بررسی نحوه انجام لیزر لیپولیز و عوارض آن

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

تا 1 هفته

لیزر لیپولیز روشی برای کانتورینگ بدن است که برای فرم دهی جزئی بدن توصیه می شود. این روش با وارد کردن انرژی لیزر به زیر پوست انجام می شود که در نتیجه آن سلول های چربی تجزیه می شوند و به مرور زمان با مکش یا به طور طبیعی از بدن خارج می شوند.

لیزر لیپولیز یا لیپولیزر روشی با کمترین حالت تهاجمی برای برداشتن توده های کوچک چربی موضعی است. این روش می تواند باعث کاهش چربی مقاوم در برابر رژیم یا ورزش شده و در عین حال خطرات مرتبط با روش های قدیمی مانند لیپوساکشن را ندارد.

این روش با وارد کردن پروب فیبر نوری زیر پوست انجام میشود که انرژی لیزر را می تاباند و سلول های چربی را تجزیه کرده و آنها را به ماده ای روغنی تبدیل می کند که طی هفته های بعد توسط بدن دفع شده و یا در همان زمان به بیرون مکش میشوند. لاغری با لیزر لیپولیز بسیار محبوب است اما لیزر لیپولیز اصولا درمانی برای چاقی نیست.

این روش برای کاهش چربی های مقاوم و همچنین سفت کردن پوست در افرادی که وزن طبیعی دارند طراحی شده است. این روش منجر به شکل هماهنگ تر بدن در یک زمان کوتاه، بدون عوارض جانبی می گردد.

لیزر لیپولیز چیست؟

بعد از بلوغ، سلولهای چربی (آدیپوسیت) در تعداد ثابت باقی می مانند و فقط حجم و اندازه آنها با توجه به مقدار چربی که بدن تصمیم به ذخیره دارد، تغییر می کند. حتی اگر وزن بدن نسبت به قد شما طبیعی باشد، گاهی اوقات این چربی بطور غیر طبیعی در نواحی مانند زیر چانه، سینه، ران، کمر و پهلو وجود دارد. تلاش برای کاهش این توده های چربی موضعی توسط رژیم یا ورزش به تنهایی غالبا ناموفق است.

در طول سالها، انواع مختلفی از روش های جراحی برای حذف چربی موضعی از جمله لیپوپلاستی با ساکشن، لیپوساکشن با اولتراسونیک و لیپوساکشن PAL مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود اینکه این روش ها می توانند باعث کاهش توده های نسبتا بزرگ چربی شوند، اما منجر به مقدار زیادی کبودی و تورم در ناحیه درمان می شوند و دوره نقاهت چندین روزه دارند و به علت آسیب عصبی ممکن است باعث ایجاد بیحسی دائمی پوست شوند. علاوه بر این، توده های بسیار کوچک چربی را  به سختی می توان با تکنیک های معمولی لیپوساکشن درمان کرد.

عمل لیپولیز یک روش لیپواسکالپچر است که به طور کلی برای حذف چربی های مقاوم مانند کناره های ران، پهلو و دور کمر، غبغب و غیره مناسب تر می باشد. این روش می تواند به طور موثر چربی مقاوم در برابر رژیم یا ورزش را کاهش داده، در حالی که خطرات مربوط به روش های قدیمی مانند لیپوساکشن را نیز کاهش می دهد.

اگر قصد انجام لیزر لیپولیز را دارید، اطلاعات زیر به شما درک اولیه ای از این روش می دهد. این اطلاعات نمی تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد، زیرا بستگی زیادی به بیمار و پزشک دارد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

لیزر لیپولیز جدیدترین روش با حداقل تهاجم، برای از بین بردن توده های چربی موضعی است. (بعنوان مثال: عمل لیپولیز شکم یا لیپولیز غبغب)

این روش با قرار دادن یک پروب فیبر نوری زیر پوست که لیزر کم توانی را می تاباند، انجام میشود که سلول های چربی را تجزیه کرده (فرایند لیپولیز) و آنها را به ماده ای روغنی تبدیل میکند که بدن در طی هفته های بعد به صورت طبیعی آن را دفع می کند.

به طور کلی، هیچ چربی از بدن مکش و خارج نمی شود (تا از آسیب رساندن به رگ های خونی و عصب ها که اغلب در لیپوساکشن رخ می دهد جلوگیری شود)، اما مشخص شده است که در برخی موارد، استفاده از ساکشن می تواند برای سرعت و نتایج کار مفیدتر باشد. علاوه بر این، لیزر کم توان با تحریک کلاژنسازی در پوست باعث سفت شدن پوست نیز می گردد.

مراحل درمان لیزر لیپولیز چگونه است؟

قبل از اینکه هرگونه اقدامی انجام دهید، بحث های دقیق در مورد دلایل شما برای انجام این درمان بسیار مهم است. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می تواند تغییرات مورد انتظار را برایتان برآورده سازد.

سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی مبنی بر عدم انجام این روش وجود ندارد. معمولا از شما خواسته می شود فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات احتمالی این روش را درک کرده اید.

روش جراحی

بی حسی موضعی در ناحیه مورد نظر قبل از شروع درمان انجام می گیرد.

