مزوتراپی چیست؟ بررسی مزایا و عوارض آن

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

ندارد 

دوره نقاهت

ندارد

روش مزوتراپی در واقع تزریق مخلوط بخصوصی متشکل از ویتامین ها، آمینواسیدها و داروهاست که به پوست تزریق می شود. در هر نقطه فقط یک قطره از محلول تزریق می شود. از کاربردهای مزوتراپی می توان جوانسازی پوست، کمک به رشد مو، کاهش چربی های موضعی و رفع سلولیت اشاره کرد.

مزوتراپی تکنیک پزشکی است که در دهه 1950 ابداع شده و نخستین بار برای درمان بیماریهایی از قبیل رماتیسم، صدمات ورزشی و بهبود گردش خون استفاده شد. مزوتراپی در حال حاضر به طور موفقیت آمیزی برای درمان های زیبایی از جمله جوانسازی و بهبود پوست، رشد مجدد مو، کاهش چربی های موضعی و به عنوان درمانی برای سلولیت به کار می رود.

مزوتراپی شامل تزریق مخلوط ویژه ای است که در چند میلیمتری زیر پوست وارد می شود. مزوتراپی برای درمان پیری پوست با هدف وارد کردن مواد معدنی، ویتامینها و آمینواسیدهایی است که با افزیش سن مقدارشان در پوست کم می شوند. روش جدیدتر دیگر، افزایش سطح هیالورونیک اسید در پوست است. تزریق ها هر چند هفته یکبار برای دو تا سه دوره درمانی انجام می شوند. پس از بدست آمدن نتایج مطلوب، به یک برنامه نگهداری هر دو تا 3 ماه یکبار نیاز خواهید داشت.     

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی در حال حاضر به طور موفقیت آمیزی توسط برخی پزشکان برای درمان های زیبایی، شامل جوانسازی پوست و بهبود آن، رشد مو، کاهش چربی های موضعی و به عنوان درمانی برای سلولیت به کار می رود.

این روش در فرانسه متداول است، که در آن بیش از 15 هزار پزشک، مزوتراپی را برای درمان بیماران خود به کار می برند و روشی است که در دانشکده های پزشکی فرانسه تدریس می گردد.

بر اساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، تنها در سال 2006 حدود 29 هزار آمریکایی درمان مزوتراپی داشتند، که افزایش سرسام آور 505 درصدی نسبت به آمار سال 2005 داشته است. در صورتیکه انجام مزوتراپی را مد نظر دارید، اطلاعات زیر به شما درک پایه ای درباره این روش خواهد داد. این بخش همه سوالات شما را پاسخ نمی دهد، چرا که تا حد زیادی بستگی به بیمار و پزشک دارد. لطفا از پزشک خود درباره هر قسمتی که متوجه نمی شوید سوال کنید.

مزوتراپی شامل تزریق مخلوط آماده شده ویژه ای، متشکل از ویتامینها، آمینواسیدها و داروهاست که در چند میلیمتری زیر پوست و در نواحی دارایِ مشکل تزریق می شود. فقط یک قطره از محلول در هر محل تزریق به کار می رود.

ایده این روش این است که می توانید این مواد فعال را به وسیله تزریق مستقیم آنها در محلی که نیاز به درمان دارد دریافت کنید. این روش بهتر از اتکاء بر قرص یا تزریق درون وریدی است که در آن غلظتهای بالاتری از دارو نیاز است. مزوتراپی هم دقیق تر است و هم نیاز به محلول کمتری برای تزریق دارد.

مقدار دقیق دارویی که در طول مزوتراپی تزریق می شود به مشکل تحت درمان بستگی دارد. به طور کلی، مواد به کار رفته می توانند شامل این موارد باشند: بی حس کننده موضعی، محصولاتی که قادرند التهاب را کاهش داده و رگ ها را درمان کنند، شل کننده های عضلات، آنزیم ها، ویتامینها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی، هورمونها و بلوک کننده های هورمون، بخشی از مواد هستند.

