کاشت گونه و پروتز گونه؛ بررسی مزایا و عوارض

نیاز به جراحی

دارد

نیاز به بیهوشی

بیهوشی یا بی حسی 

دوره نقاهت

تا 1 هفته

پروتز گونه و پروتز چانه روش هایی هستند که به طور دائمی می توانند به اعضای صورت حجم دلخواه و مناسبی ببخشند. این روش برای افرادی مناسب است که دوست ندارند به طور دائمی تزریق ژل یا تزریق چربی انجام دهند.

جراحی پروتز گونه چیست؟

پروتز گونه و پروتز چانه یا همان جراحی مالارپلاستی، اصطلاح پزشکی است که برای حجم دهی، تغییر شکل، برجسته سازی گونه و بزرگ کردن گونه و فک­ استفاده می ­شود. در گذشته عمل پروتز گونه و چانه برای بازسازی صورت پس از نقص مادرزادی و یا آسیب ناشی از حوادث مورد استفاده قرار می­ گرفت. در حال حاضر، ایمپلنت­ گونه و چانه اغلب توسط جراحان زیبایی برای ایجاد ظاهری رضایت بخش در گونه ها و خط فک بیمار استفاده می ­شوند.

در تهیه پروتز گونه و پروتز چانه مواد مختلفی از سیلیکون تا چربی بدن استفاده می ­شند. این عمل بسته به وسعت عمل و مواد ایمپلنت استفاده شده 30 دقیقه تا 2 ساعت به طول مینجامد. چند روز پس از جراحی پروتز چانه و گونه، ورم قابل ملاحظه به همراه درد و نیز دشواری در صحبت کردن و لبخند زدن عادی است. شما بعد از مدت زمان 2 روز الی 1 هفته می­ توانید به انجام کارهای روزانه خود برگردید.

بیمارانی با نقص در چانه ممکن است به روش دیگری نیاز داشته باشند، مانند عمل جراحی استخوان برای حرکت دادن استخوان چانه به جلو برای تغییر شکل چانه. کوچک کردن چانه­ها نیز توسط جراح، با کاهش استخوان، برای کاهش برجستگی چانه انجام می ­شود.

برخی از انواع پروتز­های صورت می­ توانند برای کاهش خطوط و چین و چروک­ ها، بخصوص در اطراف ناحیه بینی (بین گوشه بینی و لب ها) استفاده شوند.

اگر در نظر دارید عمل کاشت گونه یا کاشت چانه انجام دهید، اطلاعات زیر به شما کمک می ­کند اطلاعات کلی در این زمینه کسب کنید. برای دریافت پاسخ سوالات خود از جراحان پلاستیک کمک بگیرید.

انواع پروتز گونه و پروتز چانه

پروتزهای سیلیکونی: اولین پروتزها از سیلیکون جامد ساخته شده بودند. این نوع پروتزها بی خطر و بادوام بوده و هنوز هم انتخابی محبوب از سوی جراحان هستند.

پروتزهای پلی اتیلنی سخت، جایگزینی برای سیلیکون می­ باشند و می­ توانند به استخوان صورت وصل شوند تا از جابجایی آنها بعد از عمل جلوگیری شود. از این ماده در اشکال مختلف می توان به عنوان پروتز صورت برای بزرگ کردن چانه و گونه، خطوط و چین و چروک صورت و حجم دهی به لب استفاده کرد. بافت بدن در اطراف این پروتز­ها رشد می کند و آنها را در جای خود محکم می کنند.

پروتز­های هیدروکسی آپاتیت (Hydroxyapatite) : ماده هیدروکسی آپاتیت هم ساختار اسفنجی و هم ساختار شیمیایی استخوان را دارد تا بدن آن را به طور کامل بپذیرد. بافت بدن می­ تواند به طور طبیعی با آن یکپارچه شده و سفتی که در پروتز­های سیلیکونی وجود دارد را ایجاد نمی کند. هیدروکسی آپاتیت نزدیک­ترین ماده برای پیوند استخوان طبیعی است که دانشمندان تا به امروز اختراع کرده­ اند.

اتوگرافت: رویکرد متفاوت دیگری که بعضی از پزشکان استفاده می­کنند، استفاده از بافت انسان است. بعضی از جراحان از نوارهای کوچک بافتی شخص استفاده می­کنند (برشی از ناحیه­هایی مانند کشاله ران) و پس از آماده­ سازی دقیق، این نوارها را وارد صورت می­ کنند. این روش به عنوان اتوگرافت (پیوند) شناخته شده است و مزایایی شامل استفاده از مواد طبیعی خودتان که توسط بدن پس ­زده نمی­ شود را دارد. درعمل، این روش در حال حاضر به میزان کمی استفاده می ­شود به این دلیل که درناحیه ­ای که بافت برداشته می­شود، اسکار ایجاد می­ گردد و همچنین آماده سازی بافت برای پیوند موفق، کار سختی می ­باشد.

