لیفت پستان یا ماستوپکسی برای بهبود شکل و فرم پستان

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

1 تا 2 هفته

لیفت پستان به روش های مختلف، برای اهداف متفاوتی می تواند انجام شود. اگر پستان ها به دلیل تغییرات در وزن یا افزایش سن و وزن زیادشان شل و آویزان شده باشند، با عمل جراحی لیفت پستان می توان شکل و فرم پستان ها را بهبود بخشید، پستان را بالا برد و حتی محل نوک پستان و هاله ی پستان را تغییر داد.

لیفت پستان یا ماستوپکسی می تواند ظاهر پستان ها را به شیوه های مختلفی بهبود بخشد. لیفتینگ سینه، بافت پستان را بالا می برد و جایگاه نوک پستان و هاله ی پستان( پوست قهوه ای اطراف نوک پستان) را تنظیم می کند و شکل و فرم پستان ها را بهبود می بخشد. اگر هاله ی دور پستان در گذر زمان کشیده شده باشد، با انجام این عمل میتوان اندازه ی آن را نیز کاهش داد.

ممکن است با افزایش سن، کاهش وزن و زایمان، پستان ها شکل ظاهری خود را به تدریج از دست بدهند بدین ترتیب که بافت پستان شل شده و نهایتا نوک پستان ها به سمت پایین می افتند. زنانی که تحت عمل لیفت پستان قرار می گیرند ممکن است بخواهند اندازه پستان خود را نیز با عمل پروتز پستان افزایش دهند.

عمل لیفت سینه معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برخی از افراد ممکن است طی یک یا دو روز بتوانند زندگی روزمره خود را از سر بگیرند، اما بهتر است که حداقل یک تا دو هفته پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین دوری کنند. اگر قصد انجام جراحی لیفت پستان دارید، اطلاعات زیر درک اولیه ای از این روش به شما خواهد داد. این اطلاعات پاسخگوی تمامی سوالاتتان نیست چرا که به شخص بیمار و جراح بستگی دارد. لطفا سوالات خود را از یک جراح بپرسید.

مراحل عمل جراحی لیفت سینه چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین ملاقات با جراح باید بطور واضح مشخص کنید که می خواهید ظاهر پستان هایتان بعد از عمل چگونه باشد و آیا این عمل برایتان مناسب است یا خیر؟

بحث درباره دلایل شما برای عمل لیفت پستان بسیار حائز اهمیت است. پزشک باید شما را از چگونگی عمل و عواملی که ممکن است بر عمل تاثیر بگذارد، مطلع کند. عواملی مانند: سن، اندازه و شکل پستان هایتان و شرایط پوست.

همچنین بایستی درمورد محل قرارگیری نوک و هاله ی پستان ها بحث کرده و تا حدی اطلاعات داشته باشید که بتوانید نوع عمل لیفت سینه ای را که مناسب شماست با آگاهی کامل انتخاب کنید. شما باید به هرگونه پیشنهادی از جانب جراح تان درمورد پروتز سینه در زمان لیفت پستان ها خوب فکرکنید. از یا پروتز سینه برای افزایش استحکام و حجم پستان ها استفاده می شود.

سابقه پزشکی فرد نیز بایستی مورد بررسی قرارگیرد تا اطمینان حاصل شود منعی برای انجام عمل وجود ندارد. معمولا ازشما خواسته می شود رضایتنامه ای را امضا کنید که به معنای فهمیدن و پذیرفتن مزایا و خطرات احتمالی عمل لیفت سینه میباشد.

بیهوشی

عمل لیفت پستان معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد. در برخی موارد ممکن است جراح از بی حسی موضعی به همراه یک مسکن آرامبخش برای ایجاد حالت خواب آلودگی استفاده کند.

بخاطر داشته باشید که بیهوشی عمومی مقدار کمی خطر به دنبال دارد.