کانولای بسیار نازکی (لوله فلزی تو خالی 1 میلی متری) توسط یک برش کوچک در پوست وارد شده و سپس نور لیزر به داخل بافت چربی تابیده شده و سلول های چربی به یک توده روغنی تبدیل می شود که بعدا توسط بدن دفع می گردد. برخی از پزشکان پس از انجام روش لیپولیز لیزری، برای سرعت بخشیدن به کار و بهبود نتایج، چربی های آزاد شده را ساکشن می کنند.

طول درمان بستگی به این دارد که چند ناحیه از بدن شما تحت درمان قرار گرفته است و اینکه آیا ساکشن نیز به کار رفته است یا خیر. اما معمولاً این عمل بین یک تا دو ساعت طول می کشد.

تکرار عمل

در اغلب موارد، یک جلسه به ازای هر ناحیه، کافی است؛ با این حال، همه اینها به میزان چربی که باید برداشته شود بستگی دارد و اینکه نتیجه نهایی (بعد از 4 تا 6 ماه) نیاز به تکرار دارد یا خیر.

به طور متوسط و واقع بینانه در یک جلسه، 500 میلی لیتر چربی در مجموع می تواند برداشته شود.

نتایج

نتایج به تدریج در عرض چند هفته مشاهده می شود. هر چند ممکن است مشاهده نتایج تا 6 ماه طول بکشد. چراکه بدن شما همچنان به حذف طبیعی چربی های آزاد شده از این روش ادامه می دهد. با این حال، درست در روز اول، اکثر افراد می توانند در ناحیه تحت درمان، کاهش چربی را احساس کنند.

علاوه بر این، حرارت آزاد شده توسط لیزر منجر به انقباضات تدریجی پوستی در ناحیه تحت درمان می شود، بنابراین، هنگامی که چربی برداشته می شود پوست بدن شل و آویزان نخواهد شد.

به طور کلی لیزر لیپولیز برای برداشتن 500 میلی لیتر چربی از بدن توصیه می شود. در حالیکه لیپوساکشن مقدار بیشتری چربی (یعنی 1 لیتر یا بیشتر) برمی دارد. با این حال، ممکن است چندین جلسه لیپولیز لیزری را (مثلا هر 6 ماه یکبار) به منظور برداشتن چربی از نواحی مختلف یا بهبود نتایج انجام داد.

دوره نقاهت پس از لیپولیز لیزری چقدر است؟

ممکن است لازم باشد پس از درمان به مدت یک ساعت یا بیشتر در یک اتاق استراحت کنید. معمولاً می توانید یک یا چند روز پس از عمل به فعالیت های روزانه خود باز گردید.

بهتر است پس از عمل جراحی به مدت یک تا دو هفته از فعالیت های شدید بدنی یا ورزش اجتناب نمایید.

خطرات احتمالی و عوراض لیزر لیپولیز چیست؟

این روش با توجه به بی حسی موضعی معمولاً قابل تحمل است. ممکن است در طول درمان احساس سوزش داشته باشید، اما نباید احساس درد کنید.

ورم بعد از عمل لیپولیز، جزئی بوده و همراه با کبودی یا حساس بودن به لمس تا چند روز یا چند هفته پس از درمان ایجاد می شود که این امر در صورت استفاده از ساکشن بدتر می شود.

مراقبت های پس از لیزر لیپولیز چیست؟

بسیار مهم است که به دقت توصیه های پزشک خود را پس از هر جلسه لیپولیز لیزری به منظور بهبود سریع دنبال کنید تا از موفقیت این روش و کاهش عوارض عمل لیپولیز مطمئن شوید.

توصیه های پس از درمان برای جلوگیری از عوارض لیپولیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اجتناب از فعالیت های بدنی شدید یا ورزش به مدت یک یا دو هفته پس از عمل
  • نگه داشتن پانسمان فشرده برای مدت توصیه شده، معمولا 24 الی 48 ساعت برای صورت و زیر چانه و 7 الی 10 روز برای سایر نواحی
  • استفاده از آنتی بیوتیک های تجویز شده
  • تمیز و خشک نگهداشتن ناحیه تحت درمان پس از عمل به مدت 2 الی 3 روز
  • اجتناب از مصرف الکل به مدت 12 روز
  • ماساژ ملایم بعد از 10 تا 12 روز مجاز می باشد.
  • اجتناب از ماساژ شدید در ناحیه مورد نظر به مدت 4 تا 5 ماه
  • در صورت مشاهده هر گونه علایم عفونت یا خونریزی و درد شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا لیپولیز لیزری برای شما مناسب است؟

زنان باردار و شیرده کاندید مناسبی برای این روش نیستند.

جراحی لیپولیز لیزری درمانی برای چاقی نیست، اگر به طور کلی سالم باشید و چاق نباشید، لیپولیز لیزری می تواند کمک کند تا فرم بدن با حداقل ریسک اصلاح شود. این روش در نواحی کوچک مانند چانه، چربی پهلو و دور کمر، کناره ران، زانوها، ماهیچه های ساق پا و غیره به بهترین شکل عمل می کند.

معمولاًجراحی لیپولیز لیزری برای برداشتن توده های کوچک چربی استفاده می شود و مهم است که در مورد نتایج این روش واقع بین باشید.