بررسی جراحی لیفت بازو، عوارض و مراقبت های بعد از عمل

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

تا 2 هفته

لیفت بازو که به نام براکیوپلاستی نیز شناخته می شود، روشی برای بهبود شلی و افتادگی بازو و از بین بردن چربی و پوست اضافی آن است. جراح پلاستیک، پوست و چربی اضافی را از زیر بازو برمی دارد و در آخر پوست را بخیه می زند.

براکیوپلاستی یا لیفت بازو روشی موثر و محبوب برای حذف پوست و چربی اضافه و لاغر کردن بازو استفاده می شود. لیفت بازو معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این جراحی بخش های هلالی شکل از پوست و چربی بازو جدا شده و پوست و بافت ها برای ایجاد ظاهری صاف تر و سفت تر در بازو، لیفت داده می شوند. این عمل توسط جراح و با ایجاد برشی بزرگ در پوست انجام می شود که پس از جراحی اسکار بزرگی به جای خواهد گذاشت. اسکارها ممکن است از زیر بغل تا آرنج باشند. در طول فرآیند بهبودی به دلیل درد شدید و ناراحتی، امکان نیاز به مصرف مسکن وجود داشته و اغلب طی یک تا دو هفته بهبودی حاصل می شود.

لیفت بازو چیست؟

عمل بازو

لیفت بازو یا براکیوپلاستی یکی از روش های جراحی زیبایی تحت عنوان کانتورینگ یا فرم دهی بدن بوده و برای حذف پوست و چربی از بازو طراحی شده است. اولین عمل جراحی لیفت بدن در سال های 1960 و 1970 در برزیل و فرانسه آغاز شد. لیفت ران، لیفت باسن، شکم یا ابدومینوپلاستی و لیفت بازو با استفاده از تکنیک های جراحی که در آن زمان در دسترس بود، انجام می گرفت.

گرچه ابدومینوپلاستی در حال حاضر روش محبوبی در جراحی زیبایی است، اما در دهه 1970 با مشکلات و نتایج غیرقابل پیش بینی مانند ایجاد فرم عجیب و اسکارهای بد در بدن و دیگر مشکلاتی همراه بود که جراح را هنگام پیشنهاد این روش محتاط تر می کرد. از اواخر دهه 1980، با درک بهتر از چگونگی شکل گیری پوست و چربی و اینکه چگونه بدن با بالا رفتن سن تغییر می کند، به جراحان اجازه داد که به طراحی مجدد این عمل بپردازند و اکنون این روش موفقیت آمیزتر است. در سال های اخیر روش های لیفت بدن از محبوبیت بسیاری برخوردار شده اند.

اگر در نظر دارید عمل بازو انجام دهید، اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا درک ابتدایی از این عمل کسب کنید. البته این اطلاعا ممکن است قادر به پاسخگویی به تمام سؤالات شما نباشد، زیرا این روش بستگی زیادی به شرایط بیمار و جراح دارد. به همین جهت ضروری است تا اطلاعات مورد نیاز خود را از یک جراح متخصص در این زمینه بپرسید.

مراحل عمل زیبایی بازو چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین قرار ملاقات با پزشک توقعات خود را از درمان و اینکه دوست دارید بعد از درمان چطور دیده شوید، بطور کامل توضیح دهید. بسیار مهم است که بحث های دقیقی درمورد مناسب بودن این روش جراحی برای شما و عوارض و مشکلات آن انجام گیرد. قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی براکیوپلاستی، مطمئن شوید که همه جوانب جراحی را در نظر گرفته اید.

 

گاهی اوقات ممکن است، با انجام لیپوساکشن به تنهایی نتایجی را که می خواهید به دست آید. پس در اولین جلسه با پزشک درمورد نگرانی هایتان و گزینه های درمانی دیگر نیز صحبت کنید.

 

پزشک باید سوابق پزشکی و دارویی شما را بررسی کند تا مطمئن شود این جراحی برای شما خطری ندارد. پس از سپری شدن این مرحله، معمولا خواسته می شود فرم رضایت نامه ای امضا کنید، بدین معنی که شما مزایا و خطرات مربوط به این روش را می دانید. ممکن است برای مقایسه نتیجه درمان عکسی از قبل و بعد شما گرفته شود.

نکات مهم قبل از انجام عمل جراحی بازو

 • قبل از شروع عمل جراحی براکیوپلاستی، برخی تست ها از شما ممکن است گرفته شود تا شرایط شما بررسی شود. این تست ها می تواند شامل الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب باشد تا ضربان قلب شما کنترل شود و همچنین بررسی عملکرد شش ها و تست خون برای بررسی عفونت، کم خونی و نحوه عملکرد قلب انجام گیرد.
 • در صورتی که سیگاری هستید پزشک از شما می خواهد مصرف آن را قبل از عمل و در دوران بهبودی قطع کنید. چرا که سیگار کشیدن جریان خون را کاهش می دهد و سرعت روند بهبودی را کاهش می دهد. البته برخی پزشکان به دلیل خطر بروز مشکلات در این افراد ممکن است عمل را بر روی آنها انجام ندهند.
 • مصرف برخی داروها قبل از عمل جراحی براکیوپلاستی با مشورت پزشک باید متوقف شود. این داروها شامل آسپرین، ضد التهاب، ایبوپروفن و مکمل های گیاهی است که می توانند خطر بروز خونریزی را افزایش دهند.
 • اطمینان حاصل کنید، همراهی داشته باشید تا شما را پس از جراحی به خانه ببرد و برای حداقل 2 روز پس از جراحی از شما مراقبت کند.

