میکرونیدلینگ، عوارض، مزایا و مراقبت ها

نظرات

100٪ ارزش دارد

نیاز به جراحی

ندارد

نیاز به بیهوشی

بی حسی موضعی 

دوره نقاهت

1 تا 3 روز

امروزه روش میکرونیدلینگ با ویژگی هایی همچون جوانسازی پوست با تحریک تولید کلاژن و بهبود وضعیت پوست محبوبیت زیادی کسب کرده است. این روش حتی در ترمیم مو در مواردی همچون آلوپسی (ریزش مو سکه ای) موثر است.

میکرونیدلینگ چیست؟

هدف میکرونیدلینگ تحریک تولید کلاژن توسط بدن برای کاهش خطوط و چین و چروک های ریز، شُلی پوست و اسکار آکنه (اثر جوش) یا اسکار آبله مرغان است. همچنین این روش، به طور موفقیت آمیز برای ترمیم مو در موارد آلوپسی (ریزش مو) به کار رفته است. علاوه بر آن میکرونیدلینگ برای ترک پوستی (استرچ مارک)، درمان مشکلات پوستی مانند رزاسه، هایپرپیگمنتیشن و روزنه های باز پوست نیز موثر است.

در حال حاضر دستگاه های مختلفی از قبیل درمارولرهای دستی یا قلم های اتوماتیک میکرونیدلینگ در بازار ایران در دسترس هستند. در این روش، مجموعه ای از سوزن های ریز و تیز به داخل پوست فرو می رود. این آسیب، بدن را به تولید کلاژن و الاستین جدید تحریک کرده و بدن سلول های پوستی جدیدی برای ترمیم خود می سازد. در نتیجه، پوست محکم تر، پُرتر و جوانتر می شود.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ بین گزینه های زیادی که برای عمل زیبایی جهت جوان سازی پوست انجام می شوند، یک مفهوم نسبتا جدید به شمار می آید. این روش از سال 2005 تقریبا به فرمی که امروزه می بینیم درآمده است.

در این روش پس از تزریق بی حس کننده موضعی، مجموعه ای از سوزن های ریز و تیز به داخل پوست وارد می شوند. سوزن ها تعداد زیادی کانال یا ستون میکروسکوپی، با عرض تقریبا 0.07- 0.25 میلیمتر و در عمق های مختلف پوست ایجاد می نمایند. این سوراخ های ریز تقریبا بلافاصله بسته می شوند چرا که کانال های ایجاد شده بسیار ریزند.

آسیب به لایه های میانی پوست، بدن را تحریک می کند تا کلاژن بیشتر و الاستین جدید و سلول های تازه پوستی بسازد تا خود را ترمیم نماید، بنابراین پوست محکم تر، پُرتر و جوانتر می شود. اگرچه میکرونیدلینگ صورت، اولین کاربرد میکرونیدلینگ بوده است، اما در هر جای دیگر بدن، از قبیل ترک های پوستی روی ران ها و شکم و معمولا روی تمامی انواع پوست قابل انجام است.

امروزه دستگاه های مختلف غلطکی (رولرها) برای میکرونیدلینگ صورت و پوست موجود است. رولرها از نظر طول سوزن، که از حدود 0.02 میلیمتر شروع می شود، متنوعند. این اندازه برای کاربرد شخصی در منزل طراحی شده و اغلب با مراقبت های پوستی همراه است، چرا که سوراخ های ریز پوست به جذب هر ترکیب فعالی کمک می کنند که همین مسئله باعث بهبود و حفظ ظاهر پوست می گردد.

طول سوزن در برخی از دستگاه ها می تواند تا 3 میلیمتر برسد، که برای کاربرد حرفه ای پزشکی طراحی شده و هنگامی که به وسیله پزشک آموزش دیده برای تحریک کلاژن سازی به کار رود، نتیجه بسیار چشمگیرتری روی بازسازی پوست خواهد داشت.

اغلب توصیه می شود رولرهای خانگی برای چندین ماه همراه با روش میکرونیدلینگ پزشکی، استفاده شوند. استفاده از این رولرهای خانگی، به دلیل اینکه سوزن های آن به میزان کمی در پوست فرو می روند، ظاهرا ایمن بوده و توسط اغلب افراد تقریبا بدون درد توصیف شده است.

مقاله مرتبط: فواید میکرونیدلینگ خانگی با درمارولر

تفاوت میکرونیدلینگ و رولرهای نیدلینگ خانگی

میکرونیدلینگ روشی تخصصی است که توسط پزشک با تجربه در مطب انجام می شود. برخلاف میکرونیدلینگ، رولرها به ندرت موجب ایجاد حفره در پوست می شوند. رولرها ظاهرا درد کمتری به همراه دارند ولی مشکل این است که به نتیجه ای مشابه میکرونیدلینگ دست نمی یابند.

حفره هایی که توسط دستگاه میکرونیدلینگ در پوست ایجاد می شود به طور تخصصی برای جوانسازی پوست طراحی شده است.

