آیا لیزر کیوسوئیچ در پاک کردن تاتو می تواند معجزه کند؟

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

جزئی

برخی لیزرها مانند لیزر کیوسوئیچ، پرتوهای لیزری تولید می کنند که توسط رنگ های موجود در تتو یا برخی لکه های پوستی جذب می شوند. قبل از پاک کردن تاتو با لیزر باید قسمتی از پوست با لیزر تست شود تا تاثیرگذاری لیزر بر روی تاتو مشخص شود. توجه داشته باشید، برخی رنگ های تتو با لیزر پاک نمی شوند.

پاک کردن تتو با استفاده از لیزر بیش از 20 سال است که انجام می شود. از آنجا که انواع مختلف تتو (مثلا آماتور، حرفه ای، میکروپیگمنتیشن موقتی ) وجود دارد، مهم است که یک متخصص را برای تشخیص و پاک کردن تاتو پیدا کنید.

لیزری که کلینیک برای حذف تتو استفاده می کند حتما باید کیوسوییچ باشد. برخی از رنگهای تتو با نوعی از لیزر پاک می شوند ولی با نوع دیگری از لیزر پاک نمی شوند و همچنین رنگ هایی مانند سبز به هیچ وجه به درمان پاسخ نمی دهند. برای پاک کردن خالکوبی، لازم است چندین بار لیزر انجام شود:

 • 1 تا 10 جلسه برای تتوی آماتور ( تتوی تک رنگ، ساده و سطحی)
 • 5 تا 20 جلسه برای یک تتو حرفه ای (رنگی و عمیق)

 جلسات لیزر معمولا 4 الی 6 هفته از هم فاصله خواهند داشت.

بسیاری از افراد اغلب وقتی که جوان هستند تصمیم به خالکوبی گرفته و بعدها پشیمان می شوند، مخصوصا در مواردی که خال کوبی دارای یک نام یا نمادی است که بعدا نمی خواهند با آن ارتباطی داشته باشند. همه اینها می تواند بر کیفیت زندگی آنها و روابط آنها با دوستان و خانواده و یا پیشرفت کاریشان تاثیر بگذارد.

خالکوبی های حرفه ای آنهایی هستند که جوهر را عمیقا به قسمت دِرم پوست تزریق می کنند، جایی که توسط یک شبکه از فیبرهای کلاژن احاطه شده و جوهر را در بر می گیرند و حذف این نوع از تتوها بدون آسیب رساندن به بقیه بافت های پوست بسیار دشوار خواهد بود.

راه های دیگر برای پاک کردن خالکوبی ها شامل روش های افراطی مانند جراحی و پیوند پوست، درم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی از طریق نمک ها و خال کوبی اسیدی می باشد که خطرات جدی برای آسیب به بافت اطراف را دربردارند و اغلب باعث بروز زخم می شوند. همچنین، ممکن است این روش ها تمام رنگدانه های خال کوبی را حذف نکنند، در نتیجه منجر به نتایج ناامید کننده ای شوند.

اخیرا ادعا شده است که تتوی اسیدی با استفاده از اسید لاکتیک، باعث حذف "ارگانیک" یا "طبیعی" تتو می شود. واقعیت این است که این مواد شیمیایی به پوست تزریق می شوند و باعث ایجاد سوختگی شیمیایی عمیق در پوست می شوند. ادعا شده است که رنگدانه های خال کوبی همراه با بافت آسیب دیده از پوست خارج شده و در نتیجه بافت پس از ترمیم بدون رنگدانه خواهد بود (این نتیجه ممکن است رخ دهد اما قطعا تضمین شده نیست).

مراقب باشید که اغلب ارائه دهندگان این خدمات ادعا می کنند که این روش بدون ایجاد زخم و اسکار بوده و ممکن است توسط افرادی بی تجربه در خالکوبی یا پاک کردن خالکوبی انجام شود. از آنجاییکه لیزرهای حذف تتو به پوست اطراف ناحیه مورد نظر آسیب نمی رسانند و می توانند با جلسات درمانی متعدد، نتایج خوبی ایجاد کنند، تبدیل به روش ترجیحی برای پاک کردن تاتو شده اند.

