بررسی انواع نخ لیفت و کاربرد آنها

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

جزئی

لیفت پوست با نخ روشی برای لیفت است که بدون انجام هیچ گونه برش و جراحی انجام می شود. در لیفت با نخ از نخ های مخصوصی استفاده می شود که به طور موقتی باعث لیفت پوست می شوند. این روش برای لیفت نواحی مختلفی از بدن و صورت که شلی و افتادگی متوسطی دارد، مناسب است.

لیفت با نخ چیست؟

عکس لیفت با نخ

با افزایش سن، اثرات گرانش زمین در چهره ی ما بیشتر نمایان می شود. چربی صورت از بین رفته، گونه ها ضعیف شده خط فک که قبلا سفت بود آرام آرام شروع به شل شدن کرده و قسمت پایینی صورت و گردن دچار افتادگی پوست می شود. پزشکان، این شل شدگی یا افتادگی بافت را پتوز (ptosis) می نامند.

معمولا افتادگی پوست صورت، باعث می شود تا افراد به دنبال جراحی زیبایی صورت باشند. اما روش لیفت با نخ، کمتر تهاجمی بوده و می تواند بافت های شل و آویزان صورت و گردن را در افرادی که جوانسازی کم تا متوسطی نیاز دارند، لیفت و برجسته کند.

لیفت نخ روشی است که در آن بخش های مختلف پوست صورت با استفاده از نخ های مخصوص، بدون نیاز به برش های جراحی لیفت و بالا کشیده می شوند. دو نوع اصلی نخ مورد استفاده می باشد: نخ های کاگ یا خاردار و نخ های صاف یا بدون خار.

این روش برای افرادی با افتادگی (خفیف تا متوسط) صورت که معمولا در محدوده سنی بین 30 تا 50 سال مناسب می باشد. لیفت با نخ معمولا تحت بی حسی موضعی انجام گرفته و ریکاوری عموما سریع می باشد.

لیفت صورت با نخ، روش درمانی سریع با حداقل تهاجم برای کسانی است که پوستشان شروع به افتادگی و شل شدگی کرده است؛ اما هنوز کاندیداهای خوبی برای جراحی لیفت صورت که مقدار زیادی از پوست، چربی و بافت را حذف می کند، نیستند. با استفاده از یک سوزن و نخ های خاردار یا صاف، متخصص پوست می تواند بدون نیاز به برش پوست، پوست گونه ها، ابروها، خطوط فک و گردن را لیفت و سفت کند.

لیفتینگ صورت با نخ، تغییرات شدیدی به اندازه جراحی لیفت صورت ایجاد نمی کند و نتایج آن دائمی نبوده و چندین سال ماندگاری دارد. بنابراین برای بیماران جوانتر (معمولا 30 تا 50 سال) که نیاز به جوانسازی متوسطی دارند، مناسب تر است.

اگر در نظر دارید عمل لیفت صورت با نخ انجام دهید، اطلاعات زیر درک اولیه ای از این روش به شما می دهد. این اطلاعات نمی توانند تمام سوالات شما را پاسخ دهند، چرا که به مقدار زیادی به فرد و جراح بستگی دارند. لطفا در مورد هر چه که درک نمی کنید، از جراح خود سوال کنید.

چند نوع نخ لیفت وجود دارد؟

انواع مختلفی از نخ ها وجود دارند و این مسئله می تواند برای بیماران و حتی پزشکان گیج کننده باشد.

به طور کلی، نخها را می توان به نخ های بدون خار و نخ خاردار تقسیم کرد.

نخ های کاگ یا خاردار

این نخ ها نیز بسته به جهت دندانه ها یا خارهایشان، به دسته های مختلفی همچون همگرا و واگرا تقسیم می شوند.

نخ های صاف یا بدون خار

به منظور کشیدن پوست صورت با نخ، بایستی جایی از صورت یا پوست سر، بعنوان لنگرگاه برای نخ عمل کرده و به عبارت دیگر، باید نخ صاف در پوست معلق شود.

نخ های خاردار و بدون خار می توانند به چندین طبقه تقسیم شوند.

