظر متورم می شود و به پزشک کمک می کند چربی را آسان تر بردارد، همچنین خون ریزی و کبودی را کاهش می دهد و قبل و بعد درمان بی حسی موضعی ایجاد می کند. در این روش نیز کانولا از طریق برش هایی به زیر پوست وارد می شود و چربی ها با حرکت دادن آن با کمک پمپ به خارج هدایت شوند.

لیپوساکشن خشک:

در این روش برخلاف روش قبل مایعی به بدن تزریق نمی شود. به همین دلیل خطر بروز کبودی و خونریزی در آن زیاد است و از آن به ندرت استفاده می شود.

لیپوساکشن سوپر وت یا فوق مرطوب:

در این روش نیز مانند روش تزریق مایع، مایعی به نواحی مورد نظر تزریق می شود ولی مقدار آن کمتر از روش قبل است. میزان مایع تزریق شده باید به اندازه میزان چربی استخراجی باشد. این روش معمولا یک تا دو ساعت به همراه بی حسی عمومی یا موضعی انجام می گیرد.

لیپوساکشن اولتراسونیک چیست؟ (لیپوساکشن با استفاده از امواج التراسوند):

این روش مانند روش های عادی انجام می شود با این تفاوت که کانولای این روش مخصوص است. کانولا در این نوع جراحی لیپوساکشن امواج التراسونیک را در زیر پوست منتشر می کند. امواج التراسوند به شکستن دیواره سلول های چربی کمک می کند و کانولا راحت تر می تواند آن را خارج کند. در حالت دیگر به جای استفاده از کانولای مجهز به امواج التراسوند، از دستگاهی دیگر برای تولید این امواج استفاده می شود که در این حالت انرژی از روی پوست منتقل می شود. از مزایای این روش، می توان به کاهش ریسک آسیب به عضله اشاره کرد. به همین دلیل از این عمل برای کاهش چربی سینه های بزرگ در مردان استفاده می شود. زمان انجام این عمل معمولا بیشتر از لیپوساکشن های عادی است.

لیپوساکشن به وسیله لیزر:

در این روش نیز از نور لیزر برای شکستن چربی ها استفاده می شود. نور لیزر از برش ریزی به زیر پوست وارد می شود و چربی ها توسط کانولا خارج می شوند. برش ایجاد شده در این روش بسیار کوچک است، به همین دلیل از این روش برای نواحی حساس بدن مانند صورت استفاده می شود. از مزایای این روش می توان به اثر جوانسازی لیزر و تحریک کلاژن سازی آن اشاره کرد که فرد بعد از عمل پوست محکم تر و با کیفیت تری خواهد داشت.

لیپوساکشن PAL:

در این روش از کانولای متحرک مخصوصی استفاده می شود که به عقب و جلو حرکت می کند. این کانولا شرایط بهتری را برای جراح فراهم می کند بطوری که او می تواند با دقت و سرعت بیشتری چربی ها را خارج کند. این روش برای خارج کردن چربی زیاد بسیار موثر است.

 • در صورتی که فرد بخواهد از چربی های خود برای فرم دهی و تزریق به نواحی دیگر بدن خود استفاده کند، روش هایی که منجر به ذوب چربی می شوند قابل استفاده نخواهند بود.
 • برای جراحی هایی که طی آن ها چربی زیادی (بیش از 5 لیتر) خارج می شود، جراح بایستی تجربه و مهارت های بیشتری در جراحی زیبایی داشته باشد.

بعد از خارج کردن چربی، برش ها با بخیه بسته می شوند و در برخی موارد برای مدت چند روز لوله تخلیه داخل بدن قرار داده می شود تا از انباشته شدن مایعات جلوگیری شود.

دوره نقاهت این روش چقدر است؟

بسته به وسعت عمل جراحی و نوع آن، ممکن است پس از چند روز تا یک هفته قادر به بازگشت به کار خود باشید. درد، ورم و کبودی پس از لیپوساکشن عادی است و طی چند روز برطرف خواهد شد. در صورتی که لوله های تخلیه استفاده شده باشد، برای خارج کردن آن ها نیاز است به کلینیک و یا بیمارستان مراجعه کنید.

توصیه ها و مراقبت های بعد از لیپوساکشن

لیپوساکشن چیست

بسیار مهم است که به توصیه های پزشک خود بعد از لیپوساکشن به دقت عمل کنید. این کار موفقیت درمان را تضمین کرده و خطرها و عوارض آن را کاهش می دهد.