اگر قصد پاک کردن تاتو با لیزر را دارید، در این مقاله اطلاعاتی در این حوزه به شما خواهیم داد. لطفا سوالات تخصصی تر را از پزشکان متخصص در زمینه لیزها بپرسید.

مقاله مرتبط: آیا پاک کردن تتو در خانه امکان پذیر است؟

لیزر تتو چیست؟

لیزر می تواند پرتو پر انرژی ای از نور را تولید و آن را دقیقا به اهداف خاصی داخل پوست منتقل کند. پرتوهای نور لیزر، تک طول موج (یا تک رنگ) هستند که توسط رنگدانه های خاصی از خال کوبی جذب می شود. نکته کلیدی برای لیزر جهت پاک کردن خالکوبی این است که لیزر حتما کیوسوییچ (Q-Switched) باشد. به این معنی که انرژی به روش خاصی بتابد (پالس بسیار کوتاهی داشته باشد) که به طور مؤثر توسط رنگدانه تتو جذب شود.

لیزرهایی که کیوسوییچ نیستند روی خال کوبی موثر نیستند و IPL ها نیز بی اثر خواهند بود و انرژی لازم را برای جذب توسط رنگدانه های خالکوبی فراهم نمی کنند و حتی ممکن است به پوست اطراف آسیب برساند.

رایج ترین لیزرهای کیوسوییچ عبارتند از لیزر روبی (Ruby) 694 nm و لیزر اِن دی یاگ (Nd-YAG) 532nm و 1064nm. هر چند لیزرهای کیوسوییچ الکساندرایت 733nm هم وجود دارند. لیزر اِن دی یاگ می تواند برای تولید دو طول موج مختلف ساخته شده و بنابراین در کل چهار طول موج بالقوه در انواع دستگاه ها وجود دارد که می توانند تمام دامنه رنگ های خالکوبی را هدف قرار دهند.

آیا با لیزر پاک کننده تاتو می توان تمامی تاتوها را پاک کرد؟

تتوهای آماتور و یا حرفه ای ساده آبی یا سیاه رنگ، به لیزرهای روبی، الکساندرایت و اِن دی یاگ پاسخ خواهند داد.

رنگدانه های تتو به شیوه های متفاوت تحت تاثیر درمان لیزر قرار می گیرند. بعضی از رنگ ها به یک طول موج خاص پاسخ داده و برخی از رنگها (مخصوصا رنگدانه های خاص سبز) به هیچ وجه به درمان پاسخ نمی دهند. در صورت وجود تتوهای رنگی، بهتر است در مراکزی که دارای بیش از یک لیزر کیوسوییچ (یعنی بیش از یک طول موج لیزر) هستند، درمان انجام گیرد. رایج ترین ترکیب لیزری روبی و اِن دی یاگ است که با هم سه طول موج را می تابانند که شانس اینکه برای هر رنگدانه یک طول موج موثری وجود داشته باشد افزایش می یابد.

برخی از رنگدانه ها به هیچ یک از طول موج های موجود پاسخ نمی دهند و برخی از رنگدانه ها، به خصوص رنگ های مدرن، رنگ های روشن، سفید و یا بسیار روشن ممکن است با تغییر به قهوه ای یا سیاه، به این درمان پاسخ دهند. این رنگهای تغییر یافته ممکن است به درمان پاسخ بدهند یا ندهند.

حذف رنگهای نیمه دائمی یا میکروپیگمنتیشن ممکن است دشوار باشد، زیرا اغلب ترکیبی از رنگدانه هایی هستند که شامل ترکیبات اکسید آهن هستند که معمولا در معرض نور لیزر به رنگ مشکی تبدیل می شوند. به منظور اطمینان از اینکه بدون وخیم تر شدن شرایط، رنگ حذف خواهد شد، ضروری است آزمونی بر روی هر رنگ انجام شود.