صاف یا بدون خار کاگ یا خاردار
نخ های یک طرفه، دو طرفه نخ های تک رشته
 یک جهتی، دو جهتی و نوع -z نخ های به هم بافته شده   

 

پزشک شما ممکن است بسته به میزان لیفت صورت و نیازهای جوانسازی، برای شما نخ های مختلفی را انتخاب کند. جزئیات نخ های مختلف را در اینجا توضیح نمی دهیم، زیرا بحث بسیار تخصصی است. می توانید در طول مشورت با پزشک خود بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید.

نخ pdo مونو و کاگ
نخ pdo

انوع نخ لیفت بر اساس جنس ماده

اسامی نخ لیفت PDO، نخ لیفت PLLA، و نخ لیفت PCL را شاید شنیده باشید. PDO، PLLA و PCL، همگی اسامی انواع مختلف مواد هستند. به این دلیل از این مواد برای تولید نخ استفاده می شود که دارای قدرت کششی بالا و فاقد نیروی جنبشی هستند، به طوری که باعث التهاب بیش از حد درون پوست نمی شوند.

تفاوت اصلی انواع نخ های لیفت، در طول عمر، سختی و استحکام کششی است.

 • PDO یا پلی دی اکسانون پس از 6 تا 9 ماه جذب می شود.
 • (PLLA (Poly L Lactic Acid بعد از 12 تا 18 ماه جذب می شود.
 • (PCL (Polycaprolactone بعد از 24 تا 36 ماه جذب می شود.

در حالی که PLLA و PCL با دوام تر از نخ های PDO هستند، طول عمر می تواند یک شمشیر دو طرفه باشد. بیماران اغلب گزارش می دهند که نخ های PLLA کره ای در پوست، با شدت بیشتری احساس سختی ایجاد می کنند. این مسئله به دلیل استحکام کششی بالاتر است. به طور خاص، نخ های PLLA جایگزین با دوام تری برای نخ های PDO هستند. با این حال، تحقیقات علمی بیشتری لازم است تا اثربخشی و ایمنی آن را نسبت به نخ های PDO درک کرد.

نخ های PCL نسبت به نخ های PDO بسیار جدیدتر هستند و گزارشات در مورد عوارض جانبی مرتبط با نخ های PCL مانند افزایش جابجایی، بیرون آمدن نخ و پارگی نخ شروع شده است.

 

لیفت با نخ PDO در مقایسه با لیفت با نخ سیلوئت سافت ( Silhouette Soft) چگونه است؟

هر دو لیف با نخ PDO و لیفت با نخ سیلوئت سافت، روشهای عالی برای لیفت پوست هستند. با این حال، تفاوت های بسیار مهمی دارند. PDO به لحاظ شکل، بهتر پوست را لیفت می کند. در حالی که سیلوئت سافت به لحاظ انقباض بافت پوست، برای ایجاد اثر حجمی مناسب است. اگر چه نخ های سیلوئت سافت از PLLA ساخته شده اند، تکنولوژی آن بسیار متفاوت است. در آنها به جای خار برای لیفت پوست افتاده، از مخروط استفاده شده است.

از آنجایی که در لیفت با نخ PDO در مقایسه با روش سیلوئت سافت از نخ های بیشتری استفاده می شود، لیفت PDO نیز باعث می شود که پوست بیشتر کشیده شود.

لیفت با نخ سیلوئت
لیفت با نخ pdo

لیفت با نخ را با چه روش های دیگری می توان ترکیب کرد؟

لیفت با نخ PDO را می توان به تنهایی و یا همراه با دیگر نخ های لیفت مانند سیلوئت سافت یا با سایر روش های جوانسازی مانند تزریق ژل یا هایفوتراپی ترکیب کرد تا نتیجه بهتری را کسب کرد.

لیفت با نخ چه چیزی را درمان می کند؟

این روش برای افرادی با شل شدگی و افتادگی خفیف تا متوسط بافت های صورت، معمولا در سنین 35 تا 50 سال مناسب است. نواحی که می توان با نخ لیفت کرد عبارتند از:

 • ابروها
 • گونه ها
 • نواحی زیر چشم
 • خط فک و گردن
 • چروک در اطراف دهان
 • خط خنده
 • خطوط پنجه کلاغی (چروک های اطراف چشم)

نواحی رایج برای لیفت با نخ در افراد جوان تر، گونه ها، پیشانی و ابروها هستند، چرا که اولین نواحی صورت می باشد که شروع به افتادگی می کنند. اگر مقدار قابل توجهی پوست اضافی و افتاده وجود داشته باشد، که معمولا در افراد بالای 60 سال مشاهده می شود، این روش مناسب نمی باشد.