آلوگرافت: آلودرم یا آلوگرافت نیز روش روش دیگری برای حجم دهی به اعضای صورت است. در این روش از پوست اهدا شده انسانی دیگر که بخش بیرونی پوست جدا شده و لایه زیرین بطور خشک منجمد شده است، استفاده می­ شود. استفاده از بافت شخصی دیگر به جای خود فرد دگرپیوند یا آلوگرافت نامیده می­ شود.

غربال­گری دقیق مواد برای ویروس­ ها انجام شده و پوست بطور ویژه ­ای آماده­ سازی می­شود، پس احتمال کمی وجود دارد که بدنتان به آن واکنش نشان دهد یا آن را پس بزند. قبل از قرار دادن این پروتز، آزمایش پوست لازم نیست. با گذشت زمان، این پروتز بیولوژیکی به داخل بافت طبیعی نرم بیمار رشد می­کند اما ممکن است به اندازه دیگر فرم ­های پروتز دوام نیاورد.

چربی: چربی بدنتان نیز ممکن است به ­عنوان مواد پروتز توصیه شود. این چربی می­ تواند از نواحی خاصی از بدن با استفاده از لیپوساکشن جمع­ آوری شود و سپس به نواحی مورد نظر تزریق شود. برای مشاهده جزئیات بیشتر به بخش تزریق چربی مراجعه کنید.

برخی از فیلرها نیز ممکن است به عنوان پروتز استفاده شوند. با تزریق ژل می توان به طور موقتی چین و چروک ها را کاهش داد و گونه ها را برجسته کرد.

مراحل عمل ایمپلنت چانه و گونه چگونه است؟

مشاوره اولیه

در اولین قرار ملاقات با پزشک توقعات خود را از این درمان و اینکه دوست دارید بعد از درمان چطور دیده شوید، بطور کامل توضیح دهید. پزشک معالج باید به طور کامل توضیح دهد که درمان شما چگونه خواهد بود و در مورد خطرات بالقوه و مدت زمان نقاهت صحبت کند. پزشک شما باید به طور واضح مشخص کند که نتایج دلخواه شما را می­تواند کسب کند.

همچنین باید، در خصوص مزایا و معایب روش های مختلف پروتز فک و چانه و مواد پروتزی مورد استفاده نیز صحبت شود. اگر شما یک پروتز سنتزی را انتخاب کرده­ اید، قبل از جراحی به آزمایش پوست نیاز دارید تا اطمینان حاصل شود که به مواد آلرژی ندارید. پزشک باید سوابق پزشکی شما بررسی شود تا اطمینان حاصل شود مانعی برای جراحی زیبایی گونه و یا جراحی پروتز چانه برای شما وجود ندارد. پس از سپری شدن این مرحله، معمولا فرم رضایت­نامه امضا می شود، بدین معنی که شما مزایای بالقوه و خطرات مربوط به این روش را می ­دانید. ممکن است برای مقایسه نتیجه درمان عکسی از قبل و بعد ازدرمان از شما گرفته شود.

بیهوشی

در جراحی پروتز معمولا از بی­حسی موضعی همراه با داروی مسکن برای ایجاد احساس خواب­ آلودگی مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی اوقات بسته به محل درمان و جنس پروتز بیهوشی کامل نیز ممکن است به کار برده شود. همانند هر عمل جراحی استفاده از بیهوشی کامل خطراتی به همراه دارد که پزشک باید در این خصوص با شما صحبت کند.

روش انجام پروتز صورت

انجام این عمل بسته به میزان عمل و مواد پروتزی مورد استفاده 30 دقیقه تا 2 ساعت طول می کشد. روش انجام جراحی بسته به جراح و مواد پروتز مورد استفاده متفاوت است. ولی به طور کلی ممکن است مراحل زیر انجام شود:

عمل جراحی گونه

این عمل شامل قرار دادن پروتز روی استخوان گونه از طریق برشی در داخل دهان یا زیر خط مژه پایین می­ باشد. برش ایجاد شده در میان مژه ها قابل مشاهده نیست. سپس جراح پلاستیک قسمتی را در بافت ایجاد کرده و پروتز را در داخل بافت قرار می ­دهد.

