لیفت ابرو چیست و به چه روش هایی انجام می شود؟

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

1 هفته

افتادگی ابرو مشکلی است که معمولا در سنین بالا ایجاد می شود و چهره را ناراحت نشان می دهد. گاهی اوقات افتادگی زیاد ابروها باعث کاهش دید فرد می شود. در عمل لیفت ابرو به روش جراحی، جراح پلاستیک ماهیچه ­ها و پوست اضافی پیشانی را لیفت می کند تا پیشانی صاف تر و ابروهایی خوش حالت تر داشته باشید.

لیفت ابرو چیست؟

رویکردهای جدیدتر، مانند عمل لیفت اندوسکوپی ابرو، می­تواند زمان بهبودی و اثرات اسکار را کاهش دهد. لیفت ابرو و پیشانی می­تواند با کاهش چین­های پیشانی، بالا کشیدن ابروها و کاهش افتادگی روی چشم ها که در برخی افراد نشان دهنده اولین علائم پیری هستند، نتایج مطلوبی به همراه داشته باشد.

به طور خلاصه، بعد از این درمان شما چهره ای شاداب تر و چشمان بازتر و ظاهری جوانتر خواهید داشت. این نتایج می ­تواند برای 5 تا 10 سال باقی بماند. در عمل لیفت ابرو، ماهیچه ­های زیر پوست در وسط پیشانی که باعث ایجاد شیار یا خطوط اخم بین چشم­ها، افزایش افتادگی ابروها و خطوط افقی در پیشانی می شوند را می­توان کاهش داده و یا شل کرد تا ابروهایی زیباتر ایجاد شود.

معمولاً افتادگی ابروها در افراد بالای 40 سال دیده می ­شود. عمل لیفت ابرو را می­ توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد. اما برای این روش، بسیاری از جراحان از بی­حسی موضعی همراه داروهای مسکن استفاده می­ کنند. اگر چه تکنیک­ های مختلفی برای لیفتینگ ابرو وجود دارد، اما به طورکلی دو روش استفاده می­شود:

 • روش لیفتینگ ابرو به صورت باز
 • لیفت اندوسکوپی ابرو

اکثر افراد بعد از 7 تا 10 روز به کارهای روزانه خود باز می ­گردند، در حالی که در صورت استفاده از روش لیفت آندوسکوپی ابرو، این زمان کمتر خواهد بود.

خورشید، باد، سن و گرانش زمین، بر روی تمام صورت تأثیر می­گذارد و اغلب باعث ایجاد خطوط، چین و چروک در پیشانی و افزایش افتادگی ابرو بخاطر شل شدن و کاهش خاصیت کشسانی پوست می­شود. معمولاً افتادگی ابروها در افراد بالای 40 سال دیده می­شود.

یکی از راه­هایی که می­ توانید ببینید جراحی لیفت ابرو چه کاری برای صورتتان می تواند انجام دهد، این است که دست­های خود را بالای ابروهای خود و خارج از لبه های چشم خود قرار دهید و پوست را به سمت بالا بکشید. علاوه بر کشیدن ابرو به بالا، این روش می تواند ظاهر افتاده یا افتادگی پلک ها را کاهش دهد.

با این حال، اگر شما در مورد ناحیه بالای پلک بیشتر نگران هستید، عمل جراحی پلک یا بلفاروپلاستی به جای لیفت ابرو و پیشانی، ممکن است برای شما نتیجه بخش باشد. لیفت ابروها گاهی به طور همزمان با لیفت صورت انجام می­شود که به کاهش پوست شل شده در اطراف فک، صورت و یا ناحیه گردن کمک می­کند.

این روش­ ها گاهی برای افرادی که علائم زودرس پیری را نشان می­دهند و یا برای کاهش ظاهر خسته افراد توصیه می­شود.

 بر اساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا گزارش شده است که بیش از 22 هزار آمریکایی در سال 2017 جراحی لیفت ابرو داشته اند.

امروزه این عمل را می­توان با ایجاد زخم­های کم­تر و بهبود سریع­تر با استفاده از روش شناخته شده لیفت اندوسکوپی ابرو انجام داد. اندوسکوپ یک لوله کوچک با دوربینی در انتهای آن است که زیر پوست قرار داده می شود و سپس جراح می­تواند ناحیه­ای را که نیاز به جراحی دارد، برروی یک مانیتور ببیند.

