لیفت صورت به روش جراحی ریتیدکتومی چگونه انجام می شود؟ بررسی مزایا و عوارض

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی عمومی 

دوره نقاهت

10 تا 14 روز

لیفت صورت که عمل ریتیدِکتومی نیز نامیده می شود، با برداشتن پوست اضافی و شل شده و سفت کردن ماهیچه های صورت ظاهری جوانتر به خانم ها و آقایان می بخشد. این جراحی برای افرادی مناسب است که پوست شلی دارند که هنوز خاصیت ارتجاعی دارد.

لیفت صورت که ریتیدِکتومی نیز نامیده م یشود می تواند به بازگرداندن ظاهر جوان تر با سفت کردن ماهیچه های صورت و گردن و از بین بردن پوست و چربی اضافی کمک کند. کاندیدای ایده آل برای لیفت صورت افرادی هستند که پوستشان شل ولی هنوز هم دارای مقداری حالت کشسانی بوده و ساختار استخوانی نسبتا خوبی دارند.

این عمل برای افراد در دهه 40، 50 یا 60 سن خود مناسب است، اما لیفت صورت می تواند با موفقیت در بیماران 70 تا 90 سال نیز انجام شود. لیفت صورت معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اگر چه بیهوشی موضعی همراه با مسکن برای ایجاد خواب آلودگی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد، به طوری که شما بیدار هستید، اما در طول عمل جراحی ناراحتی کمی احساس می کنید. اکثر افراد در عرض 10 تا 14 روز پس از عمل به زندگی عادی خود می گردند.

جراحی لیفت صورت چیست؟

ممکن است تعجب کنید که عمل لیفت صورت بیش از یک قرن توسط جراحان انجام شده است. با این حال، این روش بیشتر در سال های 1960 مد شد که توسط جراحان متخصص در بیمارستان ها انجام میشد. قبل از این، جراحی زیبایی به صورت مخفیانه انجام می شد.

در گذشته، هنگام جراحی لیفت صورت، روش های اضافی برای بهبود گردن در عملی جداگانه و در زمانی دیگر انجام می شد، اما امروزه لیفت صورت و گردن معمولا همزمان انجام می شود.

با انجام جراحی های بیشتر، پیشرفت ها و بهبودهایی در چگونگی انجام لیفت صورت انجام گرفت. این پیشرفت ها شامل تکنیک های مختلف در برش ها و بخیه زدن برای جلوگیری از ایجاد ظاهر کشیده شده در زنانی است که لیفت صورت داشته اند. امروزه بیمارانی که لیفت صورت با جراحی انجام می دهند پس از جراحی صورتشان ظاهر طبیعی تری دارد.

لیفت صورت کلاسیک یا تکنیک ریتیدکتومی توسط جراح سوئدی تورد اسکوگ بهبود یافت. اسکوگ استدلال کرد که اگر عضلات صورت و گردن به عنوان بخشی از لیفت صورت سفت شده و مقداری هم پوست اضافی برداشته شود لیفت صورت می تواند موفقیت آمیزتر و ماندگارتر باشد. این روش به عنوان لیفت صورت SMAS شناخته شده است.

در اواخر دهه 1970 بعضی از جراحان پلاستیک شروع به استفاده از لیپوپلاستی (لیپوساکشن) به عنوان روشی جدید برای شکل دادن به ناحیه زیر چانه و خط فک کردند.

 امروزه عمل لیفت صورت SMAS هنوز رایج ترین روش است، اگر چه تعدادی از تکنیک های دیگر نیز توسعه یافته و طرفداران خود را دارند. هیچ "بهترین روشی" وجود ندارد که جراحان همگی در مورد آن اتفاق نظر داشته باشند.

با این حال، آنچه که جراحان در موردش اتفاق نظر دارند، فردی است که کاندید مناسب برای لیفت صورت می باشد. این کاندید کسی است که پوست صورتش شل ولی هنوز با انعطاف بوده و ساختار استخوانی نسبتا خوبی دارد.

بیماران معمولا در دهه 40، 50 یا 60 سن خود هستند، اما لیفت صورت در بیماران 70 تا 90 سال نیز با موفقیت انجام شده است.

با این حال بیشتر افرادی که به دنبال لیفت صورت با جراحی هستند در اواخر دهه 30 سن خود هستند.

اگر شما در حال بررسی عمل لیفت صورت هستید، اطلاعات زیر به شما اطلاعات کلی درمورد این جراحی می دهد. در صورتی که با مطالعه مطلب زیر جواب سوالات خود را نیافتید؛ حتما از جراحان پلاستیک کمک بگیرید.

مراحل عمل لیفت صورت چگونه است؟

اولین بحث شما با جراح باید انتظارات شما را از عمل لیفت صورت یا ریتیدکتومی و اینکه دوست دارید پس از این عمل چگونه به نظر برسید، مشخص کند.