پروتز هایی که برای پر کردن گودی زیر گونه استفاده می شوند، در بخش پایین یا قسمت میانی گونه قرار داده می ­شوند فرورفتگی صورت را پر کنند. با افزایش سن، چهره لاغرتر دیده می ­شود و بسیاری از مردم با افزایش سن در جستجوی این نوع پروتزها هستند تا ظاهری جوانتر به آنها بدهند. البته برای داشتن نتیجه ای طبیعی ­تر می توان از روش تزریق چربی نیز کمک گرفت زیرا این روش با استفاده از چربی بدن فرد می ­تواند صورتی پرتر و گردتر به صورت بدهد. برخی از بیماران از روش­ های ترکیبی پروتز گونه ­و زیرگونه ­ای استفاده می­ کنند تا گونه­ ها و استخوان گونه ­ها حجیم تر دیده شود. در برخی موارد، بسته به نوع ماده پروتز مورد استفاده، یک پیچ تیتانیوم کوچک برای اتصال پروتز به استخوان ممکن است استفاده ­شود. برش­ه ای ایجاد شده، بوسیله بخیه­ بسته می­ شوند که در یک یا دو هفته جذب می ­شوند.

عمل پروتز چانه

در جراحی پروتز چانه، معمولا برش ­ها در داخل دهان و در هر دو طرف لب پایین ایجاد می ­شوند. با این­ حال، بسته به ساختار صورت برخی جراحان به طور مستقیم برشی در زیر چانه ایجاد می کنند که زخم کوچکی به جای می­ گذارد.

جراح پلاستیک، محلی را برای قرار دادن پروتز چانه ایجاد می ­کند. برش­ های زیر پوست با بخیه های جذبی بسته می­ شوند و برش­ های روی پوست معمولا با بخیه ­های غیرجذبی بخیه زده می­ شوند.

پروتز های خطوط و چین و چروک

این روش معمولا با استفاده از بی­حسی موضعی به جای بیهوشی کامل انجام می ­شود و حدود 30 دقیقه یا بیشتر طول می ­کشد. رایج­ ترین محلی که از این روش استفاده می­ شود، خطوط بین گوشه بینی و دهان است. معمولا برش ­های کوچک در هر دو طرف خطوط قرار می­ گیرند و مواد پروتز مانند نخ از میان پوست در زیر چروک قرار داده می ­شوند تا به صاف شدن خطوط کمک کنند. در آخر برش­ های کوچک را بخیه می­ زنند.

انجام مجدد درمان

در پروتزهای سنتزی بخاطر دائمی بودن اثرشان،نیازی به ترمیم نیست. ولی اگر در پروتز از مواد موقتی مانند ژل و چربی استفاده شده باشد در صورت تمایل می توانید مجددا درمان را انجام دهید.

دوره نقاهت پروتز چانه و پروتز گونه چقدر است؟

بسته به روش مورد استفاده و میزان کبودی و ورم، می­ توانید پس از 2 روز تا 1 هفته به انجام کارهای روزانه خود بازگردید.

عوارض پروتز چانه و گونه

ممکن است مقدار قابل توجهی تورم همراه با ناراحتی در بافت ایجاد شود، به ویژه اگر از پیچ برای تثبیت پروتز استفاده شود. درد و دشواری در صحبت کردن و یا لبخند زدن برای چند روز پس از جراحی پروتز چانه و گونه کاملا طبیعی است. بیشتر ورم ­ها و کبودی­ ها در عرض یک هفته بهبود می ­یابند، البته مقدار خفیفی ورم و کبودی بعد از پروتز چانه و گونه ممکن است باقی بماند و ممکن است فرم جدید صورت شما تا ماه ­ها آشکار نشود. پس از عمل نیز ممکن است کمی احساس بی­حسی داشته باشید که در طول 1 الی 3 ماه از بین می ­رود.

انجام عمل پروتز چانه و پروتز گونه نیز همانند سایر درمان های پزشکی خطرات یا عوارض جانبی می تواند داشته باشد. عوارض پروتز چانه و عوارض پروتز گونه شامل عفونت، حساسیت به داروی بیهوشی، هماتوم (لخته خون) و یا سروما (تجمع مایع خود در زیر پوست) می ­تواند باشد. گاهی اوقات هماتوم و سروما را می توان با یک سرنگ تخلیه کرد. احتمال عدم تقارن یا ظاهر کج صورت پس از پروتز و آسیب به عصب وجود دارد. بسته به نوع ماده پروتز مورد استفاده، ممکن است انقباض کپسولی رخ دهد، یعنی بافت اسکار پس از عمل بسیار سفت شده و باعث می­ شود که پروتز کج و انحراف ­دار شود. با این حال، این اتفاق بسیار نادر است. گاهی اوقات پروتز صورت می ­تواند کمی از محل اصلی خود جابجا شود و ممکن است برای جایگزینی آن در موقعیت مناسب، به عمل جراحی نیاز باشد. اگر زخم های جراحی قابل مشاهده بودند، می توان آنها را با آرایش پنهان کرد، هرچند که معمولا به مرور زمان محو می ­شوند.