سوزن های رولرهای خانگی کوتاه تر و کندتر از میکرونیدلینگ های تخصصی هستند. رولرها به دلیل افزایش جریان خون در پوست می توانند پوستی درخشان و شفاف تر به طور موقتی ایجاد کنند ولی درصورتی که به دنبال نتایجی فوق العاده و بلندمدت هستید، میکرونیدلینگ گزینه بهتری از رولرهای خانگی خواهد بود.

در آخر اینکه شستشو و تمیزکردن رولرهای خانگی دشوار است و به همین دلیل خطر بروز جراحت و عفونت را افزایش می دهند.

دستگاهها

درماپن

درماپن ادعا دارد که انقلابی در دستگاه های قلمی اتوماتیک در دنیای نیدلینگ پوست آغاز کرده است. این دستگاه برای تحریک کلاژن سازی به کار می رود.

مزایای میکرونیدلینگ

 • میکرونیدینگ روش جوانسازی با حداقل میزان تهاجم است و به دوره نقاهت خاصی نیاز ندارد.
 • برای افرادی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردارند بی خطر است.
 • زمان کلی درمان بسته به اندازه محل درمان تا 2 ساعت است.
 • هزینه درمان بالا نیست و نتایج فوق العاده ای را به همراه دارد.
 • بعد از چند جلسه درمان به نتایج ایده آلی دست پیدا می کنید.
 • میکرونیدلینگ ها بسیار موثرتر از رولرهای خانگی هستند.

مراحل انجام این روش چگونه است؟

مشاوره اولیه

مشخص کردن دلایل شما برای انجام این درمان قبل از آغاز آن بسیار مهم بوده و پزشک باید به شما اطمینان بدهد که انتظارات شما با روش میکرونیدلینگ قابل دست یافتن است.

سابقه پزشکی شما نیز باید بررسی شود تا مشخص شود این درمان برای شما ضرر و خطری به همراه ندارد. در آخر ممکن است خواسته شود فرم رضایتنامه ای را امضاء کنید، بدین معنی که با مزایا و خطرات احتمالی مرتبط با این روش آشنا شده اید.

روش میکرونیدلینگ

حدود یک ساعت قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر با داروی بی حسی موضعی بی حس می شود. سپس پزشک دستگاه میکرونیدلینگ را بر روی پوست حرکت می دهد و حفره های ریزی توسط سوزن های میکرونیدلینگ در پوست ایجاد می شود. این حفره ها بسیار ریز هستند و بعد از درمان قابل دیدن نخواهند بود. بعد از میکرونیدلینگ ممکن است پزشک از سرم یا محلول پی آر پی که همان پلاکت های خون شماست بر روی پوست استفاده کند تا با این کار مزایای میکرونیدلینگ و اثر درمان را افزایش دهد.

به دلیل استفاده از بی حس کننده موضعی درد به حداقل می رسد، ولی باز هم ممکن است کمی حس درد داشته باشید.

از آن جایی که پوست در همه جای بدن ضخامت یکسانی ندارد، نیاز است دستگاه میکرونیدلینگ برای هر ناحیه به طور اختصاصی تنظیم گردد. در جدول زیر عمق نفوذ سوزن های میکرونیدلینگ برای نواحی مختلف پوست آورده شده است.

نواحی درمانی

پوست های نازک

پوست های ضخیم

پیشانی

0.5 میلیمتر

0.8 میلیمتر

بینی

0.5 میلیمتر

0.6 تا 0.8 میلیمتر

پلک

0.25 میلیمتر

0.25 میلیمتر

گونه

0.8 تا 1 میلیمتر

1.3 تا 1.5 میلیمتر

لب

0.6 میلیمتر

0.8 میلیمتر

چانه

1 میلیمتر

1.5 میلیمتر

گردن

0.8 میلیمتر

1 میلیمتر

قفسه سینه

0.5 میلیمتر

1 میلیمتر

جای جوش

1.5 میلیمتر

1.5 تا 1.8 میلیمتر

جای زخم

-

2 میلیمتر

 

تعداد دفعات درمان با میکرونیدلینگ

ممکن است 4 تا 8 هفته طول بکشد تا شما بتوانید شاهد نتیجه میکرونیدلینگ و بهبود پوست خود باشید.

یک جلسه درمان با میکرونیدلینگ نیز می تواند نتایج قابل توجهی ایجاد کند، اما در صورتی که میکرونیدلینگ 2 الی 5 مرتبه به فواصل 2 الی 3 ماه انجام شود مسلما نتیجه بسیار بهتری به همراه خواهد داشت. بعد از میکرونیدلینگ بهتر است از پوست خود به طور روزانه مراقبت کنید تا دچار عوارض ناخوشایند میکرونیدلینگ نشوید.

با این حال تعداد جلسات مورد نیاز برای میکرونیدلینگ صورت، به ناحیه تحت درمان و نیز نحوه واکنش طبیعی بدن هر فرد بستگی دارد.

نکات و مراقبت های قبل از انجام میکرونیدلینگ

قبل از انجام میکرونیدلینگ بهتر است با استفاده از کرم های ویتامین A و C از چهار هفته قبل پوست خود را آماده کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود.