بیهوشی

عمل جراحی زیبایی بازو تحت عمل بیهوشی عمومی انجام می شود. لطفا توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی خطرات بیش تری نسبت به بی حس کننده موضعی دارد. قبل از تصمیم به انجام بیهوشی جراح باید بطور کامل این موضوع را به شما توضیح دهد.

عمل جراحی بازو

اگر تصمیم به عمل لیفت بازو دارید می توانید در یک کلینیک جراحی و یا در بیمارستان این عمل را انجام دهید تا بتوانید یک شب در آنجا تحت نظر و بستری شوید.

با توجه به وسعت عمل و اینکه عمل دیگری مثلا لیپوساکشن نیز مورد نیاز است یا خیر، جراحی بازو حداکثر 2 ساعت طول می کشد. در این عمل جراح برشی بزرگ در پوست ایجاد می کند و اسکار بزرگی بسته به مقدار پوست اضافی شما به جای می ماند.

برش ممکن است از زیربغل تا آرنج باشد یا این که به حالت منحنی یا زیگزاگ انجام شود. این کار به بهبود سریع اسکارها کمک می کند. بخش      های هلالی شکلی از پوست و چربی بازو جدا شده و پوست و بافت ها برای ایجاد ظاهر صاف تر و سفت تر بازو، لیفت داده می شوند.

بعد از انجام عمل، پانسمان صورت می گیرد و ممکن است لوله های موقتی برای تخلیه مایعات در ناحیه جراحی قرار داده شود. همچنین باندهای کشی محکم برای محافظت از محل عمل استفاده می شود.

دوره نقاهت پس از عمل بازو چقدر است؟

بسته به وسعت عمل، ممکن است بعد از یک روز یا بیشتر، از بیمارستان مرخص شوید. دوره نقاهت حدودا یک تا 2 هفته طول می کشد. بازگشت به کار بستگی به ماهیت کار شما دارد، اما اغلب مردم بعد از 2 هفته به سرکار برمی گردند. بعد از حدود تقریبا چهار تا شش هفته، ورزش شدید را می توانید ادامه دهید.

حتما بخوانید:

عوارض لیفت بازو یا عمل لاغری بازو چیست؟

در طول فرآیند بهبودی ممکن است با دردهای شدیدی مواجه شوید که با مصرف مسکن قابل کنترل است و اغلب بهبودی در طی یک تا دو هفته حاصل می شود. کبودی ها پس از عمل جراحی لیفت بازو قابل مشاهده هستند و همچنین ورم نیز می تواند بسیار آشکار باشد و ناپدید شدن آن، سه یا چهار ماه طول بکشد. از طرف دیگر، ممکن است که در پوست اطراف بازو احساس بی حسی کنید و چندین ماه طول بکشد تا حس برگردد.

این جراحی، اسکارهای دائمی به جای می گذارد که ممکن است در 3 تا 6 ماه اول بهبودی، وخیم تر شوند که مسئله ای عادی بوده و توقع داشته باشید 9ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارها صاف تر و روشن تر شوند. برش های این جراحی معمولا در بخشی قرار می گیرد که به راحتی قابل دیدن نباشند. تشکیل اسکارهای بیش از حد هم گاهی اوقات اتفاق می افتد که در این حالت اسکارها پهن و ضخیم می شوند. اگر تناسب اندام دارید بهبودی شما سریع تر از فردی خواهد بود که اضافه وزن زیادی دارد. همچنین احتمال التهاب و ورم بخیه ها نیز وجود دارد و ممکن است فرد نیاز به کشیدن زودتر بخیه ها یا جراحی دیگری داشته باشد

تصویر قبل و بعد عمل جراحی بازو

همانند تمام روش های جراحی که همیشه عوارض جانبی ممکن است داشته باشد، ممکن است عوارض نادر از جمله عفونت، واکنش به بیهوشی، تجمع خون یا مایع زیرپوست، آسیب به عصب، مرگ بافت، ورم طولانی مدت، لخته شدن خون، خطر خونریزی، ظاهر کج و نامتقارن در بازوها، سکته و مرگ ایجاد شود.