 اگر در نظر دارید لیفت ابرو و پیشانی انجام دهید، اطلاعات زیر درک و آگاهی اولیه در این زمینه می­دهد. البته این اطلاعات به تمامی سؤالات شما پاسخ نمی­دهد، زیرا بستگی زیادی به شرایط بیمار و جراح دارد. در مورد هر چیزی که متوجه نمی شوید از سک جراح سوال بپرسید.

مراحل لیفت ابرو و پیشانی چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین ملاقات با یک جراح باید به طور کامل خواسته شما از این درمان و اینکه آیا این روش برای شما امکان پذیر است یا خیر صحبت شود. بحث در مورد دلایل شما برای انجام لیفت ابرو و نوع جراحی مناسب برای شما بسیار مهم است. حتما مطمئن شوید که به اندازه کافی اطلاعات لازم را در اختیار دارید تا قادر به انتخاب آگاهانه باشید.

 ممکن است که بالا بردن ابرو با جراحی، مناسب­ترین روش برای شما نباشد یا اینکه برای رسیدن به نتایجی که می­خواهید، نیاز به روش­های دیگری مانند عمل جراحی پلک نیز داشته باشید.

سوابق پزشکی شما بایستی بررسی شود تا اطمینان ایجاد شود که منعی برای انجام این عمل وجود ندارد. معمولا خواسته می­شود فرم رضایت­نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که نسبت به مزایا و عوارض این عمل آگاه شده اید. ممکن است عکسی از قبل و بعد از جراحی برای مقایسه ظاهر از شما گرفته شود.

بیهوشی

عمل لیفت را می­توان تحت بیهوشی عمومی انجام داد، اما برای این روش، بسیاری از جراحان از بی­حسی موضعی همراه با آرامبخش استفاده می­کنند. توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی دارای خطراتی برای برخی بیماران است. این مسئله باید به وضوح توسط جراح به شما توضیح داده شود.

عمل جراحی

اگر تصميم به عمل لیفت ابرو و پیشانی دارید، می­ توانید این کار را در يک کلينيک جراحی يا در يک بيمارستان که در آن بتوانید یک شب بستری شوید انجام دهید. این عمل بین 1 تا 2 ساعت طول می­ کشد.

اگرچه روش ­های مختلفی برای لیفت وجود دارد، اما بیشتر دو روش باز و آندوسکوپی استفاده می ­شود. روش مناسب برای شما به ساختار چهره، وضعیت پوست و خط موی شما بستگی دارد تا جراح براساس آن تصمیم به برش بگیرد.

لیفت ابرو به روش جراحی باز

در این عمل نیازی به تراشیدن موی سر نیست. معمولا برشی در پیشانی از گوش تا گوش و یا کمی پشت خط طبیعی رویش مو انجام می ­شود. به طور کلی برش بر روی خط رویش طبیعی مو به راحتی ترمیم می­ شود و مزیت آن پایین آوردن خط رویش مو است.

البته، یکی از معایب آن ایجاد زخم بزرگ می ­باشد. یکی دیگر از گزینه ­های عمل، این است که برش را در داخل چین و چروک در وسط پیشانی انجام داد. این روش معمولاً برای مردانی که خطوط عمیق­ پیشانی دارند، به خصوص اگر دارای طاسی در بخش­های بالاتر باشند، مورد استفاده قرار می­گیرد. پس از ایجاد برش، پوست پیشانی بالا کشیده شده و پوست اضافه برداشته می شود و ماهیچه های پیشانی کاهش می یابند. در آخر برش با بخیه بسته می ­شود.

لیفت اندوسکوپی ابرو

در روش لیفت اندوسکوپی ابرو، به جای اینکه یک برش طولی در بالای پیشانی ایجاد شود، جراح بین سه تا پنج برش حدود دو سانتی متری در پیشانی ایجاد می­ کند.

 آندوسکوپ، یک لوله کوچک با دوربینی در انتهای آن می­ باشد که متصل به یک مانیتور بوده و وارد یکی از برش ها می شود و به جراح اجازه می دهد تا بافت ­های زیر پوست را به راحتی ببیند. جراح پلاستیک در روش لیفت آندوسکوپیک ابرو، عضلات و بافت­ های زیرین برداشته و ابروها بالا کشیده شده و با بخیه هایی زیر سطح پوست در جای خود نگه می دارد. در نهایت، برش ­های کوچک بخیه می شوند.

دوره نقاهت جراحی لیفت ابرو چقدر است؟

بسته به این که از چه نوع روش جراحی کشیدن ابرو استفاده شده است، ممکن است فرد بعد از عمل به خانه برگشته و یا این که یک شب در بیمارستان بماند. اکثر افراد می توانند پس از 7 تا 10 روز به انجام کارهای روزانه خود باز­گردند. البته در روش اندوسکوپی ممکن است زمان استراحت کمتر باشد.