بحث های دقیق در مورد دلایل شما از لیفت صورت و مناسب بودن این نوع جراحی برای شما در این مرحله بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه ی کافی اطلاعات لازم را کسب کرده اید تا انتخابی کاملاً آگاهانه داشته باشید.

ممکن است لیفت صورت مناسب ترین روش برای شما نباشد یا اینکه ممکن است به منظور دستیابی به نتایج دلخواه علاوه بر جراحی نیاز به روش های زیبایی دیگری نیز داشته باشید.

همچنین باید سابقه پزشکی از شما گرفته شده تا اطمینان حاصل شود که هیچ دلیلی برای منع شما از این عمل وجود ندارد. معمولاً از شما خواسته می شود که فرم رضایت نامه ای را امضا کنید، بدین معنا که شما مزایای بالقوه و خطرات مربوط به لیفت صورت را درک کرده اید. ممکن است برای مقایسه نتیجه عمل، پزشک عکسی از قبل و بعد عمل از شما بیندازد.

بیهوشی

لیفت صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، اگر چه بی حسی موضعی همراه با مسکن برای ایجاد خواب آلودگی نیز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، به طوری که در طول عمل جراحی بیدار می مانید اما ناراحتی کمی احساس می کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که بیهوشی عمومی خطرات بیشتری نسبت به بی حسی موضعی دارد. قبل از هرگونه تصمیم گیری، این موضوع بایستی توسط جراح بطور کاملا واضح توضیح داده شود.

عمل جراحی

اگر تصمیم دارید عمل لیفت صورت انجام دهید، عمل ممکن است در کلینیک جراحی یا بیمارستان که در آن می توانید یک شب بستری بمانید، انجام شود. کل عمل می تواند بین 3 تا 5 ساعت طول بکشد. برای عمل لیفت صورت و گردن با زمان طولانی، جراح ممکن است تصمیم بگیرد این عمل را در دو جلسه مجزا انجام دهد.

اگر چه تنوع زیادی در تکنیک های عمل لیفت صورت وجود دارد، به طور کلی، یک برش در خط رویش موی سر در محل گیجگاه شما ایجاد می شود. سپس برش به سمت پشت گوش ادامه داده می شود. این کار پوست را آزاد می سازد، طوری که جراح می تواند آن را محکم به سمت بالا و عقب بکشد و سفت کند. هنگامی که پوست در موقعیت جدید کشیده می شود، هر چربی اضافی توسط جراح بریده می شود.

در بعضی از موارد، بافت های عمیق صورت نیز ممکن است نیاز به جا به جایی داشته باشند تا خط جوانتری را به صورت شما برگرداند. در صورت لزوم، با استفاده از لیپوساکشن، چربی را از ناحیه شل شده زیر چانه خارج می کنند. زخم ها با بخیه یا کلیپس فلزی بر روی پوست سر بسته می شود. سپس جراح بر روی کل منطقه ای که برش داده شده پانسمان قرار می دهد. گاهی اوقات، لوله های موقت تخلیه، برای کمک به کاهش ورم استفاده می گردد.

برخی از انواع لیفت صورت را می توان بدون برجای گذاشتن اسکار یا جای زخم قابل مشاهده انجام داد. نمونه ای از این موارد، جراحی آندوسکوپی است که با استفاده از دوربین کوچک فیبر اپتیک وارد شده از طریق برش های تقریبا یک سانتی متری در دهان و شقیقه انجام گرفته و اسکارها بعداً قابل مشاهده نخواهند بود. دوربین به یک تلویزیون متصل است که اجازه می دهد عمل بر روی صفحه نمایش قابل دیده شود.

این تکنیک مخصوصاً برای افرادی با گونه های افتاده، شیار های عمیق بینی (شیار های در کنار بینی)، لب های نازک و گوشه های افتاده لب ها مفید می باشد. یک راهنمایی خیلی ساده برای اینکه بدانید پس از جراحی، چهره شما چطور به نظر می رسد، می توانید انگشت خود را بر گوشه لب خود قرار داده و سپس پوست را به طرف بالا و عقب بکشید.

چه مدت طول می کشد تا لیفت صورت بهبود یابد؟

بسته به طول عمل، ممکن است پس از چند ساعت مجاز به رفتن به خانه باشید یا چند روز در بیمارستان بستری شوید. اکثر بیماران بعد از 10 تا 14 روز پس از عمل می توانند به کار خود بازگردند.

عوارض لیفت صورت چیست؟

درد و ناراحتی برای چند روز پس از جراحی وجود دارد. ورم صورت معمولا در بدترین حالت 24 تا 48 ساعت پس از عمل جراحی است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا همه پف ها کاهش یابد.