فواید مزوتراپی برای جوانسازی پوست

هدف مزوتراپی در درمان پیری پوست، وارد کردن مواد معدنی، ویتامینها و آمینواسیدهاست که با بالا رفتن سن مقدارشان در پوست کم می شوند.

روش جدیدتر دیگر، افزایش مقدار هیالورونیک اسید در پوست است. این ماده جزء مهم دیگری از پوست است که به حفظ استحکام و بافت پوست کمک می کند.

وقتی پوست پیر می شود، مقدار هیالورونیک اسید نیز کاهش می یابد و ادعا می شود که تزریق هیالورونیک اسید بیشتر به لایه درم پوست (درست زیر سطح پوست) به تحریک تولید بیشتر کلاژن کمک می کند، که به نوبه خود پوست را بهبود داده و به کاهش خطوط و چروک های ریز کمک می کند.

مراحل مزوتراپی چگونه است؟

بررسی دلایل شما برای انجام مزوتراپی پیش از آغاز آن بسیار ضروری اند. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که این درمان می تواند نتایج دلخواه شما را بوجود آورد.

سوابق پزشکی نیز بایستی بررسی شود تا اطمینان حاصل گردد هیچ مانعی برای انجام این درمان برای شما وجود ندارد. معمولا از شما درخواست می شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، بدین معنی که از مزایای بالقوه و خطرات مرتبط با این روش آگاه شده اید. ممکن است پزشک برای مقایسه نتیجه درمان عکسی از قبل و بعد درمان بیاندازد.

روش

مزوتراپی شامل تزریق های چندگانه با استفاده از سوزن بسیار ریز، زیر سطح پوست است. این روش به بهبود گردش خون، جایگزینی ویتامین ها، مواد معدنی و آمینواسیدهای از دست رفته، یا افزایش مقدار هیالورونیک اسید کمک می کند.

هر جلسه درمان حدود ده تا بیست دقیقه به طول می انجامد و معمولا دردناک نیست. در صورتی که درمان از نظر شما دردناک باشد، می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد.

تکرار درمان

تزریق سرم های مزوتراپی هر چند هفته یک بار برای مدت دو تا سه دوره درمانی انجام می گیرد. برخی افراد ممکن است دوره اولیه طولانی تری از درمان نیاز داشته باشند.

وقتی نتایج مطلوب حاصل شد، بهتر است هر دو تا سه ماه یک بار مجددا مزوتراپی انجام دهید تا نتایج حفظ شود.

دوره نقاهت مزوتراپی چقدر است؟

پس از مزوتراپی می توانید به فعالیت های روزمره خود باز گردید و این روش به هیچ دوره استراحتی نیاز ندارد.

عوارض مزوتراپی چیست؟

در این روش برای کاهش درد از سوزن های ریز استفاده می شود. این درد معمولا بسیار کم و کوتاه مدت بوده و ظرف یک دقیقه از بین می رود.

عوارض جانبی مزوتراپی شامل کبودی های کوچک است که طی چند روز ناپدید می شوند و همچنین کمی ورم در محل تزریق که برای مدت 12 تا 36 ساعت باقی می ماند.

برخی افراد به ندرت ممکن است به محصولات استفاده شده حساسیت پیدا کنند.

مراقبت های بعد از مزوتراپی چیست؟

معمولا هیچ توصیه خاصی داده نمی شود. ولی در صورت داشتن هر گونه درد یا التهاب در ناحیه درمان شده باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا مزوتراپی برای شما مناسب است؟

شما در صورتی که سابقه حساسیت به هر یک از سرم های مزوتراپی دارید، نباید مزوتراپی انجام دهید.

پزشک شما در نخستین جلسه مشاوره در این مورد و تمامی عوارض با شما بحث خواهد کرد.