ضروری است که تصور روشنی از بدترین نتیجه ممکن داشته باشید. یک پزشک ماهر قادر خواهد بود به شما کمک کند تا بدترین حالت را پیش بینی کنید که اگر برای شما قابل قبول باشد اساس توافق برای درمان خواهد بود. اگر بدترین سناریو مورد پذیرش نباشد، شما باید نسبت به ادامه درمان محتاط باشید، زیرا بعید است که از نتیجه لیزر تاتو خوشحال شوید. به همین دلیل بهتر است اثربخشی لیزر بر روی بخش کوچکی از تتو تست شود و سپس درمان انجام گیرد.

بعضی از کلینیک ها ممکن است استفاده از دستگاه های IPL یا لیزر های غیر کیوسوییچ برای حذف خال کوبی را تبلیغ کنند. داده های کلینیکی هنوز بر اثربخشی و ایمنی این دستگاه ها بر روی تتو شک دارند چرا که این دستگاه ها انرژی بالای مورد نیاز برای از بین بردن رنگدانه ها را بدون آسیب رساندن بر بافت اطراف آن تولید نمی کنند.

مراحل لیزر تاتو چگونه است؟

در اولین ملاقات شما با پزشک باید به وضوح انتظارات شما مشخص شود. انتظارات شما باید با درمان توصیه شده مطابقت داشته باشد و متخصص به شما می گوید که آیا درمان می تواند نتایج مورد نظر شما را به دست آورد یا خیر. سابقه پزشکی باید بررسی شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ منعی برای این نوع از درمان وجود ندارد. به طور معمول از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، مبنی بر اینکه مزایای بالقوه و خطرات مربوط به روش لیزر را درک کرده اید.

بسته به محدوده پوستی که در آن خال کوبی قرار دارد و نوع لیزری که استفاده می شود، تکنیک درمان به طور جداگانه برای شما طراحی شده و ممکن است توصیه شود که در ناحیه ای کوچک از خال کوبی برای دیدن اینکه چگونه پوست و رنگدانه به لیزر پاسخ می دهند، تستی انجام گیرد.

این روش معمولا نیازمند رعایت نکات خاصی قبل از لیزر نیست، اگر چه شما نباید 4 هفته قبل از هر گونه درمان در معرض نور UV (نور خورشید یا حمام آفتاب) قرارگرفته باشید. قبل از درمان برای بی حس کردن پوست از کرم بی حسی موضعی استفاده می شود و همچنین به شما محافظ چشم داده می شود تا از چشمان شما در برابر نور لیزر محافظت شود. همچنین ممکن است از جریان هوای سرد برای کمک به خنک شدن پوست و جلوگیری از هر گونه درد بر روی پوست اعمال شود.

هنگام درمان با لیزر ممکن است حس گزش، سوزن سوزن شدن و کشیدگی در پوست را احساس کنید. زمان درمان می تواند از 5 دقیقه تا یک ساعت بسته به اندازه خال کوبی طول بکشد.

چند جلسه برای پاک کردن تتو نیاز است؟

  بسته به نوع و میزان رنگدانه خال کوبی تکرار درمان مورد نیاز خواهد بود. این که آیا خال کوبی آماتوری (قلم و جوهر) یا حرفه ای است نیز بر تعداد جلسات درمان مورد نیاز برای حذف موفقیت آمیز رنگدانه تاثیر می گذارد. رنگ جوهرهای استفاده شده در خال کوبی نیز در معادله دخیل هستند؛ خالکوبی های آبی تیره یا سیاه بسیار ساده تر از رنگ هایی مانند قرمز، زرد و سبز حذف می شوند.

بنابراین برنامه درمان می تواند از 1 تا 10 جلسه درمانی برای تتوی ساده و سطحی و 5 تا 20 جلسه برای تتوی حرفه ای باشد. جلسات درمان معمولا 4 تا 6 هفته از هم فاصله دارند.