عمل جراحی

عمل لیفت پستان معمولا در بیمارستان یا کلینیک جراحی انجام می گیرد و معمولا احتیاجی به بستری شدن ندارد. عمل لیفت پستان بین یک تا چهار ساعت به طول می انجامد. روش های متفاوتی وجود دارد که می توانند مورد استفاده قرارگیرند. اما به طور عادی جراح، کار را با برشی زیر پستان ها در امتداد انحنای طبیعی پستان ها آغاز می کند. سپس برشی دیگر ایجاد می کند که از نوک پستان ها به سمت قسمت پایین پستانها می رود.

برش نشان می دهد که پوست کدام منطقه برداشته می شود. وقتی پوست اضافی برداشته شود، نوک پستان و هاله پستان به موقعیت بالاتر منتقل شده و سپس پوست اطراف هاله پستان به شدت محکم میشود و با هم شکل پستان را تغییر میدهند. بخیه ها در اطراف هاله پستان، در یک خط از ناحیه نوک پستان به سمت پایین و در امتداد انحنای زیر پستان قرار می گیرند.

بعضی از بیماران، به خصوص افرادی که پستان های نسبتا کوچک دارند و خیلی آویزان نیستند، شاید روش های دیگری برایشان مناسب تر باشد که برش کمتری نیاز دارد و بنابراین اسکار کمتری به جای میگذارند. یکی از این روش ها، ماستوپکسی حلقه ای (یا متحد المرکز) است که در اطراف هاله پستان برش دایره ای ایجاد می شود و یک ناحیه حلقوی از پوست برداشته می شود.

همچنین تکنیک دیگری مانند تکنیک "هلالی" وجود دارد که شامل برداشتن یک قطعه بافت هلالی شکل در بالای هاله پستان و سپس کشیدن پوست به سمت بالای پستان است. اینکار باعث لیفت کمی در بیمارانی با افتادگی کم میشود.

یکی دیگر از تکنیک هایی که نیاز به کمی برش دارد، "لالی پاپ" نامیده می شود، در این روش، بافت پستان از کناره ها به وسط کشیده شده و نتیجه این عمل ایجاد پستان های خیلی برجسته است.

مدت زمان بهبودی لیفت پستان چقدر است؟

سرعت بهبودی در هر فردی متفاوت است. برخی از بیماران ممکن است در یک یا دو روز بتوانند از بستر خود بلند شوند اما نباید تا یک الی دو هفته پس از جراحی، برای بازگشت به کار (کار غیر شدید) برنامه ریزی کنند.

خطرات و عوارض بالقوه جراحی لیفت پستان چیست؟

پستان های شما بعد از عمل رفع افتادگی سینه، حساس و متورم خواهد شد. مقدار تورم پس از عمل و کبودی بستگی به این دارد که چقدر شما مستعد کبودی یا تورم هستید. گاهی اوقات تورم در برخی افراد ممکن است چندین هفته طول بکشد.

در عمل بالا کشیدن سینه، همانند تمام جراحی ها، ممکن است عوارض جانبی یا خطراتی مانند عفونت، واکنش به بیهوشی، خونریزی و آسیب عصبی وجود داشته باشد.

خطر ابتلا به عفونت کم است، اما اگر این اتفاق پیش آمد، جراح شما آنتی بیوتیک های مناسب را تجویز می کند. خونریزی و عفونت ناشی از عمل لیفت سینه کم است، اما اگر اتفاق بیفتد، می تواند سبب گسترش اسکار ها شود.

 

بالا بردن سینه به روش جراحی، اسکارهای دائمی و مشخصی را بر جای می گذارد. این اسکارها اغلب به صورت موج دار و قرمز برای ماه ها باقی می مانند و سپس به تدریج و با گذشت زمان کمتر مشخص می شوند و گاهی اوقات سرانجام به صورت خطوط سفید باریک و نازک محو می شوند.