نخ ها عموما هیچ اسکار و جای زخمی به جا نمی گذارند و زمان نقاهت کوتاهی دارند.

مراحل لیفت با نخ چگونه است؟

بحث های دقیق در مورد علل تمایل شما به انجام لیفت با نخ و بررسی مناسب بودن این عمل برای شما، در این مرحله بسیار مهم می باشد. مطمئن شوید که اطلاعات کافی را به منظور انتخاب کاملا آگاهانه، به دست می آورید.

سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شده، تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی بر منع استفاده از این روش برای شما وجود ندارد. معمولا از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنی که مزایای بالقوه و خطرات مربوط به لیفت با نخ را درک کرده اید.

بیهوشی

این روش معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.

روش

کاشت و قرارگیری نخ ها سریع بوده و بسته به تعداد نواحی و نوع نخ مورد استفاده، حدود 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد.

نخ های کاگ یا خاردار

با استفاده از سوزنی مثل سوزن ستون فقرات، نخ های خاردار از طریق برش های 1-2 میلی متری درون چربی های زیر پوست و در راستای خطوطی که قبلا توسط جراح روی صورت مشخص کرده، قرار می گیرند.

تعداد نخ های لازم، به تعداد نواحی درمان بستگی دارد. لیفت کامل صورت با نخ، نیازمند حدود 18 نخ خاردار می باشد، گرچه تمام افراد نیازمند لیفت کامل صورت نمی باشند، معمولا 2 نخ برای هر ابرو، 3 نخ برای هر گونه، 2 نخ برای هر خط فک و 2 نخ برای هر یک طرف گردن نیاز دارید.

نخ های صاف، بدون خار یا معلق

نخ های صاف با استفاده از یک سوزن استاندارد وارد پوست می شوند، اما برای انجام لیفت با این نخ ها، لازم است به اصطلاحا به نقطه لنگرگاه متصل شوند. نقاط لنگرگاه نقاطی پایدار از پوست سر یا صورت هستند. بنابراین، شناخت دقیق از آناتومی برای دانستن اینکه کدام بخش لنگرگاهی مناسب برای لیفت ایجاد می کند، ضروری است.

لیفت با نخ چقدر دوام دارد؟

لیفت با نخ PDO

معمولا نتایج بصورت آنی مشهود هستند. با این حال، بهبود نتایج 3 تا 6 ماه ادامه می یابند، چرا که کلاژن ها در اطراف نخ ها رشد کرده و به اثر لیفت کمک می کند.

نتایج لیفت با نخ خاردار یا کاگ ، گفته می شود تا حدود 5 سال دوام دارند.

با این حال، برخی متخصصان بیان می کنند که نتایج لیفت با نخ های صاف بهتر از نخ های خار دار بوده و با دوام ترند. با این که نخ های صاف معمولا می لغزند و به خوبی لیفت را نگه نمی دارند، لیفت با نخ کاگ یا خاردار مدت طولانی تری دوام دارد. نخ های غیر قابل جذب، تا زمانی که نخ قدرت خود را از دست نداده باشد، لیفت را حفظ می کنند. نخ های قابل جذب، معمولا پس از جذب شدن در پوست به مدت طولانی لیفت را نگه می دارند.

دوره نقاهت پس از عمل لیفت با نخ چقدر طول می کشد؟

پس از جراحی ممکن است کبودی یا ورم ملایم رخ دهد که معمولا در چند روز از بین می رود.

دوره نقاهت معمولا کوتاه بوده و بیشتر افراد معمولا روز بعد یا پس از چند روز استراحت، به کار خود بر می گردند.