مراقبت های پس از پروتز چانه و پروتز گونه

بسیار مهم است که پس از جراحی پروتز صورت، برای جلوگیری از بروز عوارض ناخواسته و بهبود سریع تر به دقت به توصیه های جراح خود عمل کنید.

توصیه های پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • در صورت لزوم از داروهای ضد درد مانند پاراستامول استفاده کنید.
  • بیمارانی که بخیه ­هایی در داخل دهان دارند باید برای مدتی غذاهای مایع بخورند تا زخم ها تا حدودی بهبود یابد. در غیر این صورت ذرات غذا در تماس با بخیه ها منجر به عفونت بافت خواهد شد. جراح، شما را در مورد رعایت بهداشت دهان و دندان، غذا خوردن و هر گونه محدودیتی برای سایر فعالیت ­ها راهنمایی خواهد کرد.
  • اگر بخیه ها جذبی نباشند باید بعد از 7 تا 10 روز بخیه­ ها را کشید.
  • جهت کاهش ورم، هنگام خوابیدن سر خود را روی بالشت قرار دهید و آتل محافظ بپوشید. این کار به بافت­ ها و پروتز اجازه خواهد داد که در بهترین موقعیت بهبود یابند و از حرکت پروتز در چند هفته اول جلوگیری می کند.
  • در 3 هفته اول پس از جراحی پروتز مراقب فشار خون خود باشید، زیرا ممکن است منجر به خونریزی داخلی در محل جراحی شود. حداقل به مدت 6 تا 8 هفته در ورزش­ های دارای تماس فیزیکی شرکت نکنید.

در صورت بروز علائم عفونت یا افزایش درد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا پروتز چانه و گونه برای شما مناسب است؟

اولین و مهم­ترین نکته این است که فرد باید در سلامت کامل باشد و هیچ گونه بیماری فعال یا عارضه­ های خاص پزشکی نداشته باشد. همچنین باید انتظارات واقع بینانه ای از نتایج عمل جراحی داشته باشد.

برای پروتز چانه و گونه، هر­گونه مشکلی با اختلالات استخوانی ممکن است شما را برای این روش نامناسب کند. شما نباید در طی 6 ماه گذشته یا بیشتر از ایزوترتینوئین استفاده کرده باشید. این دارو باعث رشد بیش از حد استخوان در ناحیه صورت با نام هایپراوستئوز (Hyperostosis) و افزایش زخم پس از ناراحتی پوستی از قبیل زخم های ناشی از عمل پروتز می ­شود، اگر مستعد ابتلا به اسکار کلوئیدی هستید و یا سابقه مشکلات بهبود زخم دارید ممکن است پزشک، این روش را برای شما توصیه نکند و یا اخطار دهد که ممکن است اسکارها نمایان باشند.

جمع بندی

پروتز دائمی گونه یا چانه­ای که با مهارت انجام می­ شود، می­ تواند زیبایی­ ظریف و دقیقی را به صورت شما هدیه دهد که همیشگی است. همچنین پروتز­هایی که برای چین و چروک­ های عمیق استفاده می ­شوند، می ­توانند بهبود چشم­گیری را در ظاهر افراد برای طولانی مدت ایجاد کنند. گاهی اوقات بعضی افراد از حجم پروتز خود احساس نارضایتی می کنند و مایلند پروتز خود را خارج کنند. با این حال بیماران باید صبر داشته باشند چراکه بلافاصله بعد از کاشت پروتز، ورم قابل توجهی ایجاد می­ شود و ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد. بنابراین، پس از عمل پروتز بیمار باید صبور باشد زیرا ممکن است ماه ­ها طول بکشد تا ظاهر جدید او مشخص شود.

نکته بسیار مهم این است که قبل از اقدام برای پروتز صورت، به طور رقیق درمورد توقعات خود از عمل و نوع پروتز مناسب با جراح صحبت کنید و همچنین جراح با مهارتی را انتخاب کنید که مراجعین زیادی در این زمینه داشته است.