مراقبت های بعد از لیفت بازو چیست؟

بسیار مهم است که پس از عمل لیفت بازو به توصیه های جراح به دقت عمل کنید. چرا که بهبودی سریع تر و جلوگیری از بروز عوارض به رعایت این نکات از طرف شما بستگی دارد.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از داروهای مسکن تجویز شده در صورت نیاز
 • از بالابردن دست به بالاتر از شانه تا 3 تا 4 هفته خودداری کنید.
 • برای خارج کردن لوله های تخلیه و کشیدن بخیه ها پس از 5 الی 10 روز پس از جراحی نیاز است دوباره به مطب یا بیمارستان مراجعه کنید.
 • برای 3 تا 4 هفته برای محافظت و کمک به پوست لازم است آستین های کشی مخصوص جراحی بازو بپوشید، به ویژه اگر لیپوساکشن انجام شده باشد.
 • معمولا تمرینات سبک برای کمک به روند بهبودی و کاهش ایجاد لخته شدن خون، توصیه می شود. اما نباید فعالیت های ورزشی شدید انجام دهید. جراح به شما زمان بازگشت به فعالیت های عادی را خواهد گفت. معمولا انجام تمرینات ورزشی بهتر است 4 تا 8 هفته پس از جراحی شروع شود تا محل برش کشیده نشود.
 • برای جلوگیری از بروز عفونت ممکن است آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی تجویز شود.
 • اگر هرگونه علائم عفونت، خونریزی، تنگی نفس، درد قفسه سینه، قرمزی پوست، تب یا افزایش ناگهانی درد را تجربه کردید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

آیا جراحی زیبایی بازو برای شما مناسب است؟

اگر به تازگی کاهش وزن زیادی داشته اید و از ظاهر افتاده و شل بازوهای خود راضی نیستید، رعایت بهداشت در این ناحیه برای شما دشوار است و یا اعتماد به نفس شما تحت تاثیر این موضوع قرار گرفته این درمان برای شما بسیار مناسب خواهد بود.

تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع بینانه ای از این روش داشته باشید، دلایل پزشکی کمی وجود دارد که شما نباید تحت انجام این عمل قرار بگیرید.

این جراحی پس از جراحی ماستکتومی (تخلیه پستان) یا عمل جراحی در گره های لنفاوی زیر بغل مناسب نیست.

افرادی که دارای عفونت در غدد عرق هستند نیز ممکن است کاندید مناسبی برای این جراحی نباشند. به این دلیل که ممکن است مشکلاتی برای تخلیه مایعات از بازوی شما پیش بیاید که نتیجه عمل جراحی قبلی باشد.

اگر شما مجبور بودید که عمل دیگری داشته باشید، ممکن است بازوی شما بسیار ورم کند و ورم آن دائمی باقی بماند.

با این حال، لیفت بازو جایگزینی برای کاهش وزن نیست. در واقع بسیاری از جراحان، جراحی جایگزین دیگری را برای بیمارانی که وزنشان بیش از 15 درصد بیشتر از وزن ایده آل شان است، پیشنهاد می دهند. همچنین، اگر شما در حال کاهش وزن هستید، باید تا پس از رسیدن به وزن مطلوب صبر کنید تا عمل جراحی را انجام دهید. ممکن است پس از کاهش وزن، شما برای حذف پوست اضافه به جراحی های بیشتری نیاز داشته باشید، به این معنی که انجام این عمل در ابتدای کار، اتلاف وقت است.

اگر در جراحی های پیشین خود مشکلات بهبود زخم داشته اید و یا مستعد اسکارهای کلوئیدی (قرمز و برجسته) هستید، به احتمال زیاد جراح این روش را برای شما پیشنهاد نمی کند یا ممکن است اخطار دهد که اسکارها برجسته و قابل مشاهده خواهند بود.

همچنین در صورتی که عارضه پزشکی دارید که بهبود زخم را با تاخیر می اندازد و یا استعمال دخانیات داشته باشید این درمان برای شما تجویز نخواهد شد.

جمع بندی در مورد عمل لاغری بازو

تصویر قبل و بعد جراحی زیبایی بازو

فرد ایده آل برای جراحی براکیوپلاستی یا لیفت بازو، فردی است که مقدار قابل توجهی پوست شل و افتاده در ناحیه بازو دارد. شلی و آویزان شدن پوست ممکن است در نتیجه افزایش سن و یا کاهش وزن زیاد ایجاد شود. علاوه بر این، لیپوساکشن (مکیدن چربی از زیر پوست از طریق یک لوله) می تواند در کنار لیفت بازو برای بهبود نتیجه نهایی انجام شود.

علاوه بر زمان بهبودی طولانی مدت، اسکار بزرگ و قابل مشاهده، اشکال اصلی این جراحی است. با این ­حال، با یک جراح ماهر، شما می­توانید شاهد بهبودی چشم­گیری در پوست شل شده بازوی خود باشید.

بسیار مهم است که دقیقا نتیجه نهایی جراحی زیبایی که تصور می کنید را برای پزشکی که لیپوساکشن نیز انجام می دهد، توصیف کنید. پزشک می تواند روش مناسب برای شما را که ممکن است یک روش ترکیبی باشد، ارزیابی کند. پیش بینی ماندگاری عمل جراحی دشوار است، زیرا بستگی به کنترل وزن شما دارد.

اگر وزن شما بعد از جراحی لیفت بازو افزایش یابد، پوست شما مجددا شروع به کشیدن می کند. جراح براساس تجربه خود مدت زمان سفت باقی ماندن پوست را با شما در میان خواهد گذاشت.