بیشتر کبودی ها ظرف دو هفته ناپدید می شوند. همچنین در ناحیه صورت، مقداری بیحسی را تجربه خواهید کرد که ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد. بخیه های شما یک هفته (و یا بیشتر) پس از جراحی کشیده می شود.

همانند سایر عمل ها، خطرات یا عوارض جانبی مرتبط با لیفت صورت یا ریتیدکتومی، مانند واکنش به بیهوشی، خونریزی، هماتوم، عدم تقارن و آسیب عصبی وجود دارد.

هماتوم، تجمع خون در زیر پوست بوده و اگر کوچک باشد، می توانند در طول چند روز جذب شود. برای هماتوم های بزرگتر ممکن است تخلیه لازم باشد.

آسیب به اعصاب که عضلات صورت را کنترل می کند معمولا موقتی است، اما می تواند باعث بی حسی در برخی از نواحی صورت شود.

در بدترین حالت، عدم تقارن می تواند ایجاد شود و چشمها می توانند نامتقارن دیده شوند اما چنین نتیجه ای رایج نیست. عدم وجود تقارن بدان معنی است که در نتیجه عمل جراحی تفاوت هایی در قسمت های مختلف صورت وجود داشته باشد. عفونتهای پس از عمل، اگر چه نادر است ولی ممکن است رخ دهد.

اسکارهای جراحی دائمی بوده ولی با گذشت زمان محو می شوند و اغلب به سختی قابل دیدن هستند، زیرا اغلب آنها با موهای شما یا چین های طبیعی پوست شما پنهان می شوند. گاهی، با این حال، بافت اسکار ممکن است در فرآیند بهبودی ضخیم تر و پهن تر شود و قابل مشاهده تر گردند.

مراقبت های بعد از عمل لیفت صورت چیست؟

بسیار مهم است که پس از لیفت صورت، به دقت توصیه های جراح خود را دنبال کنید.

توصیه های پس از جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • داشتن همراه برای بردن شما به خانه و مراقبت از شما برای حداقل ۲۴ ساعت بعد از عمل جراحی
  • توصیه می شود به منظور کاهش ورم سر خود را در شب به سمت بالا نگه دارید.
  • استفاده از داروهای ضد درد توصیه شده در صورت نیاز
  • پس از یک هفته یا بیشتر برای کشیدن بخیه ها باید نزد پزشک بازگردید.
  • شما باید حداقل 2 هفته پس از جراحی از هرگونه تمرین شدید اجتناب کنید. جراح معمولا زمان بازگشت شما به فعالیت های عادی را خواهد گفت.

اگر هرگونه علائم عفونت، خونریزی یا افزایش ناگهانی درد را تجربه کردید، بلافاصله با جراح خود تماس بگیرید.

چه کسی نباید عمل لیفت صورت انجام دهد؟

اکثر افراد می توانند این عمل را تا زمانی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند انجام دهند. واقع بین بودن نسبت به نتایج این عمل بسیار مهم است.

اگر شما مستعد ابتلا به اسکار کلوئیدی هستید یا سابقه مشکلات بهبود زخم را داشته اید، ممکن است جراح این عمل را توصیه نکند و یا ممکن است به شما هشدار دهد که زخمها برجسته و قابل مشاهده باشند.

خلاصه ای از توصیه های لیفت صورت

خوشبختانه، عوارض جانبی بسیار ناچیزی پس از عمل لیفت صورت یا ریتیدکتومی وجود دارد. هر ساله، هزاران نفر از مردم تحت عمل جراحی موفقیت آمیز لیفت صورت قرار می گیرند، هیچ مشکل عمده ای تجربه نمی کنند و از نتایج آن راضی هستند.

اگر چه لیفت صورت و گردن می تواند تعدادی از مشکلات مربوط به پیری صورت را بهبود بخشد، اما نمی تواند افتادگی ابرو و چین های عمیق افقی پیشانی را از بین ببرد. این عمل، پوست و چربی اضافی در پلک های بالا و پایین و یا چین و چروک در اطراف دهان را حذف نمی کند. اگر مایل هستید این نواحی را درمان کنید، گزینه های درمانی دیگری در وبسایت وجود دارد و یا اینکه یک جراح پلاستیک می تواند اطلاعات کافی را به شما ارائه دهد.

پس از لیفت صورت، روند پیری دوباره ادامه می یابد. چراکه مسئله ای اجتناب ناپذیر است! ساختار استخوانی شما، نوع پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب و وراثت (ژن ها و ویژگی های خانوادگی) و سبک زندگی تان، همه در جوان ماندن طولانی مدت و ماندگاری اثر لیفت صورت اثر می گذارند. به طور کلی، بیماران جوانتر از نتایج ماندگارتری برخوردار می شوند. اگر در دهه 40 زندگی خود هستید، اثرات ممکن است تا 10 سال طول بکشد. اگر در شصت سالگی هستید، نتایج شما ممکن است 5 تا 7 سال طول بکشد.