رعایت مراقبت های پوستی نیز برای 6 ماه پس از درمان توصیه می شود تا به تولید کلاژن جدید و جوانسازی پوست کمک نماید.

دوره نقاهت میکرونیدلینگ چقدر است؟

 دوره نقاهت ممکن است 24 ساعت تا چند روز طول بکشد. اما اغلب افراد معمولا روز بعد از درمان قادر به بازگشت به فعالیت های روزمره خود خواهند بود. دوره نقاهت، به میزان تهاجمی بودن درمان، یعنی طول سوزن های به کار رفته، بستگی دارد.

خطرات و عوارض میکرونیدلینگ صورت چیست؟

بسته به ناحیه ای از صورت یا بدن که تحت درمان است و بسته به دستگاه به کار رفته و طول سوزن، درد این روش کاملا قابل تحمل بوده و در برخی موارد تقریبا بدون درد است؛ و معمولا احساسی مانند حس سوزش ملایم (یا سوزن سوزن شدن) ایجاد می شود.

برای چند ساعت پس از میکرونیدلینگ بسته به تهاجمی بودن روش، یعنی طول سوزن به کار رفته (عمق نفوذ سوزن ها درون پوست) و نیز تعداد دفعاتی که دستگاه میکرونیدلینگ در طول ناحیه درمان کشیده می شود، ظاهر پوست، صورتی یا قرمز خواهد بود. این قرمزی پوست بسیار شبیه به آفتاب سوختگی همراه با مقدار ناچیزی خونریزی و یا کبودی همراه است. همچنین ممکن است پوست برای مدتی احساس گرمی، سفتی و خارش داشته باشد. عوارض میکرونیدلینگ صورت عادی است و باید طی 12 تا 48 ساعت برطرف شود.

معایب میکرونیدلینگ ناچیز است و عموما شامل پوسته پوسته شدن یا خشکی پوست و در موارد نادر تشکیل زخم می شوند. میلیا (لکه های سفید کوچک چربی) نیز ممکن است روی پوست تشکیل گردند که توسط پزشک قابل رفع می باشند. هایپرپیگمنتیشن (تیره شدن نواحی ویژه ای از پوست) می تواند در موارد بسیار نادر رخ دهد که معمولا پس از یک ماه برطرف می شود. اگر شما سابقه تبخال دارید، ممکن است پس از درمان تبخال عود کند.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ پوست چیست؟

شاید بپرسید بعد از میکرونیدلینگ چه باید کرد. رعایت دقیق توصیه های پزشک پس از هر جلسه برای دستیابی به بیشترین نتایج میکرونیدلینگ و کاهش خطر عوارض و معایب میکرونیدلینگ بسیار مهم است.

مراقبت بعد از میکرونیدلینگ می تواند شامل این موارد باشد:

 • استفاده از آب ولرم برای تمیز کردن سطح پوست در 48 ساعت اول پس از درمان و خشک کردن ملایم این ناحیه بدون مالیدن آن؛
 • همیشه اطمینان حاصل کنید که دست ها هنگام تماس با ناحیه درمان شده تمیز باشند، این کار از بروز عفونت جلوگیری می کند.
 • از محصولات آرایشی برای 12 ساعت اول پس از میکرونیدلینگ صورت استفاده نکنید. برخی محصولات آرایشی بر پایه معدنی، در صورت اجازه پزشک می توانند استفاده شوند.
 • استفاده از محصولات مراقبتی پوست تجویز شده توسط پزشک
 • استفاده از رولر آرایشی چندین بار در هفته به همراه کرم ها و سرم های مراقبتی پوست.
 • استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF بالا بلافاصله پس از درمان.

آیا این روش برای شما مناسب است؟

روش میکرونیدلینگ صورت برای اغلب پوست ها مناسب است. اما در برخی موارد ممکن است این درمان برای فرد توصیه نشود.

این درمان برای بیماران دارای شرایط زیر مناسب نیست:

 • طی 3 ماه اخیر راکوتان (ایزوترتینوئین) مصرف نموده اند.
 • زخم ها، بریدگی ها، اگزما یا خراشهای باز در پوست دارند.
 • طی یک سال اخیر پرتو درمانی داشته اند.
 • در حال حاضر دچار هرپس سیمپلکس (تبخال) یا هر عفونت یا بیماری مزمن پوستی در ناحیه تحت درمان هستند.
 • نواحی از پوست دارند که سِر یا فاقد حس است.
 • باردار یا در حال شیردهی هستند.
 • سابقه اسکارهای کلوئیدی (پوست های کلوئیدساز) یا هیپرتروفیک یا بهبود ضعیف زخم دارند.

هزینه میکرونیدلینگ صورت چقدر است؟

طبق تجربیات یکی از کاربران زیبانوس، هزینه هر جلسه میکرونیدلینگ صورت در سال 1398، 220 هزارتومان بوده است. برای خواندن تجربه این کاربر، به بخش تجربیات مراجعه کنید.