دوره نقاهت پس از لیزر تتو چقدر است؟

پس از این نوع درمان اکثر بیماران قادر خواهند بود بلافاصله به امور روزمره خود بازگردند، اگر چه ناحیه تحت درمان، درد خواهد داشت و ممکن است تا یک هفته با دارو پوشانده شود. اگر در شرایط آلوده و غیر بهداشتی کار می کنید، باید مراقبت های بیشتری، خصوصا در مورد تتوهایی که روی دست هستند، انجام شود.

عوارض لیزر تاتو چیست؟

با توجه به عمق درمان مورد نیاز جهت حذف جوهر خال کوبی، درمان به طور کلی دردناک در نظر گرفته می شود، هر چند این مسئله نیز ممکن است از فردی به فرد دیگر به دلیل تفاوت در میزان تحمل درد، متفاوت باشد. در طی این فرایند حس ناخوشایند یا سوزش احساس می شود و ناحیه ای که تحت درمان است ممکن است برای مدتی پس از درمان احساس گرما داشته باشد. پزشک شما می تواند راه هایی برای کاهش درد و ناراحتی در طول درمان با بی حسی موضعی و دستگاه های خنک کننده توصیه کند.

در طول درمان، اکثر بیماران نقاط سفیدی را تا چند دقیقه پس از هر شلیک لیزر، مشاهده می کنند. این نقاط سفید فقط آب هستند که توسط رنگدانه گرم شده تبخیر شده و در عرض چند دقیقه از بین می روند. پس از درمان، ممکن است خونریزی جزئی با قرمزی پوست رخ دهد یا تورم و خارش و همچنین تاول های ریزی در ناحیه درمان ظاهر شوند. منطقه تحت درمان نیز ممکن است به لمس حساس باشد. این علایم پس از چند روز برطرف خواهند شد.

هنگامی که هر گونه زخم، پوسته پوسته شدن بر طرف می شود، پوست اطراف خال کوبی برای چند هفته براق به نظر می رسد. بسیار مهم است که بلافاصله پس از درمان از پوست به خوبی مراقبت شود. محل درمان باید به عنوان یک سوختگی جزئی در نظر گرفته شده و تاول ها را نباید ترکاند. اگر از ناحیه درمان به درستی مراقبت نشود، خطر عفونت نیز وجود دارد. هنگامی که پوست به حالت نرمال بازگردد، معمولا بعد از 4 تا 6 هفته، تکرار درمان می تواند صورت گیرد.

عوارض لیزر تاتو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • هایپرپیگمانتاسیون (تجمع بیش از حد رنگدانه ها): قسمت هایی از پوست مخصوصا در افرادی که پوست های تیره دارند، تیره تر می شود،. این وضعیت معمولا خود به خود برطرف می شود. اگر چه می توان از محصولات پوستی برای کمک به این وضعیت استفاده کرد.
 • هایپوپیگمانتاسیون: قسمت هایی از پوست کم رنگ یا رنگ طبیعی خود را از دست می دهند. از آن جا که درمان لیزری، رنگدانه طبیعی پوست (ملانین) را نیز به اندازه رنگدانه های جوهرهای خالکوبی هدف قرار می دهد، این مسئله منجر به ایجاد یک ظاهر نسبتا سفید در ناحیه درمان می شود. این مشکل معمولا تا حدودی بهبود می یابد، اما ممکن است چندین ماه و حتی سالها طول بکشد. در بعضی موارد، پوستی که در آن خال کوبی حذف شده، هرگز نمی تواند دقیقا با ناحیه اطراف آن مطابقت داشته باشد. در پوست های تیره تر و با افزایش تعداد جلسات درمان مورد نیاز برای حذف تتو، این خطر افزایش می یابد.
 • ایجاد اسکار: از آنجاییکه این لیزرها باعث گرم شدن بیش از جد بافت اطراف تتو نمی شوند، خطر ایجاد اسکار پس از حذف تتو بسیار پایین است. در موارد نادری که ممکن است اسکار ایجاد شود، معمولا ناشی از سابقه بیمار (برخی از افراد به راحتی اسکار میگیرند) و یا ترمیم ضعیف ناحیه درمان بدلیل خاراندن زخم توسط بیمار است. جلسات درمانی بسیار زیاد (بالای 30 جلسه) نیز، مثلا برای یک رنگدانه سبز بسیار مقاوم، خطر ابتلا به اسکار را افزایش می دهد. اگر چه در همه موارد، استفاده از ژل سیلیکونی کاهش دهنده اسکار، خطر ابتلا به اسکار را کاهش می دهد.

