استفاده از آی پی ال در رفع موهای زائد و درمان های پوستی

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

روش آی پی ال در درمان های پوستی، بیشتر برای حذف موهای زائد و جوانسازی پوست استفاده می شود. با تاباندن نور آی پی ال بر روی موها می توان موهای زائد را کاهش داد یا لکه های پوستی، عروق عنکبوتی، روزاسه و حتی لکه های خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی را درمان کرد.

IPL چیست؟

آی پی ال یکی از قدیمی ترین دستگاه های نوری است که در رفع موهای زائد و درمان برخی مشکلات پوستی کاربرد دارد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، انواع بسیار زیادی از دستگاهها برای رفع موهای زائد ساخته شده اند که به مراتب از آی پی ال بهتر عمل می کنند. ولی هنوز هم آی پی ال جایگاه خود را در درمان برخی بیماریها مشکلات پوستی حفظ کرده است. همچنین در رفع موهای زائد نواحی کوچک از بدن مانند چانه، برخی کلینیک ها هنوز از آی پی ال استفاده میکنند.

شاید نام دستگاه اس اچ آر را شنیده باشید. دستگاه SHR نیز بر پایه تکنولوژی آی پی ال ساخته شده است و در واقع نسخه پیشرفته تر آن است. همانطور که میدانید، لیزرها دارای یک طول موج خاص هستند که باعث حرارت دادن به فولیکول مو شده و باعث از بین رفتن آن می گردند. مثلا لیزر دایود دارای طول موج 810 نانومتر است. ولی در تکنولوژی آی پی ال، از طیف وسیعی از امواج استفاده می شود که بخش زیادی از آن شاید برای رفع موهای زائد مورد نیاز نباشد.

یکی از نقاط ضعف سیستم آی پی ال در واقع همین مسئله است که بازه وسیعی از طول موج ها را تولید می کند. نور تولیدی دستگاه IPL، دارای طول موجهای 640 تا 950 نانومتر است که توسط فیلترهای مخصوصی برای کاربردهای مختلف، بازه طول موج تغییر پیدا می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد روش های لیزری رفع موهای زائد، مقاله لیزر موهای زائد را در زیبانوس مطالعه فرمایید. 

توجه کنید که آی پی ال لیزر نیست و عباراتی همچون لیزر آی پی ال اشتباه هستند.

 IPL یا نور پالسی شدید، در درمان های پوستی، و جوانسازی پوست و همچنین رفع موهای زائد استفاده می شود. این دستگاه، نور را بر روی موها برای حذف موهای زائد یا بر روی پوست برای کاهش اثر لکه های کبدی، عروق عنکبوتی یا عروق رشته ای، روزاسه و لکه های مادرزادی می تاباند.

پیشنهاد میکنیم مقاله زیبانوس در مورد مقایسه آی پی ال و لیزر را مطالعه نمایید.

مراحل درمان IPL چگونه است؟

هنگامی که برای اولین بار با پزشکتان ملاقات می کنید، پوست شما بررسی می شود، تا اطمینان حاصل شود که گزینه مناسبی برای آی پی ال هستید. گاهی اوقات این کار همان روزی اتفاق می افتد که تحت درمان قرار میگیرید. اما گاهی اوقات به یک تست درمان نیز نیاز دارید و بعد از 48 ساعت برای بررسی نتیجه باید مراجعه کنید.

در جلسه درمانی، پوست شما قبل از اعمال ژل، تمیز می شود. حتما بایستی از عینک محافظ برای حفاظت از چشم خود در برابر پالس نور شدید استفاده کنید. شنیده شده که برخی مراکز غیرمجاز از عینک محافظ استفاده نمی کنند. اینکار میتواند به چشمانتان آسیب برساند. پس از اتمام درمان، ژل را پاک کرده و کرم ضدآفتاب بزنید.

عوارض IPL چیست؟

ممکن است بدون هیچ عوارض قابل توجهی به فعالیت های روزمره خود بازگردید. اما زمان بهبودی پس از IPL بستگی به میزان تهاجمی بودن درمان دارد. ممکن است چند روزی رنگ پوستتان تغییر کند، یا پوست قرمزی داشته باشید.

عوارض جانبی کوتاه مدت مانند قرمز شدن پوست، کبودی و تورم است. واکنش های نادر مانند ایجاد تاول گرچه بسیار نادر است ولی ممکن است اتفاق بیفتند.

برای جلوگیری از آسیب های نور خورشید، پس از آی پی ال، محافظت روزانه از پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب خیلی ضروری است.

آیا می توانم در دوران بارداری یا شیردهی درمان IPL داشته باشم؟

اکثر درمان های زیبایی در هنگام بارداری یا دوران شیردادن به نوزاد، نباید انجام شوند. چراکه هیچ مطالعاتی در مورد بی خطر بودن این روش ها، بر روی زنان باردار انجام نمی گیرد.

آیا می توان IPL را برای پوست های تیره رنگ استفاده کرد؟

IPL ممکن است برای پوست تیره مناسب باشد، اما معمولا گزینه های بهتری نیز وجود دارند. بهتر است از پزشک خود در مورد مناسب بودن این روش سوال کنید.

برای حذف موهای زائد با IPL به چند جلسه درمان نیاز است؟

از IPL می توان برای رفع موها استفاده کرد، اما این درمان معمولا به 6 تا 12 جلسه درمان با فواصل یک ماهه نیاز دارد.

آیا IPL یک گزینه مناسب برای حذف مو است؟

IPL ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد، در صورتی که:

  • پوست نسبتا روشنی دارید.
  • IPL را می توان برای پوست تیره تر استفاده کرد، اما معمولا گزینه های بهتری نیز وجود دارند.
  • باردار و یا در دوران شیردهی نباشید
  • پس از درمان با IPL برای مدتی نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.
  • پوست شما پس از IPL حساس تر خواهد شد، بنابراین باید از تماس مستقیم با نور خورشید اجتناب کنید.

چه گزینه های دیگری بجز آی پی ال وجود دارد؟

گزینه های زیادی بجز آی پی ال برای حذف موهای زائد و یا درمان مشکلات پوستی وجود دارد. لیزر موهای زائد امروزه روش محبوب برای حذف موهای زائد است. البته برای نواحی کوچکتر، روش الکترولیز مو نیز بعنوان تنها روش دائمی حذف موهای زائد، قابل انجام است. برای درمان مشکلات پوستی بسته به نوع بیماری، روش های مختلفی برای انجام وجود دارد که می توانید از پزشک خود در مورد روش های جایگزین، مشاوره بگیرید و یا از سیستم جستجوی گرافیکی زیبانوس در انتهای این مقاله برای یافتن درمان مورد نظر استفاده نمایید. برای مقایسه انواع روش های مورد استفاده در رفع موهای زائد و مقایسه لیزر الکساندرایت و دایود، مقاله " بهترین دستگاه لیزر موهای زائد کدام است؟ " را مطالعه فرمایید.