خطرات جراحی لیفت ابرو چیست؟

درد و ناراحتی برای چند روز پس از جراحی وجود دارد. ورم صورت نیز 24 تا 48 ساعت بعد از عمل باقی می ماند البته امکان دارد که از بین رفتن کامل آن چندین هفته طول بکشد. بیشتر کبودی ها ظرف دو هفته ناپدید می ­شوند. ممکن است در برخی نقاط صورت بی حسی تجربه کنید که ممکن است این مشکل چندین هفته ادامه داشته باشد.

همانند سایر عمل­ های جراحی، عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز ممکن است با خطرات یا عوارض جانبی همراه باشد.

عوارض جراحی لیفت ابرو عبارتند از:

 • واکنش به بیهوشی
 • خونریزی
 • هماتوم یا همان ایجاد لخته خون در زیر پوست است که اگر میزان آن اندک باشد بعد از چند روز خود به خود برطرف می ­شود اما اگر میزان آن زیاد باشد باید تخلیه شود.
 • عدم تقارن چشم ها یا ابروها
 • آسیب به اعصاب صورت
 • سردرد به دلیل سفت بودت بخیه ها

 آسیب به عصب عضلات صورت موقتی بوده و بهبود آن چندین هفته تا چند ماه طول می ­کشد. اما بعضی اوقات این اتفاق ممکن است باعث بی­حس شدن دائمی برخی از مناطق صورت شود. این احتمال هم وجود دارد که اعصاب مسئول حرکت ابرو در یک ابرو یا هر دو دچار آسیب دیدگی شوند که نتیجه آن ناتوانی در بالابردن ابرو یا چین و چروک در پیشانی است.

برای اصلاح این آسیب ممکن است نیاز به جراحی باشد. عفونت بعد از عمل، اگرچه نادر است، اما ممکن است رخ دهد. همچنین، ریزش مو در اطراف نواحی که برش داده شده اند، ممکن است ایجاد ­شود. گاهی اوقات این مسئله می ­تواند دائمی باشد اما معمولاً اینگونه نیست. اسکارهای عمل دائمی بوده ولی اغلب به سختی قابل دیدن هستند زیرا توسط مو و یا چین و چروک طبیعی پوست پنهان می­شوند. با این حال، گاهی امکان دارد که اسکارها در مرحله بهبودی، پوست ضخیم ­تری را ایجاد کرده و قابل دیدن باشند.

توصیه های پس از لیفت ابرو به روش جراحی

بسیار مهم است که شما به توصیه های جراح خود پس از جراحی لیفت ابرو به دقت عمل کنید.

توصیه­ های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قبل از جراحی با کسی هماهنگ کنید که شما را پس از جراحی به خانه ببرد و از شما مراقبت کند.
 • توصیه می­ شود برای کاهش ورم صورت، سر خود را با یک یا دو بالش در شب ها بالا نگه دارید.
 •  در صورت نیاز از داروهای مسکن که جراح تجویز کرده است، استفاده کنید.
 • ممکن است لازم باشد پس از حدود یک هفته، برای درآوردن بخیه­ ها به کلینیک برگردید.
 • از هرگونه فعالیت شدید برای حداقل دو هفته پس از جراحی خودداری کنید. جراح شما مناسب ترین زمان برگشت به فعالیت های عادی و ورزش را به شما توصیه خواهد کرد.

اگر متوجه علائم عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی شدید فورا با جراح خود تماس بگیرید.

آیا عمل جراحی لیفت ابرو برای شما مناسب است؟

اگر از سلامت عمومی کامل برخوردار هستید و انتظارات واقع بینانه ای از این عمل دارید، دلایل کمی وجود دارد که شما نتوانید تحت عمل لیفت ابرو قرار بگیرید.

بیمارانی که دارای مشکلات بهبود پوست و یا سابقه اسکار کلوییدی هستند، گزینه مناسبی برای انجام این عمل نیستند. پس در نتیجه ممکن است جراح این روش را برای شما توصیه نکند یا اخطار دهد که ممکن است اسکارها بسیار برجسته و قابل ملاحظه باشند. روش های دیگری برای لیفت ابرو مانند روش غیر جراحی لیفت ابرو با نخ وجود دارد که بهتر است قبل از جراحی آنها را نیز درنظر بگیرید.