مراقبت های بعد از لیزر تتو چیست؟

بسیار مهم است که پس از حذف خالکوبی با لیزر، به توصیه های پزشک عمل کنید تا فرایند با موفقیت صورت گیرد و عوارض کاهش یابد.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بانداژ مجدد ناحیه درمان
 • ناخنک نزدن به پوست و زخمی که بر روی ناحیه درمان ظاهر می شود، زیرا می تواند باعث ایجاد اسکار شود.
 • در هنگام حمام کردن، ناحیه درمان را نسابید.
 • محل درمان را برای حداقل 4 هفته بدون استفاده از کرم ضد آفتاب در معرض نور خورشید قرار ندهید تا از ظهور رنگدانه در آن منطقه جلوگیری شود. ضد آفتاب با SPF بالا باید روزانه برای محافظت از پوست استفاده شود.
 • از ماندن در استخر های عمومی زمانیکه که تازه تحت درمان قرار گرفته اید اجتناب کنید.

در صورت بروز علائم عفونت، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

به عنوان یک قاعده کلی، زمانی که پوست زخم ها و تاول ها خشک هستند، این نواحی نسبت به عفونت ایمن هستند. اگر پوست زخم ها و تاول ها هنوز مرطوب باشند خطر عفونت زیاد است.

هنگامی که به توصیه های پس از درمان عمل می شود، خطرات عفونت بسیار کم است. در صورت هرگونه عفونت معمولا کرم آنتی بیوتیک موضعی تجویز می شود.

لیزر تتو برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • بیمارانی که سابقه حساسیت پوستی به نور یا مشکلات اسکار، تبخال فعال و یا سایر عفونت های پوستی مانند ایمپتیگو و زردزخم در محل درمان دارند معمولا برای درمان نوری مناسب نیستند.
 • استفاده از لیزر تتو برای پاک کردن تتو روی پوست تیره امکان پذیر است، اما خطراتی هم به همراه خواهد داشت. مثلا احتمال بروز لکه های تیره با هیپرپیگمانتاسیون. به عنوان مثال شاید پاک کردن یک تتوی ساده از روی پوست تیره فکر خوبی نباشد چرا که احتمال ایجاد یک لکه روشن به ابعاد تتو وجود دارد.لیرلی
 • لیزر تتو برای پوستی که اخیرا برنزه شده نباید استفاده شود. ملانوسیت های فعال (سلول هایی که ملانین تولید می کنند) به راحتی توسط لیزرهای کیوسوییچ مورد هدف قرار می گیرند و به احتمال زیاد منجر به هیپوپیگمانتاسيون دراز مدت می شود (قسمت های رنگ پریده).
 • افرادی که در 12 ماه گذشته از ایزوترتینوئین استفاده کرده اند، کاندید مناسبی برای لیزر تتو نیستند.

جمع بندی

نتایج پاک کردن تتو با لیزر می تواند با توجه به مهارت اپراتور و نوع دستگاه مورد استفاده متفاوت باشد. هنوز هم برخی از بیماری های پوستی و خالکوبی ها هستند که حتی با وجود استفاده از به روزترین تکنولوژی ممکن است به طور کامل ناپدید نشوند، این احتمال به ویژه برای برخی از رنگ ها وجود دارد. با این وجود تتوها معمولا پس از درمان بسیار کمتر مشخص هستند و بسیاری از مردم از این نتيجه راضی می باشند.