بهبود ضعیف و اسکارهای بزرگتر و عریض تر در افراد سیگاری رایج تر می باشد. این روش (لیفت سینه) می تواند باعث ایجاد پستان هایی با نوکهایی به صورت نامتقارن یا کم حسی دائمی در نوک و یا خود پستانها گردد. عمل لیفت پستان برای همیشه پستانهایتان را سفت و محکم نمی سازد و اثراتی نظیر سنگینی، حاملگی، افزایش سن و نوسانات وزنی در نهایت باعث تغییر در شکل و پایداری پستانهایتان خواهد شد. زنانی که ایمپلنت پستان را همزمان با عمل لیفت پستان داشته اند ممکن است با نتایج ماندگارتری مواجه شوند.

نکته قابل توجه: اگر شما باردار شوید، این عمل در توانایی شما در شیر دادن اثر نخواهد گذاشت چرا که این عمل جراحی در مجاری شیردهی و نوک پستان ها مداخله ای ایجاد نخواهند نمود.

بعد از عمل لیفت پستان چه کارهایی را باید انجام دهید؟

بسیار مهم است که شما به توصیه جراحتان بعد از عمل به دقت عمل کنید.

توصیه های بعد از عمل جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • به همراه داشتن کسی که شما را بعد از عمل تا منزل همراهی نماید و از شما یک یا دو روز بعد از عمل مراقبت نماید.
  • استفاده از مسکن های توصیه شده نظیر پاراستامول در صورت نیاز
  • زخم های شما با گاز بانداژ شده و احتمالا یک سینه بند جراحی خواهید پوشید. طی چند روز، باندها یا سینه بند جراحی با یک سینه بند نرم محافظ جایگزین خواهد شد. شما باید این سینه بند را در تمام طول روز برای سه یا چهار هفته بر روی یک لایه نازکی از گاز بپوشید. برای حذف بخیه ها بایستی بعد از یک یا دو هفته به پزشک مراجعه کنید.
  • ممکن است جراح به شما توصیه کند که از داشتن رابطه جنسی برای یک یا دو هفته پس از جراحی خودداری نمایید و از تماس هر چیزی به استثنای تماس ملایم با پستان هایتان برای مدت ۶ هفته اجتناب نمایید.
  • جراح زمان شروع ورزش و فعالیت های نرمال را به شما توصیه خواهد کرد.
  • در صورت بروز هر نشانه ای از عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد فورا با جراحتان تماس حاصل نمایید.

آیا لیفت پستان برای شما مناسب است؟

بیشتر زنان می توانند عمل لیفت پستان را داشته باشند. نیاز است که سلامت عمومی خوب و انتظارات واقع بینانه ای از روش جراحی داشته باشید. واقع بین باشید!

اگر شما تجربه مشکلات بهبود زخم در جراحی های گذشته داشته اید و یا اگر مستعد اسکار کلوئیدی هستید، ممکن است جراح عمل لیفت پستان را به شما پیشنهاد نکند یا ممکن است به شما هشدار دهد که زخم ها متورم و قابل مشاهده خواهند بود.

به ياد داشته باشيد که لیفت پستان ماندگاري هميشگي ندارد و اثرات وزن و افزايش سن سبب مي شوند که دوباره افتاده شوند. اگرچه نتايج مي­توانند در خانم­هايي که همراه با لیفت از ايمپلنت پستان نيز استفاده مي­کنند، ماندگاري بيشتري داشته باشند.

بهترين گزينه ­ها براي جراحي افتادگی سینه، افرادی هستند که از سلامت جسمي و روحي برخوردارند و همچنين به دستاورد و نتيجه­ي جراحي، واقع بينانه نگاه مي­کنند. بهترين نتايج در زناني که پستان کوچک و افتاده­اي دارند مشاهده مي­شود. البته پستان ها در هر سايزي که باشند قابليت ليفت دارند ولي نتايج جراحی براي سينه­هاي سنگين، ماندگاري کمتري خواهد داشت.

 بيشتر خانم­ها به دليل بارداري و شيردهي که سبب شل شدن پوست اين ناحيه و بدفرم شدن پستان ها شده، در جستجوي عمل افتادگی سینه هستند. البته اگر براي داشتن فرزندان بيشتر برنامه ­ريزي مي­کنيد، بهتر است که اين عمل را تا بعد از تکميل اعضای خانواده­تان به تعويق بيندازيد.