ریسک ها و عوارض لیفت با نخ چیست؟

عکس لیفت نخ

عوارض لیفت صورت با نخ به اندازه ی روش های تهاجمی نمی باشد. ناحیه درمان شده معمولا دارای درد و مقداری تورم و پف به مدت چند روز و کبودی هایی با ماندگاری حدود یک هفته خواهد بود.

احتمال عوارض لیفت نخ بسیار کم و نادر خواهند بود، اما بهر حال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • واکنش آلرژیک به بی حسی
 • خطر رخدادن هماتوم یا سروما (تجمع خون در زیر پوست)
 • عفونت خفیف در ناحیه ی قراردهی نخ، گرچه تمام احتیاط ها برای اجتناب از این مساله رعایت می شود.
 • در مورد نخ های خاردار، انتهای نخ ممکن است از پوست خارج شود. این مساله توسط پزشک، با بریدن انتهای نخ، اصلاح می شود. سعی نکنید خودتان نخ را دوباره وارد پوست کنید، چرا که این مساله ممکن است منجر به عفونت شود.
 • بیماران ممکن است دچار جمع شدگی پوست شوند، این مساله نیز توسط پزشک، با ماساژ آرام این ناحیه، درمان می شود. به هیچ وجه سعی نکنید خودتان این کار را انجام دهید.
 • در تعداد بسیار کمی از افراد، نخ ها ممکن است به میزان مطلوب و یا به ماندگاری معمول عمل نکنند.
 • تغییرات در مکان نخ ممکن است رخ دهد (معمولا در نخ ها خاردار)، که منجر به کجی یا عدم تقارن می شود.

 

عوارض احتمالی لیفت با نخ
خفیف تا ملایم  مربوط به تکنیک   جدی اما نادر
تورم  گود شدن طولانی مدت  عفونت پوست
درد فرورفتگی سطحی گرونولوم (برآمدگی سفت)
کبودی جابجایی نخ مجرای غده بناگوشی (آسیب غدد بزاقی)
گودی موقت پوست خارج شدن نخ ها                     آسیب عصبی
  عدم تقارن  
  درد طولانی مدت  

 

مراقبت های بعد از لیفت با نخ چیست؟

تصاویر لیفت با نخ pdo

بسیار مهم است که پس از عمل به توصیه های جراح خود به دقت عمل کنید، تا باعث اختلال در جایگذاری نخ ها نشود.

توصیه های پس از عمل ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • می توانید پس از یک ساعت به فعالیت های معمول خود (پیاده روی آرام، دراز نشست، تماشای تلویزیون، استفاده از کامپیوتر و ... ) برگردید، اما طی چند روز اول نباید فعالیت سنگینی انجام دهید.
 • در چند روز اول، نباید زیاد حرف بزنید، بخندید یا لبخند بزنید.
 • در هفته ی اول نباید روی صورت بخوابید.
 • در هفته اول، نباید صورت خود را اصلاح کنید، نباید از لایه بردارهای شیمیایی، اسکراب و پاک کننده های زبر استفاده کنید.
 • در هفته اول پس از جایگذاری نخ لیفت؛ نباید ورزش های کششی یا رابطه جنسی انجام دهید.
 • در یک ماه اول نباید پوست خود را ماساژ دهید یا بمالید و یا به صورت خود فشار بیاورید، چرا که این اعمال ممکن است باعث جابجایی نخ ها شود.
 • در صورت نیاز از مسکن های تجویز شده استفاده کنید.
 • اگر هر گونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد را مشاهده کردید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

چه کسانی نباید لیفت با نخ انجام دهند؟

بیشتر افراد تا زمانی که از سلامت کافی برخوردار باشند، می توانند این روش را انجام دهند. همچنین بسیار مهم است در مورد انتظارات خود از لیفت با نخ، واقع بین باشید.

در مواردی جدی با از دست دادن حالت کشسانی پوست، جراحی سنتی لیفت صورت، پیشانی یا ابرو، به منظور دستیابی به نتایج بهتر، بجای لیفت با نخ توصیه می شود.

اگر مستعد اسکار کلوییدی هستید، یا سابقه ی مشکل بهبود زخم دارید، جراح  ممکن است این روش را توصیه نکند و یا به شما هشدار خواهد داد که زخم ها می توانند برجسته و قابل مشاهده باشند.