مراقبت های بعد از لیپوساکشن ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • برای جلوگیری از لخته شدن خون و ورم باید پس از عمل هرچه سریع تر شروع به راه رفتن کنید.
 • برای کمک به کاهش ورم، روی محل عمل کمپرس سرد قرار دهید و در صورت داشتن درد شدید ممکن است داروهایی برای شما تجویز شود.
 • با پوشاندن محل درمان با باندکشی یا لباس مخصوص از ورم آن جلوگیری کنید. معمولا این لباس باید یک تا دو ماه پوشیده شود.
 • برای کاهش ورم بهتر است از خوردن غذاهای شور اجتناب کنید و برای عدم ابتلا به یبوست از غذاهای فیبردار استفاده کنید.
 • برای به حداقل رساندن خطر بروز عفونت داروهای آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد.
 • برای مشاهده پیشرفت عمل، کشیدن بخیه ها (در صورت لزوم) و یا خارج کردن لوله، پس از جراحی با پزشک خود ملاقات کنید.
 • از هرگونه فعالیت شدید برای حدود یک ماه خودداری کنید.
 • در صورت مشاهده هر گونه علائمی از عفونت، خونریزی یا درد شدید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

ریسک ها و عوارض لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن هم مانند سایر عمل های زیبایی ممکن است با عوارض و خطراتی همراه باشد بخصوص در صورتی که بیهوشی عمومی انجام گرفته باشد. با انجام مراقبت های پس از عمل می توانید این عوارض را به حداقل برسانید. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • هنگام برداشتن چربی ممکن است کمی فشار، حرکت یا سوزش احساس کنید، اما معمولا به ندرت پیش می آید که این عمل دردناک باشد. هر گونه درد پس از جراحی عموما به وسیله قرص های مسکن کنترل می شود.
 • کبودی، ورم و خارج شدن مایع خون مانند از محل زخم ها برای چند روز مورد انتظار است. همچنین عفونت، بی حسی و یا آسیب به اعصاب محل لیپوساکشن از مشکلات احتمالی به شمار می روند.
عوارض لیپوساکشن

 

 • ممکن است در محل جراحی، کمی عدم تقارن، ورم، یا توده و تغییر رنگ پوست یا اسکار در محل برش ها مشاهده شود. ریسک و عوارض لیپوساکشن اولتراسونیک ممکن است شامل خطر سوختگی پوست و بافت های زیرین آن باشد.
 • واکنش های آلرژیک به لیدوکائین یا داروی بیهوشی ممکن است اتفاق بیفتد.
 • بروز شوک زمانی که بدن مایعات زیادی را از دست داده باشد ممکن است.
 • تجمع مایعات در زیر پوست نیز از عوارض این روش است.
 • احتمال مرگ بافت و آسیب به غدد لنفاوی بدن در صورتی که لیپوساکشن به درستی انجام نشده باشد، وجود دارد.

خطرها وعوارض جدی تر که خیلی به ندرت رخ می دهند، عبارتند از:

 • لخته شدن خون
 • آمبولی ریه
 • عفونت شدید

آیا انجام این روش برای شما مناسب است؟

اکثر افراد تا زمانی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار بوده و توقعات واقع بینانه ای از عمل داشته باشند، می توانند تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرند.

اگر مستعد زخم کلوئیدی هستید، یا سابقه مشکل در بهبود زخم را دارید، ممکن است جراح این عمل را به شما پیشنهاد نکند و اخطار دهد که زخم ها می توانند بسیار واضح و برجسته باشند. برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، بیماری های قلبی-عروقی-دیابت و ریوی، بیماری ضعف سیستم ایمنی بدن، مبتلا به آلرژی، افراد بالای 40 سال و زیر 18 سال و افرادی با پوست شل و افتاده نباید از این روش درمانی استفاده شود.

جمع بندی توصیه ها

لیپوساکشن طی ده سال گذشته با پیشرفت تکنیک های جدید به روشی بسیار ایمن تبدیل شده است و به همین دلیل امروزه یکی از رایج ترین جراحی های زیبایی به شمار می رود.

بیمارانی که چاقی مفرط ندارند و در مورد نتایج این درمان واقع بین می باشند، می توانند با بهره گیری از روش لیپوساکشن با موفقیت، چربی های موضعی بدن خود را کاهش دهند و به اندامی بهتر دست پیدا کنند.

و در آخر توجه داشته باشید که طول عمر نتایج این عمل به میزان تلاش شما برای کنترل وزنتان بستگی دارد.